Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ați salvat vreodată ceva de la distrugere?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Ați salvat vreodată ceva de la distrugere? Eu doar tipărituri, casete, poate alte chestii de dimensiuni mici (inclusiv un radio un pic mai mare). Dar chestii mai mari, precum autovehicule sau aparate mari/mobilă a salvat cineva de pe aici?   :rolleyes:

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,489
  • Înscris: 01.12.2001
Reciclare. Nu e mai bine? De ce sa păstrezi ceva nefolositor?

#3
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 17.10.2018
reciclare? baterii...

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 09.01.2007
"Salvat de la distrugere". Eu zic ca se numeste hoarding disorder si e considerata boala psihica in multe locuri. Ma rog, mental disorder, tot p-acolo.

De ce nu-ti place minimalismul? Pastrezi strict ce folosesti des. Nu te agati de trecut, de lucruri inutile.

#5
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce oribil stiu unii sa jigneasca, intr-un mod absolut gratuit.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,636
  • Înscris: 16.03.2007
dimpotriva, arunc la gunoi orice vechitura nefolositoare.

Edited by laffin, 14 July 2023 - 16:19.


#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 09.01.2007

 Cr1spy, on 14 iulie 2023 - 16:12, said:

Ce oribil stiu unii sa jigneasca, intr-un mod absolut gratuit.
Nu incercam sa jignesc. Zic doar ca a strange lucruri nefolositoare, cunoscand faptul ca-s nefolositoare e considerata o problema. Si eu fac asta, si incerc sa ma dezvat. E un efort constient, si e greu.
In plus, a avea o afectiune de orice fel (fizica, mentala, etc.) nu e o rusine, asa ca atunci cand doctorul iti zice ca ai febra, nu e o jignire.
Nu vad de ce daca eu zic ca suna a hoarding disorder e o jignire. Daca-ti zic ca am OCD iti suna a autoflagelare? :/

#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003
Vrei sa salvezi ceva important?
Devino voluntar la Ambulanta!

http://ambulanta-pentru-monumente.ro/

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 06.09.2008
In loc de "salvare de la distrugere" m-as concentra mai degraba pe evitarea cumparaturilor inutile.
Astfel salvam de la distrugere mult mai multe resurse .

Unii au si obsesia cu innoirea, am o vecina bogata (mama singura) ce la ~2 ani schimba tot prin apartament, vorbesc dat jos faianta/ gresie si refacut tot.
Anul trecut si-a schimbat mobila anul asta (iar) a venit echipa si urca rigips si cutii de faianta .... a venit vremea schimbarii Posted Image

Probabil asa "isi rezolva" ea problemele emotionale, altfel chiar nu vad sensul.

Edited by sirgoofy, 14 July 2023 - 16:42.


#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
Da, am facut dintr-un monitor monocrom Olivetti cusca pentru caine.. din carcasa.. miezu l-am pus la tomberonul de reciclat.

Edited by tfmercedez, 14 July 2023 - 16:41.


#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 30.07.2008
nu neaparat distrugere dar cel putin un om Posted Image #atatsaputut

Edited by superm, 14 July 2023 - 16:53.


#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004

 TehCube, on 14 iulie 2023 - 16:05, said:

"Salvat de la distrugere". Eu zic ca se numeste hoarding disorder si e considerata boala psihica in multe locuri. Ma rog, mental disorder, tot p-acolo.

De ce nu-ti place minimalismul? Pastrezi strict ce folosesti des. Nu te agati de trecut, de lucruri inutile.

Hoardingul e nasol, dar prostia e şi mai periculoasă. La prostie voi reveni imediat. Nu-mi plac chestiile prea împopoţănate, lucrurile simple pot fi mişto, dar nu-mi plac stilurile moderne pentru că-s lipsite de viaţă. Plus materiale care dau un aspect oribil.
Prostia. A zis cineva că trebuie să păstrez tot ce salvez?   :)   Radioul acela spre exemplu l-am dat.
Şi aş fi dat mai multe, dacă aş fi avut cui şi aş avea încredere în oameni că le păstrează în condiţii decente.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 TehCube, on 14 iulie 2023 - 16:30, said:


Nu incercam sa jignesc. Zic doar ca a strange lucruri nefolositoare, cunoscand faptul ca-s nefolositoare e considerata o problema. Si eu fac asta, si incerc sa ma dezvat. E un efort constient, si e greu.
In plus, a avea o afectiune de orice fel (fizica, mentala, etc.) nu e o rusine, asa ca atunci cand doctorul iti zice ca ai febra, nu e o jignire.
Nu vad de ce daca eu zic ca suna a hoarding disorder e o jignire. Daca-ti zic ca am OCD iti suna a autoflagelare? :/
Suna a prostie si incultura, daca spui ca ai OCD, asa fiindca iti place cum suna. Si bineinteles ca le aduci un mare defavor si celor care chiar se lupta cu o boala mintala, vorbind asa.
O moda stupida si prostească de a arunca gratuit cu diagnostice de boli mintale. Si de multe ori si neasumata. Ma mir ca nu spuneti că este un compliment, daca nu le-ati spus ca o jignire.
La cabinet este diagnostic, aici este jignire.

Edited by Cr1spy, 14 July 2023 - 17:25.


#14
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,548
  • Înscris: 13.10.2010

 sirgoofy, on 14 iulie 2023 - 16:38, said:

Unii au si obsesia cu innoirea, am o vecina bogata (mama singura) ce la ~2 ani schimba tot prin apartament, vorbesc dat jos faianta/ gresie si refacut tot.
Anul trecut si-a schimbat mobila anul asta (iar) a venit echipa si urca rigips si cutii de faianta .... a venit vremea schimbarii Posted Image

Probabil asa "isi rezolva" ea problemele emotionale, altfel chiar nu vad sensul.

nu stiu cat o fi de bogata, dar sta bine tare cu nervii

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 09.01.2007

 Cr1spy, on 14 iulie 2023 - 17:17, said:

Suna a prostie si incultura, daca spui ca ai OCD, asa fiindca iti place cum suna.
Am inteles, cand zic eu ca a strange lucruri inutile e hoarder disorder e jignire. Cand zici tu ca OCD-ul meu e imaginar si zic doar "pentru ca-mi place cum suna", e o constatare bazata pe realitate.

Quote

Si bineinteles ca le aduci un mare defavor si celor care chiar se lupta cu o boala mintala, vorbind asa.
Deci daca zic ca pierderea memoriei si confuzia e un simptom de dementa, le aduc un mare defavor celor care se lupta cu o boala mintala. Tu vezi ce scrii?
Realizezi ca poti avea probleme psihice fara sa fii constient ca sunt probleme psihice?
Nu vad absolut nicio problema in a atrage atentia cuiva. Primul pas in rezolvarea unei probleme e s-o identifici. Ti-am explicat ca si eu am aceeasi problema, probabil la un stadiu mai putin avansat. Nu mi-e nici jena ca o am si nici nu m-as simti insultat daca cineva mi-ar zice ca-s hoarder sau ca am problema asta. Imi pare rau ca pe tine te afecteaza in halul asta, dar nu e problema mea. Nu e o jignire. Mentalitatea ta e invechita, la fel ca cei care cred ca daca mergi la psiholog esti nebun. Nu mersi, tanti, toti avem probleme mentale, mai mult sau mai putin pronuntate. Ca tu consideri o jignire sa scoti asta in evidenta e fix problema ta.

Quote

O moda stupida si prostească de a arunca gratuit cu diagnostice de boli mintale.
Spre deosebire de metoda ta inteligenta de a spune ca OCD-ul meu e imaginar? E uni-directional asta, n-am voie sa zic ca suna a problema psihica, dar tu ai voie sa faci misto de problema mea. Inteleg.

Recunoaste macar ca voiai sa te simti ofensata de ceva si nu te deranjase nimeni azi.

Edited by TehCube, 14 July 2023 - 18:07.


#16
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Am inteles, tu selectezi doar ce-ti convine din exprimarile altora. Te scuzam.daca zici ca esti bolnav mintal.
Si este foarte intelept, nenea, daca tu esti convins ca boala ta mintala nu afecteaza pe nimeni si este doar problema ta.

Edited by Cr1spy, 14 July 2023 - 18:21.


#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 09.01.2007
E amuzant cand ma acuzi de ceva si apoi faci exact acelasi lucru in urmatorul rand scris. Arata-mi unde am scris ca nu afecteaza pe nimeni.
Si cand incepi postul cu 'prostie si incultura' desi habar n-ai de situatia reala, nu te poti astepta la o discutie lejera. O zi buna.

#18
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cand ai spus ca nu este problema ta, daca modul in care te manifesti ii afecteaza pe altii.
Ma bucur ca te-ai amuzat, eram convinsa de asta.. O zi buna si tie.

Edited by Cr1spy, 14 July 2023 - 18:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate