Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Casele de batrani - locul unde ne ducem parintii si bunicii sa moara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 13.11.2006

View Postechoshoworacle, on 29 mai 2023 - 15:19, said:

Din fericire a decedat în câteva zile.

Este urat sa ajungi sa te bucuri de moartea cuiva, mai ales in contestul acestui topic, in care initiatorul isi varsa supararea impotriva sistemului aici si tu ce raspuns oferi? - fericirea unui deces rapid ???
Chiar asa rau am ajuns noi ca natie?

#74
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Adica l-au lasat sa moara. Chestia asta nu intra la crima?

#75
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.02.2022

View Post__Dan__, on 29 mai 2023 - 16:17, said:


Voi da un alt exemplu tragic. Un fost coleg de-al meu s-a imbolnavit de cancer (gat, apoi metastaze plamani).
Toata pensia i se ducea pe tratamentul - standard vestic - cu citostatice de la o clinica particulara nedecontat (integral) de stat.
In ultimele sale luni de viata sotia a trebuit sa renunte la serviciu pentru a-l putea ingriji 24/7. Am strans ceva bani s-o ajutam; sper ca se va putea reangaja la vechiul loc de munca.
Sa ne imaginam ca in locul bolnavului de cancer e o mama, bolnava de dementa. Daca are un singur fiu (eventual necasatorit/vaduv) care nu-i gaseste loc in camin de stat si nu-si permite sa-i plateasca ajutor/camin privat, ce va face acesta? Va renunta la serviciu si va sta cu ea. Dupa o perioada vor ajunge amandoi pe strada. Din nefericire statul nostru nici nu asigura asistență - pentru foarte multi - si nici nu legalizeaza eutanasia.
Însoțitorul persoanei cu dizabilități poate fi o persoană străină de familie. Va fi angajat cu carte de muncă de către primărie.

View PostAlexis, on 29 mai 2023 - 16:25, said:

Adica l-au lasat sa moara. Chestia asta nu intra la crima?
Nu. E prevăzut în lege. A fost decizie luată de către medic care a constat că va muri și că nu își mai poate reveni.

Edited by echoshoworacle, 29 May 2023 - 16:34.


#76
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

View Postechoshoworacle, on 29 mai 2023 - 16:36, said:

Nu. E prevăzut în lege. A fost decizie luată de către medic care a constat că va muri și că nu își mai poate reveni.

Ciudat. In care lege este prevazut si ce anume este prevazut? Nu stiu in Romania nici un medic care si-ar asuma o astfel de raspundere, sa declare caz terminal fara investigatii de specialitate. In plus, medicul de urgenta trebuie sa predea cazul unei UPU dupa stabilizarea pacientului. Daca familia nu doreste, apartinatorul scrie pe fisa de consultatie ca refuza internarea / investigatiile, medicul este exonerat, dar daca pacientul pateste ceva (gen moare) e pe raspunderea legala a apartinatorului.

#77
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 06.02.2008

View PostNaijax, on 29 mai 2023 - 14:37, said:


Stiu cativa care au ajuns fata in fata cu realitatea
Cand erau in putere se bateau cu pumnul in piept ;
- Decat sa ajung asa, mai bine imi pun streangul de gat

Cand au ajuns neputinciosi ... s-au razgandit instant

Treaba lor. Știu și eu mărturii ale unora care și-au dorit moarte demnă și fără chinuri și n-au putut s-o aibă, că nu permite legea. Să li se ofere șansa asta și mai vedem. De ce să-și pună ștreangul? De ce să se arunce în fața trenului sau de pe bloc? Mulți renunță chiar și de teama durerii pricinuită de sinucidere sau "riscului" să dea greș și să rămână mai rău decât înaintea punerii în practică. Ia să le oferi soluție elegantă și nedureroasă, n-ar alege aia? Bine, cei îndoctrinați religios oricum n-ar apela la așa ceva, că li s-a fluturat toată viața baubaul cu iadul. Iadul e aici, pe pământ, pentru majoritatea, lasă-i să scape de el dacă vor.

#78
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 13.11.2006

View Postcaiuscorneliu, on 29 mai 2023 - 17:02, said:

Ia să le oferi soluție elegantă și nedureroasă, n-ar alege aia?
Banuiesc ca tot de pe surse ai aflat cat de nedureroasa este solutia eleganta propusa de tine, spune drept, este ca esti mediu si iei legatura cu cei decedati?

Haideti mai sa terminam cu tampeniile despre sinucideri si moarte, macar aici pe topicul acesta.
Deschideti un topic dedicat si promovati acolo moartea cat doriti...

#79
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 22.08.2012
Nu e deloc vrajeala, cineva trebuie sa-si sacrifice 24h/24 ca sa stea in casa unui batran. Cine face asta?

Stiu o singura situatie, dar e vorba de cineva care a ramas fara casa, pe drumuri si a fost singura varianta ca sa nu ajunga pe strazi. Iar sa angajezi 12h/12, nu vine nimeni pe 3000 de lei, cand poate lua banii astia lucrand 8h fara sa stearga de rahat un batran.

Si eu am parinti batrani (deocamdata pe picioare) si inteleg toate parerile, in unele zone sunt locuri in camine, in altele nu. Cum poate un fiu sa-si ingrijeasca mama cazuta la pat, de exemplu la igiena personala? E greu de tot...

Edited by Olteanul_sfios, 30 May 2023 - 11:27.


#80
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 12.01.2014

View PostDY2, on 29 mai 2023 - 16:18, said:

Este urat sa ajungi sa te bucuri de moartea cuiva, mai ales in contestul acestui topic, in care initiatorul isi varsa supararea impotriva sistemului aici si tu ce raspuns oferi? - fericirea unui deces rapid ???
Chiar asa rau am ajuns noi ca natie?
Din fericire pentru victima, asta a spus, nu ca se bucura el.

#81
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,472
  • Înscris: 08.01.2021
Din fericire (dacă se spune asa) faza aia in care e doar la pat și cu nevoie de ajutor 24/24 nu durează prea mult. N-o duce asa 10 ani

Însă poate timp de 10 ani sa ii ajute cineva câteva ore pe zi la task-urile la care nu mai fac față, sa verifice dacă își iau medicamentele, etc.  Însă e important să rămână activi cât se poate, sa aibă relații sociale în continuare, etc, dacă ii legi de pat ii condamni.

Edited by KiloW, 30 May 2023 - 12:25.


#82
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Post__Dan__, on 29 mai 2023 - 16:17, said:


Voi da un alt exemplu tragic. Un fost coleg de-al meu s-a imbolnavit de cancer (gat, apoi metastaze plamani).
Toata pensia i se ducea pe tratamentul - standard vestic - cu citostatice de la o clinica particulara nedecontat (integral) de stat.
In ultimele sale luni de viata sotia a trebuit sa renunte la serviciu pentru a-l putea ingriji 24/7. Am strans ceva bani s-o ajutam; sper ca se va putea reangaja la vechiul loc de munca.
Sa ne imaginam ca in locul bolnavului de cancer e o mama, bolnava de dementa. Daca are un singur fiu (eventual necasatorit/vaduv) care nu-i gaseste loc in camin de stat si nu-si permite sa-i plateasca ajutor/camin privat, ce va face acesta? Va renunta la serviciu si va sta cu ea. Dupa o perioada vor ajunge amandoi pe strada. Din nefericire statul nostru nici nu asigura asistență - pentru foarte multi - si nici nu legalizeaza eutanasia.
True. Si nu este unica situatie.
Iti dai seama ca "alesii" nostri numai griji de-astea nu au. Ei legifereaza de-alea cum sa se prescrie faptele care le plac lor, cum sa se ridice pragurile de acceptare a valorii furate, samd.
Iar prostimea voteaza minciuni ambalate frumos. Uneori nici macar cum trebuie, ca pentru.prosti oricum nu conteaza, ei dau inainte cu whishfull thinking.

#83
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

View PostNaijax, on 29 mai 2023 - 12:24, said:

Citesc si ma crucesc
Cum puteti mai vorbi de sinucidere asiatata sau legalizarea eutanasiei ?
Voi sunteti intregi la minte ?

Exista foarte multi oameni care au alzheimer, dementa sau alte tulburari psihologice
Cine decide pentru ei ?
Ce facem ? Aducem inapoi nazismul ?

Majoritatea caminelor de batrani (sau, daca preferati - azile) functioneaza fara acreditare sau licenta de functionare
Aici e problema reala

Statul e pur si simplu depasit iar legea este mai mult decat permisiva
Astea sunt afaceri clandestine unde, bine a zis initiatorul - batranii sunt dusi sa moara
Oamenii aia NU s-au imbolnavit intentionat - ca asa au vrut ei - si nici nu s-au gandit ca vor deveni o "povara" pentru copii lor
In loc sa avem grija de ei si sa le asiguram o batranete frumoasa - cat a mai ramas din ea - noi vrem sa-i eutanasiem

No comment
Poate îți vine și ție rândul la un azil infect și ai vrea tu să fi eutanasiat.
Eu unul aș fi mai fericit să știu că am și această alegere.
Că nu te împușcă în cap, ci te adoarme de tot!

#84
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
adevarat, iti baga perfuzie prima data ca sa te adoarma direct fara sa simti ceva si dupa accea inca o substanta ca sa iti opreasca inima deci nu ar trebui sa simti nimic exact ca la anestezie totala

Edited by neaRica, 30 May 2023 - 22:58.


#85
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Am deschis subiectul acesta pentru cei care nu vor sa isi lase batranii sa moara, care vor si pot sa faca un efort sa le asigure o ingrijire decenta, nu sa-i eutanasieze. Cei care se gandesc la eutanasie ca la o solutie, puteti deschide un subiect separat, nu are legatura cu postarea mea.

Au fost cunostinte care imi spuneau ca ma chinui prea mult, ca o chinui si pe mama, ca ii prelungesc suferinta, ca mai bine sa o las sa moara, ca si-a trait viata si asa mai departe. Mi-am dat seama ca avem o viziune complet diferita in ceea ce priveste subiectul asta si ca nu am nevoie in jurul meu de astfel de persoane, asa ca am intrerupt legatura cu acestea.

Ce am vrut sa subliniez este ca nu exista nimic care sa controleze ce se intampla in caminele de batrani pe care le-am vizitat, faptul ca sunt sedati si ca ingrijirea este precara. Am vrut sa spun ca daca ajungeti in situatia in care trebuie sa aveti grija de un batran, sa fiti atenti si sa verificati voi daca intr-adevar ceea ce vi se spune de catre reprezentantii caminelor este real. Sa nu luati de bune toate review-urile pozitive, sa nu aveti incredere in in tot ce pun pe site-uri, una este marketing-ul, alta este ce e in realitate.

Am vrut sa spun ca cea mai buna solutie, in cazul in care aveti posibilitatea sa alegeti si varianta asta, este tot ingrijirea la domiciliu. Si ca oricat de greu este, sa va ganditi ca fiecare zi de viata decenta pentru acesti batrani conteaza.

#86
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,539
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAlexis, on 31 mai 2023 - 07:13, said:

Am vrut sa spun ca daca ajungeti in situatia in care trebuie sa aveti grija de un batran, sa fiti atenti si sa verificati voi daca intr-adevar ceea ce vi se spune de catre reprezentantii caminelor este real.


Nu poti verifica asa ceva. Ideal este sa angajezi o ruda sau pe cineva apropiat care sa aiba batranul in grija. Este singura optiune.

#87
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,193
  • Înscris: 17.08.2022
Titlul mi se pare problematic.
De fapt "case de batrani", "azil" , sunt termene perimate.
Se numeste locuinta asigurata, sau locuinta protejata.
Adica stabila si cu ingrijire medicala permanenta si conditii de trai civilizat.
Batranii au inteles deja ca nu se duc acolo sa moara.
Se duc acolo sa fie protejati
Sa aiba companie, activitati zilnice, sport, spectacole, dar cel mai important atentie medicala 24/24.

De aceea multi, inca in putere aleg locul imediat dupa pensionare.
Pereche sau numai unul. O camera sau doua.
si functie de posibilitati, evident.

Multi adopta solutia un ingrijitor acasa...Este o solutie daca familia e mare
si prin rotatie vin rudele sa vada daca totul este in ordine

Dar pentru un om in varsta singur?
Locuinta proteajata este idealul.
Daca a reusit sa treaca pragul psihologic si s-a obinuit cu ideea, a mers de cateva ori
sau chiar a stat o saptamana -doua de proba

Edited by vio69c, 31 May 2023 - 16:30.


#88
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.02.2022
Unele case pentru seniori ar trebui sa ofere conditii suficient de bune incat sa te poti retrage acolo chiar daca inca n-a venit vremea. Am vazut la tv, printr-o tara din asta nordica, cu apa calda, era o persoana care inca nu iesise la pensie, era necasatorita, isi vanduse casa si se mutase acolo.

#89
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Incep sa iasa la iveala cateva informatii:

https://www.hotnews....ielea-goala.htm

https://www.investig...arele-cristinei

Nu cred ca se va schimba ceva. Or sa ajunga la NUP, sau cu suspendare, sau or sa bage la puscarie vreo infirmiera mai putin norocoasa si restul vor fi gasiti nevinovati. Nu de alta dar nu cred ca au devenit peste noapte institutiile statului imune la spaga si trafic de influenta iar sumele care se invart in aceasta industrie sunt imense. Dar macar a aparut o frantura din ce se intampla pe acolo.

Ganditi, analizati si sa nu aveti incredere in nimeni si nimic cand e vorba de ingrijirea persoanelor dragi. Verificati totul, la sange, in  fiecare moment.

Edited by Alexis, 04 July 2023 - 16:54.


#90
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 18.12.2021

View PostAlexis, on 04 iulie 2023 - 16:53, said:

Incep sa iasa la iveala cateva informatii:

https://www.hotnews....ielea-goala.htm

https://www.investig...arele-cristinei

Nu cred ca se va schimba ceva. Or sa ajunga la NUP, sau cu suspendare, sau or sa bage la puscarie vreo infirmiera mai putin norocoasa si restul vor fi gasiti nevinovati. Nu de alta dar nu cred ca au devenit peste noapte institutiile statului imune la spaga si trafic de influenta iar sumele care se invart in aceasta industrie sunt imense. Dar macar a aparut o frantura din ce se intampla pe acolo.

Ganditi, analizati si sa nu aveti incredere in nimeni si nimic cand e vorba de ingrijirea persoanelor dragi. Verificati totul, la sange, in  fiecare moment.
SIGUR SE VA MUSAMALIZA TOTUL.Ne lamentam, este singurul lucru pe care il mai putem face in
tara noastra.Si ei stiu si profita de asta.PSD/PNL  FOREVER.
In oricare alta tara civilizata pentru asemenea orori se lasa cu demiteri la nivel inalt,la noi cei doi ministri :al muncii si al familiei(?)  ne vor
da in continuare cu tifla.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate