Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Cum ne pazim de ursi? Cum scapam de ursi?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#127
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,448
  • Înscris: 20.02.2008
Or sa fie otraviti. Dar e deja greu sa ii tii in frau. Mananca orice si ataca in haita.

#128
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
In zona Sinaia/Runcu/Dealu-frumos...oamenii de pe acolo nu au mai asteptat de mult ajutorul autoritatilor si folosesc de ani buni laturile din otel,ancorate de//intre copaci....
dpmdv sunt cele mai eficiente capcane.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nZhpUvL4n3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa ce vezi cu ochii tai cum ia din curte ursul un vitel/porc/etc. de parca ar fi la supermarket si vezi/auzi cum se zbate si urla animalul pe care l-ai crescut cu greutate si nu ai cum sa intervii...

#129
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 15.08.2005
https://www.g4media....stiu-eu-nu.html

"Urs semnalat în preajma Spitalului de Psihiatrie Săpoca din Buzău: Pacienţii sunt în regulă, avem garduri trainice"
adica ursul a fost in siguranta, ca pacientii nu aveau cum sa plece de acolo

#130
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,753
  • Înscris: 29.11.2007
In concluzie, nu ma poate indruma nimeni in ceea ce priveste pasii pe care comunitatea ar trebui sa-i faca pentru a rezolva problema asta?

 radunic, on 01 septembrie 2023 - 09:59, said:

Sunat la 112 cînd ursul e în curte. Documentat cu filmări ca să nu le vină ălora idei cu amenzi.
Făcut cereri de rezolvare a situației la primărie. La prefectura județului. La Romsilva. La oricine ar putea să aibă vreo atribuție în domeniu. Scrise, înregistrate, datate. Birocratul se tratează cu propriile lui arme - hîrtie scrisă cu ștampile și semnături, că aia rămîne și îi strică zen-ul.
Ideal - consultat un avocat, poate are idei și știe de unde să agațe problema. Dați niște bani și puneți-l pe avocat să redacteze cererile în limbajul lor - într-un fel reacționează birocratul cînd scriu eu "subsemnatul vă rog frumos să binevoiți să..." și în alt fel cînd vede jargonul avocățesc. Băgați și ceva sugestii că dacă urșii fac pagube vă veți duce să le recuperați de la funcționarii care freacă menta în loc să rezolve problema.[...]

La birocratie n-am treaba:) Mi-am rezolvat destule chestii punand presiune, in scris, cu cereri si petitii inregistrate, cu mentionarea termeneleor de raspuns s.a.md. Asta urmeaza sa fac. Doar ca as dori sa stiu care-i mai "responsabil" din cei mentionati, mai sus. Primaria? Romsilva? Obstea?
In aceeasi idee ... Cine aproba relocarile ursilor?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate