Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Merită Emigrarea in Italia?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
rampampam

rampampam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2023

 Moinesti72, on 20 august 2023 - 14:56, said:



Facultatea aia oricum nu-i garanteaza nimic nicaieri, dar daca tot a pierdut 3 ani, de ce sa nu o termine si sa ia amarata aia de diploma?

Meserie calificata din ce spune, nu stie, ce sa faca in Italia, horeca, constructii?


Am spus mai sus că sunt calificat ca tehnic în sisteme de securitate...sisteme de supraveghere video, antiefracție și antiincediu.... doar că nu cred că o să găsesc la început un job un acest domeniu...cum am zis mai sus, pe aceasta speță am fost in Italia vara asta și am constatat că sunt oameni sub nivelul meu de pregătire și cunoștințe, cu toate că au cu 10-15 ani mai mult decât mine, dar cu toate astea câștigă mult mai bine acolo decât aș avea eu vreodată speranța aici, in țară...sunt conștient că și prețurile sunt mai mari acolo, dar nu asta era ideea...subliniez faptul că m as putea focusa pe orice domeniu, atâta timp cât știu că în viitor as putea avea mai multe beneficii decât aici..

#38
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Italia este în faliment, frate drag! Acolo vrei să mergi tu? De ce ai face asta?

De prin 2008 Italia e in "faliment" si tot asteptam prabusirea si... nimic!

#39
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 rampampam, on 20 august 2023 - 09:02, said:


M am uitat puțin pe prețul chiriilor, mă gândesc că 2000 de euro e un buget decent pentru o chirie modestă undeva prin Torino.

Crezi că vei câștiga mai mult de 1800 euro pe lună?

#40
rampampam

rampampam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2023

 FlapJack7, on 20 august 2023 - 15:25, said:


Crezi că vei câștiga mai mult de 1800 euro pe lună?

Așa cum am zis, cei 2000 de euro sunt banii cu care îmi permit să mă mut, nicidecum salariul pe care îl aștept lunar. Suntem doua persoane, doua salarii de 1400-1700 de euro pentru inceput sunt mai mult decât decente. Mă refer pentru primul an.

#41
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
N-o fi Italia la nivelul Germaniei sau Olandei, insa e suficient de mult peste Romania ca sa merite mutarea. Avantajul e ca limba e usoara, si ca in orice tara au deficit de forta de munca in domeniile super calificate. Adica aveam o colaborare cu Politehnica din Torino si stiu ca ei cautau permanent oameni calificati pt diferite functii de ingineri, doctoranzi, tehnicieni, etc.
Din pacate momentan nu ai o calificare pe hartie, nu stiu ce inseamna asta, poate te ajuta cineva care munceste in zona.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007
Ești sigur că găsești joburi plătite cu 1400-1700 net?
Prietena ta ce calificare are?
Nu aveți pe cineva acolo, să vă spună cam ce s-ar căuta?

#43
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,904
  • Înscris: 30.08.2006
Ori esti foarte pregatit pe un domeniu cerut ori incepi la munca de jos iar 2000 euro e un vis din care te vei trezi in 10 zile de stat in Italia.

#44
rampampam

rampampam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2023

 giuliani, on 20 august 2023 - 16:01, said:

N-o fi Italia la nivelul Germaniei sau Olandei, insa e suficient de mult peste Romania ca sa merite mutarea. Avantajul e ca limba e usoara, si ca in orice tara au deficit de forta de munca in domeniile super calificate. Adica aveam o colaborare cu Politehnica din Torino si stiu ca ei cautau permanent oameni calificati pt diferite functii de ingineri, doctoranzi, tehnicieni, etc.
Din pacate momentan nu ai o calificare pe hartie, nu stiu ce inseamna asta, poate te ajuta cineva care munceste in zona.

Înțeleg, doar că, așa cum am zis mai sus, am o calificare, aceea de tehnician pe sisteme de securitate cu tot ce include asta, cu aproape 4 ani experiență. Puțin mai greu o să fie sa mi găsesc ceva pe domeniul respectiv, dar nu e ceva primordial, pentru inceput orice job e bun.

#45
rampampam

rampampam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2023

 Leo2006, on 20 august 2023 - 16:04, said:

Ori esti foarte pregatit pe un domeniu cerut ori incepi la munca de jos iar 2000 euro e un vis din care te vei trezi in 10 zile de stat in Italia.

Mai citește odată ce am scris, te rog...cei 2000 de euro nu sunt așteptările salariale, sunt doar banii pe care îmi permit să-i am in mână când ajung acolo.


#46
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 24.09.2017
cred ca nu e vorba ca nu se descurca. daca as fi eu cu nevasta, probabil cu 2-300 de euro ma descurc cu mancarea si cat sa coste o chirie. cunosc unii care au inceput la market si incet incet au facut bani.

omul a zis ca vrea ca sa ”evolueze”, orice ar insemna asta, asta intr-o tara in care nimeni nu da doi bani pe facultatea lui si unde inca nu stie limba. si a mai zis ca Romania e de rahat si ca in 50 de ani nu o sa mai fie nimeni pe aici. In afara de asta, noi am inteles ce-s cu cei 2000 de euro, ca de aici pleci cu banii astia, dar am raspuns tipului care a zis ca poti face 2000 de euro in urban.

in rest nu prea mai e nimic de comentat, am inteles de ce vrei sa pleci. Oamenii ti-am spus cam cum e viata pe acolo, cam cat poti castiga, s.a.m.d. In rest, se poate intampla orice. Ca orice alt topic de emgirare or sa ai pareri pro si contra, avand in vedere ca majoritatea dintre noi(cei ramasi in tara) nu prea ne intereseaza de alte tari neaparat si pe softpedia existand multi oameni care traiesc afara, o sa ai multi care o sa-ti zica sa pleci.

#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Eu zic asa:

Studiaza piata joburilor, salarii, intereseaza-te pe grupuri de expati in Italia cum e situatia.

Cauta chirii, vezi cat costa un apartament cu Livingroom + dormitor si decent ca marime.

Poti inchiria apartamentul ala cu 1/4 din venit?

Daca nu poti, nu te duci.

#48
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
"Am 21 de ani și în toamnă intru in ultimul an de facultate, dar mă bate gândul să îl îngheț și să plec în Italia."
"Relații internaționale și studii europene- Facultatea de Istorie-UniBuc"
"am o calificare, aceea de tehnician pe sisteme de securitate cu tot ce include asta, cu aproape 4 ani experiență."

Nu este usor sa incepi o viata noua fara sa stii ce vrei de la viata.

Edited by amami, 20 August 2023 - 17:34.


#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

 giuliani, on 20 august 2023 - 16:01, said:

forta de munca in domeniile super calificate

Consideri ca initiatorul e super calificat?

#50
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 07.05.2018
e vorba sa introduca salariul minim in Italia, cred ca undeva la 9 euro pe ora, 1000e net

 giuliani, on 20 august 2023 - 16:01, said:

Adica aveam o colaborare cu Politehnica din Torino si stiu ca ei cautau permanent oameni calificati pt diferite functii de ingineri, doctoranzi, tehnicieni, etc.

intr-o vreme, cautam si eu oferte pentru cae engineer in Torino.

se oferea salariu de inceput de 1700e. nu era post de junior

pai la banii aia, nu e de mirare ca nu gasesc oameni

#51
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Si nu erau romani cu salarii de 1 500 euro deja angajati pe post de 'engineer' ?
Multi viseaza frumos. Eu am avut ocazia sa ma angajez cu acte pe post de electrician in Aosta, dar nu mi-a 'permis" supracalificarea in automatizari si calculatoare ( 15 ani in RO) Posted Image.. ei vroiau electrician sa sape in betoane, nu un "pensetar" !

#52
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 07.05.2018
spre 1500 te duci si in RO, de aia mi se pare absurd 1700 in Torino

#53
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Cam greu 1 400 de euro in RO in Muntenia, Oltenia, Moldova si Dobrogea.

#54
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,280
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred ca omul știe cât câștiga în România cu calificarea lui, nu-i nevoie să-i explicam noi :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate