Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce posturile radio au ajuns atat de execrabile ?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#73
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 22.01.2008

View PostValy_User, on 26 iulie 2023 - 19:47, said:

Nu cred că se va întâmpla prea curând asta.
Investițiile pentru posturile de radio sunt mari, iar oamenii din această țară prea săraci ca să-și permită un aparat DAB+.


E de zeci ori mai scump sa ai canal de radio in fm! Nu esti la curent: un radio cu DAB+ in Romania e la un pret decent. Minimum 133 RON! L-am pus la foto!

Attached Files



#74
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,209
  • Înscris: 02.08.2021

View PostP-I-G, on 26 iulie 2023 - 17:24, said:

RRA si pot spune ca nu dezamagesc in ceea ce priveste lista de melodii. E drepta ca mai baga si oracaieli moderne - chirila, smiley si restul ratelor care se cred vedete- dar in mare parte e muzica buna, din alte vremuri. La discutii o mai dau pe progresism usor dar merge. In rest nu ai ce sa asculti si nu stiu de ce e nebunia asta cu matinalii in care toti incearca sa castige premiul: cel mai hidos matinal ! Glumite de prost gust, subiecte care nu intereseaza pe nimeni de pe siteuri obscure sau nu.... Pana la urma de ce ar fi radio diferit de TV, de presa, de clasa politica sau chiar de Romania in intregul ei? Posturile de radio sunt si vor fi mereu o oglinda a societatii in care traim!
Mie îmi este greață de toate emisiunile matinale de la TV și radio. Unii care se hlizesc la niște glume proaste și nimic mai mult.

View Postfavoritul, on 26 iulie 2023 - 22:42, said:

E de zeci ori mai scump sa ai canal de radio in fm! Nu esti la curent: un radio cu DAB+ in Romania e la un pret decent. Minimum 133 RON! L-am pus la foto!
Oamenii sunt obișnuiți cu radiouri de 20-30 de lei din târg.
Deseori ținut pe AM pe Radio Antena Satelor.
Iar în Ro, nimeni nu apreciază calitatea sunetului, de aceea au succes toate tigăile de boxe.

Edited by Valy_User, 27 July 2023 - 00:14.


#75
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostNeaceasca85, on 26 iulie 2023 - 22:41, said:

Il conectezi la telefon si auzi ce vrei de pe net de pe ce site vrei.

Nu zic de masinile mai noi care au BT si multimedia incorporate, eu am masina din 2008.
Pai și-atunci de ce intrebi dacă mai e cineva fără modulator FM in mașina? 😂.
La mașina principala, am bluetooth.
La mașina secundara, care nu avea bluetooth, am instalat o unitate Multimedia pe Android, care are de toate pe ea.
Deci n-am ce face cu modulator FM.
Eu radio ascult digital, atunci când sunt plecat prin tara/in afara tarii. Ascult cu precădere Guerrilla sau Vanilla

#76
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005
In era cu streaming si cateva sute de GB memorie sdcard nu se asculta muzica la radio, ci emisiunile, stirile, parerile prezentatorilor.
Dar chiar si asa, avrm puterea de a nu ramane pe frecventa daca "nu suntem pe aceiasi lungime de unda".

#77
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă posturile nu ar face cam prea mult heavy-rotation, ţi-ai face ceva cultură muzicală de la radio, aşa cum îţi făceai în trecut. La televizor, pe posturile muzicale, am aflat de ceva piese care îmi plac şi de care nu ştiam. La radio, mai rar.
F.M. cere energie electrică multă, dar la semnal analogic poate exista şi semnal slab, pe când la D.A.B., dacă scade semnalul în intensitate, nu cred că se aude. Putere, putere, putere, cât mai multă putere!

#78
pckmuresan

pckmuresan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.10.2019
Pana a fost decent, ascutam Guerilla si cateodata rock-fm sau Europa. Dar toate ma omoara cu reclama. Intamplator, intr-o zi s-a rupt antena la masina si asa a ramas. Acum ascult radio online, grecesc, fara reclame. La fel si acasa si la servici. E trist ca si radio si tv sunt doar pentru reclame si eventual muzica printre reclame si povesti. Cel putin la noi.

#79
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
radio zu ala e sub orice critica, morar ala care e un ingamfat, acum a facut si podcasturi ca sa ii vad jegul peste tot pe youtube la recomandari

#80
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003

View PostMohombi, on 26 iulie 2023 - 12:11, said:

Apoi muzica este atat de repetitiva , mainstream, plictisitoare incat ma aduce la disperare. Imi lasa impresia ca s-a terminat muzica buna. Nu stiu cum fac pitigaiate precum Andia , aia cu Interselarul si o gramada alte plangacioase si smiorcaite ale caror melodii sunt difuzate incontinuu astfel incat schimbi postul sa nu le mai auzi si tot de ele dai. Nu stiu cu ce cotizeaza fetele astea la posturile radio.
Doar vineri seara si sambata  dupa vreo 10 seara e muzica ok pe Kiss si ProFM, fara reclame, variata, muzica de masina, si cu beat si un pic melodica, cu feeling, un pic romantica fix ce trebuie la drum lung. Doar atunci se simte ca e un DJ care alege fara considerente comerciale.

Muzica este făcută de casele de producţie iar ele nu sunt independente. Priveşte muzica în contextul politic mondial, tonul ei este dat de interesele politice.
După WW2 a fost o muzică veselă, potrivită pentru reconstruire, la fel şi după '89.  În perioadele de criză economică şi muzica era depresivă.


Quote

Un alt aspect e ca s-au inmultit excesiv (sau sunt mai vizibili, prezenti) crestinopatii. Au aparut mai multe posturi gen Trinitas, de parca unul nu era indeajuns.

Vei descoperi că la drum lung ai şansa să asculţi mai bine Trinitas sau Cultural. După câteva ore de zdrăngăneli fără noimă pe celelalte posturi vei aprecia dialogul inteligibil între preoţi sau teatrul radiofonic.
Muzica posturilor comerciale este lipsită de optimism, de mesaj pozitiv, îi trimite pe ascultători către autodistrugere, ceva similar cu ştirile negative repetate pe ton grav.

Mesajul religios este acelaşi din totdeauna iar la cultură ai şansa să asculţi opiniile unor artişti, profesori, cercetători sau lucrările unor scriitori.

#81
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 10.01.2023
pe partea de Cultural îți dau dreptate, pot fi lucruri interesante de ascultat.  dar nu și bazaconiile preoților, de ce ai asculta voluntar și nesilit de nimeni povești inventate de o clică infracțională din vremuri imemoriale?

#82
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,515
  • Înscris: 24.12.2005

View Postflt, on 27 iulie 2023 - 14:09, said:

pe partea de Cultural îți dau dreptate, pot fi lucruri interesante de ascultat.  dar nu și bazaconiile preoților, de ce ai asculta voluntar și nesilit de nimeni povești inventate de o clică infracțională din vremuri imemoriale?

Nu este adevărat. Pe Trinitas, inclusiv pe Trinitas TV sunt emisiuni cu oameni de cultură. Practic a suplinit multă vreme absența TVR Cultural. Nota bene: nu vorbesc de emisiuni religioase.

#83
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003

View Postflt, on 27 iulie 2023 - 14:09, said:

pe partea de Cultural îți dau dreptate, pot fi lucruri interesante de ascultat.  dar nu și bazaconiile preoților, de ce ai asculta voluntar și nesilit de nimeni povești inventate de o clică infracțională din vremuri imemoriale?

Între jelirea lui Ed Sheeran şi pomenirea "armatei române cea iubitoare"  am convingerea că este mai sănătos pentru psihic să asculţi a doua creaţie.


LE: Mea culpa, nu ştiam că numele individului plângăcios conţine doi E. Auzisem pronunţat la radio "Şerăn/Şeran".

Edited by terratec, 27 July 2023 - 15:23.


#84
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 10.01.2023

View Postasul, on 27 iulie 2023 - 14:15, said:

Nu este adevărat. Pe Trinitas, inclusiv pe Trinitas TV sunt emisiuni cu oameni de cultură. Practic a suplinit multă vreme absența TVR Cultural. Nota bene: nu vorbesc de emisiuni religioase.

scuze atunci, nu știam. interesant. doar pe TV sau și pe radio? sau sunt unul și același lucru, transmisiunea e simulcast? ca la digi?

View Postterratec, on 27 iulie 2023 - 14:29, said:

Între jelirea lui Ed Sheran şi pomenirea "armatei române cea iubitoare"  am convingerea că este mai sănătos pentru psihic să asculţi a doua creaţie.

nu știu ce să zic, ode aduse violenței și brutelor criminale armate nu pot aduce decât boli psihice, nicidecum sănătate. numai în Rusia lui putin mai vezi astfel de îndoctrinări
în plus, eu nu sunt deloc cuprins de vreun fior patriotic sau religios, deci mă lasă rece orice referință la pământ sacru, țară, națiune, popor, zei inventați și obiceiuri superstițioase.
prefer jelirea lui Ed Sheeran, merci

#85
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,161
  • Înscris: 16.04.2007
Pai, 1. promoveaza orice aberatie in materie de muzica, nu conteaza ca are 1,2,3 versuri.
2. angajeaza toti inadaptatii pe post de moderatori/vorbitori
3. baga reclame si jingles la greu ... am uitat ceva??!?

#86
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNeaceasca85, on 26 iulie 2023 - 22:32, said:

Mai e cineva fara modulator FM in masina?

Ala io!  Am vrut recent sa imi comand asa ceva
[ https://i.postimg.cc/3JgKfwsJ/20230727-165818.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar cred ca trebuie alimentat separat sau e cu baterie. Eu imi inchipuiam ca se alimenteaza din mufa jack de 3,5mm si il pot conecta la telefon pe BT. Dar am renuntat

Consider ca este mai buna calitatea prin jack 3,5 decat prin modulator FM.

Sau asa ceva
[ https://i.postimg.cc/W4KzLHX2/20230727-165839.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La emag nu am gasit nimic satisfacator, eventual ceva pentru bricheta dar de la brand low cost, serioux, alea tin pana iesi din magazin.

#87
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,006
  • Înscris: 16.07.2015
Casele de discuri, singura explicație plauzibilă dar și cererea... Se scot melodiii pe bandă rulantă, să fie acolo.

#88
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,515
  • Înscris: 24.12.2005

View Postflt, on 27 iulie 2023 - 14:47, said:

scuze atunci, nu știam. interesant. doar pe TV sau și pe radio? sau sunt unul și același lucru, transmisiunea e simulcast? ca la digi?

La TV sunt considerabil mai multe, dar au și la radio. Se poate urmări tv online dar transmisiune simultană nu știu să fie. Emisiunile de la TV sunt chiar interesante și acoperă o gamă destul de variată. Evident discuția este despre cele cu tematică laică sau mireană la minim. Posted Image

#89
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,902
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 27 iulie 2023 - 10:59, said:

Dacă posturile nu ar face cam prea mult heavy-rotation, ţi-ai face ceva cultură muzicală de la radio, aşa cum îţi făceai în trecut. La televizor, pe posturile muzicale, am aflat de ceva piese care îmi plac şi de care nu ştiam. La radio, mai rar.
Posturile TV muzicale de la noi sunt chiar mai jalnice decat cele de radio. Magic TV si Rock TV au un playlist chiar mai limitat decat posturile de radio omonime. Daca stai 3 ore pe ele, ai terminat playlist-ul si o iau de la capat :P De cand s-a desfiintat VH1, nu prea mai exista post muzical de calitate pe TV.

Eu ascult mult RRA in timpul zilei, dau informatii utile, nu povestesc chestii doar ca sa se auda vorbind. Au si seara emisiuni interesante, doar sa ai rabdare sa le asculti. Si EFM e bunicel, doar ca ma omoara cu reclamele. Dar matinalul lor are multe chestii interesante. In rest, nu prea ascult.

Postul privat, pe care mi-am facut "ucenicia" intr-ale radioului in anii 90, acum a devenit un tonomat ca toate celelalte. Pe vremea cand era facut cu pasiune, dadea muzica veche, clasicii rock-ului din anii 60-70, si am ascultat multe piese bune la ei. Acum dau si ei aceleasi 20-30 de piese actuale si, uneori, vreo piesa din 2000 si ceva. Au rezistat eroic pana acum, dar au platit un pret urias dpmdv. (E vorba de Radio Prahova).

#90
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003

View Postpufonel, on 27 iulie 2023 - 22:20, said:

Eu ascult mult RRA in timpul zilei, dau informatii utile, nu povestesc chestii doar ca sa se auda vorbind. Au si seara emisiuni interesante, doar sa ai rabdare sa le asculti. Si EFM e bunicel, doar ca ma omoara cu reclamele. Dar matinalul lor are multe chestii interesante. In rest, nu prea ascult.

RRA s-a politizat mult, este foarte subiectiv în tratarea ştirilor, de multe ori mai subiectiv decât posturile private.
Implicarea lor politică reuşeste să eclipseze emisiunile interesante. Probabil şi realizatorii acestora sunt contaminaţi de avântul colegilor de la ştiri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate