Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfat achizitie SUV

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Pentru mine Kodiaq-ul e peste CX-5. Asta contează in alegerea mea. M-am dus poate cu așteptări prea mari la Mazda.

#38
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cumva doar asta conteaza in achizitia ta. Ce iti place/te satisface. Nu ce zic altii. Si cand sotia zice ca vrea sa fie negru cu buline, atunci iei negru cu buline.
Eram chititi pe un c5 aircross. Vanzatorul, plictisit. Pret maricel. Pas. vazut la acelasi dealer Mazda cx30, frumoasa de altfel si mai mare ca masina veche. Suit sotia....nu vedea bine pe geamurile din spate.pas. mazda cx5 full piele langa, peste buget. Supreba la interior. Asta o vrea. Test drive, placut, luat. Fara piele ca depasea bugetul.

Edited by bicosu, 07 September 2023 - 20:32.


#39
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Nu m-a atras CX-5 defel. Poate dacă aveau ceva cu piele, na nu știu, deși pana sa ajung sa o văd era prima pe lista. In schimb aveau o Mazda 3 cu interior din piele albă, superba din toate punctele de vedere, din păcate noi nu căutăm așa ceva. Chiar mi-a plăcut foarte mult.

Edited by birau1982, 07 September 2023 - 20:43.


#40
i93mid

i93mid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 27.06.2005
unde ai testat mazdele? la ce dealer?

#41
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Nu le-am testat ca nu au pentru test drive, in Timisoara le-am văzut, mai exact in Dumbravita ca acolo au sediul.
Doar pe săptămâna viitoare dar nu știa când…


#42
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Eu m-as uita si la Tiguan in gama asta. Nu stiu de ce se insista pe 4x4 daca chiar nu e nevoie.. e greutate suplimentara (zi-de-zi)traduse prin consum.. si in categoria non-premium nu se regaseste la nivelul dorit.
Cred ca Lexus NX ar fi iarasi o alegere inteleapta.. acum cu lansarea noului model sunt posibile reduceri pt. existentul.

Edited by Pieptoasa, 08 September 2023 - 14:34.


#43
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
M-am uitat și la Tiguan, îl iau in calcul. Ai dreptate cu 4X4 dar parca nu as lua genul asta de masina fără.

#44
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Trebuie studiat in amanunt genul de utilizare.. in regim de asfalt in clasa asta cam spre consum ridicat s-ar traduce totul caci nu exista sistem X-drive ca la BMW s.a.m.d.
Un model premium nu vine cu un pret ridicat doar prin prisma unui interior mai calitativ si ceva mai multa ergonomie - e vb si de parte de suspensii cu mai multe brate (mai mult sau mai putin complicat :)), antifonare (geamuri duble).. chestii ce tin de confort si in general o viata mai usoara.
Dpmdv te inveti si cu binele.. intr-un final.. daca stii ce vreau sa zic :)

Personal :
- Nu iti recomand seat tarraco spre ex.. calitatea interiorului nu se ridica la nivelul pretului.
- Mazda pare cu o treapta mai cheap.. nici macar V-ul cromat de la grila nu e facut dintr-o sg. bucata.. si mai sunt.
- Honda CR-V este scumpa iar un model nou lansat e o alegere riscanta.. daca nu vrei sa devii tester.
- Volvo XC60 are un consum maricel (cunosc detinator care se cam plange).

#45
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPieptoasa, on 08 septembrie 2023 - 14:45, said:

- Honda CR-V este scumpa iar un model nou lansat e o alegere riscanta.. daca nu vrei sa devii tester.
E doar un facelift, eHEV e pe CRV din 2021 si pe alte modele de multi ani (dar nu prin Romania). E un sistem decent dar nu la fel de econom ca la alte marci, avantajul la honda fiind ca ai un motor electric destul de puternic (de 180+ cai in cazul asta).
De acord ca-i cam scump, cam toate Hondele noi sunt scumpe, mi-e greu sa zic daca merita, dar toti pe care-i cunosc cu Honda au numa' cuvinte de lauda. Si mai noi si mai vechi. Mai ales de posesorii de Accord abia scapi daca-i intrebi despre masina. :)

Eu n-am o preferinta pentru CR-V, dar m-am plimbat ceva cu modelul 2021 si mi-a placut mult la interior, nu pot sa mint.

#46
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
In anul 2023 și început de 2024 ar fi o idee rea sa mă uit și la diesel? 🧐

Edited by birau1982, 08 September 2023 - 15:45.


#47
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
In Romania, nu, o sa mai dureze mult si bine pana apar restrictii la diesel, mai ales ca cele noi sunt "la standarde".
Daca cei 20k km/an sunt in mare parte la drum lung, are sens diesel.

#48
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Eu vad ca CRV-ul e un model cu totul nou.. details
Eu nu as lua in calcul diesel cand.. electricul bate la usa.

Nu stiu daca se incadreaza in tipar dar cunosc si posesor de Skoda Enyaq (fost detinator de Audi A4 B8).. numai cuvinte de lauda are.

Edited by Pieptoasa, 08 September 2023 - 15:48.


#49
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Momentan rămân la maxim hibrid nu mă duc la Full electric deși as avea unde sa o incarc atâta la lucru cât și acasă. Temerea e pentru distante lungi prin Europa. Nu am studiat in detaliu problema încărcării.

#50
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPieptoasa, on 08 septembrie 2023 - 15:48, said:

Eu vad ca CRV-ul e un model cu totul nou.. details
Imi da cu access denied la linkul ala, dar eu ma uitasem pe hondatrading.ro si sunt aceleasi specs ca cele de acu cateva luni:
https://hondatrading...odele/noulcr-v/

Am intrat pe auto-data si intr-adevar apar alte specs, cu system power 204 hp in loc de 184 (care se pare ca e noua putere la PHEV, mai mica decat la eHEV, prima oara cand vad asa ceva intr-un lineup). Deci da, e un motor nou, tot I4 aspirat, dar cu ceva mai multi cai. Nu gasesc destule informatii despre sistemul hibrid, daca au schimbat ceva de la cel anterior, tho.

Asa ca ai dreptate, mai am de sapat. :)

#51
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Probabil aici ai acces.. oricum e un exemplar destul de scump si da.. calitate exista la Honda si aici ma refer strict la ceea ce am vazut live (interior).
@birau1982 - fiind aproape de achizitie eu as studia in locul tau in amanunt si alte aspecte pt. anumite modele alese : gen tren de rulare (spre ex Tiguan-ul e un golf mai mare si mai inalt), beneficii in difeite nivele de echipare, programul rabla care e pe val.. sa ai certitudinea ca iei cea mai buna decizie. Nu ar fi rau sa arunci un ochi pe review-uri.. mai ales din exterior gen : www.autoexpress.co.uk unde criticile aduc mari beneficii intr-un final.

Calea de mijloc ar fi benzina.. dar nu ma pot pronunta de consum la talia CX5.. Tiguan-ul 1.5 TSI DSG ia cam 10 in oras.. dar poate nu e un impediment.

#52
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu înțeleg, să iei o cărămidă mare și te plângi de consum.

#53
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 31.07.2011
Tocmai.. cumperi ceva scump si eficient! Pt. mine ar fi o problema consumul mare.. poate pt initiator nu.

Edited by Pieptoasa, 08 September 2023 - 18:55.


#54
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
A iesit Torres de la SY, nu e asa potent in offroad precum Korando insa arata interesant !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate