Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Ați salvat vreodată ceva de la distrugere?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreic, on 15 iulie 2023 - 18:25, said:


Nu trebuie sa te mire si la o benzinara mica noua e aproape 800 lei prima revizie si 1200 lei urmatoarele, depinde ce mai schimbi... ideea e ca cine are bani de Tesla nu sta in 3000 lei, ala e maruntis.
cine are tesla e treaba lui ce face cu 3000 de lei. Poate prefera sa-i dea la niste curve adevarate, nu la service auto.




Cum dau de ceva vechi, ma gandesc la djl.. azi cautand in pivnita niste WD40 dau peste "lampa lu aladin"
[ https://i.postimg.cc/DzScvSMG/20230716-153429.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce zici djl!? Iau 50 de euro pe asta? Nu stiu de unde baterie, bec posibil sa se mai gaseasca..

Zace in cui in șopron, langa niste discuri /platane de hdd, hartie abraziva, niste benoacle si altele.

[ https://i.postimg.cc/J4c8xnKj/20230716-153515.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La raionul, nu trebe dar e pacat sa arunci.

#38
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 09.08.2006

View Postyo9hrb, on 15 iulie 2023 - 19:56, said:

Unul dintre ele, restaurat cat am putut de bine. Fabricat in '66-67, probabil. Mono, doua piste. Functioneaza cu acumulator. Banda este inregistrata cu el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hWJNrqAaGW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si povestea lui: https://www.elforum....comment-2160544
Ma laud si eu, daca nu ma lauda nimeni Posted Image . Urmeaza Tesla B4.

Edited by yo9hrb, 16 July 2023 - 17:10.


#39
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 09.08.2006

View Postyo9hrb, on 15 iulie 2023 - 19:56, said:

Unul dintre ele, restaurat cat am putut de bine. Fabricat in '66-67, probabil. Mono, doua piste. Functioneaza cu acumulator. Banda este inregistrata cu el.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hWJNrqAaGW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si celalalt, un TESLA B4. Perfect functional.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7AbD3PH70do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai exista un Majak, dar nu e cine stie ce, asa ca nu-i fac filmare.
Trecem  la casetofoane?

Edited by yo9hrb, 16 July 2023 - 21:01.


#40
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,908
  • Înscris: 28.11.2006
Am "salvat" niste mobila destul de veche din apartamentul bunicii mele, care a murit in decembrie 1993. Sunt 3 corpuri de servanta si o vitrina, faceau parte dintr-o garnitura mai mare si erau puse intr-un hol imens (din ce-mi povestea taica-meu, n-am vazut casa cu ochii mei), dar sunt facute ca acum 100 de ani: din lemn masiv, cu furnir de trandafir si cu niste manere de alama foarte elaborate. Ma tot gandesc s-o inlocuiesc, dar cred ca o las asa, decat sa iau ceva din PAL care in 10 ani o sa se deformeze.

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007
Exact, mobila aia mai tine 50 de ani, aia de la ikea e cat garantia.

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
Am salvat o dată şi un telefon cu disc. Mă gândeam cum ar fi să găsesc pe stradă un telefon de ebonită. Am găsit un 'EM-72'. I l-am dat cuiva ulterior.
Din cauza politicilor magazinelor, nu am reuşit să salvez telefoane vechi lăsate în coşurile de la reciclare. Pe vremuri m-aş fi ales pe moca cu unul util, dacă aş fi reuşit să fac asta.
Am salvat însă o baterie "ELBA" R16 ( C ).

Edited by djl, 17 July 2023 - 12:32.


#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,908
  • Înscris: 28.11.2006
Inteleg sa salvezi un telefon sau un televizor vechi, dar o baterie? Pe bune? Ce faci cu ea? O lasi in vreun sertar, sa curga pana la ultima picatura de electrolit? :wallbash:

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 17 iulie 2023 - 12:32, said:

.
Am salvat însă o baterie "ELBA" R16 ( C ).
o fi buna pentru lanterna pozata de mine mai sus?

#45
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Păi cu 50 de euro cumperi un frigider de epocă!

#46
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,908
  • Înscris: 28.11.2006

View Posttfmercedez, on 17 iulie 2023 - 21:56, said:

o fi buna pentru lanterna pozata de mine mai sus?
Nu, la aia trebuie baterie 3R12, adica din aia patratoasa de 4.5V (mult mai mare decat cea de 9V care se foloseste mult mai des).

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,921
  • Înscris: 15.06.2007
Si care era cartonata parca.. inauntru erau 3 capsule cu ceva smoala pe ele.

#48
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 09.08.2006
Inauntru erau 3 elementi R12 :)
Inca se mai gasesc, da-s scumpe rau.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,789
  • Înscris: 13.06.2004
E 6-9 Lei una
Din bateriile pe care le am în colecţie, nu mai e electrolit de scurs. Ciudat, deşi "ELBA" erau notorii pentru că curgeau, am găsit unele care abia au curs. Atenţie la "Duracell".
Au existat şi baterii de 45, 67,5 , 90, 120 Voţi sau chiar tensiuni mai mari. Pentru tensiune anodică de la lămpi radio sau bliţuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate