Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Placa video arsa?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
Problema nu e ca nu vor distributiile de linux, problema e ca driverele nvidia sunt closed source. E o drama mai veche pe tema asta. Practic, nvidia nu a dat, dar nici nu a lasat open source sa faca altii. sunt niste drivere de linux pe siteul lor dar is proaste rau.

850M nu a avut support pe linux din partea nvidia, cel putin o perioada.

#20
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

 pateu_98, on 15 august 2023 - 13:59, said:

@Lex404 a zis @initiatoru ca are un laptop vechi de 10 ani cu placa Nvidia 850M? Daca da atuncea eu zic ca e imposibil ca orice distributie Linux sa nu aiba driverele la modelu Nvidia 850M in momentu de fata

Da daca gresesc eu ce am zis mai sus atuncea sfatu meu pentru @OP nu e bun cu sa verifica daca in Linux functioneza placa video dedicata

Si pana nu face @OP ce am zis eu nu stim daca functioneaza sau nu testu meu

De fapt e un laptop vechi de doar 9 ani, fiindca seria 800M de la nvidia a aparut in 2014 , @initiator , problema asta o rezolvi doar intr-un service autorizat , unde au aia sculele necesare , tu de acasa nu prea mai ai ce sa ii faci .

Edited by DianaXO, 15 August 2023 - 14:51.


#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,726
  • Înscris: 07.02.2011

 Bratonee, on 15 august 2023 - 10:03, said:

Am un laptop ASUS destul de vechi, acum cateva zile si-a facut ceva update-uri automate de la Windows iar dupa updates placa video dedicata (Nvidia 850M) a fost dezactivata automat de windows din Device Manager cu eroarea "Windows has stopped this device" (code 43).
Daca iti permiti sa te mai ''joci'' cu el poti cauta info despre o versiune de bios mai veche decat cea afisata acum.

 Bratonee, on 15 august 2023 - 10:03, said:

Daca opresc placa video dedicata din device manager si merg pe cea integrata, laptopul pare sa functioneze ok, in sensul ca nu mai are crashuri.
Cred ca la acea generatie de laptopuri, se poate dezactiva placa video din bios.
...
Mergi pe integrata pana gasesti alta placa de baza. iti faci treaba cu el.
Mai apare cate un chilipir - cu display spart si balamale rupte dar placa de baza ok.
Nu te incurca sa o dai la reparat.

Edited by costeld69, 15 August 2023 - 22:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate