Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Crestere voltaj -> se opreste invertorul (solutii)

- - - - -
  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce in ce mai multi prosumatori se plang ca li se opresc invertoarele (protectie).

Pe scurt, situatia e asa:

- e mai multa productie decat sunt consum pe un transformator
- transformatorul e vechi si nu permite trecerea productiei invers, catre medie tensiune

In teren sunt mai multe posibilitati care duc la aceasta situatie:

1. Deja tensiunea (volti) este mare, iar prosumatorii o fac rapid si mai mare => peste o anumita valoare se opreste invertorul pentru a nu strica electronicele conectate la pct trafo.
Asta o poate rezolva distribuitorul (adesea dupa scandal), scazand tensiunea nominala pe trafo.

2. Pur si simplu nu sunt consumatori, situatie intalnita ziua la sat.

3. Sunt prea multi prosumatori, care nu au autoconsum (situatie care se va accentua pe viitor).

Eu nu am inca probleme, dar voi avea pentru ca:

- voltajul noaptea este de 245V (oficial este 230V)
- suntem relativ putine case pe pct trafo si sunt deja 4 prosumatori (estimez cca 60 kW PV, dar cel mai amre inca nu injecteaza - 30 kW)
- inca minim 5-6 vecini s-au inscris pt Casa Verde, dar nu stiu cati kW vor instala, dar sigur mai dureaza.

Eu nu imi doresc musai sa injectez in retea, cat imi doresc sa pto folosi pentru autoconsum productia PV la incarcarea masinii electrice, dar asta nu e posibil daca invertorul intra in protectie.

 CRG, on 24 aprilie 2023 - 05:16, said:

Îți intra in protecție chiar dacă nu injectezi nimic, atâta timp cat e tensiunea crescută.
Cu curba Q-U în schimb își revine imediat, nu mai așteaptă 15 minute.

Am invertor Fronius Gen24 HIbrid.
Ce setari trebuie facute daca apar probleme?

Atasez captura cu optiunile.

Attached File  2.png   80.4K   50 downloads


Cred ca setarile sunt:

Q(P) - Power-dependent Reactive Power Characteristic

Attached File  11.jpg   117.34K   53 downloads

Q(U) - Voltage-dependent Reactive Power Characteristic

Attached File  22.jpg   118.01K   37 downloads

#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,625
  • Înscris: 31.01.2010
N-are treaba transformatorul cu transferul, este bidirectional.
Problema este linia de la el, are rezistenta mare si OD ridica tensiunea din ploturi ca sa ajunga si la capat de linie in parametri.
Deci ca sa injectezi in MT tensiunea trebuie sa fie mai mare decit cea reglata din ploturi.
Daca reglajul este la 240Vsc si la un consumator cind trage 5kW putere ajunge la 230Vac ca sa injecteze 5kW trebuie sa compenseze acei 10Vac cazuti pe linie deci trebuie sa debiteze 250Vac invertorul.
Daca mai este un producator sare de 253Vac si intra in alarma invertorul.
Setarie de limitare a puterii in functie de tensiune, QU sint OK, cele care modifica factorul de putere nu conform ANRE, invertorul trebuie sa debiteze cu 1 factor de putere.

Edited by Ion_Bumbu, 15 May 2023 - 10:01.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Eu caut solutii sa pot folosi pt autoconsum energia, nu explicatii de ce se intampla ce se intampla.

#4
pickasso

pickasso

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.06.2019
Cea mai simpla solutie , baterii.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
De fapt e ce mai complicata/proasta solutie.
Mai bine trag din retea cu 0.7 lei/kWh decat sa bag mii de eur in baterii care nu se vor amortiza niciodata si trebuie apoi schimbate.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Eu credeam ca atunci cand creste tensiunea se opreste automat injectia in retea dar consumul propriu ramane activ. Asa e nasol tare pentru ca ai panouri dar nu le poti folosi.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,625
  • Înscris: 31.01.2010

 Adm, on 15 mai 2023 - 10:20, said:

Eu caut solutii sa pot folosi pt autoconsum energia, nu explicatii de ce se intampla ce se intampla.

Eu am facut doar o corectie la povestea cu transformatorul vechi, e doar discutie tehnica.
S-a discutat e topicele de fotovoltaice problema asta si acolo sint si ceva rezolvari dar doar cu ...OD.
Modificarea factorului de putere ajuta insa este contrara prevederilor reglementarii ANRE si se vede pe contor.

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
https://youtu.be/X8tsQhp7hM0?t=1642

https://pure-electri...r-solar-revenue

Vezi in documentul atasat

3.4 Setup and activation - Volt- Var mode


La tine este in interfata gen24:

Q(U) - Voltage-dependent Reactive Power Characteristic
Point 4
Acum pt voltaj de 115%, puterea reactiva e 0

Cred ca trebuie schimbat daca apar probleme, dar nu ma simt stapan ca sa zic ce trebuie schimbat.

Attached Files



#9
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am gasit si fisierul excel (pus zip).

Pare sa existe diferente de interfata intre Symo si Gen24, deci ai grija ce faci :)

Attached Files



#10
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Sunt deja in situatia de a nu putea injecta in retea.

Solutia permanenta poate veni doar de la distribuitor.
- schimbarea cablurilor de distributie - sunt subdimensionate
- trafo cu ploturi automate

Solutii de compromis:
- baterie care sa consume din productie, ajuta la scaderea tensiunii plus ca mai ajuta noaptea la autoconsum si avem backup in caz de pana de curent
- boiler electric cu diverter, scade tensiunea si incalzeste apa necesara
- limitarea injectiei pana la o anumita valoare cat sa fim la limita celor 253 Volti. De exemplu, eu mi-am limitat invertoarele sa nu injecteze mai mult de 5 kw in retea.
- setarea curbei Q/U - injectez reactiva in functie de tensiune, avantajul e ca scade tensiunea, dezavantaj e ca se incing invertoarele. Ce zice Ion Bumbu este corect, factorul de putere ar trebui sa fie 1. Dar tot ANRE ar trebui sa oblige distribuitorii sa pastreze parametrii retelelor.  

Nu exclud si varianta de a se limita in viitor puterile acordate prin Certificate de Racordare pentru injectie. Daca incep sa faca lobby distribuitorii la ANRE, ne putem astepta la o limitare la 3 kw . Adica sa utilizam panourile doar pentru autoconsum.

Edited by gear, 15 May 2023 - 11:22.


#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,781
  • Înscris: 12.08.2008
La ce a zis @ gear mai adaug la consum vara ziua AC- uri sau PdC, congelatoare ... Eu ii plang pe vecinii "normali" la ce variatii de tensiune au in case, prosumatorul trebuie sa respecte niste reguli de bun simt mai intai!
PS o solutie sa zic , e un stabilizator de tensiune inainte de invertor. si sa sfatuiesti si vecinii prosumatori..

Edited by mihaiC1, 15 May 2023 - 11:36.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Oameni buni, degeaba am eu autoconsum (AM), daca tensiunea in retea e prea mare si se opreste invertorul!

E plin de lupi moralisti care stiu ca PV si prosumatorii "e rai" si strica reteaua.

Reteaua de curent in Romania e antica, obiceiurile de consum variaza in functie de regiune si putere economica.

Am un vecim cu 30 kW PV, dar care de un an nu e prosumator inca.
Cum il consider un om idiot/prost, banuiesc ca a muscat momeala cu compensarea cantitiativa si a zis ca se imbogateste, apoi a aflat ca are doar 9 kW bransament si pe undeva s-a blocat in birocratia distribuitorului, dar scapa el pana la urma si injecteaza.

#13
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 16.05.2012

 Adm, on 15 mai 2023 - 11:55, said:

Oameni buni, degeaba am eu autoconsum (AM), daca tensiunea in retea e prea mare si se opreste invertorul!

Asta pateste si vecinul meu care e prosumator si de pe la 11-12 amiaza nu mai injecteaza dar nici nu mai poate folosi productia ca i se opreste invertorul. Adica surpriza totatala era ca in plin soare el consuma din retea pt ca invertorul era pa!
Asta m-a facut sa mai stau si sa folosesc panourile doar la cat consum (nu sunt prosumator)...macar nu am surpriza sa mi se opreasca invertorul.

Edited by raven75, 15 May 2023 - 12:16.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Soluția, în afară de baterii, este să-și bage distribuitorul gheara în invertor și să limiteze frățește injecția la toți prosumatorii în orele de vârf de producție.
S-arr mai putea muta și o parte din consum, gen spălat haine și făcut apă caldă tot în perioada de maxim.
Dacă vrei să cobori tensiunea se poate folosi un transformator de ex. de 24V și 25-30A, cu primarul legat paralel și secundarul în serie și fazat convenabil cu rețeaua, astfel poți coborî tensiunea văzută de invertor cu cei 24Vac.

Edited by mihaicozac, 15 May 2023 - 12:20.


#15
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 31.12.2008
Nu puteti conecta un boiler sa incalzeasca apa atunci cand e tensiunea mare
E sensibil mai ieftin decat o baterie

 mihaiC1, on 15 mai 2023 - 11:30, said:

La ce a zis @ gear mai adaug la consum vara ziua AC- uri sau PdC, congelatoare ... Eu ii plang pe vecinii "normali" la ce variatii de tensiune au in case, prosumatorul trebuie sa respecte niste reguli de bun simt mai intai!
PS o solutie sa zic , e un stabilizator de tensiune inainte de invertor. si sa sfatuiesti si vecinii prosumatori..

Daca pune stabilizator de tensiune inainte de invertor  tensiunea din retea va fi si mai mare , se ard electrocasnicele prin sat

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Daca nu esti prosumator scapi de aceste probleme sau nu conteaza asta?
La o locatie s-au montat panouri si dosarul de prosumator este in lucru deci deocamdata este doar consum propriu si vad ca merge binisor sistemul.

Edited by Kroghy, 15 May 2023 - 12:20.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 gear, on 15 mai 2023 - 11:12, said:


- trafo cu ploturi automate


asta se-ntâmplă când ideea nu este dezvoltată pân'la capăt!
mă refer la faptul că se dau bani europeni pt panouri, dar nu s-a gândit nimeni să dea tot bani europeni pt modernizarea rețelei

în 2019 eram la doi pași să intru-n joc cu un sistem trifazat de 5kWp
am fost supărat că am fost oprit
acum nu mai sunt :)
după probleme legate de invertoarele trifazate (necompensarea consumului între faze), apoi de lipsa contoarelor bidirecționale, urmate de cireașa de pe tort: transformatoare care blochează producția solară... :(
nu mai zic de indolența distribuitorilor...

nene adm, nu ți-o plăcea ție acumulatorii, dar aia e soluția acum...
bine, nu acum, că ai hidroelectrica cu tine, dar anu' ista va da faliment, așa că de la anu vei căuta acumulatori! :(

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005

 gushpi, on 15 mai 2023 - 12:19, said:

mă refer la faptul că se dau bani europeni pt panouri, dar nu s-a gândit nimeni să dea tot bani europeni pt modernizarea rețelei
nene adm,
Acuma s-au trezit și dau bani și pt. stocare.
Și vezi că e tanti adm, nu nenea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate