Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Recomandare uși interior

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salutare, de unde ati cumpărat ușile pentru interior ?
   Doresc sa cumpăr niște uși albe minimaliste care sa izoleze fonic ok.

#2
copite_oparite

copite_oparite

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.06.2023
Albe simple am vazut la porta doors. Asa arata cele mai simple, dar sunt fabricate din placaj.

[ https://www2.porta.com.pl/data/products/f4600fb0032b320c3cf10366e3ca912d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru izolatie fonica buna doar usile masive, dar de obicei au ceva model. Pentru izolatie foarte buna sunt cele capitonate.

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.06.2017
Albero sunt pe undeva pe dupa dedemanu de la valea cascadelor. Bucuresti

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vrei izolatie fonica, gandeste-te la termopane, chiar daca arata ca ... in casa. :)
Apartamentul meu a venit cu niste usi din Dedeman, simple, albe dar slabe la capitolul izolare fonica. Acum, ca o fi spatiul de sub ele, caci nu au prag sau ceva sa etanseze partea de jos, ca-s din carton sau ca intre ele e un hol gol in care rezoneaza toate sunetele, nu stiu sa-ti spun sigur, treaba e ca nevasta-mea se plange ca aude cand sunt la calculator (muzica, sedinte, chestii :) ).

#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 10.05.2007
https://estetdoors.r...s/usi-interior/

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
De la porta am pus si eu, cred ca modelul acesta
Sunt foarte grele. Fara probleme de 3 ani incoa.

#7
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Daca e vorba de un dormitor, eu am observat ca golul ala de sub usa are totusi si un rol functional. Volumul unui dormitor tipic nu pare sa aiba destul aer incat sa ajunga pana dimineata, mai ales daca sunt doua persoane. Eu am zis ca fac o afacere cand am pus o usa cu garnitura. Mai ales cand venea gagica-mea, spre dimineata incepea sa se simta aer inchis, lipsa de oxigen si parca si un pic umiditate crescuta. Am scos-o si am pus-o in alt loc dupa. Usa cu garnitura recomand la bucatarie, ca sa nu imputi sau aburesti casa, dar dormitorul mai ia noaptea aer din hol daca nu ai aerisire incorporata in termopane.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
What?
Nu ai geamuri la dormitor?

#9
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Evident ca refer cand nu e vara si nu poti dormi cu geamurile deschise. Chiar daca aerisesti seara, in 8 ore tot se face aer inchis inauntru.
Usile tale, la care ai pus link, au garnitura de jur-imprejur?

Apropo, la ce pret erau? Vad ca dealerul local de la mine nu are site, sa vad preturile, iar la producator nu e nimic macar orientativ.

Edited by VarfulOmu2505, 24 June 2023 - 16:39.


#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Au garnitura mai putin in partea de jos.
Am cautat sa vad cat am dat pe ele dar nu mai gasesc. Platisem o diferenta la constructor fata de usile pe care le avea in plan.

LE: am gasit un mail din 2018


Tamparo (toata gama) – 677 lei fara TVA
Toc 14 -16 – 345 lei fara TVA
Toc 28-30 – 432 lei fara TVA


Maner, montaj, la fel ca in oferta initiala.
Aceste game sunt o colectie superioara, de usi modulare cu miez rama-panou plin.
Finisajul pe alb este disponibil doar pe CPL 5*, preturile de mai sus

Edited by Sef-chenko, 24 June 2023 - 17:16.


#11
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 Sef-chenko, on 24 iunie 2023 - 17:07, said:

Au garnitura mai putin in partea de jos.

Vezi? Cred ca e ce ziceam eu, eu asa cred, pe jos e pentru aer, asa am vazut la toate usile de interior. Si de asta e bine sa ai si un hol, sa nu dea dormitoarele in living, ca te auzi unii pe altii, cum se plangea persoana de mai sus.

Merci de informatii, cred ca de-alea caut si eu cand ajung sa pun usile la casa. Am fost la dedeman sa vad si au numai jerpelituri ordinare, indiferent de pret, am ramas oripilat cat de gioarse sunt, toate erau rebuturi, cred ca se faceau praf dintre-o palma. Multe cu defecte, jerpelite de noi.
La dormitor si living pun de-astea, la bucatarie si baie pun termopan cu garnituri de jur-imprejur si cu geam cat mai mult, sa nu arate ca usa de spital/primarie de comuna.

Edited by VarfulOmu2505, 24 June 2023 - 17:28.


#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Sunt si varianta cu geam, intre acele placi din usa se pune o dunga de sticla de diferite marimi. Asa am pus la bai.

Am gasit si catalogul din care am ales la vremea respectiva, mergand pe gama Tamparo.
Daca este util cuiva, au fost discutii cu cei de la raveli.ro din cate am vazut prin mailuri. Nu stiu de ce tineam minte de porta doors.

Attached File  PORTA-VERTE-PREMIUM-MODEL-E.5-1.png   175.13K   11 downloads

Edited by Sef-chenko, 24 June 2023 - 17:52.


#13
AvocatulVesel

AvocatulVesel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2023
Daca esti adeptul produselor fabricate in Romania , poti incerca :  https://www.yildiz.c...nia-mdf-factory
Usile sunt fabricate integral din MDF din cate tin minte .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate