Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 

The Creator (2023)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 12.03.2010

View Postbeavis03, on 25 septembrie 2023 - 10:19, said:

pare interesant din trailer
Actually, no. Poate fi ceva de capul lui prin actiune sau realizare, dar subiectul e superfumat, antagonistul, àla rau, pericolul, amenintarea e de fapt neintelegere, si daca ne-am intelege, totul ar flori si curcubee. De exemplu, facem ciuma sau Covidul sa fie interpretate de un copil sau o gagica misto, si gasim eroi care sa sara sa-i apere sau sa-i protejeze.

Edited by hellmarvel, 25 September 2023 - 13:06.


#20
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
L-am vazut de doua ori in IMAX si este superb,greu de inteles si acceptat.
In "background" arata lupta si geopolitica care usor poate fi aratata cu degetul la situatia din zilele noastre.

Roboti , roboti dar sa urmaresti pe screen cum anumite masini cu scris mare in alb, ucideau acei calugari si populatie care nu aveau nimic ca amenintare...de la mare distanta ... hmmm
Ma uimeste faptul ca a fost aprobat pentru vizionare si nu a fost cenzurat !
Iara la sfarsitul filmului erau spectatori care plangeau sau care nu se ridicau din scaune inca (cu toate ca filmul afisa credits).
Unul dintre ei,atunci cand acea masina infernala a fost distrusa, in sala a tipat "yipee kikay motherfuckers" !!!

Am sa cumpar bluray pentru al avea in filmoteca fizica...

#21
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 15.05.2018
Initial am crezut ca are sa fie ceva de genul I, Robot dar pare sa fie o adaptare a serialului Humans sub forma de film cu scenariu generat de ChatGPT. Cred ca serialul ala s-a terminat cand au facut ceva hibrid intre roboti si oameni si acum continua.

Pe scut: actori slabi, scenariu slab si filmul e adresat unei audiente sa zicem slab informata. In rest cast tipic woke, toti bad-guys albi care omoara civili nevinovati prin Asia.

Idea ca SUA sa interzica folosirea AI-ului e ridicola mai ales cand robotii AI au inceput sa lucreze prin fabrici. Corporatiile nu ar accepta asa ceva avand in vedere ce profituri pot sa faca folosind AI-ul si roboatii. A explotat o bomba? gasesc aia rapid un extremist pe care sa dea vina.

#22
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Posttar1901, on 14 noiembrie 2023 - 22:46, said:

Initial am crezut ca are sa fie ceva de genul...

Pe scut: actori slabi, scenariu slab si filmul e adresat unei audiente sa zicem slab informata. In rest cast tipic woke, toti bad-guys albi care omoara civili nevinovati prin Asia.


Iti respect opinia si NU ma consider inca  jignit sau, slab informat.
Dar,vizioneaza printre cuvinte si "think outside the box".

#23
Kloojson

Kloojson

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.12.2022
Mdaaa, când toate speranțele oamenilor se sting este iarăși nevoie de un erou care să poată ține piept, în mod credibil, acestui rău, un AI înclinat, de fapt, spre pace, care nu vrea să jupoaie pielea de pe oameni.

Harun zice cam așa: Ne-au blamat pe noi pentru greșeala lor. Noi n-am ataca niciodată umanitatea. Știi ce o să se întâmple cu Vestul după ce câștigăm războiul ăsta? Nimic. Vrem doar să trăim în pace.

Hoinărim și ne batem printre bojdeucile sătenilor, orașe futuriste și adevărate altare de venerație, mai nimic care să sfideze sau să îmbunătățească clișeele genului. O grămăjoară dezordonată de simplă răzbunare umană care, da, bine, nu ignoră chestiunile morale sau orbirea ideologică, se mai vrea și militant... apreciem efortul și CGIul, dar nu și rezultatul.

#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 12.03.2010

View Posttar1901, on 14 noiembrie 2023 - 22:46, said:

Pe scut: actori slabi, scenariu slab si filmul e adresat unei audiente sa zicem slab informata. In rest cast tipic woke, toti bad-guys albi care omoara civili nevinovati prin Asia.
Dude, n-ai înțeles nimic din film, dar asta nu înseamnă ca ți-ar fi plăcut daca l-ai fi înțeles. A.I..-ul in filmul asta e O METAFORA, o personificare a imigranților care susțin economia americana sau vestica, si care daca s-ar răscula, ar fi eradicați. NOMAD-ul ala e un simbol al opresiunii si distrugerii, mascat sub "lupta împotriva terorismului", bla-bla, ce face acuma Israelul pentru ca niste extremiști au făcut ce-au făcut.

Daca ar fi fost despre AI-ul real, m-ar fi enervat si pe mine dacă-l făceau "sansibil" si humanlike. Ai-ul trebuie sa ramina doar o unealta, orice interfețe umane, friendly (gen pisici, muțunachi) ar trebui interzise. Oamenii-s dependenți de tehnologie si fara AI, daca ar ajunge sa fie dependenți si AFECTIV, am belit-o, o sa avem zombi pe străzi la munca si acasa (oameni morți pe dinăuntru).

#25
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 04.11.2022
Vazut. Clar se inscrie cu succes in cel mai idiot SF vazut vreodata....
Masturbarea intelectuala de la Hollywood ridicata la rang de creatie cinematografica...

#26
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 12.09.2021
L-am văzut și eu, părerile mele personale sunt că nu e un film atât de slab să nu te poți uita dar e cam propagandă pro AI. Am observat în ultimul timp în lumea științifică o creștere a îngrijorărilor referitor la dezvoltarea Inteligenței Artificiale, unii sunt de părere că ar trebui să încetinim procesul ăsta deocamdată, să mai filosofăm etc.

#27
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,387
  • Înscris: 23.05.2003
Pacat de efecte ca in rest a fost prea soft pentru gustul meu.

#28
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 22.05.2011
Filmul are si parti bune(impressive visuals) dar de acord cu pavel54, e super-cretin la unele chestii (scanerul ala pe mother-ship sau napping robots /really?)
De child-use nu mai zic..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate