Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 

De ce posturile radio au ajuns atat de execrabile ?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#91
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 02.08.2021
A fost dintotdeauna politizat, mereu când abordează subiecte politice face partea PSD-ului.
Alea nu trebuie băgate în seamă.
Nu că celelalte posturi ar fi mai breaze, toată presa cam face partea PSD-ului.

Edited by Valy_User, 28 July 2023 - 13:19.


#92
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,916
  • Înscris: 28.11.2006
EFM e impotriva PSD-ului. Nu sunt nici ei vreun etalon de obiectivitate, dar daca asculti stirile si de la RRA, si de la EFM, poti sa-ti faci o idee mai clara :P

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,136
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 27 iulie 2023 - 22:20, said:

De cand s-a desfiintat VH1, nu prea mai exista post muzical de calitate pe TV.

s-a desfintat? Sau doar l-au scos din grila de programe?

#94
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 07.04.2017
Vh1 Europa e inlocuit de MTV 00 de doi ani.

#95
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,136
  • Înscris: 15.06.2007
Azi am gasit un laptop cu CD rom, asa ca am copiat niste muzica pe un card sa am in masina.  Aveam scris cu carioca si pretul cat costase un CD: 17000 de lei, erau de prin 2000-2003. Incredibil de lent merge copierea  350-800kbps. Capacitate CD - 650MB.  Important este ca se mai puteau folosi. In pod la parinti mai sunt benzi de magnetofon ORWO..  probabil ca nu mai sunt bune de nimic.

Maine continui ca am uitat sa pun Led Zeppelin, Doors si altele. Am pe acolo discografii complete cu zecile

Edited by tfmercedez, 29 July 2023 - 23:44.


#96
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,916
  • Înscris: 28.11.2006
Poti sa iei o unitate externa CD/DVD, care se leaga la orice laptop prin USB. E pacat ca laptopurile noi nu mai au unitate optica, dar solutii exista.

#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,136
  • Înscris: 15.06.2007
Stiu ca pot sa iau, dar nu vreau. Am si la PC o unitate DVD-R dar la ultimul upgrade din diverse motive nu s-a mai pus un cablu care sa-l conecteze pe MB, apareau ceva conflicte sau erori si incetinea si sistemul. Dar imi era prea lene sa ma pun sa desfac carcasa sa vad ce trebuie facut eventual sa mai dau pe un cablu lipsa cine stie cat si ala daca se gaseste fara sa mai comand pe net. O unitate optica externa  acuma este pe la 100 si ceva de lei.  
Acum 20 de ani CD ul era rege, apoi s-a trecut relativ repede la DVD si BluRay. Cred ca la BluRay am dat skip, nu am avut niciodata, deja stick-urile si cardurile aveau capacitate suficienta. Sa vedem ce urmeaza dupa MicroSD.  O sa fie chiar totul cloud?

#98
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,126
  • Înscris: 21.06.2016
Mie mi se pare ca e mult mai bine la radio acum ca in trecut. Au apărut posturi cu muzica buna sau măcar interesantă, rock fm, guerilla etc. Pana acum câțiva ani România era desert muzical, dar s-au mai schimbat lucrurile.
E drept situația se schinba dacă ieși din București.
Ce nu înțeleg eu sunt reclamele continue la medicamente. Asta e o chestie care sare in “ochi” imediat, foarte ciudat. O națiune bolnava sau ipohondra?

Oricum când ai atitea servicii de streaming, radio, Podcast, muzica la alegere, nu văd cum mai e calitatea radiolui o problema.

#99
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,556
  • Înscris: 10.08.2005
Pai la ce altceva sa faci reclamă?
Sau altfel spus, ce alt producător vrea sa fie promovat la radio?

#100
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 16.01.2010
Nu sa schimbat nimic asta dacă vorbești generalist, mi se par la fel, cel puțin ce ascult eu e ca o întoarcere în trecut, muzică veche.
Bine dacă inevitabil trebuie să compari posturile de radio cu alte gen YouTube music, stoptify, Deezer nu are comparație.
Deci comparație mere cu mere Europa FM de acum cu Europa FM de 20 de ani, e la fel, aceiași muzică.
Comparație mere cu portocale (pere) versus Deezer, YouTube music etc e destul de clară treaba.
Eu mă mir că încă se mai ascultă radio când ai net oriunde, o să dispară la fel ca și TV prin unde radio, acuma cu o boxă portabilă în mașină ai rezolvat.

#101
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,555
  • Înscris: 04.05.2006
Da, in câțiva ani va fi totul in DAB

#102
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,942
  • Înscris: 13.06.2004
Atât timp cât vor exista cei obişnuiţi să asculte radio, se va asculta radio. Inclusiv muzică. Probabil se mai ascultă muzică în maşină, de aceea mai rezistă radio. Eu nu prea mai ascult că nu mai e aşa de multă muzică diversă ca în trecut la radio.
Când am zis de posturi tv muzicale, m-am referit şi la cele străine, care difuzează (şi) muzică veche.
@ tfmercedez : dacă au stat la căldură sau frig, benzile alea nu mai sunt bune.

#103
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,136
  • Înscris: 15.06.2007
Pai stau de 20 de ani in pod.. ca si cum ar sta afara, doar ca nu le ploua.

Mie imi place la radio sa mai ascult emisiuni in care se discuta diverse, se depăneaza amintiri.. cu niste ani in urma am ascultat o emisiune in care povestea Mircea Dinescu tot felul de intamplari, de la cum era urmarit de securitate, la concursuri culinare, unde au venit tot felul de bucatari renumiti din tara si strainatate, despre aventuri amoroase si scrisori la europa libera.
Daca mie dor de o voce, atunci ma gandesc la regretatul Florian Pittis.. un veritabil Morgan Freeman de Romania.

#104
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,136
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 30 iulie 2023 - 03:25, said:

Mie mi se pare ca e mult mai bine la radio acum ca in trecut. Au apărut posturi cu muzica buna sau măcar interesantă, rock fm, guerilla etc. Pana acum câțiva ani România era desert muzical, dar s-au mai schimbat lucrurile.
.
In Serbia am receptionat un post "S2" cu muzica foarte faina, dar din pacate se pierde receptia cand ajung la Timisoara. Noaptea dau numai muzica faina fara reclame.

#105
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.radios.r...dio/11/radio-s2
Posted Image

#106
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,106
  • Înscris: 24.02.2011
Spui Mircea Dinescu și tragi apa.
Cei care spuneți să ascultăm posturi străine de pe net în mașină nu iau în considerare că unii vor să afle știrile de la ora exactă, plus meteo și sport.

#107
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,126
  • Înscris: 21.06.2016
Te referi la segmentul 60+. Nu este nici o valoare in asculta știrile , starea vremii și mai ales sport. Dacă ții neaparat, sunt pe internet. Iar România actualități e peste tot.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 July 2023 - 20:38.


#108
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
stiri de rahat ca la radio Mu nu mi a fost dat sa vad, e o cordaciune acolo care zice si ea 3 stiri in timp ce mai chiuie cu aia 2 pe acolo si ia salar de mii de euro

Edited by bibolu, 30 July 2023 - 21:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate