Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Preț instatii electrice noi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
Petru1975

Petru1975

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2023
Am o casa nouă din cărămidă si am o nedumerire la prețuri . Un meserias mi-a cerut 80 de ron pentru fiecare loc de aparataj si 100 ron pentru fiecare lustra iar celalalt 10 ron pe metru de șanț
/ canal sapat . Puteți să ma ajutati
?

#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Eu zic sa ceri oferte pentru executia instalatiei asa cum este ea definita in proiectul pentru instalatia electrica.

Dupa ce mi-am luat cateva tepe, eu nu mai am incredere in meseriasii care fac oferte la metru/bucata etc... Cel mai sigur este sa agreezi un pret pentru un proiect. Si ai grija sa fie trecut acolo tot, oricat de neinsemnata poate parea activitatea. Daca trebuie sa puna molozul in saci, pune-l sa scrie si asta si cat costa. Daca trebuie sa bata un cui, sa scrie cat costa si asta.

Altfel te trezesti cu tot felul de surprize, evident la final:
- pretul era pentru santurile in caramida, alea in sapa sunt mai scumpe
- pretul nu include si tragerea cablurilor
- pretul nu include fixarea dozelor
- pretul nu include strangerea molozului in saci
.- .... etc etc etc

Si nu te gandi "cat poate sa mai coste in plus?", ca o sa afli la sfarsit si mai mult ca sigur calculul tau nu se va potrivi cu cel al "meseriasului".

#3
Petru1975

Petru1975

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2023
Mulțumesc pentru informații

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate