Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pierdere apa masina de spalat

Nuanta culoare

autonivelanta peste autonivelanta

Plata produs
 Klaus Iohannis, propus oficial de...

Fotbal juvenil

Contributie pentru crestere si ed...

Țiuit laptop
 Firewall UFW si Iptables - Doua I...

DVR Hikvision 7208HUHI M1/S/A se ...

Cum sa procedez

Incalzire pardoseala sistem Upono...
 Cat costa o cutie de viteze manua...

Recomandare media player subs Net...

Hyundai i20 din 2018, tremurat la...

Transnistria vrea sa ceara alipir...

Merită Emigrarea in Italia?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

pexCom

pexCom

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ia și termină facultatea, pentru diplomă.
Mai ales că mai ai doar un an.

Gândește-te că altfel, o să rămâi doar cu liceul toată viața ta. E foarte puțin probabil că o să faci tu altă facultate odată ce ieși din sistem.

Am avut la un moment dat la servici un coleg bun în domeniu dar se lăsase de facultate. După ce ne-am cunoscut mai bine, mi-a mărturisit la un moment dat cât regretă că s-a lăsat.

Italia nu pleacă nicăieri, poți să pleci acolo și la anul.

overseas

overseas

Guru Member

Daca nu merita finalizarea facultatii, greseala a fost cand ai inceput.
In rest, daca ai identificat un obiect al muncii in Italia, fix la Milano, go for it.
Alltfel, nu inteleg care e atractia.

overseas

overseas

Guru Member

View Postrampampam, on 20 august 2023 - 15:11, said:

Am spus mai sus că sunt calificat ca tehnic în sisteme de securitate...sisteme de supraveghere video, antiefracție și antiincediu.... doar că nu cred că o să găsesc la început un job un acest domeniu...cum am zis mai sus, pe aceasta speță am fost in Italia vara asta și am constatat că sunt oameni sub nivelul meu de pregătire și cunoștințe, cu toate că au cu 10-15 ani mai mult decât mine, dar cu toate astea câștigă mult mai bine acolo decât aș avea eu vreodată speranța aici, in țară...sunt conștient că și prețurile sunt mai mari acolo, dar nu asta era ideea...subliniez faptul că m as putea focusa pe orice domeniu, atâta timp cât știu că în viitor as putea avea mai multe beneficii decât aici..

Eu vad ca esti in degringolada totala. Esti calificat pe tehnica de securitate, facultatea e pe uman, te uiti peste gard la Milano (de ce fix Milano ?!) si esti deschis... la orice. Parca vad ca te faci sofer de TIR. Deci esti noua generatie fata in fata cu volatilitatea socio-economica a zilei.

scuze, Torino

Edited by overseas, 21 August 2023 - 11:15.

crischir

crischir

Active Member

• Grup: Members
Daca amandoi au permise C, E pot sa stea o viata pe camion, cazare grtuita cu 2 paturi, problema e cu spalatul rufelor si a corpului trebuie sa platesti, daca stiu sa faca mancare se scot Posted Image

raducanu969

raducanu969

Active Member

Impreuna cu familia, una din optiuni era Italia dar stand de vorba cu multi, am renuntat.

Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

Active Member

Sa fii in ultimul an de facultate si sa-ti pui problema sa ingheti studiile ca sa te duci santierist in Italia, e dincolo de puterea mea de intelegere.

Vai de plm... Posted Image

marianca

marianca

Member

Acum 15-20 ani alta treaba/ viata era in Italia. Acum nu prea mai merita.
Ar fi pont sa mergi in Italia daca lucrezi online/ remote. Cu venit mare din alta parte e o idee. Ca expat It-ist ar merge. Altfel nu prea. Orienteaza-te pe tarile nordice/ Germania.
In situatia ta eu te sfatuiesc sa iti termini studiile acum. Peste ani va fi mult mai greu sa te reapuci de facultate. Termina facultatea. In ziua de azi facultatea nu e un plus. DAR LIPSA FACULTATII ASTAZI E UN MARE MINUS.

E91

E91

Member

cauta alta tara, daca vrei neaparat sa pleci!
italia e vai de ea, cel putin in ultimii ani
sau ma rog, daca vrei sa te chinui, esti tanar si ai nervi si neuroni de distrus, du-te in italia

daca esti onest, iti faci treaba, iti dezvolti cunostiintele in continuare, nu umbli  sa fentezi... reusesti foarte bine si in RO!
am prieteni care nu sunt ingineri sau softishti si castiga totusi 8-10k RON/luna net (privat)... asa ca ... se poate, dar tre sa muncesti

giuliani

giuliani

Senior Member

Eu merg anual in Italia de cateva ori, in general concediu insa nu prin resorturi ca sa raman complet izolat de ce se intampla in realitate.

Cum spuneam, sunt alte tari cu venituri mai ridicate, evident, insa si Italia e una dintre variantele ok mai ales ca omul pleaca din Romania. E greu de gasit in Europa o tara unde din Ro nu merita sa emigrezi. Da, e posibil ca si in Romania sa faci bani buni, poate chiar la nivelul Italiei insa pt bani multi cred ca doar in IT si politica ai sanse, mi-e greu sa cred ca se pot compara oportunitatile din cele doua tari. In primul rand, dpdv industrial Italia surclaseaza Romaina la toate capitolele. Exista foarte multe companii super ok in domeniul tehnic, automatizari, motoare, masini de toate felurile, etc. in special in Nordul Italiei (Piemont, Lombardia, Emilia-Romagna, Veneto, Friuli-Venezia-Giulia). Totusi cred ca diferenta cea mai mare se vede la celelalte capitole, nu la bani. Mananci mult mai bine si mai sanatos ca in Romania, sistemele de sanatate, invatamant sunt net superioare, transporturile de asemenea.

Este evident ca joburile bune nu le gasesti de azi pe maine, insa acelasi lucru e valabil in orice tara.
Eu mi-am gasit primul job in Germania dupa zile si saptamani intregi de cautare pe google si google maps, cotrobaind prin ascunzisurile internetului si studiind portofoliile a mii de firme din zona care ma interesa in cautarea unei companii in domeniul dort de mine. Daca cineva isi imagineaza ca a te angaja in strainatate inseam aplica pe un post gasit la Bosch, Siemens sau BMW nu pot decat sa spun ca se inseala (poti gasi si direct, clar, insa sansele nu sunt foarte mari), sunt convins ca 95% dintre persoanele care nu fac un research ca lumea nici nu ar putea aplica in mod corect macar la o companie de genul asta pentru a fi luati in considerare.

Asa ca, parerea mea e ca daca omul chiar vrea sa plece si sa isi gaseasca ceva de munca in Torino, o sa gaseasca. Eu consider ca inainte de a pleca acolo ar trebui sa stii exact ce companii angajeaza pe postul pe care esti tu acum. Intrii pe google, cauti zile intregi prin toata gramada de firme din Torino, nu mergi acolo si cauti aiurea 2 luni pana ti se termina banii. Apoi, inveti cum poti aplica corect. In Germania de exemplu exista niste norme dupa care aplici. Nu respecti normele DIN-5008, nici macar nu se uita aia de la HR peste CV-ul tau. Poate asa este si in Italia, trebuie aflat inainte sa trimiti zeci de aplicatii total aiurea.

O alta varianta ar fi sa renunti la facultate acum si sa te apuci de alta care sa conteze, sa iti dea oportunitatea de a putea gasi joburi ok pe viitor. Ai gresit din prima cu alegerea facultatii, macar nu pierzi toti aia 3-4 ani, iar pe viitor chiar daca mai studiezi inca 3-4 ani o sa ai mai multe beneficii decat acum.

Edited by giuliani, 21 August 2023 - 15:13.

slai

slai

User Incredibil

View Postamami, on 20 august 2023 - 17:33, said:

"Am 21 de ani și în toamnă intru in ultimul an de facultate, dar mă bate gândul să îl îngheț și să plec în Italia."
"Relații internaționale și studii europene- Facultatea de Istorie-UniBuc"
"am o calificare, aceea de tehnician pe sisteme de securitate cu tot ce include asta, cu aproape 4 ani experiență."

Nu este usor sa incepi o viata noua fara sa stii ce vrei de la viata.
io zic ca stie bine.
nu vrea sa-l omoare bombardierii pe strada, nu vrea sa-l omoare medicii prin spitale...

Attached File  YjMxNmQyYmQ5MDc5ZjlhYWExYzY4NjYxMg==.thumb.jpg   101.88K   26 downloads

cand vezi mesajele astea si stii ca fata aia a murit cateva ore mai tarziu, iti mai vine sa stai in tara?
sotul si cei 3 copii ai ei au primit sms la 6 "nu mai rezist" si la 7 i-au sunat din spital ca a murit, cum mai poate crede in tara asta?

sincer si eu aveam ceva cu capsunarii, dar am renuntat sa mai cred in tara asta, imi caut plecare, sa nu raman io fraierul care stinge lumina.

Fado

Fado

Member

View Postgiuliani, on 21 august 2023 - 15:12, said:

O alta varianta ar fi sa renunti la facultate acum si sa te apuci de alta care sa conteze, sa iti dea oportunitatea de a putea gasi joburi ok pe viitor. Ai gresit din prima cu alegerea facultatii, macar nu pierzi toti aia 3-4 ani, iar pe viitor chiar daca mai studiezi inca 3-4 ani o sa ai mai multe beneficii decat acum.

NU RENUNTA LA FACULTATE. Mai ai un singur an si termini. Esti fff tanar si ai timp destul in fata. Stai anul care vine in Ro, termina facultatea, ia-ti patalamaua, buna proasta cum este. Chiar cu riscul sa nu o folosesti in viata ta. Dar nu stii asta, acum. In general, nu lasa nimic neterminat in viata, ca nu se stie. O diploma ca a ta poate ca in sine nu valoreaza nimic, dar te poate ajuta sa te inscrii mai tarziu la facultati pt a urma MBA, mastere, alte diplôme post universitare. Nu stii asta acum, peste cativa ani poate gandesti altfel, ai timp la 21 de ani. Daca ce spun eu aici nu va fi deloc aplicabil la tine, in cel mai rau caz ai pierdut un an pt plecare, care la 21 de ani cred ca este un avantaj (ca sa ti se mai limpezeasca ideile).

Daca peste un an-doi vrei sa pleci, fa cum zice giuliani mai sus si cerceteza pana nu mai poti piata de munca, tara in care vrei sa pleci. Avand in vedere ca din Ro poti sa te arunci intr-un avion in orice moment si intr-o jumatate de zi sa fii prezent in timp util, in orice tara pt un interviu, nu vad de ce ai pleca mai intai si apoi ai cauta de lucru. Daca nu ai un interviu clar, macar o promisiune vaga, ceva cat de cat, ca sa te faca sa pleci, nu asa la deruta.

Romi_

Romi_

Member

View Postrampampam, on 20 august 2023 - 09:02, said:

M am uitat puțin pe prețul chiriilor, mă gândesc că 2000 de euro e un buget decent pentru o chirie modestă undeva prin Torino.
O sa plec cu prietena mea, iar din ce am văzut la capitolul salarii, cred că dacă ne angajăm amândoi o să ne punem pe picioare in câteva luni.
Totuși, vreau sa cer și eu niste sfaturi, opinii, de la oameni care au trecut prin etapa asta, încă sunt la faza de cântărire a situației și mă gândesc că nu am nimic de pierdut, in cel mai rău caz mă întorc de unde am plecat dar rămân cu experiența.
Limba nu e o problema, se învață relativ ușor din cate am văzut, personal cunosc franceza, engleza și mă descurc destul de bine și în germană.
În Italia sunt peste un milion de români cu acte în regulă, dar au trecut ceva ani de când au plecat și situația cred că s a schimbat după 2020, de asta întreb, mai este Italia o variantă ok pentru emigrare? Întreb aici pentru că personal nu am cunoștințe de la care sa cer o părere.
Mulțumesc anticipat!

Incerc sa spun parerea mea, din nordul Italiei
De obicei se cer 2-3000 de euro doar pentru garantie si urmeaza chiria de 600-1000 euro pe luna.
'Daca ne angajam amandoi' este un vis frumos si s-ar putea sa dureze cativa ani procesul de angajare.
Limba este o problema. Nimeni nu te angajeaza daca nu sti limba.
Erau peste un milion de romani. Acum au ramas cu 20-40% mai putini.
Daca nu ai pe cine sa intrebi, vrei sa spui ca nu are cine sa te ajute pentru 1 an pina reusesti sa te integrezi.
Ai dat putine informatii, dar parerea mea ca nu ai ce cauta in Italia. Nu mai este Italia ce a fost odata.
Cu meseria din Romania o sa depasesti Italia fara probleme.
Succes.

raducanu969

raducanu969

Active Member

Nu e bine sa renunti, mai ales ca esti in ultimul an de facultate, deoarece, cu putin noroc, poate ai sansa de a lucra Exact in ceea ce termini iar o diploma afara, conteaza foarte mult. Ramai in Romania, incearca sa rezisti 1 an si dupa, va fi mai OK, 100% ulterior o sa regreti ca pentru o Hotarare luata in graba ti-a pus capac. Acolo, vei incepe de la munca de Jos daca nu ai Diplome, Documente care sa ateste / cerifice ca ai Calificare si Nu cred ca ti-ai tocit coatele atatia ani pentru a termina facultatea ca sa mergi la Munca de Jos!

Pana atunci, ai sansa sa iti Perfectionezi si Vorbit - Scris-ul limbii Italiene si vei vedea ca, ti se vor deschide mai multe usi

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View Postraducanu969, on 22 august 2023 - 13:20, said:

Diplome, Documente care sa ateste / cerifice ca ai Calificare
Ce calificare ai dupa ce absolvi Studii Europene?
Sunt in Italia firme care cauta astfel de absolventi? :habarnam:

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Uneori diploma e necesara ca sa treci de conditia "studii superioare". Pentru ca sunt firme care pun astfel de conditii.

Alteori, diploma poate fi necesara pentru diverse beneficii. De exemplu, la noi, ca sa beneficiezi de scutire de impozit in IT, pe langa conditia pe care trebuie sa o indeplineasca angajatorul, trebuie si angajatul sa aiba studii superioare. Nu conteaza unde, poate sa fie si Facultatea de Agricultura.

Fiind in ultimul an, e util sa ia acea diploma, pentru ca nu stie niciodata cum se va impiedica de lipsa ei. Apoi, nu e ca si cum ar pleca maine in Italia, pana isi gaseste ceva mai dureaza.

Edited by george_alexandru, 22 August 2023 - 13:45.

crischir

crischir

Active Member

Eu si soata avem diplome in inginerie de prin 1993, nu am avut posturi si de atunci practicam altceva, nu vreau sa demoralizez pe nimeni ! Cei care practica : fiica (farmacie), ginerele turism ( sofer pe TIR actual) si ficioru' inginerie-comert (acum vinde masini ), eu cu inalta calificare in automatizari sunt consultat tehnic dar nu in automatizari, soata chimist e vanzator Posted Image de imbracaminte.
PS fiecare am facut ceva , ca ne adaptam e altceva. Tin minte ca un prof. universitar ne zicea "noi va deschidem ochii/ mintea sa stiti ce sa cautati si unde" si mare dreptate a avut.

Edited by crischir, 22 August 2023 - 13:56.

Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

Active Member

View PostKarhu, on 22 august 2023 - 13:36, said:

Ce calificare ai dupa ce absolvi Studii Europene?

Administratie + politici europene. Angajatorii principali: institutiile europene + echivalentele nationale ale institutiilor europene.

crischir

crischir

Active Member

O "aripa protectoare" de la un politician batran si se rezolva Posted Image
PS sa nu uit "aripa" va costa zeci de mii de euro.. daca nu sute..

Edited by crischir, 22 August 2023 - 18:22.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate