Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Magazin care NU afiseaza preturile produselor - legal sau nu?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 18.10.2007
Care sunt avantajele acestui tip de comert:
1 fiecare produs are pretul sau, poate ca este cu ambalaj deteriorat dar altfel nou, poate ca a fost returnat de client. Eu am 2 produse care au fost deschise de client dar apoi returnate fara sa aiba defectiuni.
2 preturile pot fi actualizate frecvent.
3 mai putin mosi si babe gura casca.

Acum toate produsele trebuie sa poata fi testate, sa nu aiba defecte si sa fie vandute cu garantie. Eu am 2 ani garantie de la ksa.

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Poststrongsss, on 18 iulie 2023 - 13:24, said:

atat vreme cat are codul QR, in opinia mea e legal. el te-a anuntat pretul, daca tu n-ai fost in stare sa-l citesti, e doar problema ta!

DPDV al legii, se aplica ORDONANȚA nr. 99 din 29 august 2000 (**republicată**)privind comercializarea produselor și serviciilor de piață

B. Obligația indicării prețurilor/tarifelor
Articolul 67
(1) Comerciantul care în rețeaua de distribuție oferă spre vânzare produse/servicii trebuie să indice prețul de vânzare/tariful practicat și prețul pe unitatea de măsură, conform reglementărilor legale în vigoare.
(2) Prețurile de vânzare, prețurile pe unitatea de măsură și tarifele practicate se indică în mod vizibil, lizibil și fără echivoc prin marcare, etichetare și/sau afișare.

Si cum respecta un QR code punctul 2?

#39
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005
Punctul 2 e respectat prin faptul că eticheta nu e îndoită sau codul e lizibil pentru orice dispozitiv de scanare QR.

Și dacă era tipărit prețul, oricum era discriminată persoana care nu știe să citească și nu cunoaște cifrele sau este oarbă și nu are și opțiunea de a "citi Braille" acel preț.

#40
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Acuma nu stiu, cu ceva ani in urma am luat amenda de la anpc pt eticheta cu pret lipsa si lipsa traducere eticheta. Erau doar din alea autocolante albe lipite pe haine si pe eticheta lor originala.
Credeam ca e destul dar senpare ca nu e. Cica legal trebuie tradusa eticheta in lb romana nu e destul pret lipit pe produs si sa scrie cine e importatorul. 1000 lei a fost

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postwertyck, on 18 iulie 2023 - 18:25, said:

Punctul 2 e respectat prin faptul că eticheta nu e îndoită sau codul e lizibil pentru orice dispozitiv de scanare QR.

Și dacă era tipărit prețul, oricum era discriminată persoana care nu știe să citească și nu cunoaște cifrele sau este oarbă și nu are și opțiunea de a "citi Braille" acel preț.

Si cei care stiu sa citeasca cifre pot sa afle care e pretul uitandu-se doar la eticheta? Daca nu, inseamna ca nu e lizibil si punct.

#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Eticheta cu afisaj electronic ca la mega image , te uiti pret 4 lei , ajungi la casa 7 lei , reclami ca la raft e alt pret , te intorci vezi 7 lei - cea mai tare eticheta si arata 1:1 cu cea scrisa la tipografie , trebuie sa fi foarte atent ca sa observi cristalele lcd Posted Image

Edited by ldpe, 18 July 2023 - 19:55.


#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,473
  • Înscris: 10.08.2005

View Postwertyck, on 18 iulie 2023 - 18:25, said:

Punctul 2 e respectat prin faptul că eticheta nu e îndoită sau codul e lizibil pentru orice dispozitiv de scanare QR.

Și dacă era tipărit prețul, oricum era discriminată persoana care nu știe să citească și nu cunoaște cifrele sau este oarbă și nu are și opțiunea de a "citi Braille" acel preț.

Si daca iti cer abonament pe aplicatia aia de decodat data-matrix ?
Tot legal e ?

p.s. cum decodeaza un orb un QR tiparit in Braille ?

#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005
Nevăzătorii au softuri dedicate care îti convertesc în voce orice text, deci și codul qr.

#45
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

View Postbullterrorist, on 18 iulie 2023 - 16:15, said:

Care sunt avantajele acestui tip de comert:
1 fiecare produs are pretul sau, poate ca este cu ambalaj deteriorat dar altfel nou, poate ca a fost returnat de client. Eu am 2 produse care au fost deschise de client dar apoi returnate fara sa aiba defectiuni.
2 preturile pot fi actualizate frecvent.
3 mai putin mosi si babe gura casca.

Acum toate produsele trebuie sa poata fi testate, sa nu aiba defecte si sa fie vandute cu garantie. Eu am 2 ani garantie de la ksa.


Avantaj are magazinul, ca poate analiza traficul pe site : la ce produse se uita oamenii, de cate ori, ce telefon au ( si alte chestii , in functie de ce soft/platforma au )

'3 mai putin mosi si babe gura casca ' magazinul e un loc cu accees public ( accesul nu e restrictionat la intrare - ne rezervam dreptul sa alegem clientii, etc ) iar aici faci discriminare pe criteriu de varsta,
Per total sistemul intra la descriminari pe diverse motive- in ro nu se agita lumea cu discriminarea, dar pe afara...


Daca ai un stoc de produse al caror pret e in functie de cursul valutar, ziua din saptamana , starea vremii sau orice altceva, iti pui un sistem cu etichete eink si le update-zi cu un click de acasa.
Clientul, daca vede o eticheta eink cu pret suspect de mic, face poza la eticheta si vine cu produsul la casa - la momentul deciziei de cumparare , pretul era 3 lei ( degeaba ai schimbat din soft la 5 lei cand a venit cu produsul la casa ; sistemul de actualizare preturi are si log-uri cu data si ora modificarii preturilor )

Exista o categorie de 'antrepenori' care folosesc metode inovative de comert 'de afara' dar nu respecta toate regulile de comert de acolo ( ca in ro, merge si-asa )

Edited by marmota_vasi, 19 July 2023 - 06:48.


#46
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postldpe, on 18 iulie 2023 - 19:54, said:

Eticheta cu afisaj electronic ca la mega image , te uiti pret 4 lei , ajungi la casa 7 lei , reclami ca la raft e alt pret , te intorci vezi 7 lei - cea mai tare eticheta si arata 1:1 cu cea scrisa la tipografie , trebuie sa fi foarte atent ca sa observi cristalele lcd Posted Image
nu am vazut eticheta electronica :D   In ce oras?

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
In Bucuresti sigur exista dar daca nu te uiti cu atentie nu iti dai seama ca nu e pe hartie :)

On topic: ANPC-ul poate sa spuna cel mai rapid daca QR code-ul este un mod legal de afisare preturi sau nu.

#48
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostAlexEn, on 19 iulie 2023 - 11:08, said:

ANPC-ul trebuie sa "se ia" dupa lege. Iar legea stipuleaza:

Art. 4. - (1) Preţul de vânzare şi preţul pe unitatea de măsură se indică într-o formă clară, lizibilă şi uşor de indentificat.
(2) Indicarea preţurilor se face astfel încât consumatorul aflat în suprafaţa de vânzare să le poată vedea în locurile de prezentare fără a întreba vânzătorul.
(3) Preţurile se indică pe produse sau lângă acestea ori pot fi cuprinse într-o listă sau într-un catalog, împreună cu preţurile altor produse, în imediata apropiere a acestora.
(4) În cazul utilizării cataloagelor vânzătorul trebuie să asigure un număr suficient de exemplare la dispoziţia consumatorilor.
(5) În cazul în care preţurile se află în vitrinele exterioare, acestea se indică astfel încât consumatorul să le poată vedea cu uşurinţă fără a intra în suprafaţa de vânzare.


Nu am gasit undeva daca conceptul de "Catalog" de preturi implica doar varianta tiparita sau si cea electronica.

...într-o listă sau într-un catalog, împreună cu preţurile altor produse, în imediata apropiere a acestora... Un catalog electronic (pe web) poate fi considerat ca aflat in imediata apropiere a produselor?

#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdani1985, on 19 iulie 2023 - 11:02, said:

nu am vazut eticheta electronica Posted Image   In ce oras?
In bucuresti sunt multe in genul asta: https://www.bakeryan...n-logistics.jpg

...singura chestie e ca am vazut la mega image ca le updatau cu un "price gun", nu erau pe wifi, probabil din considerente de baterie, ceea ce mi se pare foarte contra-productiv. Sigur trebuie sa existe o solutie si pentru asta. Ca nu e ok nici sa trebuiasca sa incarci 500 de etichete o data la cateva saptamani nici sa le updatezi manual.

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcris2d2, on 19 iulie 2023 - 11:42, said:

...într-o listă sau într-un catalog, împreună cu preţurile altor produse, în imediata apropiere a acestora... Un catalog electronic (pe web) poate fi considerat ca aflat in imediata apropiere a produselor?
Probabil daca ar pune un ecran tactil cu site-ul web langa ele, sa poti sa accesezi tu direct ar fi mai legal.

Altfel nu poti aflea decat daca posezi un telefon smart cu cititor cod QR instalat pe el... adica vii cu catalogul de-acasa ?

#51
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Daca te duci la casa de marcat cu produsul, probabil iti spune care e pretul.
Sau ar putea face cititoare, ca la marile magazine, unde verifici pretul. Pun si ei o tableta pe un perete, blocata pe un soft de citire cod QR.

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcris2d2, on 19 iulie 2023 - 11:42, said:

. Un catalog electronic (pe web) poate fi considerat ca aflat in imediata apropiere a produselor?

Asta iti poate spune ANPC-ul sau un jurist.
E clar ca legea a ramas un pic in urma cu evolutia tehnologiei.

#53
raduliviu

raduliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.05.2007
Ia dati o tura pe la Romstal sa vedeti acolo preturi pe eticheta!

#54
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAlexEn, on 18 iulie 2023 - 17:51, said:

Si cum respecta un QR code punctul 2?

Quote

(2) Prețurile de vânzare, prețurile pe unitatea de măsură și tarifele practicate se indică în mod vizibil, lizibil și fără echivoc prin marcare,
pretul este marcat (Marca este "un nume, un termen, un semn, un simbol, desen sau o combinatie a acestora, care este utilizata pentru a identifica marfurile sau serviciile unui ofertant sau ale unui grup de ofertanti pentru a le diferentia de cele ale concurentilor" - Peter D.Bennett, Dictionary of Marketing Terms Chicago: American Marketing Association 1988)

View PostMarianG, on 18 iulie 2023 - 21:37, said:

p.s. cum decodeaza un orb un QR tiparit in Braille ?
care e relevanta referirii la orbi ?  cei care vad decodeaza codul QR cu ochii, sau folosesc un dispozitiv?

Edited by strongsss, 20 July 2023 - 16:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate