Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Depozit Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Te vaz cu aversiune scazuta la risc - mergi pe titluri de stat.

Zicea @adm de lichiditate - titlurile Fidelis sunt tranzactionabile la bursa, deci le poti lichida atunci cand ai nevoie de ele. Si partea frumoasa e ca primesti cuponul indiferent daca le tii pana la termen sau nu.

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,127
  • Înscris: 29.06.2005
Si la OTP ai dobanzi bune la depozite.
In functie de termenul la care crezi ca iti vor trebui banii, poti face o treaba mixta.
Bagi jumate in titluri de stat in euro pe 3 sau 5 ani (aici parca era dobanda buna pentru euro, vreo 6%), iar jumatate in lei depozite la 6 luni cu capitalizare.

#21
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
S-a terminat oferta la titluri Fidelis in euro pe 3 sau 5 ani iar daca cumperi de pe bursa nu cred ca mai prinzi dobanzile alea de 5.8%.

La titluri TEZAUR pe trei ani (7,7%) recomand mai multe depuneri de sume mici 20k , sa nu pierzi dobanda la tot in cazul in care ai nevoie candva sa desfiintezi o depunere
Poti depune o parte din bani si in depozit pe 1 an la Intesa Sanpaolo (8.75% online, undeva la 7.875% dupa impozitare). TBI are dobanda mai buna dar este banca bulgareasca, esti asigurat tot la maxim 100k euro dar de banca nationala a bulgariei

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
De la cel mai puțin riscat la cel mai riscant:
- Titluri de stat
- Depozit la termen
- Fonduri mutuale/EFT-uri
- Bursă
- Afacere proprie
- Încerci să-i dublezi la păcănele
- Îi bagi în cripto

Mai în serios, 8% dobândă e foarte ok.

Edited by SmurfK, 14 April 2023 - 21:18.


#23
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 27.11.2008

 SmurfK, on 14 aprilie 2023 - 21:17, said:


Mai în serios, 8% dobândă e foarte ok.

Daca nu ar fi inflatia 10-15% , ar fi super

#24
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.05.2022
@SmurfK, mulțumesc pentru ideea de păcănele, chiar uitasem de ea. Uite acum trag o fugă până la cea mai apropiată gură de canalizare ca să-mi arunc banii, că-i același lucru 😁

Revenind la subiect, cred că cel mai mult îmi surâde depozit la termen la BCR, prin aplicație.

Vă mulțumesc mult tuturor pentru sfaturi!

#25
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.09.2022
Pune-i jumatate la CEC pe un an si cu jumatate ia titluri de stat pe un an. Nu lua titluri pe mai mult, nu se stie cum va evolua situatia economica a tarii.
In felul acesta nu vei depasi nici castigul din dobanda bancară ca sa mai plătești cass, iar dobanda la titluri nu se impozitează. Lasa Bitcoin si alte nebunii, care nu sunt decat o schema Ponzi, adica un Caritas.

Edited by TurismRO, 15 April 2023 - 09:28.


#26
hh276

hh276

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.05.2014
Corect la care se poate adauga investitia in aur, argint, alte metale pretioase. Si orice nu se poate printa,arta, filatelie, imobiliare, etc.
Initiatorul topicului stie cel mai bine in ce a investit deja, sugestia mea ar fi sa diversifice. Si nu, fara cripto imho

 SmurfK, on 14 aprilie 2023 - 21:17, said:

De la cel mai puțin riscat la cel mai riscant:
- Titluri de stat
- Depozit la termen
- Fonduri mutuale/EFT-uri
- Bursă
- Afacere proprie
- Încerci să-i dublezi la păcănele
- Îi bagi în cripto

Mai în serios, 8% dobândă e foarte ok.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,060
  • Înscris: 20.10.2015

 hh276, on 15 aprilie 2023 - 09:36, said:

Corect la care se poate adauga investitia in aur, argint, alte metale pretioase.

Aici trebuie sa iei in calcul si comisionul la schimb

 TurismRO, on 15 aprilie 2023 - 09:28, said:

In felul acesta nu vei depasi nici castigul din dobanda bancară ca sa mai plătești cass, iar dobanda la titluri nu se impozitează. Lasa Bitcoin si alte nebunii, care nu sunt decat o schema Ponzi, adica un Caritas.

???????
Sa platesti CASS trebuie sa castigi DIN DOBANDA peste €14,000
Asta ar inseamna la un 5% sa ai peste €280,000 in banca!!!

#28
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.07.2022
CASS se plateste daca depasesti 6 salarii minime brute / an, adica 18.000 lei, ~3.600 euro. Sunt 3 praguri, 6, 12 si 24 salarii minime brute anuale, CASS se plateste 10% din pragul pe care l-ai atins.

Edited by JohnnyRambo, 15 April 2023 - 10:39.


#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

 ioana1973, on 14 aprilie 2023 - 15:47, said:

alte crypto, de la 1 ian.2023 au facut 100%.
și de la celălalt ianuarie?MINUS CÂT?70%

ia acțiuni la SNP anul acesta primești două dividende.
mai urmărești TGN și cumperi imediat după dividend și majorarea capitalului social

SNN este prea scump acum

iei și ceva TEZAUR și-s gata banii

TLV este bună acum de luat

#30
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Cumpara AUR!

#31
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,241
  • Înscris: 30.11.2021

 Bachus92, on 14 aprilie 2023 - 19:32, said:

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi, chiar nu știam de multe dintre sugestii, voi alege varianta cea mai safe, eu neavând nevoie de niciun cent din acești bani momentan (sper că nici în viitorul apropiat), cu mașina sunt mulțumit cu Golf 5 că mă duce din punctul A în punctul B și cât timp o întrețin chiar nu (prea) e loc de surprize neplăcute �� Locuință am, a mea personală și tot prin evitare de împrumuturi/credite, etc.

Deci, ar trebui ca suma aceasta să rămână neatinsă ani buni, voi scoate doar dacă are nevoie urgentă vreun membru din familie.
Eu am gandit in felul urmator, trebuie sa folosesc bani fara sa-i pierd si neaparat sa invat ceva.
Asa ca? Ce sfat sa fie util? Si sa ma gandesc cumva ca o sa-l intelegi, sa rezonezi cu cea ce zic.

Se da suma de 210.000 lei.
Eu nu stiu ce educatie ai tu, esti un utilizator anonim care poti raspunde sincer la orice te intrebam.
Deci ma interesa educatia, si subliniez ca nu ma intereseaza ca lucrezi pe calculator si castigi 10 mii de lei sau esti sofer pe taxi.

Pentru inceput investeam in mine, stabileam bugetul, eu in locul tau cred ca distribuiam repede suma aia.
Ma gandeam? Curs electrician 1500-3000 lei.
Curs instalator 2000 lei, curs etc...
Permis auto 5000 lei.
10 mii de lei investeam in mine, nu imediat, dar ii puneam deoparte.

Cont etoro/tradeville, Cumparat de 10 mii de lei actiuni, actuni la firme serioase, pepsi, coca cola  microsoft, firme care ma gandesc ca or sa mai existe peste 10 ani.
Fara cripto, fara CFD-uri, CFD-urile este la nivel de cirpto, pacanele, este la nivel de specula.

Ceva titluri de stat, ceva actiuni.
Incerc sa iti zic, foloseste cumva bani astia sa inveti ceva. Altcumva te duci cu suma cash si zici Titluri de stat si atat. Dar nu inveti nimic.
Deci cauta sa inveti ceva dar fara idei de pariuri sportive, cripto sau cdf-uri.

Cam asta este sfatul meu, cea ce faceam eu.

Poate verificam cumva daca puteam cumpara o garsoniera sa o bag in chirie. Ca nu am fost atent la ce oras ai zis.

Si intrebarea a mai importanta. Ce varsta ai? Si daca ai economisit pana la suma asta? Cum ai procedat? Ai economisit, ai investit?

Si in mod clar, tu stai la casa? Poate folosesti bani astia sa te muti la casa.
Si stiind lucrurile pe care le stiu, poate cumparam o dacie electrica. Daca stai la casa si ai panouri fotovoltaice.
Daca nu ai panouri... intelegi ce trebuie sa faci.

Vorbesc ca un om care de ani de zile, economisesc, investesc.

Edited by MindArchitect, 15 April 2023 - 15:13.


#32
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.05.2022
@MindArchitect, mulțumesc pentru sugestii. Am 30 de ani, sunt medic stomatolog. E un fel de a spune că "economisesc", fiindcă încă din perioada studenției (de prin 2011) trebuia să mă descurc cu ~1000 lei/lună (atât era salariul la un call-center unde lucram pe atunci ca să mă pot menține pe linia de plutire).
După ce am obținut licența de liberă practică și am intrat în câmpul muncii, am ajuns la un salariu decent, însă eu cam tot aceiași bani din perioada studenției cheltui chiar și acum (în jur de 1000-1500 lei/lună).
Cum am scris mai sus, nu (prea) ies în oraș, iar plăcerea pescuitului mi-o pot satisface doar în sezonul călduros. În rest, încerc să fac pe cât de puțină risipă se poate, sunt un iubitor al naturii :)

Nu locuiesc la casă, ci la apartament, momentan este arhisuficient pentru mine.

Singurul lucru intelectual în care aș putea investi ar fi articolele medicale pentru a fi la curent cu noile manopere/aparate, însă cu un pic de interes în căutare le găsesc mai mereu publicate gratuit pe site-uri de specialitate.

Singurul scop este să nu-mi bat joc de acești bani, altfel își vor bate și ei joc de mine ulterior (vorba Tatălui meu). Nu sunt vreun fantezist cu idei de "îmbogățire" de pe urma lor, sunt mai mult decât mulțumit cu viața pe care o am. Vreau doar să nu-i las de izbeliște, fără să "producă", câtuși de puțin 😁



#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,060
  • Înscris: 20.10.2015

 Bachus92, on 15 aprilie 2023 - 17:00, said:

@MindArchitect, mulțumesc pentru sugestii. Am 30 de ani, sunt medic stomatolog. E un fel de a spune că "economisesc", fiindcă încă din perioada studenției (de prin 2011) trebuia să mă descurc cu ~1000 lei/lună (atât era salariul la un call-center unde lucram pe atunci ca să mă pot menține pe linia de plutire).
După ce am obținut licența de liberă practică și am intrat în câmpul muncii, am ajuns la un salariu decent, însă eu cam tot aceiași bani din perioada studenției cheltui chiar și acum (în jur de 1000-1500 lei/lună).
Cum am scris mai sus, nu (prea) ies în oraș, iar plăcerea pescuitului mi-o pot satisface doar în sezonul călduros. În rest, încerc să fac pe cât de puțină risipă se poate, sunt un iubitor al naturii Posted Image

Nu locuiesc la casă, ci la apartament, momentan este arhisuficient pentru mine.

Singurul lucru intelectual în care aș putea investi ar fi articolele medicale pentru a fi la curent cu noile manopere/aparate, însă cu un pic de interes în căutare le găsesc mai mereu publicate gratuit pe site-uri de specialitate.

Singurul scop este să nu-mi bat joc de acești bani, altfel își vor bate și ei joc de mine ulterior (vorba Tatălui meu). Nu sunt vreun fantezist cu idei de "îmbogățire" de pe urma lor, sunt mai mult decât mulțumit cu viața pe care o am. Vreau doar să nu-i las de izbeliște, fără să "producă", câtuși de puțin ��

Mie mi-e frica sa-i bag in fonduri asa ca, asa ca tine, ii tin in euro in banca si platesc €5/luna pentru asta, si tot fac calcule, dar mi-e tarseala sa-i schimb sa cumpar titluri si apoi sa ma stresez cum variaza dobanda, apoi ma uit la rata de schimb si tot asa, asa ca prefer sa-i "vad" in cont in euro o parte in Romania si in US$ o parte in US, si sa traiesc din ce castig.
Stiu ca pierd, rata inflatiei, dar mai simt mai bine, iar de curaj, nu am asa ceva cand e ceva care nu pot EU controla

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 12.01.2018

 Beerpong, on 15 aprilie 2023 - 12:20, said:

Cumpara AUR!
tu cât aur ai cumpărat  dacă dai astfel de idei?

#35
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Daca ii tii in euro si mai si platesti comision de administrare nu-i bine, sunt destule banci care ofera dobanzi de 3% cu administrare zero, iar titlurile de stat cu 5.8% dobanda erau perfecte.

Nu recomand doar sa ii tii ca sa te uiti la ei ca la icoana.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,060
  • Înscris: 20.10.2015

 Neolix, on 15 aprilie 2023 - 18:30, said:

sunt destule banci care ofera dobanzi de 3% cu administrare zero,

Cum ar fi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate