Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Semnatura electronica PDF --- dar pe bune!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Sau poate nu vorbim amândoi același lucru.
Uite îți pun un document cu semnătura creată de mine, cu valabilitate 5 ani. Am creat-o mai devreme. Compară cu semnătura ta de la Transpeed sau unde ai plătit tu pentru ea 30 de euro.

Attached Files



#20
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
Nu, tu nu intelegi cum functioneaza :)
Oricine poate genera un ceritificat cu CN "Flavius Nef" si sa semneze cu el orice document.
Asta nu certifica ca intr-adevar Flavius Nef a semnat acel document.

Diferenta o face autoritatea de certificare: Tu ai un certificat pe care l-ai semnat singur (self signed) si care nu are nicio valoare, eu am un certificat semnat de o autoritate care GARANTEAZA ca intr-adevar eu (Gigel Popescu) am semnat un document.

Daca tu trimiti documentul semnat de tine la persoana X si eu trimit un document semnat cu un certificat facut de mine, dar cu acelasi nume (Flavius Nef) tot la persoana X, de unde stie persoana X care este documentul original si care este fals?

#21
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

View PostAlice, on 27 iunie 2023 - 15:30, said:

Nu, tu nu intelegi cum functioneaza Posted Image
Oricine poate genera un ceritificat cu CN "Flavius Nef" si sa semneze cu el orice document.
Asta nu certifica ca intr-adevar Flavius Nef a semnat acel document.

Diferenta o face autoritatea de certificare: Tu ai un certificat pe care l-ai semnat singur (self signed) si care nu are nicio valoare, eu am un certificat semnat de o autoritate care GARANTEAZA ca intr-adevar eu (Gigel Popescu) am semnat un document.

Daca tu trimiti documentul semnat de tine la persoana X si eu trimit un document semnat cu un certificat facut de mine, dar cu acelasi nume (Flavius Nef) tot la persoana X, de unde stie persoana X care este documentul original si care este fals?
Eu știu că autoritatea importanta este persoana juridică ce a semnat documentul. Iar autenticitatea certificatului digital se poate dovedi doar prin parola pe care doar tu o știi.
Eu, personal, nu semnez digital contractele că nu este cazul. Dar nu știam temeiurile legale legate de semnaturile digitale că nu sunt valide cele create de persoana juridica in sine.

#22
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
Nu functioneaza asa :) Ar trebui ca destinatarul sa aiba parola ta, ceea ce ar implica ca poate semna orice document in numele tau.

#23
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
@xTzFlA: Semnatura pe care ti-o faci singur nu este de incredere. Eu, de exemplu, nu cred ca te cheama xTzFlA, trebuie sa ma convingi. Ca sa ma convingi, iei legatura cu cineva in care EU am incredere, de exemplu Certsign, si sa il determini pe ala sa confirme IN FATA MEA ca te cheama xTzFlA. Daca reusesti sa faci treaba asta gratis, bravo tie. Dar, pana acum, toti au platit 30 Euro si au trimis documente si au trecut printr-o procedura de identificare fizic sau online (asta dupa pandemie).

#24
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.03.2017
Xtzfia cu tot respectul nu ai înțeles cum funcționează semnăturile electronice

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate