Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Ce institutie se ocupa de aceasta problema

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005

View PostValy_User, on 11 septembrie 2023 - 21:56, said:

Eu din ce înțeleg el a avut o conductă de gaze până în curte și a avut un contor undeva prin/pe casă. Și din țeava aia din curtea lui s-a tras și vecinul, înaintea contorului lui.
@strongsss: cred ca asa sta treaba. SI el zice ca acum e/a fost nevoit sa mai traga o teava pana in curte la el ca sa se faca jonctiunea cu racordul catre vecin. Deci cumva acum are 2 tevi paralele prin curte.

@op: verifica si la operatorul de distributie, ar trebu sa aiba arhiva cu dosarele de bransamente, acolo poti vedea cum a stat treaba. Fiind insa 1992 e posibil sa se fi putut "si altfel" si, odata cu btansamentul tau s-a "discutat cu baietii" si s-au tras 2 brasamente.

#20
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 31.12.2008
Vecinu nu trebuie si el sa si scoata contoarul din curte ?

#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 02.08.2021
Probabil că inițatorul a vrut să-l scoată din curte. Acum, nu se mai fac branșamente cu contorul în curte, dar probabil că a reușit să-și facă așa înainte cu mulți ani.

Edited by Valy_User, 11 September 2023 - 22:50.


#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 15.05.2008
Poate sa mai deschizi un subiect dupa asta,ti s-a solicitat sa faci o schita,pauza,ai fost intrebat unde are ala contoru de gaz,pauza.

#23
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
Vecinul are contorul in curte cand va face vreo lucrare oficial la instalatie contorul trebuie scos la limita de proprietate.

ceanu1980 ce treaba ai tu cate topicuri fac eu ? E forumul lu maicata si hotarasti tu ce se posteaza si ce nu pe el ?

#24
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View PostValy_User, on 11 septembrie 2023 - 22:50, said:

Probabil că inițatorul a vrut să-l scoată din curte. Acum, nu se mai fac branșamente cu contorul în curte, dar probabil că a reușit să-și facă așa înainte cu mulți ani.

Atunci se montau contoarepe pe casa si era mai rentabil sa tragi o tzava la 2 consumatori, oricum fara aprobare si avizare nu se facea . si plateau impreuna tzava comuna deci sunt coproprietari.
La o CT iti trebuie alta tzava si regulator de debit, vecinul nu are nevoie deci cam pauza sa modifice instalatia.

#25
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
crischir din fericire conducta in plus a fost platita de fostul proprietar, greseala a fost ca acesta l-a lasat pe vecin sa se cupleze la ea.Astazi a venit proiectantul sa faca masuratorile am vorbit si cu vecinul i-am spus ce o sa fac si daca nu se accepta proiectul o sa urmeze judecata.
Va multumesc pentru raspunsuri.

#26
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Deci si gresala mea inca de acum 22 ani ca am lasat sa se branseze de coloana , pusa de mine, celelalte 9 ap de pe scara Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate