Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cum fac un podet de 8m pentru pisica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
Buna ziua la toata lumea,

am nevoie sa fac un podet de circa 8m pentru pisica si nu stiu cum sa il fac rezistent, sa nu flambeze prea tare. In plus ar trebui sa ii fac si un fel de acoperis, pentru ca nu  vreau sa se puna zapada pe el iarna, fiind relativ greu de curatat din cauza ca ar fii la inaltime. aveti vreo recomandare? am tot cautat pe internet, dar nu am gasit inca nicio idee care sa para ok, in principiu din cauza ca e atat de lung.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
stii ca pisicile merg si pe un cant de gard, nu?

asadar, iti e de ajuns o teava rotunda sau rectangulara. daca nu gasesti una destul de lunga la acei 8m, poti combina din 2, cu un adaos la interior intre cele 2. adica inca o teava extra de diametru exterior cat diametrul interior ale celor 2 lungi. va fi ca un cep cum ai la mobila. daca vrei sa dai si o sudura acolo, e si mai ok, ca sa nu se deplaseze

nu-ti terbuie inginerii si scapi si de problema zapezii si curatatul ei, ori ca bate vanul si zboara sandramaua de acolo. e pisica, nu elefant pt ancorari si alte structuri elaborate

Edited by Dany_Darke, 26 July 2023 - 10:52.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
8 metri pe orizontala?
Daca ai unde sa ancorezi 2 cabluri deasupra, îl faci ca Golden Gate.

O țeavă PPR ancorată să nu se miște STS va dreapta, (flambaj nu exista pe orizontala).

#4
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022
La ce inaltime de sol ?
Daca e inclinat e usor , practic imbini scanduri , iar din doi in doi metri stalpi de ancorare.

#5
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
da, merg ele si pe gard. in cazul de fata este important si faptul ca podetul trebuie inchis, in sensul ca pisica din pacate nu o pot lasa libera si trebuie sa ii pun vreo plasa pe laterale.

este aproape pe orizontala si trece in principiu pe deasupra unor acoperisuri. m-am gandit si eu sa fac cu cabluri, dar e greut in cazul de fata.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,552
  • Înscris: 30.07.2007
Podet de 8 m pentru o pisica ce nu poate fi lasata libera....Cateodata mi se pare ca unii dintre noi nu prea au ce face...

#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022
Scanduri , le rigidizezi imbinandu-le in forma de T sau H , si poti face tunel din plasa.
Insa nu ai specificat inaltimea. Ai cumva posibilitatea sa le ancorezi de ceva ?

#8
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008

View Postcrocko.dilul, on 26 iulie 2023 - 11:26, said:

Podet de 8 m pentru o pisica ce nu poate fi lasata libera....Cateodata mi se pare ca unii dintre noi nu prea au ce face...
cum ar fii sa comentam aiurea pe forumuri, asa-i? e un pod care duce spre un tarc. si nu imi permit sa o pierd in caz ca se intampla ceva.

#9
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
3rd world problems

Edited by razzvann, 26 July 2023 - 11:37.


#10
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View Postclauditu2002, on 26 iulie 2023 - 10:41, said:


am nevoie sa fac un podet de circa 8m pentru pisica si nu stiu cum sa il fac rezistent,

Da' pe pisica ai intrebat-o daca vrea? S-ar putea sa te straduiesti si apoi sa ai o dezamagire.

Pisicile merg pe gard, e drept, dar pe un gard rigid. Daca e ceva care se misca, se balanseaza, probabil n-o sa vrea sa-l foloseasca.

Am avut acum o vreme un podet de vreo 3 m (scandura de 200 mm) de la o fereastra la et. 1 pana intr-un brad apropiat, unul din motani il folosea cu mare placere sa plece noaptea de acasa, celuilalt i-a fost frica de la inceput sa treaca pe el.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,552
  • Înscris: 30.07.2007

View Postclauditu2002, on 26 iulie 2023 - 11:34, said:

cum ar fii sa comentam aiurea pe forumuri, asa-i? e un pod care duce spre un tarc. si nu imi permit sa o pierd in caz ca se intampla ceva.
Era odata un banc "cum e mai bine: sa fi futu t sau sa fii futu t"

#12
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022

View Postclauditu2002, on 26 iulie 2023 - 11:34, said:

Pune o imagine cu locul unde vrei sa se plimbe ca sa avem idee cum ar trebui sa fie trecatoarea.
Pune mai multe imagini.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
2 șufe la 10 cm dinstanta între ele, puternic tensionate și între ele pui o banda plastic. Sau pui o plasa de sarma cu ochiuri mici de 1 cm.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,552
  • Înscris: 30.07.2007
N-auzi, bre, ca fuge pisica?

:)

#15
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Practic vrei un tunel suspendat cu plasa prin care sa nu poata iesi pisica. Ai putea sa-l faci din profile metalice, unconjurat cu plasa si deasupra cu un acoperis de policarbonat, pe care sa-l faci suspendat cu cabluri de otel, sustinut si de la jumatate, exact ca un pod.
[ https://catioworld.com/wp-content/uploads/2019/10/outdoor-cat-tunnel.png?ezimgfmt=ng%3Awebp%2Fngcb2%2Frs%3Adevice%2Frscb2-1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tomcatsk8, 26 July 2023 - 12:51.


#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postcrocko.dilul, on 26 iulie 2023 - 11:26, said:

Podet de 8 m pentru o pisica ce nu poate fi lasata libera....Cateodata mi se pare ca unii dintre noi nu prea au ce face...
Pai omul nu vrea sa-si lase pisica afara si a spus ca are un tarc pentru ea undeva la distanta. Si eu am in plan un fel de cadru de aluminiu sau cornier si plasa pentru a face pisicilori un loc sa stea la aer, la etajul 4.

Edited by tomcatsk8, 26 July 2023 - 13:12.


#17
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Cum mai spunea cineva , din scanduri montate in forma de T pentru rigiditate maxima . Se asambleaza cu eurosuruburi pt mobila pentru rigiditate  , iar partea verticala se alege suficient de mare ca sa nu flambeze puntea . Daca pisica are gheare se poate face suprafata de deasupra usor rotunjita ca sa nu stea zapada pe ea...eventual gaurita din loc in loc.
Ca tunel de protectie, eu as incerca sa prind din loc in loc niste semicercuri de platbanda pe care as intinde niste plasa  de aia verde numita ,,de umbrire'' ...cred ca ar fi suficient.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Poți prinde scândurile cu un sistem ascuns de fixare, cum sunt unele polite/rafturi de la Ikea.
https://www.ikea.com...-ascunsa-55014/

Cat despre acoperiș pentru tunel, policarbonatul ar trebui sa fie ok. Sau acoperi grilajul cu un material textil impermeabil.


View Posttomcatsk8, on 26 iulie 2023 - 13:09, said:


Pai omul nu vrea sa-si lase pisica afara si a spus ca are un tarc pentru ea undeva la distanta. Si eu am in plan un fel de cadru de aluminiu sau cornier si plasa pentru a face pisicilori un loc sa stea la aer, la etajul 4.

Daca ai nevoie de idei, te poți inspira de aici.
https://www.citycats.ro/plase-pisici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate