Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Merită Emigrarea in Italia?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.05.2009

View Postraducanu969, on 25 august 2023 - 20:58, said:

Orice studii și calificări pe care le ai, te pot ajuta când pleci in afara, o spun din proprie experiență când am luat decizia de a ne muta in Germania dar din cauza unor legi de rahat privind minorii, ne-am decis să ne întoarcem în România. Pe mine, foarte mult m-am ajutat diploma de Electrician, Nu a trebuie a urmez cursuri sau ceva de genul, fiind deja în breșă, mai mult, studiile superioare m-au ridicat în găsirea unui job in scurt timp, dar cum vroiam. Așa, la rupt de oase găsești repede. Oricum, in orice tara, sa ști să vorbești limba lor, te Avantajează foarte mult
Sunt curios ce legi de rahat au in Germania ca sa fie mai bine in Romania? E prima oara cand aud de aia intreb.Merci

#92
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 30.06.2023
pt hexis - la ce am facut referire si nu am intrat in amanunt, este cea legata de copii pana in 14 ani care ( nu au voie sa stea singuri, chiar NICI IN CASA ), tot timpul trebuie sa fie Supravegheati, in caz contrar, in urma unei sesizari ( in Germania s-a incurajat ca pentru orice sa SESIZEZI Autoritatile ) si pentru acest lucru RISTI sa iti ia copilul ( DA, este adevarat ). Daca mai ai si un copil caruia ii place sa umble ( prin oras, ca oricare altul ) e mai greu. De asemenea, la Scoala vin diferite comisii care ii indeamna sa ( spuna orice lucru care nu li se pare normal ) si in urma unor analize ( oricum, dracu intelege mentalitatea lor ) STATUL DECIDE SA ITI IA COPILUL.

Acesta a fost motivul pentru care ne-am intors si daca e sa ne intoarcem, va fi cand copilul va implini 14 ani. Da, pentru un parinte neraspunzator ( NU ARE CUM BA, sa-mi ia copilul sau lasa-l ba, ca e copil ) acest lucru poate insemna multe ( exemplu cazul din Norvegia sau ceva de genul, cand statul le-a luat copilul )

#93
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Chiar asa tampiti sunt ?
Eu la 4-5 ani ma jucam in curtea blocului cu alti copii, cu cheia de gat. Mai ne duceam si in parc uneori...
Cand ma plictiseam ma duceam acasa - pe scari ca nu ajungeam la butoane la lift si bateam in usa la vecini sa-mi deschida si mie la apartament sa intru.

Parintii erau la munca, cum sa aiba grija de mine, iar gradinita nu era obligatorie pe vremea aia.

#94
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postraducanu969, on 30 august 2023 - 13:15, said:

pt hexis - la ce am facut referire si nu am intrat in amanunt, este cea legata de copii pana in 14 ani care ( nu au voie sa stea singuri, chiar NICI IN CASA ), tot timpul trebuie sa fie Supravegheati, in caz contrar, in urma unei sesizari ( in Germania s-a incurajat ca pentru orice sa SESIZEZI Autoritatile ) si pentru acest lucru RISTI sa iti ia copilul ( DA, este adevarat ). Daca mai ai si un copil caruia ii place sa umble ( prin oras, ca oricare altul ) e mai greu. De asemenea, la Scoala vin diferite comisii care ii indeamna sa ( spuna orice lucru care nu li se pare normal ) si in urma unor analize ( oricum, dracu intelege mentalitatea lor ) STATUL DECIDE SA ITI IA COPILUL.

Acesta a fost motivul pentru care ne-am intors si daca e sa ne intoarcem, va fi cand copilul va implini 14 ani. Da, pentru un parinte neraspunzator ( NU ARE CUM BA, sa-mi ia copilul sau lasa-l ba, ca e copil ) acest lucru poate insemna multe ( exemplu cazul din Norvegia sau ceva de genul, cand statul le-a luat copilul )

Nu exista lege care sa iti interzica sa lasi copilul singur acasa, decat daca e foarte mic. Exista doar recomandari care spun ca un copil >7 ani sa il lasi maxim 2h singur acasa.  Am exemple de mai multi copii care au 8-10 ani si raman singuri acasa, nu e nicio problema. Daca ai un copil caruia ii place sa umble nu e nicio problema, pe unde locuiesc eu copiii de 11-12-14 ani umbla fara nicio problema pe afara iar copiii mici de 5-6-7 ani se jaoca fara nicio problema pe strada fara sa vad parinti prin jurul lor care sa ii pazeasca.
Din contra, in Germania se incurajeaza independenta copiilor, merg de mici la scoala pe jos sau chiar cu bicicleta, nu ca in Romania unde merg cu masina chiar si cand sunt mari.

Daca ai vreun paragraf din lege care sa specifice ceea ce spui tu acolo te-as ruga sa il scrii aici, sa aflam si noi. Si sa le spun si vecinilor din cartierul meu, se pare ca niciunul nu stie despre legea asta. La o prima cautare am gasit articolul asta, nu mentioneaza absolut nimic despre asa ceva:

https://www.stuttgar...57436bc803.html

Edited by giuliani, 30 August 2023 - 16:25.


#95
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Am vazut multi emigrati intorsi care isi explicau intoarcerea pe faze ireale de genul. Parca ultima faza prin Norvegia.

#96
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 30.06.2023
pt eiffel - daca nu as fi facut parte din sistem, as fi zis, dar crede-ma ca, problema NU e ca il lasi singur ci ca ITI FAC SESIZARE IDIOTII DE NEMTI, iar intre Auslander si Neamt, Neamt-ul este crezut si uita-te ca, nu sunt singurul care spune ca ( stie cazuri cand oamenii s-au intors din cauza acestui motuv )

pt giuliani - nu ai inteles, ce am vrut sa zic, vad! am zis ca, legea respectiv este de rahat, dupa cum a zis si catean stie astfel de cazuri. cum am zis si mai sus, problema NU  e ca umbla si toate cele ( ca si al meu umbla, noi locuind intr-un sat, Viesbek ) PROBLEMA o reprezenta acei Super Super Loseri de NEMTI, care sunt la ordinea zilei cu ( datul in primire ) si crede-ma ( sa inteleg ca esti in Germania, sti foarte bine ca tu ca Auslander NU ESTI CREDIBIl in fata unui NEAMT ), deci, despre ce vorbim! stiu ca se incurajeaza independenta copiilor, nu ma deranjeaza acest lucru, dar, repet, ma deranjeaza acea parte si daca chiar vrei sa gasesti acel Articol ( cauta-l ) eu am aflat de el de la Directorul Scolii din Viesbek ( Benedikt Schule ).


In fine, depinde de cum ai si norocul, repet, Germania este o tara OK, dar sunt anumite Legi pe care noi, fiind mai libertini, nu avem cum sa le intelegem fata de nemti care sunt ca robotii

Edited by raducanu969, 31 August 2023 - 18:09.


#97
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
https://cwrp.ca/site...nada (2021).pdf

Sper sa se vada pdf-ul, in Canada sunt reguli diferite, pe provincie.
Pot fi lasati singuri in casa in :
Manitoba, New Brunswick de la 12ani
Ontario de la 16 ani (!!!)
In rest nu sunt obligatii legale ci doar recomandari, in general 10-12 ani

In Quebec poti sa lasi singur in masina un copil de la 7 ani. Nu am stiut.

Calcarea acestor legi sunt urmate de amenzi, clar specificate in tablou.
Interesant ca majoratul nu este in toate provinciile la 18ani, sunt cateva care il au la 19ani. Iar ceva ce nu am stiut.

Banuiesc ca la cum de organizati sunt nemtii trebuie sa existe si la ei reguli clare, scrisa de cum sa procedeze parintii.

Attached Files



#98
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 raducanu969, pe 31 august 2023 - 18:08, a scris:

pt eiffel - daca nu as fi facut parte din sistem, as fi zis, dar crede-ma ca, problema NU e ca il lasi singur ci ca ITI FAC SESIZARE IDIOTII DE NEMTI, iar intre Auslander si Neamt, Neamt-ul este crezut si uita-te ca, nu sunt singurul care spune ca ( stie cazuri cand oamenii s-au intors din cauza acestui motuv )

pt giuliani - nu ai inteles, ce am vrut sa zic, vad! am zis ca, legea respectiv este de rahat, dupa cum a zis si catean stie astfel de cazuri. cum am zis si mai sus, problema NU  e ca umbla si toate cele ( ca si al meu umbla, noi locuind intr-un sat, Viesbek ) PROBLEMA o reprezenta acei Super Super Loseri de NEMTI, care sunt la ordinea zilei cu ( datul in primire ) si crede-ma ( sa inteleg ca esti in Germania, sti foarte bine ca tu ca Auslander NU ESTI CREDIBIl in fata unui NEAMT ), deci, despre ce vorbim! stiu ca se incurajeaza independenta copiilor, nu ma deranjeaza acest lucru, dar, repet, ma deranjeaza acea parte si daca chiar vrei sa gasesti acel Articol ( cauta-l ) eu am aflat de el de la Directorul Scolii din Viesbek ( Benedikt Schule ).


In fine, depinde de cum ai si norocul, repet, Germania este o tara OK, dar sunt anumite Legi pe care noi, fiind mai libertini, nu avem cum sa le intelegem fata de nemti care sunt ca robotii


Tu nu te-ai prins, cetean spunea cel mai probabil ca sunt oameni care nu prea inteleg despre ce e vorba prin tara in care locuiesc si isi imagineaza tot felul de bazaconii. Asa ca ajung sa inventeze scuze pentru a-si scuza esecul intoarcerii acasa.
Iar faptul ca cineva face sesizare in cazul in care o lege nu e respectata e dovada de spirit civic, o chestie nemaiantalnita in Romania unde nimeni nu suna autoritatile indiferent de cat de grave abateri se intampla prin case sau pe strazi.

#99
dragos404

dragos404

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2023
@initiator subiect : in momentul de fata , aici in Italia , merita sa emigrezi in anumite conditii ( am citit tot ce ai scris ) si anume :
1. in cazul tau , doar daca ai pe cineva aici care sa te ajute ( locativ , hrana , financiar ) pana inveti limba ca sa te descurci iar dupa aceea sa iti faci o calificare aic ( eventual facultate sau continuare de studii )
2. daca vii aici deja calificat si de preferat cu experienta ( fara studii superioare / absolvent de postliceala - tehnician / asistent sau asitenta medicala ) in domeniul medical ( asistent(a) medical(a) / tehnician optometrist )...domeniul mecanica auto , constructii.
3. daca esti absolvent de facultate tehnica , daca ai si experienta cu atat mai bine ( in momentul de fata pe piata muncii aici se cauta ingineri in domeniul constructii , IT , auto respectiv inginerie navala).

Am incercat sa raspund atat celui care a initiat subiectul cat si celor care intentioneaza sa emigreze aici in Italia in aceasta perioada.

#100
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 30.06.2023
Consider ca in orice tara poti emigra, atata timp cat esti Calificat intr-o meserie sau de ce nu, mai multe, dar, mai depinde si de felul tau de a fi luptator sau a te multumi cu ( pica para malaiata ). Nu exista incovenient in ( nu ai ce munci sau ca nu sti limba ), ci doar Vointa, Perseverenta si Dorinta de a iti face o viata mai frumoasa.

pt giuliani - pentru mine, acel lucru nu a reprezentat o scuza ( ca sa mascheze in esec, o neputinta ) ci mai multe ( care tin de copilaria / adolescenta mea ) si nu are rost sa le fac publice, doar sa arat, ca ce ... iar eu, am spus o la multi si o spun, sa aiba Atentie Mare in tarile unde se pune accent pe asa ceva ( copii sunt AI TAI, nu ai statului ), DA, sunt de acord sa te priveze de anumite drepturi atunci cand ai un Comportament Total Necorespunzator, dar NU pe seama unor ( sesizari ) de la niste oameni care, nu Nu au ce face si care cred ca, asa e bine. in aceste situatii, acele persoane sunt cele care nu au copii.

pt fado - sigur, regurile difera de la o tara la alta

#101
dragos404

dragos404

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2023

View Postdragos404, on 06 septembrie 2023 - 12:49, said:

@initiator subiect : in momentul de fata , aici in Italia , merita sa emigrezi in anumite conditii ( am citit tot ce ai scris ) si anume :
1. in cazul tau , doar daca ai pe cineva aici care sa te ajute ( locativ , hrana , financiar ) pana inveti limba ca sa te descurci iar dupa aceea sa iti faci o calificare aic ( eventual facultate sau continuare de studii )
2. daca vii aici deja calificat si de preferat cu experienta ( fara studii superioare / absolvent de postliceala - tehnician / asistent sau asitenta medicala ) in domeniul medical ( asistent(a) medical(a) / tehnician optometrist )...domeniul mecanica auto , constructii.
3. daca esti absolvent de facultate tehnica , daca ai si experienta cu atat mai bine ( in momentul de fata pe piata muncii aici se cauta ingineri in domeniul constructii , IT , auto respectiv inginerie navala).

Am incercat sa raspund atat celui care a initiat subiectul cat si celor care intentioneaza sa emigreze aici in Italia in aceasta perioada.

...pe langa meseriile mentionate mai sus , am aflat intamplator , ca se cauta arhitecti specializati in restaurare cladiri vechi.

#102
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 02.09.2014
Imi permit sa ii dau si eu cateva sfaturi initiatorului:

-termina studiile superioare pe care le-ai inceput in Romania;
-invata bine limba italiana, daca vrei sa ai un job decent;
-pe langa Torino sunt multe localitati mai mici unde chiriile sunt mai scazute, poti face naveta de acolo, cu trenul sau masina proprie;
-salariile sunt mici in Italia, mai mici decat in alte tari din Vestul Europei; deci sa nu ai asteptari foarte mari din acest punct de vedere;
-merita inca emigrarea in Italia, pentru sistemul sanitar, educatie, mancare, limba care se invata usor;
-alege sa locuiesti sau chiar sa muncesti intr-un oras mai mic, costurile vor mai reduse.

Edited by Costel2014, 31 October 2023 - 16:22.


#103
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 15.01.2014
Și oamenii mai primitori cu românii.

#104
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 04.03.2014
@Initiator

Asculta-l pe Costel.



#105
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 04.03.2014

 giuliani, on 30 august 2023 - 16:24, said:



Nu exista lege care sa iti interzica sa lasi copilul singur acasa, decat daca e foarte mic. Exista doar recomandari care spun ca un copil >7 ani sa il lasi maxim 2h singur acasa.  Am exemple de mai multi copii care au 8-10 ani si raman singuri acasa, nu e nicio problema. Daca ai un copil caruia ii place sa umble nu e nicio problema, pe unde locuiesc eu copiii de 11-12-14 ani umbla fara nicio problema pe afara iar copiii mici de 5-6-7 ani se jaoca fara nicio problema pe strada fara sa vad parinti prin jurul lor care sa ii pazeasca.
Din contra, in Germania se incurajeaza independenta copiilor, merg de mici la scoala pe jos sau chiar cu bicicleta, nu ca in Romania unde merg cu masina chiar si cand sunt mari.

Daca ai vreun paragraf din lege care sa specifice ceea ce spui tu acolo te-as ruga sa il scrii aici, sa aflam si noi. Si sa le spun si vecinilor din cartierul meu, se pare ca niciunul nu stie despre legea asta. La o prima cautare am gasit articolul asta, nu mentioneaza absolut nimic despre asa ceva:

https://www.stuttgar...57436bc803.html

In Italia exista legea clara care zice ca pana la 14 nesupravegherea copilului(singur a casa, singur in masina singur pe strada) e abandon si se pedepseste de la 1 la 4 ani, cu agravante in caz de vatamare/moarte. Nu exista nici o recomandare pentru ca ar i calca legea exista doar o exceptie pentru scolile "medii" adica clasa a6a-a8a unde in functie de zona parintii/tutorii pot face cerere pentru a putea iesi, intra singur.

L-am intrebat pe un prieten cu un copil de 12,13 ani care merge singur la scoala cum sta treaba. Sustine ca a intrebat-o pe cumnata lui, avocata, si sustine ca totul sta in interpretarea judecatorului a termenului de "abandon". In alte cuvinte daca il loveste o masina pe trotuar, pe verde la semafor e doar un accident, i se putea intampla si dupa 14 ani. Daca in schimb e accidentat in timp ce traverseaza anapoda, cade de pe balcon, da foc casei se accidenteaza in bucatarie intra aproape sigur la abandon de minor.

#106
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Cred că merită oriunde

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate