Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Casele de batrani - locul unde ne ducem parintii si bunicii sa moara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 22.08.2012
Tocmai am vazut ca Pandele a venit la televiziuni cu o adeverinta semnata de niste subalterni cum ca el nu stia nimic. :))))))))))))))))))))))))))))))

Doamne-ajuta, cum ar zice el si nevac-sa intr-un acces de prea-cuviosenie si delir mistic...

#92
1Ovi

1Ovi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.09.2015
Un alt camin de batrini extrem, dar extrem de dubios este Caminul de batrini "Acasa" din Strada Ana Ipătescu 100b, Ciorogârla.

Acum aproape 2 ani am avut o experienta  foarte neplacuta cu acest camin in momentul in care una din mătușile mele a fost internată aici de catre rudele ei apropiate (sora, cumnatul și nora).
Relația mea cu mătușa  a fost una de suflet, o ajutam cînd avea o nevoie, o vizitam des, mă suna la telefon la citeva zile doar ca să mă audă.

Odată ce a fost internată, brusc nu a mai sunat și nici eu nu am mai putut-o contacta decit o data, de doua ori si asta cu foarte mari insistente.
Telefonul personal al matusii a fost luat de catre personalul de acolo iar ca să pot vorbi cu ea, trebuia să am acceptul patroanei acestui asezamint dubios.

Cînd am intrebat-o pe patroana de ce sun pe telefonul batrinei și nu îmi răspunde nimeni mi-a replicat că "probabil mătușa nu știe să răspundă la telefon!!!" (ce măgărie....insinua probabil ca a devenit brusc senila).

Fac precizarea că și prietenele ei de o viață cu care ea ținea legătura in mod constant pe telefon, au avut aceiași surpriză neplăcută...respectiv nu au mai putut lua legatura cu ea. Deci este cit se poate de clar ca i-a fost restrictionat accesul la a intra in legatura cu cei din afara caminului iar cind am comunicat cu ea statea cineva din personal linga ea si o monitoriza, avind grija sa nu vorbeasca ce nu trebuie.

Ultima oară cînd am vorbit cu matusa mea după îndelungi insistențe făcute la patroana asezamintului, s-a plins că îi este foarte rău (a fost ca un strigăt de ajutor):" Îmi este foarte rău, mă doare totul, voi muri" acestea sunt vorbele ei, cu toate că ea a fost o persoană sănătoasă, fara nici o boala, cu analizele foarte bune, in ciuda virstei înaintate, 83 ani...precizez ca rudele au internat-o in azil pentru ca nu o mai tineau muschii de la picioare si in consecinta nu se mai putea deplasa singura.

Aducindu-i la cunostinta patroanei cele spuse de matusa mea si intrebind-o dacă în astfel de cazuri intervine de urgență un medic, aceasta mi-a replicat că la 2500 lei/luna ea nu asigură asistenta medicală în casa de bătrîni și că cel mult o poate vedea medicul de familie din zona, dar asta doar după ce o înscrie într-un program de așteptare, programare care poate dura saptamini pina sa ii vina rindul ...in condițiile astea putind muri cu zile.

Maximul de tupeu al patroanei a fost că în urma acestor intervenții și solicitări de bun simt făcute de mine, aceasta mi-a blocat numărul de telefon pe telefonul instituției (doar pe telefonul institutiei mai puteam lua legatura cu matusa, telefonul personal fiind inchis de cei din asezamint) astfel încât din acel moment nu am mai putut avea nici o posibilitate de a mai lua legătura nici cu bătrîna nici cu cineva din asezamint.

Mai sunt multe de povestit despre neprofesionalismul de care dadeau dovadă cei ce conduc acest cămin de bătrîni,  dar nu cred că are rost sa intru aici in detalii, însă cu siguranță, patroana cu comportamentul său total necooperant, necomunicativ, lipsit de compasiune, cu atitudinea de persoana care vrea să îți dea senzația că îți face o favoare că îți tine batrinul in asezamint, de parcă ea te-ar plati pe tine și nu invers, cu siguranta ridica mari semne de intrebare despre ceea ce se petrece acolo, in spatele usilor inchise.

Din pacate personal nu am putut face mai nimic in situatia prezentata, pentru ca  in primul rind mi s-a reprosat tot timpul ca nu sunt ruda directa de grad apropiat cu batrina si ca deranjez, ca doar apartinatorii directi pot solicita detalii despre ce se petrece in acel asezamint, apoi in acea perioada inca era pandemie iar accesul in caminele de batrini era restrictionat (atunci in pandemie cred ca s-au produs cele mai mari orori in aceste camine) si in plus caminul acesta era asezat in afara Bucurestiului iar eu nu am masina mica.

Toata situatia s-a incheiat cit se poate de tragic si de rapid pentru matusa mea...la aprox. o luna dupa internarea ei, fiind anuntat de rude ca s-a stins din viata si ca pot veni la imormintare daca doresc....
Totul a fost extrem de dubios iar moartea rapida a matusii ridica mari semne de intrebare!!!

La vremea respectiva strinsesem o serie de dovezi legat de cele spuse de mine (înregistrări audio, marturii, etc) împreună cu alte două persoane apropiate de sufletul mătușii legat de comportamentul și acțiunile acestei patroane.

Culmea este ca si Google a fost si este partas la aceasta situatie, pentru ca am intrat pe site-ul Caminului de batrini "Acasa" din Ciorogirla si am scris la recenzii toata aceasta poveste in ideea sa ii avertizez si pe altii ca nu cumva sa isi duca batrinii in acest camin, iar recenzia mea ce sa vezi, nu a fost vazuta de nimeni niciodata nici pina in ziua de astazi, pentru ca nu este afisata de Google.
Daca intru de pe contul meu pe contul de recenzii, recenzia respectiva apare ca fiind afisata, daca intri insa de pe alte conturi sau ca simplu vizitator (neconectat/nelogat la un cont Google) recenzia mea nu este vizibila....cum asa domnilor de la Google?!!!!

Atasez poze in dovedire pentru cele spuse de mine legat de Google (trebuie sa ai cont si sa fii logat pe forumul Softpedia ca sa le poti vedea)..

Attached Files



#93
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
Deci persoanei internate la azil i se ridică telefonul, iar contactul direct cu rudele sale, sau cu oricine altcineva, este permis numai cu programare la vorbitor, într-o anumită zi, la o anumită oră.

Presupun că de mail sau internet nici nu poate fi vorba.
Nu știu dacă  are dreptul să-și păstreze actele de identitate sau se confiscă și acestea.

Oricât de mare ar fi confortul într-un astfel de stabiliment, incluzând mâncăruri alese și tratamente medicale excepționale, deși am dubii serioase că se întâmplă asta din ce citesc, acesta reprezintă  practic un regim de detenție.

Se ridică întrebarea:
Persoana internată la azil își pierde automat drepturile cetățenești, garantate de Constituție?
În baza cărei legi?

Edited by ovidiu007, 13 July 2023 - 18:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate