Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Depozit Bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.05.2022
Salut! Sper că nu e cu supărare că (re)aduc în discuție un topic vehiculat în anii trecuți, dar cu ceva schimbări majore (zic eu) ce merită discutate.

Pe scurt, în urma unei moșteniri am reușit să vând un teren lăsat de izbeliște și "acaparat" de Primărie (spunându-mi că nici pentru 1kg de brânză nu se va vinde), cu suma "modică" de 210.000 RON.

Lăsând la o parte nesimțirea celor de la Primăria respectivă și hoția pe față, aș vrea să întreb cum pot tezauriza acești bani mai bine?

Lucrez în domeniul medical, salariul este bunicel și nici credite de lichidat nu am (din fericire).
Sunt o persoană destul de introvertită și nu prea ies prin cluburi/restaurante să "sparg" banii, iar hobby-ul cu pescuitul mi-l permit fără probleme din salariu.

Totuși, nu aș vrea să-mi bat joc de acești bani, iar investirea în imobiliare în orașul în care locuiesc este o sabie cu 2 tăișuri (lume multă, oameni puțini), cam prea multă bătaie de cap pentru mine :)

Îmi tot fac cu ochiul depozitele în lei la Cec Bank (dobândă anuală de ~8%), însă știu că în urma impozitelor, voi rămâne cu mai puțin decât acel "profit" de 8%, însă dacă totuși profitul NET este de măcar 10.000 lei/an, eu zic că merită.

Este ok, sau îmi scapă mie ceva și au vreun asterisc de cămătari pe care nu l-am văzut?

Orice idee/sugestie e binevenită, mulțumesc anticipat :)

#2
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 09.01.2010
Plătești impozit pe dobânda 10%. Deci 8% devine 7.2

Edited by Swerige, 14 April 2023 - 15:40.


#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,197
  • Înscris: 28.06.2005
La CEC: 210.000 x 0.08 = 16800
16800 - 1680 (10% impozit) = 15120.

Mai ai varianta TBI Bank (cu depozit deschis online) unde ai 9.3% dobândă. 17577 venit net.

Sau variantele Tezaur sau Fidelis la care nu se plătește impozit pe dobândă. Aici dobânzile sunt mai mici.

#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 16.03.2014
I-as imparti in mai multe "cosuri": 4 sau 5. Nu-i rau ca-i pui la banca, poti cumpara si obligatiuni emise de stat, dar randamentele sunt mici. O parte as cumpara actiuni, o parte bitcoini sau alte crypto, de la 1 ian.2023 au facut 100%.

#5
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Mai bine iei titluri de stat, parca la alea este mai mica /zero taxa la stat .
O alta varianta este achizitia de metale valoroase sau chiar fonduri mutuale. Gasesti info suficient incat sa plasezi in siguranta, pentru cineva care nu stie, ca si mine, un Berkshire ,S&P 500 sau Vanguard sunt usor de studiat.
Bafta !

#6
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 28.03.2011
OP: aia cu bancherii "camatari" are aceleasi surse cu cea cu medicii "criminali" -  obscurantism, incitare din varii motive etc

Ai doar 2 variante, avand in vedere gradul de intelegere a fenomenului fin/eco:

Depozit bancar (CEC, TBI, variantele discutate mai sus). Nu ai de plata CASS, daca va genera dobanzi de <18000 lei (in idea in care nu ai si alte venituri din dividende etc -  daca ai, acestea se cumuleaza cu dobanzile bancare).

Titluri de stat  - Tezaur pe 1/2/3 ani cu pana la 7,7% pe an (net, 'curat', fara nici un fel de taxa/impozit/declaratie)

#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Titluri de stat fara discutie, n-ai niciun stres cu garantia sau impozitul pe dobanda.

#8
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Bachus92, pe 14 aprilie 2023 - 15:33, a scris:

210.000 RON.

Daca nu stii ce sa faci cu banii, atunci:
100.000 RON in titluri de stat Tezaur pe 3 ani (7,70% dobanda anuala, pentru care nu platesti impozite sau asigurari sociale)
100.000 RON in titluri de stat Tezaur pe 1 an (6,70% dobanda anuala, pentru care nu platesti impozite sau asigurari sociale)
La scadenta cumperi alte titluri de stat, daca tot nu stii ce sa faci cu banii.

Restul de 10.000 RON ii pui intr-un depozit bancar pe 3 luni, cu prelungire automata, ca "fond de urgenta" (vreo 6,0 - 6.5% dobanda anuala, dar 10% din ea se duc spre impozit).

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca vrei si alte optiuni, schimbi totul in USD si ii depui in etf-uri pe etoro sau orice alta aplicatie. Cumperi IVV, VOO si VOE in mod egal. Media este de 8% randament.
E doar o alta optiune.

Fara batai de cap, aruncati la cec sau altceva si gata

#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015
pentru cei ce sugereaza crypto poate ar trebui sa mentioneze ca a fost si US$ 60K, anul trecut $15K, iar acum $30K. La etf-uri iar e riscant. Perioada 2000-2010 e cunoscuta ca "lost decade". $ 1 investit in 2000 valora to $1 in 2010. E adevarat in perioada 2010- 2020 a mers bine, dar nu exista nicio o garantie pentru viitor.

Totul depinde de varsta, orizontul initiatorului si de riscul pe care e pregatit sa si-l asume. Eu in 2020 cand a fost cu covidul am pierdut 30% (suma de 6 cifre) din investitii in 3 saptamani. E adevarat am incheiat anul pe plus, dar cum s-ar simtii initiatorul in aceasta situatie? Daca n-are nevoie de bani pentru urmatorii 10 ani, i-as recomanda etf-uri. Ca idee ar trebui sa aiba o suma de bani cat sa-i ajunga pentru 6-12 luni daca ramane fara servici sau se iveste o situatie neprevazuta, o suma pentru obiectivele pe termen  mai lung poate (masina, o casa mai mare, educatie, etc) si restul pentru investitii.

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

 Bachus92, pe 14 aprilie 2023 - 15:33, a scris:

Salut! Sper că nu e cu supărare că (re)aduc în discuție un topic vehiculat în anii trecuți, dar cu ceva schimbări majore (zic eu) ce merită discutate.

Pe scurt, în urma unei moșteniri am reușit să vând un teren lăsat de izbeliște și "acaparat" de Primărie (spunându-mi că nici pentru 1kg de brânză nu se va vinde), cu suma "modică" de 210.000 RON.

Lăsând la o parte nesimțirea celor de la Primăria respectivă și hoția pe față, aș vrea să întreb cum pot tezauriza acești bani mai bine?

Lucrez în domeniul medical, salariul este bunicel și nici credite de lichidat nu am (din fericire).
Sunt o persoană destul de introvertită și nu prea ies prin cluburi/restaurante să "sparg" banii, iar hobby-ul cu pescuitul mi-l permit fără probleme din salariu.

Totuși, nu aș vrea să-mi bat joc de acești bani, iar investirea în imobiliare în orașul în care locuiesc este o sabie cu 2 tăișuri (lume multă, oameni puțini), cam prea multă bătaie de cap pentru mine Posted image

Îmi tot fac cu ochiul depozitele în lei la Cec Bank (dobândă anuală de ~8%), însă știu că în urma impozitelor, voi rămâne cu mai puțin decât acel "profit" de 8%, însă dacă totuși profitul NET este de măcar 10.000 lei/an, eu zic că merită.

Este ok, sau îmi scapă mie ceva și au vreun asterisc de cămătari pe care nu l-am văzut?

Orice idee/sugestie e binevenită, mulțumesc anticipat Posted image
Off topic
Te-ai ocupat singur de recuperarea terenului?
Sunt intr-o situatie asemanatoare

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,060
  • Înscris: 20.10.2015
Titluri de stat, desi eu ii tin in euro o perioada

#13
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.05.2022
Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi, chiar nu știam de multe dintre sugestii, voi alege varianta cea mai safe, eu neavând nevoie de niciun cent din acești bani momentan (sper că nici în viitorul apropiat), cu mașina sunt mulțumit cu Golf 5 că mă duce din punctul A în punctul B și cât timp o întrețin chiar nu (prea) e loc de surprize neplăcute 😁 Locuință am, a mea personală și tot prin evitare de împrumuturi/credite, etc.

Deci, ar trebui ca suma aceasta să rămână neatinsă ani buni, voi scoate doar dacă are nevoie urgentă vreun membru din familie.

@florinellll da, m-am ocupat în proporție de 90% singur, am avut nevoie de avocat cam pe ultima sută de metri, ca să fiu reprezentat la Tribunalul din Argeș.

Din păcate, în cazul meu au fost cheltuiți în jur de 30.000 lei în decursul a 2 ani (reprezentând drumuri + cazari Iași - Argeș, umblătură multă prin arhive din cauză că Titlul de proprietate era din 1993. Primăria nu numai că și-a asumat acel teren abuziv, a mai construit și Școală pe el :)

În fine, după mai bine de 2 ani de litigii, am ajuns la un consens. Mai este o bucată pe care este construit un..Petrom! Dar nu dorește să mă reprezinte nimeni și nici nu cred că am vreo șansă să-mi mai bat capul..cred că deja e cu totul o altă Ligă..

Cu o Primărie din Cuca Măcăii m-am mai descurcat..și chiar și așa a durat destul. Cu un titan precum Petrom-ul cred că o să văd deznodământul pe lumea cealaltă :)

Lasă-mi un mesaj în privat te rog și te ajut oricum pot.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,060
  • Înscris: 20.10.2015
I-as investi in titluri de stat pe un an
Parca e 7.2% neimpozabil, apoi i-as transfera in euro, ca dupa alegeri nu se stie

Pe 3 ani parca ai 8%, dar imi e frica sa merg atat pe mana guvernului Romaniei care se imprumuta pentru a plati salariile bugetarilor.
Adica daca la sf celor 3 ani, euro ajunge 6lei, n-ai facut nimic, chiar pierzi bani

Ai putea sa arunci un ochi pe aur. Cred ca BNR vionde lingouri, cel putin stii ca nu pierzi

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
Cea mai lichida optiune ramane depozitul, de preferinta pe perioada cat mai mare de timp.
Daca ai nevoie, spargi depozitul, pierzi dobanda, dar ai acces rapid la bani.

Acum depozitele au dobanzi f bune, pt ca inflatia e mare. Nu se stie ce ne rezerva viitorul.
Suma nu e impresionanta si cred ca e de dorit sa ai avantajul lichiditatii vs titlurile de stat.

#16
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.05.2022
Eu încasez salariul la BCR, mă uitam acum la "depozitul la termen" prin aplicația George. Văd că ar fi 8% și este garantat cu acel Fond de Garantare al Depozitelor Bancare pare safe. ÎNSĂ, citind detaliile, am observat că la comisionul de retragere numerar scrie "Conform Tarifului de taxe și comisioane, în vigoare la data efectuării operațiunii"

Asta ce înseamnă, că peste 5 ani dacă vreau să scot toți banii și ei au atunci comision de retragere 10% (prin absurd), dacă am reușit să strâng 250.000 de lei, ei își iau comision 25.000 de lei?! Am exagerat cu 10%,probabil va fi undeva la 1-3%, dar tot mi se pare destul de mult, mai ales dacă va fi cu programare în prealabil..

Recomandă cineva acest "depozit la termen" prin aplicația George? :)

#17
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Eu am inceput sa bag la ING, direct din aplicatie au dobanda 7,5% si perioada de 3-4 luni.

#18
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 07.01.2014
Dacă-i retragi din contul de depozit în cel de lei, e gratuit. Totodată, la scadență, se virează automat în contul curent, tot gratuit.

Și majoritatea băncilor oferă retragerea cash, în ziua scadenței, fără comision.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate