Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Eutanasia va fi legala?

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Daca exista intrebari la care nu putem da un raspuns clar (moralitatea avortului, legalizarea prostitutiei, oameni modificati genetic etc), cred ca in cazul eutanasiei lucrurile sunt clare ca lumina zilei - am fost trimisi aici (sau am ales sa venim?) fara optiunea de a spune stop joc.
Suferintele fizice pot fi calmate cu analgezice, cele sufletesti trebuie indurate.
Ce parere aveti despre eutanasie? Ar trebui legalizata? Ce se va intampla in statele inapoiate, unde stim ce inseamna birocratia, daca aceasta e legalizata? Chiar si in societatile evoluate - daca un avocat poate scoate basma curata un criminal, acelasi avocat va putea convinge un juriu sa eutanasieze un bolnav.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sunt 100 % pentru eutanasie la cerere.
Conteaza calitatea vietii, nu cantintatea.
Nu as vrea sa fiu o leguma, in grija rudelor, ori a statului.

Edited by pasilla, 14 April 2023 - 23:38.


#3
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,939
  • Înscris: 26.01.2010
In Canada deja se practica si se sugereaza eutanasierea deja.
Personal , sunt foarte de acord cu eutanasierea atunci cand nu mai sunt sanse de insanatosire si daca pacientul doreste asta. Problema apare cand bolnavul este obligat de stat si asta pare ca face Canada.

#4
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
Sunt pentru eutanasiere asistată.

#5
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

 obosit, on 14 aprilie 2023 - 23:24, said:

Daca exista intrebari la care nu putem da un raspuns clar (moralitatea avortului, legalizarea prostitutiei, oameni modificati genetic etc), cred ca in cazul eutanasiei lucrurile sunt clare ca lumina zilei - am fost trimisi aici (sau am ales sa venim?) fara optiunea de a spune stop joc.
Suferintele fizice pot fi calmate cu analgezice
Nu, la un moment dat nici morfina nu mai are efect, poate nu știai. Cred că problema în zilele noastre e înapoierea. Dealtfel câinele moare de drum lung, alții de alte griji...

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

 Noua_pe_site, on 14 aprilie 2023 - 23:36, said:

In Canada deja se practica si se sugereaza eutanasierea deja.
Personal , sunt foarte de acord cu eutanasierea atunci cand nu mai sunt sanse de insanatosire si daca pacientul doreste asta. Problema apare cand bolnavul este obligat de stat si asta pare ca face Canada.

Al dracu de-am stiut asta

#7
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Eutanasiere la cerere inseamna oare o legalizare a sinuciderii?
Daca vorbim despre bolnavii in stadii terminale ale bolii, tratamentele actuale pot ameliora 90% din suferinta fizica. Alternativa care ar fi - familia sa semneze pentru eutanasiere? In ce stadiu se va intampla asta? La inceputul bolii? La sfarsit - despre care nimeni nu poate stii cand va fi?
Cum ramane cu pacientii fara discernamant? Ne intoarcem in epoca nazista - suprimarea celor "unfit"?

Nu am buton de edit - "nu poate sti"

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
La cererea pacientului mi se pare cel mai corect/demn. Aș apela la așa ceva dacă aș fi pus în situația limită. Mi se rupe de ce cred habotnicii religioși și analfabeții științific despre viață în general și mai ales despre viața altuia în particular.

Edited by caiuscorneliu, 14 April 2023 - 23:50.


#9
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Păi hotărăște-te, vorbești de eutanasiere dorită de bolnavul care nu mai suportă suferința (ești în eroare cu ăia 90% tratamente actuale analgezice), sau despre bălării cu nazism, sau asasinați de rude malefice? Deja devine comic topicul.

#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,939
  • Înscris: 26.01.2010

 Tsunamii, on 14 aprilie 2023 - 23:42, said:


Al dracu de-am stiut asta
E legalizata din 2016 dar in ultima vreme au aparut o multime de discutii pe tema asta si nu-s bune deloc.

 obosit, on 14 aprilie 2023 - 23:45, said:

Eutanasiere la cerere inseamna oare o legalizare a sinuciderii?
Daca vorbim despre bolnavii in stadii terminale ale bolii, tratamentele actuale pot ameliora 90% din suferinta fizica. Alternativa care ar fi - familia sa semneze pentru eutanasiere? In ce stadiu se va intampla asta? La inceputul bolii? La sfarsit - despre care nimeni nu poate stii cand va fi?
Cum ramane cu pacientii fara discernamant? Ne intoarcem in epoca nazista - suprimarea celor "unfit"?

In momentul in care esti constient ca nu mai are sanse sa-si revina si nu ai cum sa-i alini durerea.
Eu personal am dat cateva telefoane cand am fost in tara intreband cateva persoane daca au posibilitatea sa-mi faca rost de o pastila care ii putea curma suferinta lu tata. Evident. nu am gasit ,restu nu conteaza.
Pacientii fara discernamant care nu-s suferinzi fizic nu au ce cauta in discutia asta

#11
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 07.04.2017
Sunt pro cand nu se mai poate. Ca in Elvetia, Olanda.  Nu sa impuna statul . Canada a mai  avut  derapaje si cu blocarea conturilor unora care nu erau de acord cu hotararile guvernului. Nu ma mai mira, dar par sa se apropie de China cu ideile astea decat de lumea civilizata de care  ei cred  ca apartin.

Edited by SharonCollins, 14 April 2023 - 23:59.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,962
  • Înscris: 15.04.2019
Da. Pana atunci exista - din fericire - un site (cu forum) al unui australian care te-nvata (contracost) cum sa pleci demn, simplu si fara chinuri cand nu mai ai alte optiuni.
Evident ca aceleasi informatiile ("plagiate" sau nu) le gasiti si moca in alte locuri.

Edited by __Dan__, 15 April 2023 - 00:02.


#13
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Discutia este pentru toata lumea iar cazurile de bolnavi incurabili si fara discernamant nu sunt putine.
Nu putem pune oamenii pe aceeasi treapta cu vitele - nu mai trage la jug si sufera, ii curmam suferinta cu un glonte. De fapt suferinta cui o curmam? Pe a bolnavului care este sedat si nu stie de el sau pe a noastra?


#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,962
  • Înscris: 15.04.2019
La fostul job am vizionat inregistrari video cu destui sinucigasi, de la metrou si nu numai. Evident ca unii dintre ei erau chinuiti de boli incurabile. Media prezinta succint unele din cazuri, fara a preciza aproape niciodata si conditia medicala a nefericitului/nefericitei. Cel mai impresionat am fost de secventa cu un barbat care si-a plasat capul rapid sub cauciucurile din spate ale unei autoutilitare de salubritate (masina de gunoi), incetinita intr-o intersectie. Imaginati-va un pepene supracopt scapat pe jos. Imi cer scuze pentru imagine; oamenii astia si rudele lor ar fi mai fericiti sa poata iesi din scena cu o pastila/injectie. Ar fi mai bine inclusiv pentru conductorii vehiculelor implicate/ceilalti participanti la trafic/calatori si pentru cei care trebuie sa stranga resturile/intocmeasca actele constatatoare.

Edited by __Dan__, 15 April 2023 - 00:30.


#15
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

 obosit, on 14 aprilie 2023 - 23:24, said:

Daca exista intrebari la care nu putem da un raspuns clar (moralitatea avortului, legalizarea prostitutiei, oameni modificati genetic etc), cred ca in cazul eutanasiei lucrurile sunt clare ca lumina zilei - am fost trimisi aici (sau am ales sa venim?) fara optiunea de a spune stop joc.
Suferintele fizice pot fi calmate cu analgezice, cele sufletesti trebuie indurate.
Ce parere aveti despre eutanasie? Ar trebui legalizata? Ce se va intampla in statele inapoiate, unde stim ce inseamna birocratia, daca aceasta e legalizata? Chiar si in societatile evoluate - daca un avocat poate scoate basma curata un criminal, acelasi avocat va putea convinge un juriu sa eutanasieze un bolnav.
Nici nu am fost trimisi, nici nu am ales sa venim, astea sunt inventiile noastre, doar ne constatam a fi aici si speculam pana catre fictiune intrucat ne "circumcidem" singuri.
Ai optiunea stop joc, e la purtator cu conditia sa o folosesti cat inca poti, sinuciderea.
Suferintele sufletesti sunt prostii si sunt indurate intrucat educatia actuala e primitiva si omul atasat, amagit/iluzionat care ajunge in situatia de a nu ii mai fi posibl sa isi manifeste afectiunea fata de "obiectul" atasaraii, intra in sevraj/deprimare/dezamagirea/deziluzia,
Eutanasierea este o solutionare aristocratica a problemei si ar trebui de urgenta aprobata cel putin pentru cei care sunt in situatia de a hotari singuri asta din motive de boala, de suferinta fizica fara posibilitati evidente de ameliorare.
Reversul, uciderea neputinciosilor care nu au cum sa decida/sa fi decis singuri,... e ca si avortul, o problema politica, familiala, de grup, nationala, europeana, globala, se decide conform politically correct agreate atunci de catre decidentii in cauza.
Orice dispozitie/lege in acest sens, de care ne prevalam cu pumni in piept sau fara, e o inventie umana ridicata la acel statut pe considerente agreate de unii si dezagreat de altii.

 obosit, on 15 aprilie 2023 - 00:18, said:

Discutia este pentru toata lumea iar cazurile de bolnavi incurabili si fara discernamant nu sunt putine.
Nu putem pune oamenii pe aceeasi treapta cu vitele - nu mai trage la jug si sufera, ii curmam suferinta cu un glonte. De fapt suferinta cui o curmam? Pe a bolnavului care este sedat si nu stie de el sau pe a noastra?
Daca ar fi posibil de dovedit la modul absolut ca cineva "nu mai stie de el", atunci nu e nici o problema sa fie eutanasiat intrucat el e mort in singura realitate in care a vietuit vrodata, in propria sa realitate; asta e insa imposibil, prin urmare intr-o societate care nu e in stare sa ii protejeze nici pe cei viabili, respectivii ar fi mai potrivit sa fie eutanasiati decat sa fie persecutati.

Da, intervine perversitatea umana, smecheria, IQ/inteligenta superioara in viclenie, parvenire, dominare,... si, rapid se gaseste o solutie eficienta de a scapa de rivali, incomozi, neconformati etc. Un martor, doi, un organ Dorel sau sef de sef de Dorel si gata, te-a bagat la nebuni,... sau chiar direct la eutanasiere, asta ca sa ne oprim la en detail, la angro tot IQ e de vina.

#16
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Da, eutanasia la cererea pacientului si strict incadrata de lege se va raspindi din ce in ce mai mult in viitor. Multe din tarile civilizate o practica deja.
Nu, nu este adevarat ca statul impune in Canada vreo eutanasie cuiva. Asta este o timpenie totala.

#17
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 24.10.2019
Desi ii vad sensul in context limitat si verificat, trebuie luate in considerare toate posibilitatile.

Inteligenta artificiala, prelevare de organe, pensii, pedepse cu inchisoarea, diagnostice gresite, cercetare si testare,  tainuire, sunt doar cateva lucruri pentru care se deschid noi posibilitati.


Si voi da un singur exemplu.

Un stat rău intentionat nu va dori sa plateasca pensii.
Pensionarii consuma si nu produc si nici nu aduc inovatii. (in general)
Ba chiar mai fac si probleme comentand deciziile si venind si cu exemple din trecut.
Au si timp de analiza.

Dar noi ca societate, avem nevoie de ei.
Un om care sufera, care nu are nimic de pierdut sunt sanse mult mai mari sa spuna adevarul.
Si sa trezeasca, ca din transa, o societate adormita cu munca si mici probleme.
De cate ori nu ati vazut, interviu cu o babuta, care spune lucrurilor pe nume.
Ca e despre vreun razboi, despre vreo criza sau asemanator.
Suferinta te face sa nu iti mai pese de pedepsele pe care le risti.

Si acesta e doar un aspect.


Nu. Nu cred ca oamenii sunt pregatiti sa faca din asta o decizie care ne ridica ca civilizatie.

#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021

 Noua_pe_site, on 14 aprilie 2023 - 23:36, said:

. Problema apare cand bolnavul este obligat de stat si asta pare ca face Canada.

Huh???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate