Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Card credit perioada de gratie

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Dyarwen

Dyarwen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2023
Salut!
As dori un card de cumparaturi,nu am mai avut pana acum si nu sunt lamurita cu anumite aspecte.
Lamuriti-ma si pe mine va rog ce inseamna mai exact perioada de gratie la un card de cumparaturi? E perioada in care trebuie sa restitui toata suma cheltuita sau doar rata?spre exemplu daca cumpar ceva de 1000 de lei si achit in 4 rate lunare ,ce rol are perioada de gratie daca aceasta e de exemplu de 50 de zile..?

#2
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Fiecare banca are propriile ei reguli, deci fara sa zici concret ce card de cumparaturi vrei sa iti faci nimeni nu iti va putea da cifre exacte.
Cand zici "perioada de gratie de X zile" de obicei aceea e perioada MAXIMA de gratie.

La StarBT de la Banca Transilvania (un exemplu) trebuie sa rambursezi pana in data de 25 a lunii curente toate cheltuielile facute luna precedenta, plus ratele lunare pentru chestiile cumparate in rate.
De exemplu daca in luna iunie 2023 faci cumparaturi normale de 170 de lei si iei ceva de 2500 lei in 10 rate, pana in 25 iulie vei avea de rambursat 170+250 lei.
Legat de perioada de gratie, daca cumperi ceva in 1 iunie vei avea o perioada de gratie de 55 de zile (30 zile iunie + 25 zile iulie), dar daca cumperi tot acel ceva in 30 iunie vei avea o perioada de gratie de 25 de zile (deoarece produsul/produsele intra tot la categoria "cumparaturi in iunie" pe care trebuie sa le achiti pana in 25 iulie).

Edited by LuvRaluK, 15 June 2023 - 15:12.


#3
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,053
  • Înscris: 25.12.2005

View PostDyarwen, on 15 iunie 2023 - 13:15, said:

Salut!
As dori un card de cumparaturi,nu am mai avut pana acum si nu sunt lamurita cu anumite aspecte.
Lamuriti-ma si pe mine va rog ce inseamna mai exact perioada de gratie la un card de cumparaturi? E perioada in care trebuie sa restitui toata suma cheltuita sau doar rata?spre exemplu daca cumpar ceva de 1000 de lei si achit in 4 rate lunare ,ce rol are perioada de gratie daca aceasta e de exemplu de 50 de zile..?
perioada de gratie , in exemplul dumneavoastra este perioada in care trebuie sa restituiti prima rata.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,275
  • Înscris: 13.03.2017
Intr-o definitie foarte simpla ;
Perioada de gratie este durata in care te poti folosi de banii bancii fara sa platesti dobanda
Durata variaza in functie de banca pentru ca ... de ... fiecare are alt regulament
Cum functioneaza ?
Sa zicem ca perioada de gratie este 50 de zile
Sa zicem ca faci cumparaturi de 1000 lei

Daca returnezi aia 1000 lei in timpul perioadei de gratie (pana in 50 de zile) = nu platesti dobanda
Daca returnezi aia 1000 lei DUPA perioada de gratie (PESTE 50 de zile) = platesti dobanda

ATENTIE ! Cardurile de cumparaturi au dobanzi mari
Aici castiga de fapt bancile
Nu te juca

Sper ca am fost clar

Edited by Naijax, 15 June 2023 - 15:31.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNaijax, on 15 iunie 2023 - 15:28, said:

Daca returnezi aia 1000 lei in DUPA perioada de gratie (PESTE 50 de zile) = platesti dobanda
Cu precizarea ca dobanda se calculeaza din momentul in care ai cheltuit banii si ca dobanzile sunt foarte mari.

#6
Dyarwen

Dyarwen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2023
Ok.... multumesc pentru raspunsuri,cred ca am inteles bine,deci daca fac cumparaturi in rate trebuie platita doar rata la data scadenta,daca cumparaturile nu sunt in rate,suma de bani cheltuita trebuie restituita integral pana la sfarsitul perioadei de gratie altfel se percep dobanzi. Ideea e ca vreau sa-l folosesc doar pentru cumparaturile in rate,asadar daca platesc rata la timp nu cred ca am de ce sa imi fac griji.

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,922
  • Înscris: 13.03.2005
Plătesc dobândă pentru că nu își fac oamenii card de credit cu până la "24 de rate fără dobândă la ORICE comerciant" și își fac doar din acelea care au rate fără dobândă "doar la anumiți comercianți"...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza.
Daca nu platesti integral rata si platesti doar suma minima, atunci se adauga dobanda.
Mai platesti dobanda daca scoti bani de la ATM.

Edited by pasilla, 15 June 2023 - 16:14.


#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,922
  • Înscris: 13.03.2005
Da, contează să plătești suma maximă de plată , adică ratele scadente în acea luna, plus comisionul de administrare card, dacă există, și atunci nu plătești nicio dobândă, în cazul descris de mine.

#10
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostDyarwen, on 15 iunie 2023 - 13:15, said:

Lamuriti-ma si pe mine va rog ce inseamna mai exact perioada de gratie la un card de cumparaturi? E perioada in care trebuie sa restitui toata suma cheltuita sau doar rata?spre exemplu daca cumpar ceva de 1000 de lei si achit in 4 rate lunare ,ce rol are perioada de gratie daca aceasta e de exemplu de 50 de zile..?
In cazul tau, nu are nici un rol perioada de gratie.
Daca nu ai cumpara in rate, atunci ar avea un rol perioada de gratie, in sensul ca suma folosita in luna iunie, va trebui returnata integral in luna iulie dupa jumatatea lunii, in functie de banca si cardul ales (intre 15-30 iulie)

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,922
  • Înscris: 13.03.2005
Ce spui cu returnarea in cele maxim 55 zile se referă la sumele ce nu sunt împărțite în rate, și de aceea trebuie returnate in acea perioada de gratie, pentru a nu plăti dobândă suplimentara pe acea cheltuială.

Edited by wertyck, 15 June 2023 - 17:58.


#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,075
  • Înscris: 30.08.2006
Important este ca rata trebuie platita in perioada 1-2x a fiecarei luni. Intrebi la banca care este ultima zi de plata a ratei. Si platile care nu sunt in rate au o perioada de gratie de 55 de zile. Doar la descoperit de cont ai dobanda zilnica la suma utilizata.

Edited by Leo2006, 15 June 2023 - 18:12.


#13
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.09.2014

View PostLeo2006, on 15 iunie 2023 - 18:11, said:

Important este ca rata trebuie platita in perioada 1-2x a fiecarei luni. Intrebi la banca care este ultima zi de plata a ratei. Si platile care nu sunt in rate au o perioada de gratie de 55 de zile. Doar la descoperit de cont ai dobanda zilnica la suma utilizata.
eu nu inteleg .. voi nu aveti aplicatii care sa va spuna ultima zi de plata ... suma minima de plata, data urmatorului raport , etc?. E mult mai simplu decat sa zici platesc pe 1 sau 2 a luni sau ma duc la banca sa intreb .

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,075
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am dar initiatorul doreste sa se informeze mai intai si dupa aceia se decide ce va face in continuare. La BT e 25 dar nu e relevant in aceasta discutie.

Edited by Leo2006, 15 June 2023 - 18:20.


#15
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

View PostLeo2006, on 15 iunie 2023 - 18:11, said:

Intrebi la banca care este ultima zi de plata a ratei.

Scrie pe extrasul de cont.

#16
Dyarwen

Dyarwen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2023
Si inca o intrebare, cat de usor se acorda un astfel de card?am auzit persoane carora le-a fost respinsa cererea desi intruneau toate conditiile. Am destula vechime in munca dar de curand a trebuie sa imi schimb job-ul si la actualul angajator am aproape 3 luni.Am salariul la BT si as vrea sa aplic pentru cardul lor Star Forte.La conditii spun ca trebuie sa ai minim 3 luni la actualul angajator, e vreo sansa sa obtin cardul acum sau trebuie neaparat sa treaca minim 3 luni?

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se obtine destul de usor, daca ai istoric bancar bun si nu ai zburat ca un fluture printre angajatori.
Alea 3 luni sunt legate de tipul de CIM. Daca ai CIM pe perioada nedeterminata (fara perioada de proba), nu ai probleme.

Ai grija cum folosesti acel credit. Poate fi de un real folos, sau un dezastru.

Edited by pasilla, 15 June 2023 - 23:35.


#18
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.09.2014
.

Edited by bogdanz1231, 16 June 2023 - 06:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate