Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Posesorii de caini de lupta, arme albe sau altele...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 25.09.2014
Proprietarul vorbeste ca si cum s-a intamplat ceva normal. Un idiot !

#20
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 13:31, said:

A milioana oara se pune gresit problema ! Nu cainii sunt problema ci stapanii !
In esenta sunt importante 3 lucruri :
- nu iti lua un caine pe care nu poti sa il stapanesti si sa il dresezi
- nu iti lua un caine pe care sa-l inveti agresiv
- nu iti lua un caine daca nu esti sigur ca poti sa ai grija de el

Nu exista asa ceva. Exista rase periculoase, pur si simplu. Poti sa fii mama dresorului, cainele ala prezinta pericol letal. I se pare ceva, ia vreo boala, il zapaceste caldura, dracu stie, si face varza pe cineva. Ce faci, stai sa il legi si sa il tii ascuns de cate ori iti vine cineva acasa? Ca sa presupunem ca pe tine ca stapan nu te ataca, desi nici asta nu e 100% garantat.

De exemplu, un Golden Retriever nu ar fi facut niciodata asa ceva, indiferent cum era dresat, aia niciodata nu sar la lume, nu isi apara teritoriul, curtea, casa, nimic. Am vazut zeci, ma duc si pun mana pe oricare fara teama, stiu ca e ca si cum as pune mana pe o oaie, sunt sigur ca nu o sa sara la gatul meu, pur si simplu nu au capacitatea asta in ADN, pe cand alte rase, oricat le-ai dresa, au capacitatea de a sari la jugulara. Iti convine ca intre caine si jugulara ta sau a altora sa stea doar niste dresaj? Eu nu m-as baza pe asa ceva. Si daca sa zicem ca dresezi un Retriever prost de tot si ajunge, unu la un milion, sa muste, nu iti ia glanda, ca un tigru, cum fac alte rase, musca un pic si fug, in cel mai rau caz. Pe cand alte rase daca o fac, o fac pana la capat de obicei

Iar daca folosesti caini de atac pentru aparare, tre sa fii debil mintal. S-au inventat sisteme de alarma, masuri de precautie etc, nu ar mai trebui folosite animale pentru asa ceva, cum nici caii nu ar mai trebui folositi la transport, astea sunt reminiscente de cocalari de tip omul pesterii si ar trebui sa se renunte la asa ceva

Edited by VarfulOmu2505, 18 July 2023 - 14:29.


#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 13:50, said:


Am 2 ''imprevizibili'' in casa . As lasa oricand copii mici cu ei ! Au trait cu o gramada de copii in jur si faceam si teste , daca ne prefaceam ca vrem sa-i batem pe aia mici se bagau intre noi sa-i apere !
Si cainele ucigas s-a jucat cu copiii, dar cica de la caldura a luat-o pe ulei.

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ba chiar exista ! Am o gramada de prieteni care detin rase socotite periculoase si se fac petreceri cu multa lume la ei , nici o problema ! Dar asa au crescut de mici in conditii de socializare ! Desigur daca ii tii in lant sau inchisi , nu mai sunt prietenosi . Am si prieteni la care NU ma duc la cainele lor care desigur e tinut in tarc separat !
La oameni daca esti mai solid esti criminal sau in general niste distrusi si frustrati ? Sunt si oameni ok si dilii , asa e si la caini . Tocmai ce ti-a spus un coleg pe pagina cealalta ca au sarit la el labradori , eu am fost muscat de 2 pekinezi , un maidanez si un pomeranianPosted Image !
In general rasele socotite periculoase sunt agresive cu alte animale , aici e necesar un dresaj special .
Problema e tot la stapani , stii ca nu ii stapanesti , nu ii scoti in public si nu lasi pe nimeni la ei !

View PostBursul, on 18 iulie 2023 - 14:33, said:

Si cainele ucigas s-a jucat cu copiii, dar cica de la caldura a luat-o pe ulei.
Aici e problema mea ! Detin 2 ciobanesti germani care NU sunt din categoria cainilor periculosi dar din cauza unor imbecili care nu au grija de cainii lor se creaza isterii de tipa toti pe strada ''mi-e fricaaa...de ce nu au botnita...de ce...bla...bla'' !
Si problema noastra cu generalizarea a TOT si NU insistarea pe cazul respectiv , cu niste reporteri cretini care cauta doar SENZATIONALUL...CUTREMURATORUL...SOCANTUL , in loc sa se descopere ce si cum !!!

Imi pare rau ca a murit un om , Dumnezeu sa-l ierte dar daca eram in locul lui si vecinul/stapanul ma ruga sa-i hranesc cainele periculos REFUZAM sau conditionam asta de un sistem de hranire/hidratare care sa nu ma puna in pericol ! Sunt foarte curios ce va spune legea , pentru ca vecinul decedat a intrat la caine intr-o curte privata pe propria raspundere ! Semnul de caine periculos era pe poarta !!!

Edited by Alltrack, 18 July 2023 - 14:59.


#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,636
  • Înscris: 16.03.2007
"nu musca, n-a muscat pe nimeni niciodata" :lol:

#24
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,945
  • Înscris: 05.07.2007
da mai, da un om a murit ..... afirmatia o fi hilara, da contextu.....

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai din ce SPUNE POLITIA contextul ar fi :

'' Din verificările preliminare efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că proprietarul imobilului și al câinelui, de circa 3 ani, lăsase în grija bărbatului, de 47 de ani, gospodăria și sarcina de a hrăni animalele pe care le deține, pe perioada cât era plecat de acasă la muncă. Câinele din rasa Amstaff ar fi fost închis într-un țarc special confecționat, iar proprietarul ar fi comunicat celui care îl hrănea să nu deschidă și să îl lase liber în curte.''

https://jurnalul.ro/...siv-937744.html

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlaffin, on 18 iulie 2023 - 14:57, said:

"nu musca, n-a muscat pe nimeni niciodata" :lol:
corect, am avut un ciobanesc german timp de 14 ani, iar cel de la socri nici el nu a muscat pe nimeni in 10 ani. Dar putea fi dresat sa muste serios.

Edited by tfmercedez, 18 July 2023 - 15:24.


#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,124
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 13:31, said:

A milioana oara se pune gresit problema ! Nu cainii sunt problema ci stapanii !
In esenta sunt importante 3 lucruri :
- nu iti lua un caine pe care nu poti sa il stapanesti si sa il dresezi
- nu iti lua un caine pe care sa-l inveti agresiv
- nu iti lua un caine daca nu esti sigur ca poti sa ai grija de el

Baiul e ca toti sunt siguri pe ei, pana la proba contrarie cand au o surpriza.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Interzicerea prin lege a detinerii unor rase de caini e singura solutie.

#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,124
  • Înscris: 23.09.2005
Da, cam asta ar fi solutia, chiar daca nu ar fi pe placul detinatorilor.

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003
Nu văd să se spună nimic de metodele legale de autoapărare în cazul atacurilor.
Legitima apărare se pare că nu mai există de multă vreme în Europa. Cetăţenii nu au voie să poarte arme cu care să se apere în cazul unui atac.

Momentan naziştii de tastatură militează pentru eutanasierea câinilor şi a urşilor dar nu spun nimic de autoapărare.
La pasul următor vor milita şi pentru eliminarea fizică a oamenilor care aparţin de anumite categorii.

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 15:18, said:

Pai din ce SPUNE POLITIA contextul ar fi :

'' Din verificările preliminare efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că proprietarul imobilului și al câinelui, de circa 3 ani, lăsase în grija bărbatului, de 47 de ani, gospodăria și sarcina de a hrăni animalele pe care le deține, pe perioada cât era plecat de acasă la muncă. Câinele din rasa Amstaff ar fi fost închis într-un țarc special confecționat, iar proprietarul ar fi comunicat celui care îl hrănea să nu deschidă și să îl lase liber în curte.''
proprietarul ce sa zica?
ca tinea cainele in tarc, dar l-a instruit pe vecin ca, atunci cand vine sa dea mancare animalului, sa il elibereze un pic, pentru a alerga prin curte?
iar vecinul l-a eliberat dar, cand a vrut sa-l inchida inapoi in tarc, animalul a sarit la jugulara si l-a ucis pe loc!

View Postterratec, on 18 iulie 2023 - 16:29, said:

Nu văd să se spună nimic de metodele legale de autoapărare în cazul atacurilor.
...
naziştii de tastatură

Eutanasierea este o metoda legala de autoaparare!
in ce priveste nazistii... poate ar trebui sa nu folosesti cuvinte pe care nu le intelegi!

Edited by strongsss, 18 July 2023 - 16:44.


#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 18 iulie 2023 - 16:24, said:

Interzicerea prin lege a detinerii unor rase de caini e singura solutie.
Iar cu interzicerea ! Repede cu interzicerea !
La posesia cainilor din rase periculoase ar trebui minim cateva chestii :
Examen psihologic pentru proprietarul din acte !
Un examen cu biografie din cateva carti despre psihologia canina . Cunostinte foarte importante si recomandabile oricarui cetatean , chiar daca nu detine caine !
Absolvirea de catre proprietar a unui curs de dresaj de scurta durata . Dresaj de baza cu profesionisti pentru caine .
Dovada ca detine un spatiu din care cainele nu poate ''evada'' !

Edited by Alltrack, 18 July 2023 - 16:49.


#33
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,002
  • Înscris: 18.09.2008
Acum vreo 21 de ani, la noi în parc veneau niște tineri cu un câine pitbull. Era cel mai jucăuș și drăguț animal. Se juca cu mingea de fotbal, sărea în sus etc. Noi eram contrariați de ce nu îi scoate botnița, iar stăpânul a zis că nu știe cum va reacționa și nu vrea să riște. Ne era milă de el, dar cred că ni s-a făcut un bine.

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005
Indiferent de rasă, cîinele îl ai cum îl crești. Mai degrabă îmi e frică de ăia mici crescuți isterici decît de un bull terrier educat cum trebuie.

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Poststrongsss, on 18 iulie 2023 - 16:41, said:

proprietarul ce sa zica?
ca tinea cainele in tarc, dar l-a instruit pe vecin ca, atunci cand vine sa dea mancare animalului, sa il elibereze un pic, pentru a alerga prin curte?
iar vecinul l-a eliberat dar, cand a vrut sa-l inchida inapoi in tarc, animalul a sarit la jugulara si l-a ucis pe loc!
Nu sunt avocatul aluia , nu cunosc cainele , nu cunosc conditiile , nu stiu adevarul !
Daca acel caine era inchis in tarc , in curte privata si se putea da mancare si apa in siguranta din exterior , 100% e vina persoanei care i-a dat drumul !
Si la zoo , dai de mancare la lei dar nu le dai drumul din cusca !

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 17:00, said:

Daca acel caine era inchis in tarc ,
Daca acel caine nu ar fi existat, omul nu ar fi fost muscat.
Mai simplu de atat, nu cred ca pot argumenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate