Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce posturile radio au ajuns atat de execrabile ?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#55
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 22.01.2008
Pana nu trece in banda DAB+ o sa se auda rau. In cativa ani vom trece in DAB+. Vecinii nostri, au furat startul deja: Bulgaria, Serbia...

#56
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 17.11.2011
Rock FM și Guerrilla mi se par cele mai decente, le ascult acasă și la birou. Mai obișnuiesc să ascult uneori în mașină Social FM, se prinde prin partea de Nord a Transilvaniei, ăștia bagă muzică foarte diversă, în special Jazz, Soul etc, artiști din anii '40, foarte ok la drum lung...relaxare.

Edited by glassofwine, 26 July 2023 - 18:54.


#57
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,515
  • Înscris: 24.12.2005
Radio România: Actualități, Cultural, Muzical; RFI. Jazz Fm România (online) ascultă careva?

#58
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostVarfulOmu2505, on 26 iulie 2023 - 15:59, said:

pe care pe FL le gasesc mult mai rar. FL mai mult de filme merge

FL=?

Ontopic: mai toata pandemia am ascultat RockFM pe net pana cand am ajuns sa-mi dau seama cat de scurt e playlist-ul... Acum, cand am chef de radio in lb. romana, bag EuropaFM, mai ales matinalul, pe mine ma amuza "glumitele" - chiar si cele mai tampitele Posted Image

Edited by Piscopescu, 26 July 2023 - 19:03.


#59
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
Eu zapez continuu în mașină și după ce obosesc de atâta gunoi muzical, dau pe RRC. Măcar se cunoaște că ăia nu sunt comerciali deși nu îmi place nimic în mod special din ce difuzează.
În schimb RRA este insuportabil pentru că este îmbibat de comuniști și psd-iști. Difuzează des Bittman, Groza și hartiști actuali fără valoare.
Când o aud pe Daniela Mihai schimb pe loc că nu suport vocea prefăcută a lui aia. Nici Dan Creța nu-i mai breaz. Mai este unu' care pretinde că se pricepe la muzică Dan Alexandru parcă îi spune. E hilar individu, tocmai a elogiat Vița-de -vie și a bãgat o piesă mai veche slabă rău. Ãsta poa să laude și un kkt să-l facă revoluționar.
Rock FM, multă vorbă tembelă, reclame la greu și playlist total nereușit, cele mai penale piese de rock le găsești acolo. Se cunoaște că sunt alese de antitalentul de la trupăr.
Piss FM este pentru cei 40% din tineri (analfabeți funcțional).
Magic FM are playlist limitat și penibil (balade și piese din tinerețea Lianei Stanciu). de ex. difuzează doar 2 piese de la Julio Iglesias, cele mai răsuflate. Probabil habar n-au câte bijuterii a scos artistul.
Hai că m-am enervat!

Edited by sandel1, 26 July 2023 - 19:31.


#60
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,209
  • Înscris: 02.08.2021

View Postfavoritul, on 26 iulie 2023 - 18:46, said:

Pana nu trece in banda DAB+ o sa se auda rau. In cativa ani vom trece in DAB+. Vecinii nostri, au furat startul deja: Bulgaria, Serbia...
Nu cred că se va întâmpla prea curând asta.
Investițiile pentru posturile de radio sunt mari, iar oamenii din această țară prea săraci ca să-și permită un aparat DAB+.

#61
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

View Postfavoritul, on 26 iulie 2023 - 18:46, said:

Pana nu trece in banda DAB+ o sa se auda rau. In cativa ani vom trece in DAB+. Vecinii nostri, au furat startul deja: Bulgaria, Serbia...

Sigur ca da... De 15 ani tot trecem la DAB+

https://forum.softpe...dab-in-romania/

#62
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVarfulOmu2505, on 26 iulie 2023 - 15:59, said:



De la rusi. Se gasesc flac, mp3, cam tot ce misca pe scena muzicala de orice fel. De la fisiere de 5mb melodia pana la fisiere de 500mb melodia, pentru aia cu urechi de liliac sau care isi fac iluzii ca disting mai mult decat mp3 320kbps. Mai bine te concentrezi sa vezi ce pressing este, daca e remaster, daca are anumite frecvente amplificate fata de original, daca au dynamic range mare, mic, in functie de la ce vrei sa le folosesti. Pe masina, de ex, e bun un DR mai mic, ca e zgomot, sa poti auzi tot. Acasa, noaptea, un DR mare e bun, ca poti auzi amploarea muzicii. Si pe FL se gaseste muzica de-asta de pun fast-furiosii care misuna noaptea fara rost cu masinile, DJ mix, remix, para-mix, de-astea, sunt cu gramada, dar eu caut alte chestii care nu sunt la cautare asa mult, pe care pe FL le gasesc mult mai rar. FL mai mult de filme merge

Eu sunt si anti cloud, anti streaming, cred ca stocarea locala e sfanta, nu imi place sa stau la mana nimanui.
bai, zici ca mi-ai spart contul, si ai scris in locu meu..

Si eu eram cu flac, aac.. dar ce sa vezi, impingem teknologhia inainte, si masina nu mai are nici țedeplayer..dar nici formate mai mofturoase nu digera.. asa ca dai si converteste flac si aac inapoi in wma, mp3, wav.

Oricum este o diferenta intre um mp3 la 128kbps si un format losless, o simti si pe sonorizarea dintr-o masina mai ieftina.
Cel mai prost se aude R A D I O.

Edited by tfmercedez, 26 July 2023 - 20:30.


#63
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Pai capacitatea de observatie nu scade liniar, ci logaritmic. 128kbps era pe mare economie, la inceputuri, iar oamenii erau constienti ca exista diferente ce se pot sesiza pe multe din melodii/sisteme audio, dupa care s-a ajuns la concluzia ca 192kbps ar fi limita de la care majoritatea oamenilor nu mai pot distinge, dupa care s-a mers la 320kbps, pentru ca spatiul de stocare a devenit mai ieftin. Peste 192kbps, sistemul audio si camera capata influenta mult mai mare decat fisierul. De fapt, un mp3 128kbps se aude de 100 de ori mai bine intr-o camera ok decat un FLAC intr-o camera nasoala cu un sistem audio nepotrivit, cum sunt marea parte a setupurilor.
AAC este ca mp3, un format lossy, diferenta majora fiind ca AAC are calitate mai buna codat pe zona 96-160 kbps, dupa care mp3-ul ajunge in avantaj pe zona 192-320kbps. Deci, daca esti presat nasol de spatiu, AAC e calea. Nu stiu de ce il asociezi cu FLAC si vorbesti de convertit AAC in mp3, cred ca il confunzi cu alt format lossless, gen APE

Eu m-am limitat la mp3 320kbps, desi am casti foarte bune, camera tratata cu sistem audio atent potrivit. Mai mult am vazut ca nu imi foloseste, desi spatiu as avea. E si un mit asta cu FLAC-ul, la majoritatea troacelor de boxe de 80 lei de pe pc-garbage puse in dormitoare de beton de bloc lasa comentarii toti ca e nevoie de FLAC sa le simti adevarata valoare. Nu ii deranjeaza ca le canta "subwooferul" pana la 250Hz la pocnitoare, ii deranjeaza mp3.

Iar radio, da, mai nasol de atat nu se poate. Deja e ca si cum asculti mp3 la 32kbps. Nu are acelasi tip de distorsiuni, ma refer la calitate echivalenta

Edited by VarfulOmu2505, 26 July 2023 - 20:50.


#64
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Dacă cineva sesizează diferența dintre un flac si un mp3 la 192 kbps atunci înseamnă că ăla nu e om.

#65
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
In liniste, pe casti bune (sau la boxe in camera bine tratata/studio), unii oameni pot distinge intre 192 si flac pe unele melodii. In aceleasi conditii, chiar si intre 320 si flac pot distinge o extrem de mica parte din oameni pe o foarte mica parte din melodii, cu foarte mare greutate. De asta, mie personal 320kbps mi se pare maximum care merita. Cand eram copil, am ascultat si radio, si casete inregistrate de pe una pe alta. Ce sa zic, acum as zice ca e sinistru, atunci ma bucuram de ce apucam.

#66
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
320 kbps e inutil, părerea mea, exact ca și la rezoluțiile foto pe 32 biți, când de fapt 24 biți sunt extrem de suficienți.

#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
La mp3 urile naspa, se mai aude un fâșâit, zgomot de fond, motiv pentru care cautam CD-rip. Cu 10 ani in urma si pe yt muzica avea calitate nasoala, nu merita copiat de acolo nimic.

#68
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Scuze, la adâncimea de culoare m-am referit si nu la rezoluție, îs puțin beat.

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
Mi-am amintit ca la noi au aparut la radio melodii dupa un an care erau prin alte tari in topuri.
De exemplu Hozier

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PVjiKRfKpPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De asta ziceam ca la noi nivelul este mai slab.

Dar las ca noi ascultam ca oile..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4rcJWqiz85w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 26 July 2023 - 22:25.


#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,063
  • Înscris: 14.10.2008
Mai e cineva fara modulator FM in masina? Daca da, ii compatimesc. Tot ce este FM si TV merita inchis (aparatul, nu postul, sa nu fiu comunist sau extremist) doar pe net merita sa stai dar si acolo alegand ce trebuie, graul de neghina.

Din 2021 am renuntat la FM in masina, imi canta doar Youtube. Care si ala are reclame, dar nu atat de multe si de proaste ca la radio.

Youtube si la televizor in casa si la radio in masina, asta e solutia. Ce se mai da la televizorul si radioul clasic non IP nu mai trebuie discutat.

#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și ce sa fac cu modulatorul FM? 🤷 .

Apropos, vanilla radio nu asculta nimeni pe aici?

#72
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,063
  • Înscris: 14.10.2008
Il conectezi la telefon si auzi ce vrei de pe net de pe ce site vrei.

Nu zic de masinile mai noi care au BT si multimedia incorporate, eu am masina din 2008.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate