Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Recomandare cont bancar simplu pentru pensionar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.04.2015
Incerc sa ajut o ruda mai in varsta și cam acestea ar fi cerințele:
  • cost zero pt. administrare / emitere card / încasare pensie / plați facturi / primit & trimis bani / internet banking
  • card debit
  • nu necesita telefon mobil pentru operare

Mulțumesc pentru recomandări.

#2
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Raiffeisen bank, pachetul zero tot + aplicatia.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 02.09.2005
Majoritatea pachetelor conțin aplicatia de mobil gratuită. Daca tine neaparat sa aiba doar internet banking, probabil ca o sa fie cam greu de gasit asa.
Altfel, pachetul pensionar de la cec mi se pare rezonabil.

#4
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 20.05.2013
Nu mai exista nimic fara telefon, pt internet banking trebuie sa folosesti telefonul ( aplicatia token) pt a te conecta sau pentru a semna tranzactiile

#5
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 26.12.2015
La Raiffeisen ca să te conectezi la Internet Banking ai nevoie de Smart Token și implicit un telefon mobil. Deși ar fi avantajos datorită lipsei de comisioane, iese din discuție. BT-ul e plin de comisioane pentru mai orice, la BCR e aceiași poveste ca și la Raiffeisen, de CEC, BRD, nu știu ce să zic. Ar mai fi Libra. Zero comisioane la ce vrei tu, autentificare și autorizare tranzacții în Internet Banking prin SMS.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007
SMS-ul vine tot pe un telefon mobil...

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 24.04.2013
@palr1234:
De un telefon macar pentru a primi SMS-uri nu prea are cum sa scape, desi aceste SMS-uri pot fi mai putin esentiale.

Altfel, la CEC cred (vezi ‘token-card’ mai jos de unde acest ‘cred’) ca poate scapa complet de smar’fon - adica sa aiba tot ce zici mai sus fara a fi nevoie de aplicatii pe mobil. Daca nu este client CEC Bank poate lua pachetul Grija completa. DACA incaseaza lunar o suma egala cu minim salariul minim net pe economie (cu o pensie mai ok, nu si cu pensia minima, indeplineste aceasta cerinta) are gratuit:
  • Cont curent si card de debit.
  • Internet banking, cerviciul numit CECOnline Home (din browser, de preferat de pe PC - ecran mai mare/ etc). Aici sa te interesezi daca mai au/dau token fizic (arata ca un card bancar, ii si zice token-card); posibil sa fie nevoie sa insisti ca sa obtii unul. Acesta costa 100LEI dati o data la inceput (si din nou la inlocuire daca il pierde sau ii moare bateria), dar elimina necesitatea unui smar’fon. Altfel ai nevoie de smar’fon pentru aplicatia eToken (aceasta e gratis) care genereaza parolele si semnaturile necesare pentru a folosi internet banking.
  • Plati intra/interbancare gratuite si nelimitate prin internet/mobile banking.
  • Platile de facturi la furnizorii care au conventie cu CEC sunt gratuite, dar sunt putini astfel de furnizori. Insa cum are plati gratuite nelimitate, plateste prin virament obisnuit si gata.
  • Pentru plati online cu cardul validarea 3D Secure se poate face cu parola fixa + cod primit prin SMS, deci nu e obligatoriu sa foloseasca vreo aplicatie de mobil dar de telefon pentru primit SMS-uri are nevoie neaparat.
  • Are si mobile banking (app pentru smar’fon) dar nu o foloseste si gata.
  • Info SMS pe contul de card (care e separat de cel zis ‘curent’) - aici trebuie sa poata primi SMS-uri, dar la o adica se poate lipsi de acest serviciu.
Daca nu se descurca nici macar cu PC-ul pentru internet banking, atunci exista un serviciu de Phone banking dar pe acesta trebuie sa il contracteze separat, costa 3LEI/luna, platile interbancare costa putin dar nu sunt gratuite. Autentificarea/semnarea se face cu acelasi token-card sau eToken ca la varianta web.

Tot la CEC exista si pachetul Pensionar, care e cam ca mai sus dar in principal (i) nu are plati interbancare gratuite si (ii) suma minima de incasat lunar pentru gratuitatea pachetului este mai mica, 800LEI. Si costul daca nu e indeplinita conditia de rulaj difera: 8,90LEI/luna la Grija Completa, 4LEI/luna la Pensionar - dar atata timp cat are venituri suficiente care ii intra luna de luna in cont, nu conteaza. (Gratuitatile pentru serviiile DIN pachet raman indiferent de rulaj, doar comisionul unui de administarre pachet poate fi perceput sau nu in functie de conditia de rulaj.)

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,526
  • Înscris: 01.12.2001

 palr1234, on 25 iunie 2023 - 01:00, said:

nu necesita telefon mobil pentru operare
Ce fel de operare dorești?
Pt tranzacții direct in agenție nu necesita telefon.
Însa pt phone banking sau internet banking trebuie telefon.

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005
Și ING e o variantă valida pentru pensionari. Are aplicația de internet banking pe www.homebank.ro separat de cea mobilă de pe telefon și o poate folosi independent. Are gratuit transferurile interbancare in lei și retragerea la orice bancomat, dacă face cel puțin o plată cu cardul lunar .

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.02.2011
Ca sa scoata banii de la bancomat in ziua in care intra pensia nu trebuie nici un telefon, asta e utilizarea tipica pentru pensionari. Internet banking sau aplicatii pe mobil nu-i ceva tipic, nu ai nevoie de asa ceva in mod normal.

Doar pentru plati online ar fi nevoie de telefon sa primesti codul 3dsecure.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005
Socrii mei au ambii cont la Libra Bank pentru pensie.  Au trei retrageri gratuite pe lună la orice bancomat și nu scot mai des de atât, plus transferuri interbancare în lei și euro fără comision, au aplicație de mobile banking și separat de internet banking, toate gratuit la Libra Bank. Deci încă o opțiune valida pentru pensionari.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,227
  • Înscris: 22.05.2003
Pui problema gresit.
Ideal este sa ii faci un cont la o banca unde are acces fizic (cat mai usor), daca acest lucru e posibil.
Comisioanele sunt enervante, dar ignorabile per total.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,404
  • Înscris: 06.01.2007
Internet banking fara telefon cred ca au toate bancile. ING are sigur ca la ei am eu si nu e necesar smartfon.
E necesar totusi sa ai telefon(djl-fone), ca-ti trimit ei un SMS in procesul de autentificare, cam o data pe luna.

#14
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.04.2015

 maccip, on 25 iunie 2023 - 09:49, said:

Internet banking fara telefon cred ca au toate bancile. ING are sigur ca la ei am eu si nu e necesar smartfon.
E necesar totusi sa ai telefon(djl-fone), ca-ti trimit ei un SMS in procesul de autentificare, cam o data pe luna.
Ce înseamna "djl-fone"?

 wertyck, on 25 iunie 2023 - 09:40, said:

Socrii mei au ambii cont la Libra Bank pentru pensie.  Au trei retrageri gratuite pe lună la orice bancomat și nu scot mai des de atât, plus transferuri interbancare în lei și euro fără comision, au aplicație de mobile banking și separat de internet banking, toate gratuit la Libra Bank. Deci încă o opțiune valida pentru pensionari.
Libra nu merge fara telefon

#15
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 palr1234, on 25 iunie 2023 - 01:00, said:

  • nu necesita telefon mobil pentru operare

Mulțumesc pentru recomandări.



Asta nu o sa gasesti sigur.
Acum fara sa ai un numar de telefon mobil nici nu mai ai dreptul sa deschizi cont bancar.
Iar daca vrei internet banking... clar nu exista fara telefon, majoritatea nici nu mai accepta autentificari cu tokenuri, autentificare se face exclusiv cu telefonul.

Fara sa faci nimic, cel de la BT are cost zero pt. administrare / emitere card / încasare pensie / plați facturi.
Daca ai ceva incasari in cont (suma difera in functie de banca) cam la toate bancile exista pachete cu cost zero pt. administrare / emitere card / încasare pensie / plați facturi. Iar la unele primesti si cost zero pentru primit & trimis bani / internet banking.

#16
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015
depinde cat de mult vrei sa-ti ajuti ruda. La BCR, desi e plin de comisioane, au o facilitate interesanta prin care poti aproba o plata facuta pe internet din aplicatia de e-token. La cec unde am eu trebuie sa primesti sms. Am avut dificultati la treaba asta cand eram peste ocean si am vrut sa platesc online cate ceva din Romania. Sotia care facea comenzi pentru socri mei a putut platii fara problem cu cardul de BCR si sa aprobe plata din e-token.

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005

 palr1234, on 25 iunie 2023 - 14:09, said:


Ce înseamna "djl-fone"?


Libra nu merge fara telefon
Îți poți face cont și de pe calculator sau in agenție. De telefon ai nevoie pentru cod SMS, nu e nevoie de smartphone, dacă nu vrei aplicatia mobilă de banking de la Libra Bank.

LE: la orice bancă ai nevoie de număr de telefon pentru a-ți face cont.

Edited by wertyck, 25 June 2023 - 14:35.


#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,404
  • Înscris: 06.01.2007

 palr1234, on 25 iunie 2023 - 14:09, said:

Ce înseamna "djl-fone"?

Telefon cu butoane, de ala vechi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate