Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!
 Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650
 

Recomandare cont bancar simplu pentru pensionar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013

View Postvladut01, on 25 iunie 2023 - 14:24, said:

… La BCR … au o facilitate interesanta prin care poti aproba o plata facuta pe internet din aplicatia de e-token. La cec unde am eu trebuie sa primesti sms. …
La ambele poti alege sa faci validarea 3D Secure FIE dintr-o aplicatie care ruleaza pe un smar’fon (eToken la BCR, CECapp (= Mobile banking) la CEC) FIE prin parola fixa + cod venit prin SMS.



As mai vrea sa clarific ce inseamna Phone banking ca este important in contextul acestui topic.

Mai intai ca nu are absolut nici o legatura cu mobile banking, adica operatiuni bancare la distanta folosind o aplicatie dedicata ce ruleaza pe un smar’fon - ceea ce presupune ca utilizatorul sa aiba unul si sa se descurce cu el. La Phone banking faci un apel vocal obisnuit la un numar de telefon dedicat, raspunde un operator, iar tu ii povestesti ce vrei si el face operatiile. Prin urmare da, ai nevoie de un telefon, dar (i) poate fi orice fel de telefon si (ii) este la fel cum ai suna pe cineva sa vorbesti cu el, ca principiu nu ai nevoie de alte abilitati. Este un serviciu foarte bun pentru nevazatori pe de o parte (exceptie autentificarea/semnarea…) si pe de alta pentru oricine nu se descurca cu calculatoare/ smar’foane din diverse motive (nu vede desptul de bine, nesiguranta/ frica de a le utiliza/ etc/ etc).

Nu cred ca sunt multe banci care sa ofere Phone banking in mod curent.
  • CEC ofera, dar nu este inclus in pachete. Costa abonament separat 3LEI/luna. Transferurile (interbancare, ca intrabancar e gratuit oricum) nu sunt gratuite dar au aceelasi comisioane reduse ca la variantele web+app. Ai nevoie de un dispozitiv de autentificare, acelasi ca la varianta web. Daca iei token-card scapi de orice app.
  • La BCR exista si a fost dintotdeauna impreuna cu web+app fara cost suplimentar. Dar transferurile se fac la comisioanele de la ghiseu - de exemplu un transfer in LEI costa 20LEI, curand 30LEI, indiferent daca e inter-/intra- bancar inclusiv intre conturile proprii deschise la BCR. Din pacate nu scapi de smar’fon ca nu mai dau token fizic deci ai nevoie de eToken pentru autentificare si semnare operatii.
  • La BT pare sa existe ceva dar e tratat drept o chestie exotica: Exclusive Phone Banking BT abonament de 50LEI/luna sau 500LEI/an. Nu stiu cum e cu autentificarea/semnarea si nici cat costa operatiile.


#20
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 03.12.2021
Ing. E gratuit si inca are destule bancomate/ sucursale .

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.10.2007
O sa am si eu nevoie sa aleg cat de curand pt cineva din familie un pachet tip pensionar.
Intre aplicatiile mobile de la CEC, BCR si ING care e mai buna?
Experienta mea se rezuma la George doar (referitor la cele 3 banci mentionate).
Acum, nu stiu daca pachetul comod foloseste aplicatia George.

Edited by TheWarrior, 28 June 2023 - 10:20.


#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,922
  • Înscris: 13.03.2005
Depinde  la ce vrea sa foloseasca aplicatia bancara.
As recomanda ING. La ING ar avea gratuite transferurile interbancare, plus retragere fara card de la bancomat, ca functii ce nu le gasesti la celelalte 2 banci enumerate...sau sunt comisionate.

Edited by wertyck, 28 June 2023 - 10:39.


#23
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013
Dpdv al calitatii serviciului (promptitudinea operatiilor, de exemplu), BCR e de departe in fata. Dpdv comisioane, cum ai nevoie de ceva mai exotic cum ar fi un cont in valuta non-EUR sa nu mergi la BCR.

Daca ‘se descurca cu tehnologia’, chiar daca e pensionar eu nu as merge neaparat pe un pachet dedicat pensionarilor fiindca de multe ori sunt incomplete. Pe vremuri pachetul Comod de la BCR nu includea internet banking, desi acum s-ar putea sa includa; daca include, e acelasi George (web+app[+phone?]) fiindca altul nu exista. Daca nu are o pensie foarte mica (sub 1000LEI) mai bine ia un pachet George standard ca e mai avantajos iar conditia de rulaj o indeplineste prin incasarea pensiei in cont, daca mai face lunar si o plata cu cardul sau prin internet/mobile banking (poate fi o factura) pachetul devine gratuit. Similar, la CEC mai bine sa ia Grija completa, cu multe gratuitati daca ii intra in cont lunar cel putin cat un salariu minim net - cu o pensie mai bunicica realizeaza acest rulaj.

Cu ING nu am experienta sa pot compara.

LE: Transferuri interbancare in LEI gratuite si nelimitate ai si la Georgicii de la BCR si la Grija completa a CEC-ului. La aceste banci nu stiu sa existe retragere de la bancomat fara card, o fi cool da’ chiar e nevoie? (Exceptie cand ai de trimis bani cuiva in tara si in loc sa ii trimiti banii ii trimiti prin SMS un cod de rdicare numerar de la ATM.) Un avantaj la CEC, si ceva mai mic la BCR, ar fi ca au multe unitati daca ai nevoie. BCR are si foarte multe bancomate.

Edited by sags, 28 June 2023 - 10:45.


#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,453
  • Înscris: 06.02.2008
Și BT oferă cerințele din primul post. Au părinții mei, pensionari. Cost 0. Conturi cu card de debit atașat, în care primesc pensiile, să nu mai aștepte poștașul. Mai ai avantajul că au rețea mare de bancomate proprii și agenții.

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.10.2007

View Postwertyck, on 28 iunie 2023 - 10:39, said:

Depinde  la ce vrea sa foloseasca aplicatia bancara.
As recomanda ING.

View Postsags, on 28 iunie 2023 - 10:39, said:

Dpdv al calitatii serviciului (promptitudinea operatiilor, de exemplu), BCR e de departe in fata.
Multumesc pt raspunsuri.
Trebuie sa ma gandesc bine ca dupa aceea e mai anevoie sa ne schimbam de la o banca la alta.
Ca si plati, eventual o factura se poate plati cu datele cardului pe pagina web a furnizorului de servicii.
Deci costuri zero.
La CEC am vazut ca platesti o mica suma daca iti intra niste bani in cont interbancar (adica 2 sau 3 lei).

Persoana este total atehnica dar sunt eu langa ea, va avea smartfone 5G tot ce trebuie :)
Nu prea intelege ca nu e musai sa ai cont la CEC ca pe vremuri, ca o sa dispara ghiseele si banii fizici.

Dar din ce vad se pare ca e bun pachetul pensionar de la CEC.
Eu de BCR George nu am nici un fel de repros.

Inca nu a sosit decizia dar dupa socoteala mea vor fi vreo 1000 lei adica sub minim pe economie.
Daca e peste 1000 se incadreaza la pachetul George cu costuri zero.
Iarasi de Ing am auzit numai lucruri bune, dar daca aude de olandezi parca ar prefera tot bancile romanesti...........

#26
olteandinu

olteandinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.12.2009

View PostTheWarrior, on 28 iunie 2023 - 10:55, said:




Multumesc pt raspunsuri.
Trebuie sa ma gandesc bine ca dupa aceea e mai anevoie sa ne schimbam de la o banca la alta.
Ca si plati, eventual o factura se poate plati cu datele cardului pe pagina web a furnizorului de servicii.
Deci costuri zero.
La CEC am vazut ca platesti o mica suma daca iti intra niste bani in cont interbancar (adica 2 sau 3 lei).

Persoana este total atehnica dar sunt eu langa ea, va avea smartfone 5G tot ce trebuie :)
Nu prea intelege ca nu e musai sa ai cont la CEC ca pe vremuri, ca o sa dispara ghiseele si banii fizici.

Dar din ce vad se pare ca e bun pachetul pensionar de la CEC.
Eu de BCR George nu am nici un fel de repros.

Inca nu a sosit decizia dar dupa socoteala mea vor fi vreo 1000 lei adica sub minim pe economie.
Daca e peste 1000 se incadreaza la pachetul George cu costuri zero.
Iarasi de Ing am auzit numai lucruri bune, dar daca aude de olandezi parca ar prefera tot bancile romanesti...........
In afara de CEC niciuna nu este romaneasca(BCR-Austria si ING-Olanda). La ING daca incaseaza lunar minim 700 lei si efectueaza o plata cu cardul fizic sau online in cursul lunii are 0 lei comisioane, retrageri gratuite nelimitate de la orice ATM si plati intrabancare gratis. Aplicatia de mobil este peste cea a CEC-ului. In plus mai primeste CASHBACK de la diferite magazine dar trebuie sa se descurce cu aplicatia pt. activare la unele oferte.Pt. varianta normala, pt. varianta de pensionari nu cunosc oferta. La BCR nu cunosc, nu ma pot pronunta.

#27
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013

View PostTheWarrior, on 28 iunie 2023 - 10:55, said:

… La CEC am vazut ca platesti o mica suma daca iti intra niste bani in cont interbancar (adica 2 sau 3 lei). …
Standard da, 5LEI/incasare in LEI, dar la pachete acest comision dispare. (La valuta e 1,50EUR/incasare si NU dispare.)

Daca pensia e asa mica, poate sa ia de la BT pachetul Salut ca acolo conditia de rulaj este intrari lunare 300LEI pentru gratuitate la (i) comisionul de incasare SI (ii) internet/mobile banking. Plati prin virament bancar gratuite nu are deloc. Platile prin internet/mobile banking (de exemplu cu scanare cod de bare) de facturi pentru furnizorii cu care banca are conventie sunt gratuite (ca alternativa, evident ca le poate plati si cu cardul direct la furnizorii respectivi). BT are o lista destul de lunga de astfel de furnizori, nu asa lunga insa ca BCR; la CEC lista e scurta-scurtaPosted Image.

Si pana la urma ar mai fi ceva: chiar conteaza sa fie gratis de tot? Dupa mine un cost lunar mic si fix e foarte ok cand vine cu servicii complete si de calitate. Important la costuri e sa nu fie din cele care se aduna si se tot aduna, ca atunci ajungi de platesti mult. La George (standard), chiar daca nu se incadreaza la gratuitatea pachetului ca pensia e foarte mica, gratuitatile din pachet (incasari, plati administare cont/card, ridicare numerar de la bancomat, etc) raman. Numa’ sa nu aiba nevoie de cont in valuta ca acelea sunt 20LEI/luna fiecare (daca ar avea pachetul gratis ar avea si cont EUR fara administrare lunara).

PS: Din ce stiu pensionarii cu pensii foarte mici primesc automat o indemnizatie sociala pentru pensionari cat sa completeze pana la 1125LEI (in prezent), asa zisa ‘pensie minima’. Deci indeplineste conditia de rulaj de la George (standard).

Edited by sags, 28 June 2023 - 11:37.


#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.10.2007

View Postolteandinu, on 28 iunie 2023 - 11:32, said:

La ING daca incaseaza lunar minim 700 lei si efectueaza o plata cu cardul fizic sau online in cursul lunii are 0 lei comisioane, retrageri gratuite nelimitate de la orice ATM si plati intrabancare gratis. Aplicatia de mobil este peste cea a CEC-ului. In plus mai primeste CASHBACK de la diferite magazine
Stiu ca fiumeu are cont la ING de mult timp si e multumit.
Initial nu prea am pus baza pe cashback dar am adunat vreo cateva sute de lei de-a lungul timpului (eu folosesc George).
O sa iau in calcul si ING.

View Postsags, on 28 iunie 2023 - 11:33, said:

Si pana la urma ar mai fi ceva: chiar conteaza sa fie gratis de tot? Dupa mine un cost lunar mic si fix e foarte ok cand vine cu servicii complete si de calitate.

PS: Din ce stiu pensionarii cu pensii foarte mici primesc automat o indemnizatie sociala pentru pensionari cat sa completeze pana la 1125LEI (in prezent), asa zisa ‘pensie minima’. Deci indeplineste conditia de rulaj de la George (standard).
E vorba de pensionare anticipata cu penalizare maxima..... adica pensionare cu 5 ani mai devreme de limita de varsta........
Nu trebuie sa fie gratis, tot calitatea conteaza. Bineinteles, multa munca de lamurire cu beneficiile onlainului. Cu cardurile se pricepe la magazine deci se va obisnui si cu transferurile daca va fi cazul, ca la sumele astea mai repede va primi decat sa transfere spre altcineva, dar nu se stie, peste cativa ani mai transferi ceva nepotilor.......
In mod normal nu are ce sa plateasca ca platesc eu, dar va scoate de la ATM si probabil va pune deoparte in vreun cont de economii pt nepoti.

Sa astept decizia de pensie, ar trebui sa vina in vreo saptamana doua.
Catre aceste 3 banci o sa ma indrept cel mai probabil.

#29
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013
Despre acea indemnizatie sociala pentru pensionari (‘pensia minima’ de 1125LEI/luna) nu am gasit nimic ca s-ar diminua odata cu drepturile de pensie. Este explicit ca ea se aplica intreaga la fiecare din urmasi in parte, desi cred ca pensia de urmas e una singura si se imparte la toti cati sunt. Probabil se aplica fara nici o reducere si la anticipata partiala. Daca e asa, un George (standard) e graits ca rulajul e indeplinit si cardul zici ca il foloseste deci va face macar o plata lunar (in magazine e ok, nu trebuie musai online). Plus ca daca tu ai deja cont la BCR va fi mult mai usor si cu dat ajutor la lucrul cu Georgica si in general cu banca, si cu transferurile intre voi.

#30
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 16.10.2007

View Postsags, on 28 iunie 2023 - 12:25, said:

Despre acea indemnizatie sociala pentru pensionari (‘pensia minima’ de 1125LEI/luna) nu am gasit nimic ca s-ar diminua odata cu drepturile de pensie. Este explicit ca ea se aplica intreaga la fiecare din urmasi in parte, desi cred ca pensia de urmas e una singura si se imparte la toti cati sunt. Probabil se aplica fara nici o reducere si la anticipata partiala.
Nu are cum sa fie asa. E valabil la limita de varsta, cat timp esti bun de munca te cam trimite statul la munca. Altfel te penalizeaza, asta e. Nu e nici o problema. Oricum pt completarea stagiului am platit din mana cativa ani (contract de asigurare sociala se cheama).
Socoteala mea era de vreo 15-16 mii nediminuat.
Cred ca o sa fie mai mult de 1000, deci s-ar incadra la pachetul George.
Sa vina decizia prima data.
O sa zic ce am rezolvat.

#31
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postthe_blue_raven, on 25 iunie 2023 - 19:47, said:

Ing. E gratuit si inca are destule bancomate/ sucursale .
In vise e gratuit.
Au pachet prin care intradevar poti ajunge sa fii scutit de plata pachetului de 9 lei/luna si parca 6 lei/incasare, dar trebuie sa fii atent lunar sa faci niste operatiuni, ceea ce pentru pensionari e cam nerecomandat.

View PostTheWarrior, on 28 iunie 2023 - 10:55, said:

Persoana este total atehnica dar sunt eu langa ea, va avea smartfone 5G tot ce trebuie Posted Image
Nu prea intelege ca nu e musai sa ai cont la CEC ca pe vremuri, ca o sa dispara ghiseele si banii fizici.

Inca nu a sosit decizia dar dupa socoteala mea vor fi vreo 1000 lei adica sub minim pe economie.
Daca e peste 1000 se incadreaza la pachetul George cu costuri zero.
Daca e atehnica sa nu faci greseala sa lasi date bancare pe telefonul ei, ca sigur vei ajunge sa regreti asta. Lasa contul offline sau daca vrei sa faci IB fa pe numarul tau pe telefonul tau care te pricepi sa folosesti si sa eviti tepele.


Din cate stiu, conform legii, toate bancile sunt obligate sa ofere pachet 0 pentru administrare si incasare pensie. Dar doar atat, fara fite precum internet banking, transferuri, operatiuni diverse.

View Postsags, on 28 iunie 2023 - 11:33, said:

PS: Din ce stiu pensionarii cu pensii foarte mici primesc automat o indemnizatie sociala pentru pensionari cat sa completeze pana la 1125LEI (in prezent), asa zisa ‘pensie minima’. Deci indeplineste conditia de rulaj de la George (standard).

View Postsags, on 28 iunie 2023 - 12:25, said:

Despre acea indemnizatie sociala pentru pensionari (‘pensia minima’ de 1125LEI/luna) nu am gasit nimic ca s-ar diminua odata cu drepturile de pensie. Este explicit ca ea se aplica intreaga la fiecare din urmasi in parte, desi cred ca pensia de urmas e una singura si se imparte la toti cati sunt. Probabil se aplica fara nici o reducere si la anticipata partiala.
Nu functioneaza asa. Ajutorul social numit indemnizatie sociala pentru pensionari nu se acorda la pensia anticipata partiala. Abia cand o sa ajunga la varsta o sa i se aplice indemnizatia sociala pentru pensionari daca pensia recalculata ajunge sa fie mai mica decat pensia minima.

#32
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 24.04.2013

View Postasffga, on 28 iunie 2023 - 14:10, said:

… Din cate stiu, conform legii, toate bancile sunt obligate sa ofere pachet 0 pentru administrare si incasare pensie. Dar doar atat, fara fite precum internet banking, transferuri, operatiuni diverse. …
Nu e legat de pensie ci de ‘persoane vulnerabile dpdv finaciar’. Da au obligatia si ofera, dar in general sunt pchete cam sarace si facuta sa bifeze cerintele oferind cat mai putin. De exemplu e obligatoriu sa ofere 10 palti electronice gratuie pe luna. Implementat asa: se numara si platile cu cardul al comercianti care sunt oricum gratuite, incat cele 10 se duc repede si la sfarsit de luna cand vine sa faci transferuri bancare sa achiti intyretinere/ facturi/ mai vine cate un debit direct facuri te costa. In plus din 6 in 6 luni trebuie sa dai cu subsemnatulc a esti inca vulnerabil…

Ca principiu eu unul nu as exclude un asemenea pachet din capu’ locului, dar la o comparartie cu ce alte variante de la banca respectiva sunt destul de sigur ca ar pica.

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,922
  • Înscris: 13.03.2005
Nu mai aberați cu ING ul dacă nu știți și nu speriați omul. Oricine are 700 RON încasare în ING și face o plată cu cardul are gratuitatea retragerii la orice bancomat din România și din lume. Și abonament zero pe lună

De ce să fie nerecomandat pensionarilor?

#34
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.02.2011
Pentru ca pensionarii nu fac plati cu cardul si nu mai e gratis.

#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,922
  • Înscris: 13.03.2005
Cred că ai rămas în urmă, pensionarii plătesc cu cardul, măcar când fac cumpărături la Lidl/Kaufland, etc..


#36
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019

View PostTheWarrior, on 28 iunie 2023 - 10:55, said:




Multumesc pt raspunsuri.
Trebuie sa ma gandesc bine ca dupa aceea e mai anevoie sa ne schimbam de la o banca la alta.
Ca si plati, eventual o factura se poate plati cu datele cardului pe pagina web a furnizorului de servicii.
Deci costuri zero.
La CEC am vazut ca platesti o mica suma daca iti intra niste bani in cont interbancar (adica 2 sau 3 lei).

Persoana este total atehnica dar sunt eu langa ea, va avea smartfone 5G tot ce trebuie :)
Nu prea intelege ca nu e musai sa ai cont la CEC ca pe vremuri, ca o sa dispara ghiseele si banii fizici.

Dar din ce vad se pare ca e bun pachetul pensionar de la CEC.
Eu de BCR George nu am nici un fel de repros.

Inca nu a sosit decizia dar dupa socoteala mea vor fi vreo 1000 lei adica sub minim pe economie.
Daca e peste 1000 se incadreaza la pachetul George cu costuri zero.
Iarasi de Ing am auzit numai lucruri bune, dar daca aude de olandezi parca ar prefera tot bancile romanesti...........

Pensia minimă e 1125 lei în prezent

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate