Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Ce institutii acreditate legal de verificare a instalatiei GPL auto exista astfel incat certificarea sa fie opozabila tertilor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Ce institutii acreditate legal de verificare a instalatiei GPL auto - ma refer la cele montate din fabrica - exista astfel incat certificarea obtinuta sa fie valabila in raporturile cu terti ?

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Parca ISCIR reglementeaza/verifica instalatiile sub presiune iar butelia de GPL exact asta este.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Tot ei si centralele termice.

#4
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Am cautat la ei pe site si nu vad auto, doar statiile GPL ("benzinarii").

https://www.autoriza...r.ro/statii-gpl

Care este termenul legal la care trebuie verificat instalatia auto GPL, nici asta nu gasesc ... La ITP nu se uita la ea.


Gasesc doar altele, pe tema data :

controale la detinatorii de
SKID-uri auto in vederea depistarii celor care imbuteliaza, in mod ilegal, GPL in
buteliile transportabile destinate uzului casnic, altele decat cele montate pe
autoturisme de catre societati autorizate

Am gasit ceva aici: https://www.bizigaz.... noua aprobare.


Doar ca nu precizeaza care sunt acreditatii.

Am gasit pana la urma, sunt acreditatii RAR pe GPL:  https://www.rarom.ro/?page_id=891

Edited by Razvan319, 31 August 2023 - 14:25.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Majoritatea instalatiilor GPL se verifica o data la 6 luni
Dupa ce o montezi faci o vizita la RAR care cere, intre altele, certificatul de conformitate pe care il primesti dupa montaj - poti cere si certificatul de omologare ... sa-l ai acolo
Service-ul care monteaza instalatii GPL trebuie sa aiba autorizatie separata pentru activitatea asta

- mergi la service
- ceri sa vezi autorizatie ptr. GPL
- montezi instalatia
- primesti certificatul de conformitate (poti sa-l ceri si pe ala de omologare)
- mergi la RAR

Cam asta e in linii mari

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View PostRazvan319, on 31 august 2023 - 14:27, said:

Care este termenul legal la care trebuie verificat instalatia auto GPL, nici asta nu gasesc ... La ITP nu se uita la ea.
curios, am facut itp-ul acum 2-3 saptamani in urma, dupa saluturile de rigoare, prima intrebare a fost "are gpl" ?
a fost primul lucru care l-a interesat.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Doar anumite statii de ITP sunt autorizate si pentru ITP la vehicule alimentate cu GPL, de-aia. Nu fiindca e complicat, ci pentru ca au de platit suplimentar catre RAR.

View PostRazvan319, on 31 august 2023 - 14:05, said:

Ce institutii acreditate legal de verificare a instalatiei GPL auto - ma refer la cele montate din fabrica - exista astfel incat certificarea obtinuta sa fie valabila in raporturile cu terti ?

Dupa ce e montata pe vehicul devine parte integranta a lui. Se verifica la ITP, inclusiv termenul de expirare al utilizarii buteliei. Nu vad ce altceva ti-ar trebui sau de ce.

#8
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 23.12.2022

View Postr_murphy, on 31 august 2023 - 15:19, said:

curios, am facut itp-ul acum 2-3 saptamani in urma, dupa saluturile de rigoare, prima intrebare a fost "are gpl" ?
a fost primul lucru care l-a interesat.
Dupa ultimele explozii GPL si dosarele penale facute pentru vatamare din culpa ca nu au avut testata periodic instalatia eu zic ca n-ar strica la 10 ani si testarea separata la service-urile agreate de RAR. Excedent ITP-ului. Dai un ban dar nu-ti executa astia familia timp de 10 ani sa repare toate prejudiciile materiale si morale - dupa ce te ingroapa daca explodeaza instalatia. Nu neaparat din vina ta, ce am inteles este ca nu le merg nici reductoarele de presiune in statii, majoritatea aveau suprapresiune.

Astia de la RAR zic ca SE SCHIMBA dupa 10 ani, nu se verifica :

Conform reglementărilor naționale, un rezervor de GPL poate fi utilizat pentru o perioadă de 10 ani, începând de la data fabricației acestuia, care este inscripționată (poansonată) pe eticheta acestuia sau chiar pe rezervorul propriu-zis.

După această perioadă, rezervorul trebuie să fie înlocuit cu un altul, identic cu cel inițial sau compatibil cu restul instalației montate pe autovehicul.
Înlocuirea se face obligatoriu în unități autorizate de RAR pentru montajul, revizia sau repararea instalațiilor GPL.

https://www.rarom.ro/?p=8975

Curios este ca frati-miu are GPL montat de Service Skoda pe Skoda luata de noua acum 12 ani si nu l-am auzit sa fi schimbat rezervorul pana acum.

Care o fi pana la urma adevarul, se verifica sau se schimba ?

Edited by Master_the_cat, 31 August 2023 - 19:36.


#9
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Se schimbă.M-au atenționat la ITP în mai anul curent că la anul trebuie să am butelia schimbată, altfel nu ITP. La începutul lunii mai 2024 fac 10 ani cu instalația.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMaster_the_cat, on 31 august 2023 - 19:42, said:

Curios este ca frati-miu are GPL montat de Service Skoda pe Skoda luata de noua acum 12 ani si nu l-am auzit sa fi schimbat rezervorul pana acum.


L-au "sarit" probabil. Asa stiam si eu, ca butelia este garantata 10 ani. Intre timp insa se mai schimba filtre si alte subansamble ale instalatiei.

#11
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
M-am interesat si eu pentru aceasta problema la un service autorizat RAR. Mare, serios, nu cotet. Mi-a zis clar inginerul de acolo ca de cativa ani nu se mai trece pe la RAR. Scrisesem acum cateva saptamani si un email catre RAR , in orasul meu ca vazusem ca nu pot face curand programari.

Intre timp am trecut si pe la service-ul unde imi fac ITP-ul, mi-a spus inspectorul RAR ca nu se mai trece pe la RAR de 3 ani, si ca cu toate actele vin la ITP, cand la anul cand expira.

Azi vine raspunsul de la RAR : Va prezentati la RAR cu actele justificative privind rezervorul achizitionat, documentele justificative eliberate de service-ul auto care a efectuat operatiile.

Intrebare: Pana la urma se mai merge la RAR sau nu ?

Bineinteles, vorbesc de schimbarea unei butelii GPL la 10 ani, ciu alta, omologata, nu de verificare celei vechi.

#12
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
PRESCRIPȚIE TEHNICĂ din 5 decembrie 2003PT C 5-2003, editia 1, "Cerinţe tehnice privind utilizarea recipientelor butelii pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune"

1.2.2 Prezentele prescripţii tehnice se aplică următoarelor categorii de recipiente butelii:– recipiente butelii pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, executate din otel fără sudură, cu o capacitate cuprinsă între 0,5 şi 150 litri inclusiv;– recipiente butelii pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, executate din aluminiu nealiat şi aliaje cu aluminiu, fără sudură, cu o capacitate cuprinsă între 0,5 şi 150 litri inclusiv;– recipiente butelii pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, executate din oţel nealiat sudate, cu o capacitate cuprinsă între 0,5 şi 150 litri inclusiv;– baterii de recipiente butelii pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune;– recipiente stingătoare de incendiu;– recipiente butelii pentru gaze petroliere lichefiate (GPL), executate din oţel, sudate, din componenţa instalaţiilor de alimentare cu gaze petroliere lichefiate la motoarelor autovehiculelor.

3.1 Verificarea tehnică a recipientelor buteliiVerificarea tehnică a recipientelor butelii se va face numai de agenţi economici autorizaţi de către ISCIR-INSPECT IT.Recipientele butelii pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune vor fi supuse unor verificări tehnice:– periodic (la scadenta stabilită şi indicată pe recipient);– după efectuarea unei reparaţii la recipient;– ori de câte ori se constată un defect care poate periclita siguranţă în funcţionare a acestuia.Data primei verificări tehnice periodice se va stabili în funcţie de data fabricaţiei şi va fi marcată la prima încărcare într-o staţie de umplere autorizată de ISCIR-INSPECŢIT, conform prevederilor prezentei prescripţii tehnice.

3.1.1 Verificarea tehnică periodicăVerificarea tehnică periodică a recipientelor butelii pentru gaze comprimate şi lichefiate (verificarea tehnică periodică a recipientelor butelii pentru gaze dizolvate se efectuează conform pct. 3.1.6), constă în:● verificarea stării generale a recipientului (verificarea exterioară şi interioară conform pct. 3.1.2.1 şi 3.1.2.2);● verificarea masei şi a capacităţii, conform pct. 3.1.3;● încercarea la presiune hidraulică, conform pct. 3.l.4;● încercarea de etanşeitate conform pct. 3.1.5, pentru recipientele butelii care conţin fluide toxice sau combustibile.Dacă rezultatele acestor verificări tehnice sunt corespunzătoare, agentul economic care a efectuat verificarea va marca prin poansonare (pe calota superioară, pe gardă sau pe postament, după caz ) luna şi anul următoarei verificări tehnice periodice, alături de poansonul responsabilului cu supravegherea lucrărilor al agentului economic autorizat.Pentru prelungirea duratei de funcţionare a recipientelor butelii mai vechi de 40 de ani, acestea vor fi supuse unor examinări, verificări şi investigaţii în vederea evaluării stării tehnice, care vor fi efectuate de către o unitate autorizată de ISCIR-INSPECT IT pentru reparare şi verificare recipiente butelii. Lucrările de examinări, verificări şi investigaţii se vor desfăşura după un program avizat în prealabil de ISCIR-INSPECT.

E o poveste intreaga, greu sa gasesc ceva clar legat de acest aspect. RAR nu are competente in verificarea buteliilor de GPL, insa cred ca trebuie sa prezinti inspectia sau dovada ca butelia GPL corespunde din punctul de vedere ISCIR.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate