Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Posesorii de caini de lupta, arme albe sau altele...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 18.10.2011
Vazui o stire si tot aud prin Romania de chestii din astea...

https://youtu.be/VDui3SlOkvQ?t=1206

De ce si-ar lua cineva - proprietar plecat din tara, ce se presupune ca nu are mari averi de pazit etc -  un caine de lupta, pe care sa-l lase in grija vecinului? Nu isi da seama de pericole, de balanta risc-beneficii etc etc?

Analog pentru cei care poarta cutite, tot feluld e pistoale, bate prin portbagaj etc etc...

#2
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 13.03.2023
Pentru imaginea pe care trebuie sa o afișeze când vine acasă.

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007

View Postaaaa4567, on 18 iulie 2023 - 12:55, said:

De ce si-ar lua cineva - proprietar plecat din tara, ce se presupune ca nu are mari averi de pazit etc -  un caine de lupta, pe care sa-l lase in grija vecinului? Nu isi da seama de pericole, de balanta risc-beneficii etc etc?
presupui gresit aici. multi din cei plecati din tara au sume consistente, cash, ascunse prin casa. tot ce produc este trimis acasa si depozitat prin casa/ gradina/beci.
sunt destui de multi oameni care muncesc sezonier, produc  in cateva lui cateva mii de euro, apoi se reintorc, traiesc din banii astia, pleaca iar.
si nu vorbesc numai de agricultura.
unii muncesc in constructii dar stiu pe cineva maseor. sta plecat in nordul Italiei 3-4 luni, revine, pleca iar. in ultima vreme isi ia si sotia cu el. are cash sume mari. mari de tot.
revenind la caini: un caine de lupta le lasa senzatia ca averea este bine pazita. le creste imaginea de sine. ii transforma in Gigi Duru.
evident, acesti caini sunt un pericol pentru familia lor si pentru vecini. de fapt, acest oameni sunt un pericol pentru familie si vecini.
nu ar trebui permisa cresterea cainilor de lupta. cainii astia au instinct de ucigas, mai devreme sau mai tarziu acesta va iesi la iveala.
mi-a placut maxim cand, la un post tv,  un instructor canin spunea ca (nici) acesti caini nu ataca. el vorbind despre un om ucis de un caine. iti dai seama ca acest instructor incurajeaza detinerea unui astfel de caine, devenind, indirect, partas la tragedie.

Edited by strongsss, 18 July 2023 - 13:13.


#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012
cresc câini de când m-am născut :P
dar aș fi de acord cu interzicerea deținerii de animale de atac, așa cum nu am voie cu pistol, cocaină, tanc, leopard...

știu, știu, și „bietul” amstaff linge ...

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,114
  • Înscris: 02.12.2007
Nu exista caini de lupta, sunt caini si atat. Asa cum nu exista nici arme albe.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003
"A fost un caine cuminte si educat."

In DE cainii sunt dresati. Insa chiar si asa, 90% din proprietari atunci cand isi plimba catelul/dulaul isi tin aproape patrupedul cand se intalnesc cu copii. Am ajuns la concluza ca nu poti sa ai niciodata incredere intr-un caine, daca nu e al tau.
Au fost caini care au sarit la sotia stapanului, desi locuiau toti impreuna de multi ani.

View PostTipiric, on 18 iulie 2023 - 13:12, said:

Nu exista caini de lupta, sunt caini si atat. Asa cum nu exista nici arme albe.
... si nici nu se cresc caini special pentru un anumit scop :D

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.10.2015
Desigur, nu exista nici cai de curse, de povara, ...

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am o pisica de lupta. Are 8 Kg. Il pot inscrie la sumo pentru pisici   :)

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTipiric, on 18 iulie 2023 - 13:12, said:

Nu exista caini de lupta, sunt caini si atat.

azi adevărul stă departeee de tine! :P

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,229
  • Înscris: 30.07.2006

View Poststrongsss, on 18 iulie 2023 - 13:08, said:

presupui gresit aici. multi din cei plecati din tara au sume consistente, cash, ascunse prin casa.

aia care tin bani multi si bijuterii in casa ori sunt tembeli, ori camatari.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012
rasele de câini s-au dezvoltat de-a lungul secolelor pt a îndeplini niște scopuri: apărare, atac, vânătoare, companie etc.
un setter de setter nu va fi-ntrecut de nici un amstaff la găsit vânat în pădure, desiș, baltă chiar
la fel, un amstaff de amstaff nu va avea nici cea mai mică problemă să rupă gâtul setterului în juma de secundă...

dar niciunul dintre ei nu va putea să ajute orbu' la trecerea străzii pe culoarea verde, cum o face un labrador/golden retriever...

chiar dacă se-ncearcă dresarea lor astfel...

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
A milioana oara se pune gresit problema ! Nu cainii sunt problema ci stapanii !
In esenta sunt importante 3 lucruri :
- nu iti lua un caine pe care nu poti sa il stapanesti si sa il dresezi
- nu iti lua un caine pe care sa-l inveti agresiv
- nu iti lua un caine daca nu esti sigur ca poti sa ai grija de el

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMoinesti72, on 18 iulie 2023 - 13:28, said:


aia care tin bani multi si bijuterii in casa ori sunt tembeli Posted Image , ori camatari.


#14
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Saracul animal, in ciuda faptului ca a fost lasat singur, flamand, cine stie in ce conditii, fara apa, fara stapan, pana la urma si-a facut datoria si a pazit casa.
Idiot e proprietarul care merita cel putin castrat.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 13:31, said:

A milioana oara se pune gresit problema ! Nu cainii sunt problema ci stapanii !
Nu chiar. Ai vazut ce a zis dresorul de caini din clip? Poate i-a dat mancare si apoi a vrut sa-l mamangaie, iar cainele posibil si-a aparat mancarea. Poate proprietarul chiar si-a dresat cainele, insa sunt situatii si situatii pe care nu poti sa le prevezi. Un animal poate fi imprevizibil, oricat de mult il dresezi.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu chiar ! Proprietarul e sigur un tampit , se vede si ce fata de cocalar are .
Problema e ca eu cunosc ''un milion'' de tampiti care zic ca ''e un cane...da-l naibii...locul lui e in lantPosted Image '' si cand ma deranjeaza ii ''frig vreo 3 bastoane...sa imi stie de frica'' .
Am 2 ''imprevizibili'' in casa . As lasa oricand copii mici cu ei ! Au trait cu o gramada de copii in jur si faceam si teste , daca ne prefaceam ca vrem sa-i batem pe aia mici se bagau intre noi sa-i apere !

Edited by Alltrack, 18 July 2023 - 13:53.


#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 18.10.2011

View Poststrongsss, on 18 iulie 2023 - 13:08, said:

presupui gresit aici. multi din cei plecati din tara au sume consistente, cash, ascunse prin casa. tot ce produc este trimis acasa si depozitat prin casa/ gradina/beci.
sunt destui de multi oameni care muncesc sezonier, produc  in cateva lui cateva mii de euro, apoi se reintorc, traiesc din banii astia, pleaca iar.
si nu vorbesc numai de agricultura.
unii muncesc in constructii dar stiu pe cineva maseor. sta plecat in nordul Italiei 3-4 luni, revine, pleca iar. in ultima vreme isi ia si sotia cu el. are cash sume mari. mari de tot.
revenind la caini: un caine de lupta le lasa senzatia ca averea este bine pazita. le creste imaginea de sine. ii transforma in Gigi Duru.
evident, acesti caini sunt un pericol pentru familia lor si pentru vecini. de fapt, acest oameni sunt un pericol pentru familie si vecini.
nu ar trebui permisa cresterea cainilor de lupta. cainii astia au instinct de ucigas, mai devreme sau mai tarziu acesta va iesi la iveala.
mi-a placut maxim cand, la un post tv,  un instructor canin spunea ca (nici) acesti caini nu ataca. el vorbind despre un om ucis de un caine. iti dai seama ca acest instructor incurajeaza detinerea unui astfel de caine, devenind, indirect, partas la tragedie.
Care ar fi motivul pentru care se feresc sa ii tina in banci? Sunt bani greu de justificat, nu au incredere in banci sau?...

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008

View Postaaaa4567, on 18 iulie 2023 - 13:54, said:

Care ar fi motivul pentru care se feresc sa ii tina in banci? Sunt bani greu de justificat, nu au incredere in banci sau?...
Prima varianta cel mai probabil. Nici macar daca ai lucra sezonier pe camp 16 ore din 24 pe 2500 de Euro nu iti poti permite intr-un singur sezon masina de 50k Euro. Sau casa de 200k Euro cu banii stransi 3 sezoane.

View PostAlltrack, on 18 iulie 2023 - 13:50, said:

Problema e ca eu cunosc ''un milion'' de tampiti care zic ca ''e un cane...da-l naibii...locul lui e in lantPosted Image '' si cand ma deranjeaza ii ''frig vreo 3 bastoane...sa imi stie de frica'' .
Am 2 ''imprevizibili'' in casa . As lasa oricand copii mici cu ei ! Au trait cu o gramada de copii in jur si faceam si teste , daca ne prefaceam ca vrem sa-i batem pe aia mici se bagau intre noi sa-i apere !
Da, conteaza enorm stapanii. Stiu niste stapani de amstaff pe care nu i-am vazut niciodata plimbandu-i fara lesa si botnita, respecta cu strictete legea. Si nici nu e nevoie sa-i tina strans, fiindca sunt cuminti.
In schimb am avut de 2 ori neplacerea sa trec pe langa un labrador (rasa care e in mod normal blanda), crescut de niste mosi tampiti, si de fiecare data a sarit la mine sa ma atace, desi nici nu mi-era teama de el, nici nu am facut vreun gest sa-l provoc. Pur si simplu ma plimbam in sens opus fata de el+stapanul sau.
Iar stapanii ii cunosc naravul, fiindca la prima intamplare am vazut cum baba a apucat strans lesa cand urma sa trec pe langa ei.

Edited by Hider141, 18 July 2023 - 14:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate