Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Angajat la eMAG?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salut!

Este cineva aici care a fost sau care este angajat la eMAG în showroom?

Dacă da, îmi poate detalia cam ce presupune funcția de consultant vânzări sau de consultant livrare?

Mersi frumos!

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt niște habarniști ăia de pe acolo.
Am fost acum câțiva ani la ei în showroom în București zic să întreb de un TV cu Ambilight. La care angajatul îmi spune că îmi recomandă să îmi iau 4k.
Am stat să-i explic ce înseamnă Ambilight.

Edited by Valy_User, 27 June 2023 - 16:37.


#3
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Depune CV și mergi la interviu și afli ce presupune acel post.
Dar după tine, ce crezi că presupune acel rol de consultant vânzări?
Eu daca as fi manager nu as angaja oameni care nu au curajul sa vina la un interviu pentru că nu sunt genul de oameni care leagă ușor o conversație, deci nu sunt buni să vândă marfa.

#4
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
consultat livrare habar nu am ce-o insemna, dar consultant vanzari ce crezi ca poate insemna?
Vine unu si vrea sa cumpere un mouse iat tu intrebi pt ce va trebuie, gaming, ofice etc
Vine unu sa isi cumpere o  placa video  daca vrea un model anume si nu cere sfaturi ii faci comanda/ si il trimiti la caserie.
Ceva de genul asta faci

#5
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Postcetateanul_Vijai, on 27 iunie 2023 - 17:08, said:

Depune CV și mergi la interviu și afli ce presupune acel post.
Dar după tine, ce crezi că presupune acel rol de consultant vânzări?
Eu daca as fi manager nu as angaja oameni care nu au curajul sa vina la un interviu pentru că nu sunt genul de oameni care leagă ușor o conversație, deci nu sunt buni să vândă marfa.

Am fost consultant Baumit timp de 3 luni in care trebuia sa pazesc un stand si sa consiliez clientii care aveau nelamuriri in legatura cu produsele pentru interior/exterior, unde m-am descurcat foarte bine, fiind un flux mare de oameni, stand-ul fiind situat intr-un centru comercial.

De asemenea, am activat in cadrul multor promotii de produse, unde ce a fost diferit a fost faptul ca trebuia sa abordez clientii si sa le ofer toate motivele pentru care ar fi indicat sa cumpere acele produse.

Revin cu nelamurirea mea, deoarece vad ca nu am fost inteles:
Este cineva aici care a fost sau care este angajat la eMAG în showroom?

Intreb asta pentru ca am observat ca in fiecare showroom eMAG sunt undeva la 4-5 angajati care stau si nu prea fac nimic. Cel putin atat am observat eu. Tocmai de asta intreb daca a lucrat cineva si poate sa-mi ofere o parere in legatura cu:
MERITA sau NU MERITA efortul pentru aceasta meserie, luand in calcul salariul, timpul de lucru, conditiile s.a.m.d?

Vreau o parere, daca exista, din partea unui ANGAJAT sau FOST ANGAJAT, daca doreste sa-mi expuna cateva informatii in legatura cu experienta lui in cadrul companiei. Asta inainte de interviul pe care il voi sustine.

Edited by asdfa34, 27 June 2023 - 18:00.


#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostVaronul, on 27 iunie 2023 - 17:53, said:

Vine unu si vrea sa cumpere un mouse iat tu intrebi pt ce va trebuie, gaming, ofice etc
Vine unu sa isi cumpere o  placa video  daca vrea un model anume si nu cere sfaturi ii faci comanda/ si il trimiti la caserie.
Ceva de genul asta faci
habar n-ai Posted Image

vine unu sa cumpere un mouse si o placa video si dupa ce-l consulti tu pleaca acasa cu un computer dichisit ultimul racnet si-ti lasa si-un bacsis gras pentru consultatie!

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postasdfa34, on 27 iunie 2023 - 17:57, said:

Intreb asta pentru ca am observat ca in fiecare showroom eMAG sunt undeva la 4-5 angajati care stau si nu prea fac nimic. Cel putin atat am observat eu. Tocmai de asta intreb daca a lucrat cineva si poate sa-mi ofere o parere in legatura cu:
MERITA sau NU MERITA efortul pentru aceasta meserie, luand in calcul salariul, timpul de lucru, conditiile s.a.m.d?
Pai daca tot i-ai vazut ca nu faceau nimic, ce zici? Merita sa stai aproape degeaba si sa-ti vina 3000 de lei in buzunar, sau cat o fi salariul?

Edited by Hider141, 28 June 2023 - 10:27.


#8
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postdan210, on 27 iunie 2023 - 20:29, said:

habar n-ai Posted Image

vine unu sa cumpere un mouse si o placa video si dupa ce-l consulti tu pleaca acasa cu un computer dichisit ultimul racnet si-ti lasa si-un bacsis gras pentru consultatie!

Iertați-mă de off-topic, dar nu găsesc nimic mai potrivid decât următorul banc la cele replicate mai sus:

„Un tanar absolvent al unei facultati de marketing se duce la un supermarket sa se angajeze.
Managerul il intreaba neincrezator:
- Ai ceva experienta in vanzari?
Tanarul raspunde repede
- O, da, in perioada facultatii am fost comis voiajor.
Putin cam sceptic, dar avand totusi nevoie de personal, managerul ii spune tanarului:
- Bine, esti angajat! Incepi de maine, iar la sfarsitul programului am sa vin sa vad cum te-ai descurcat in prima ta zi. In functie de asta, am sa iti definitivez contractul sau nu.
Zis si facut. A 2 zi se prezinta omul la treaba, isi vede de-ale lui, iar la sfarsitul programului vine managerul si il intreaba:
- Ei, cate vanzari ai facut astazi?
- Una, raspunde tanarul.
- Cum? Numai una? Media de vanzari pe angajat la noi este de 20-30 pe zi! Nu e bine deloc. De cat ai vandut?
- De 950.150.237 de lei si 50 de bani.
- 950.150.237 de lei si 50 de bani? Da' ce i-ai vandut?
- Mai intai i-am vandut un carlig mic de pescuit, din ala de 50 de bani. Dupa aia i-am vandut unul de dimensiune medie. Dupa aia i-am vandut o lanseta. Pe urma l-am intrebat unde merge sa pescuiasca si mi-a zis ca pe lac, asa ca i-am spus ca-i trebuie o barca. Prin urmare, am fost la raionul de specialitate si i-am vandut salupa aia cu 2 motoare. Pentru ca mi-a zis ca Honda sa e prea mica pentru a putea sa remorcheze salupa, l-am dus la raionul auto si i-am vandut un Jeep Cherokee.
La care managerul remarcă stupefiat:
- Cum, a intrat un tip sa cumpere un carlig de pescuit si tu i-ai vandut o salupa si un 4X4?
La care tanarul, zambind usor incurcat:
- A, nu... Sa vedeti.... Tipul a intrat sa cumpere un pachet de tampoane pentru nevasta-sa, iar eu i-am spus ca, daca tot urmeaza un weekend de rahat, ar fi mai bine sa se duca la pescuit!

Încă o dată scuze de off-topic.

Edited by laurstef, 28 June 2023 - 13:27.


#9
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Ma intreb cat timp o sa mai existe eMag. La datorii de 2 266 239 032 si profit de 123 725 110 in 2022 exista inca, ca asa e aici, in Estul Salbatic. Au taiat 350 locuri de munca in 2022 dar nu destul.
Ca au iei masini si depozite si stocuri de marfa - nu e nu stiu ce. Bancile nu au nevoie de hale imense de depozitare ca sunt greu de vandut. Se vand doar in pierdere. Masinile se invechesc, stocurile de marfa scad in valoare. Telefon Samsung S23 6000 lei. Vine S24 la 6000 lei. Cine mai cumpara S24?

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Deci zici ca nu mai prind Crăciunul?

#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

 Augustus1978, on 28 iunie 2023 - 19:18, said:

La datorii de 2 266 239 032 si profit de 123 725 110 in 2022 exista inca, ca asa e aici,

Cum sa spui ca nu te pricepi la contabilitate fara sa spui ca nu te pricepi la contabilitate.

Ce-ai vazut tu acolo la datorii nu inseamna ceea ce crezi tu.

#12
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

 laurstef, on 28 iunie 2023 - 13:26, said:

A, nu... Sa vedeti.... Tipul a intrat sa cumpere un pachet de tampoane pentru nevasta-sa, iar eu i-am spus ca, daca tot urmeaza un weekend de rahat, ar fi mai bine sa se duca la pescuit!
Vânzător bun, dar și client prost, ambele condiții necesare pentru o vânzare bună. Valabil la emag, nu trebuie decât să fii un vânzător bun că pești sunt in balta.

#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 Augustus1978, on 28 iunie 2023 - 19:18, said:

Ma intreb cat timp o sa mai existe eMag.
pana-i cumpara sau ingroapa amazon

Edited by dan210, 23 July 2023 - 13:54.


#14
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
De când aștept o concurență serioasă pentru ei. Nu Altex, sau alții la fel mici ca Altex.
Ci unii babani (Amazon, Ebay etc).
By the way, Amaxon are sediu mare și frumos destul de aproape de noi, în Bratislava. De când l-am văzut (prin 2013-2014) tot aștept...

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 02.08.2021
Așteptăm, dar nu cred că o să vedem.
Oricum, dacă vrei poți comanda de la Amazon și îți trimit și în țară.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_iYg4Nb9OL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apropo, tipul e patronul de la Corsar Online (cel.ro)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate