Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Merită Emigrarea in Italia?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
O diploma de facultate, orice facultate, valoreaza enorm pe termen lung, indiferent de subiectul de studii.
Sa stai sa ranesti un an de zile la munca de jos prin ceva colt de Italie incercand sa nu mori de foame pare o alternativa extrem de stupida, ca sa fiu sincer. Dupa ce ai diploma, poti face orice, nu e ca si cum ti se ofera acum sansa vietii tale, o data in viata, etc, ca atunci poate ar fi de inteles dilema.

Edited by MembruAnonim, 23 August 2023 - 10:02.


#74
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 23 august 2023 - 10:01, said:

O diploma de facultate, orice facultate, valoreaza enorm pe termen lung, indiferent de subiectul de studii.
Aia de Studii Europene valoreaza ceva doar daca esti membru sau ai conexiuni cu famiglia.
Dar daca avea, nu deschidea acest topic...

#75
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 30.08.2017
Vrei să zici că în Italia nu există angajatori care condiționează angajarea de existența studiilor superioare?

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru majoritatea joburilor in care porti camasa cu guler, nu salopeta si bocanci cu varf intarit diploma de facultate e criteriu eliminatoriu. Adica tu aplici si robotul care triaza CV-urile te elimina din start. Apoi a mai spus cineva mai sus, o diploma de facultate iti da sansa sa poti face ulterior un master relevant in domeniul care te intereseaza. In fine, eu raman la ideea ca e o prostie monumentala sa renunti la facultate in ultimul an, iar cei care dau sfaturi in acest sens sunt cel putin rau intentionati.

Nu mai spun ca vorbim de Universitatea Bucuresti, nu o particulara de doi lei sau o universitate de mana a doua din provincie. Studiile unaniste pentru cei care aleg o cariera tehnica s-ar putea dovedi foarte utile pe termen lung, din motive de diversitate si creativitate.

Edited by MembruAnonim, 23 August 2023 - 10:19.


#77
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 30.08.2017
Macar de ar fi vorba de o oportunitate unica, disponibila doar in urmatoarele 12 luni. As intelege, dar asa, ca te duci cu un an mai tarziu, nu ai pierdut nimic.

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 23 august 2023 - 10:15, said:

Studiile unaniste pentru cei care aleg o cariera tehnica s-ar putea dovedi foarte utile pe termen lung, din motive de diversitate si creativitate.
Vezi ca se scrie cu o, nu cu u :lol:

 george_alexandru, on 23 august 2023 - 10:10, said:

... existența studiilor superioare
...in domeniu

#79
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Karhu, on 23 august 2023 - 10:42, said:


Vezi ca se scrie cu o, nu cu u :lol:


O fi vrut sa zica “studiile onaniste”.

Edited by Catean, 23 August 2023 - 10:46.


#80
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 30.08.2017

 Karhu, on 23 august 2023 - 10:42, said:

...in domeniu

Nu neapărat. Sunt o groază de exemple, am dat și eu mai sus.

Sunt, de fapt, puține domenii în care se cer studii în domeniul respectiv.

#81
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007
Adica lucrezi asa, necalificat?

#82
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 30.08.2017
Cum adica necalificat? De exemplu, daca lucrez la o companie la care preiau comenzi, le inregistrez in sistemul informatic, emit facturi si trimit produsele, trebuie sa am o anumita facultate terminata? Care ar fi aia?

Poate la voi in Finlanda asa e, dar pe aici iti cer doar studii superioare (cu exceptii anumite domenii, asa cum am mai zis).

Daca vrei sa lucrezi la banca ca analist credite, de exemplu, nu-ti cer facultatea de finante - banci, poti sa te angajezi si ca absolvent de matematica de exemplu. Pentru ca iti fac ei training-ul, cunostintele din facultate oricum nu prea te ajuta, mare parte din teoria de acolo este implementata in softul informatic.

Edited by george_alexandru, 23 August 2023 - 12:37.


#83
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,235
  • Înscris: 25.06.2007

 george_alexandru, on 23 august 2023 - 12:36, said:

Cum adica necalificat? De exemplu, daca lucrez la o companie la care preiau comenzi, le inregistrez in sistemul informatic, emit facturi si trimit produsele, trebuie sa am o anumita facultate terminata?
Nu trebuie, aia e o munca de birou, relativ necalificata.

 george_alexandru, on 23 august 2023 - 12:36, said:

Daca vrei sa lucrezi la banca ca analist credite, de exemplu, nu-ti cer facultatea de finante - banci, poti sa te angajezi si ca absolvent de matematica de exemplu.
Hai ca matematica mai are cat de cat legatura, dar de exemplu, stiu eu, fizioterapia sau geografia, nu prea...

#84
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,405
  • Înscris: 30.08.2017
Pai aia e, acolo unde cunostinetele din facultate sunt esentiale...da. Nu poti fi inginer chimist cu ASE-ul terminat, ca nu intelegi nimic, oricat training ti-ar face aia.

Din ce zice initiatorul, nu pare sa se indrepte spre o anumita calificare, iar facultatea aia ii poate fi de ajutor pentru munca de birou. Doar pentru a trece bariera impusa de angajator.

#85
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,758
  • Înscris: 08.01.2021

 george_alexandru, on 23 august 2023 - 12:36, said:

Cum adica necalificat? De exemplu, daca lucrez la o companie la care preiau comenzi, le inregistrez in sistemul informatic, emit facturi si trimit produsele, trebuie sa am o anumita facultate terminata? Care ar fi aia?



Da, trebuie. Oricare nu contează. Dacă o ai înseamnă că ești suficient de docil și de conformist sa pierzi 4 ani făcând niște chestii de multe ori inutile. Cam ca alea pe care urmează să le faci la birou, să învârti acolo rotita ca hamsterul fără prea multe întrebări.

Dacă n-o ai... Pai da' de ce n-o ai?! Ca toată lumea are dacă vrea! Numai tâmpiții nu pot obține o diploma în ziua de azi. Sau te pomenești ca ești vreun rebel sau nonconformist.... Ntz ntz nu ne trebuie din ăștia la noi în cooperativa... Mai bine îl luam pe asta absolventul de alături care tot nimic nu știe însă măcar cartonul ala atesta suficienta disciplina și robacitate măcar o perioada.

Edited by KiloW, 23 August 2023 - 13:58.


#86
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Avem o prietena in I de vro' 24 ani, de cativa ani buni are 2 tzidule la "post liceala" italienesti, a avansat la grad de "maistru instructor" in un liceu acolo, acum face facultatea sa devina profesore', mai are 8 ani pana la pensie... un castig in plus mai face si menaj cu ora ca de la asta a plecat ( zona Asti)..

#87
rampampam

rampampam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.02.2023

 overseas, on 21 august 2023 - 11:14, said:



Eu vad ca esti in degringolada totala. Esti calificat pe tehnica de securitate, facultatea e pe uman, te uiti peste gard la Milano (de ce fix Milano ?!) si esti deschis... la orice. Parca vad ca te faci sofer de TIR. Deci esti noua generatie fata in fata cu volatilitatea socio-economica a zilei.

scuze, Torino

Consider că e un oarecare avantaj să știi să faci mai mult de un lucru în viață. Comparativ cu alți semeni din generațiile trecute, n as vrea sa ies la pensie cu jobul pe care l am avut la 20 de ani. Am colegi de generație care nu știu să schimbe un butuc la ușa de la casă și totuși sunt la Politehnică. Facultatea am ales o pentru că am fost foarte bun la materiile profilului uman, dar sunt conștient că nu se caută pe piata muncii prea multi istorici:)) dar, cum au scris și alții pe aici o diplomă de studii superioare, indiferent de domeniu, e mai mult decât necesară.
Întrebarea inițială a fost daca mai este Italia o variantă pentru emigrat..

#88
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Daca accepti un 500- 600 de ero/ luna la rupt oase.. initial, nu prea ai ce cauta altceva fara un contract ferm si o atestare a diplomei. Am o nepoata doctorand in matematica la 28 ani, acum profesor universitar dar in romanica si putea castiga f. bine oriunde.. Alta nepoata e broker de energie in UK, a terminat acum muti ani facultatea de energetica cu 9.7, are peste 10 000 lire plus comisioane...

Edited by crischir, 23 August 2023 - 18:33.


#89
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 30.06.2023
Orice studii și calificări pe care le ai, te pot ajuta când pleci in afara, o spun din proprie experiență când am luat decizia de a ne muta in Germania dar din cauza unor legi de rahat privind minorii, ne-am decis să ne întoarcem în România. Pe mine, foarte mult m-am ajutat diploma de Electrician, Nu a trebuie a urmez cursuri sau ceva de genul, fiind deja în breșă, mai mult, studiile superioare m-au ridicat în găsirea unui job in scurt timp, dar cum vroiam. Așa, la rupt de oase găsești repede. Oricum, in orice tara, sa ști să vorbești limba lor, te Avantajează foarte mult

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Catean, on 23 august 2023 - 10:45, said:



O fi vrut sa zica “studiile onaniste”.

Aia era valabil daca era politehnist, dar nu e cazul.

Edited by MembruAnonim, 26 August 2023 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate