Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Viața lui ¦rī Cetanya - Cetanya Bhāgavata

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

#37
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Jocul lui Gaurāṅga de a primi inițiere spirituală

Comentariu:

Se afirmă în Viṣṇu-yāmala:

divyaṁ jñānaṁ yato dadyāt kuryāt pāpasya saṅkṣayam
tasmād dīkṣeti sā proktā deśikais tattva-kovidaiḥ

"Dīkṣā este procesul prin care se
- se dă cunoașterea transcendentală - yato dadyāt divyaṁ jñānaṁ
- și se distrug reacțiunile cauzate de activitatea păcătoasă. - kuryāt pāpasya saṅkṣayam
O persoană expertă în studiul scripturilor revelate cunoaște acest proces ca fiind dīkṣā."

#38
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Jocul lui Gaurāṅga de a primi inițiere spirituală

Īśvara Purī a răspuns: "Ce să mai vorbim de mantra, eu pot să-mi dau viața pentru Tine." 106
Apoi, pentru a-i instrui pe toți, Domnul a acceptat mantra de zece silabe de la Īśvara Purī. 107

Domnul l-a înconjurat apoi pe Īśvara Purī și a spus: "Mă predau pe deplin ție. 108
"Te rog să arunci o privire miloasă asupra Mea, pentru ca eu să plutesc în oceanul de iubire al lui Kṛṣṇa." 109
Auzind cuvintele Domnului, Śrī Īśvara Purī l-a îmbrățișat. 110

Trupurile celor doi s-au îmbibat cu lacrimile lor și s-au agitat din cauza iubirii extatice. 111
În acest fel, în timp ce îi acorda milă lui Īśvara Purī, Śrī Gaura-hari a rămas în Gayā pentru câteva zile. 112

#39
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Gaurāṅga manifestă stări ale iubirii extatice spirituale

Pe măsură ce timpul devenea matur pentru ca Domnul să Se reveleze, sentimentele Sale de iubire și devoțiune se manifestau mai mult zi de zi. 113
Într-o zi, Domnul s-a așezat într-un loc singuratic și deveni absorbit în meditație asupra mantrei Sale de zece silabe. 114

După un timp, când Domnul și-a recăpătat conștiința exterioară, a început să verse lacrimi și să-L cheme pe Kṛṣṇa. 115
"O, dragul meu Kṛṣṇa! O, copile! O Hari, viața și sufletul meu! Unde Te-ai dus după ce Mi-ai furat inima? 116

COMENTARIU
Fiind situat în starea de spirit de iubire parentală, vātsalya-rasa, ca părinte al lui Kṛṣṇa, a început să vorbească după cum urmează:
"O, copile, Kṛṣṇa, Tu ești viața și sufletul Meu. Unde te-ai dus, după ce mi-ai furat inima?
Și am înțeles cu siguranță că același hoț care Mi-a furat inima este întreținătorul și protectorul Meu".

#40
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Gaurāṅga manifestă stări ale iubirii extatice spirituale

Domnul Transcendental Gaurāṅga spuse:
"L-am văzut pe Domnul Meu (Krișna), dar acum unde a plecat?". Domnul a început apoi să plângă și să recite diferite versete. 117

Domnul Gaurāṅga era absorbit de sentimente de dragoste extatică, iar întregul Său corp era acoperit de praf. 118
El a strigat cu voce tare, îndurerat: "Unde ai plecat, lăsându-mă pe Mine în urmă, dragul Meu copil Kṛṣṇa?". 119

Acel Domn Gaurāṅga, care înainte era foarte grav, acum a devenit foarte agitat în dragoste extatică. 120

COMENTARIU
Când Kṛṣṇa a părăst Vraja pentru a pleca în Mathurā, Nanda și Yaśodā, care sunt situați în dragostea spirituală parentală (vātsalya-rasa),
i s-au adresat lui Kṛṣṇa ca bāpa, sau "copil drag, " din vipralambha-rasa (starea de spirit de dor față de cel iubit);
astfel Domnul Gaurāṅga, care a simțit starea de iubite a unui devotat în vātsalya-rasa, a strigat bāpa (copil drag).

S-a rostogolit pe pământ, a plâns cu putere și a plutit în oceanul dorului de Krișna. 121
Apoi, după un timp, elevii lui Nimāi (Gaurāṅga) au venit și l-au liniștit cu mare grijă. 122

#41
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
capitolul 17

Gaurāṅga dorește să plece la Mathurā 1

Domnul le-a spus: "Întoarceți-vă cu toții la Navadvīpa, Eu nu mă voi întoarce în viața materială. 123
"Trebuie să mă duc să văd Mathurā, unde îl voi vedea pe Domnul vieții mele, Śrī Kṛṣṇa-ceandra". 124
Studenții au încercat în diferite moduri să îl liniștească pe Domnul. 125

Cu toate acestea, Domnul din Vaikuṇṭha (lumea spirituală) era absorbit de sentimente devoționale și inima Sa era agitată, deci cum putea El să rămână liniștit? 126
Dis-de-dimineață devreme, fără să informeze pe nimeni, Domnul a plecat spre Mathurā absorbit în dragoste extatică. 127

Comentariu:
Krișna a plecat din casa tatălui său din Vraja în Mathurā și nu s-a mai întors.
El își va revedea părinții și pe asociații săi spirituali din Vraja, după mulți ani, în Kurukșetra cu ocazia unei reuniuni datorită unei eclipse solare.

În timp ce Domnul Gaura mergea, El a strigat: "O, Kṛṣṇa! O, copilul Meu drag! Unde te pot găsi?". 128
După ce a călătorit o vreme, Domnul a auzit o voce divină spunând "O, bijuterie supremă a brāhmaṇilor, nu te duce acum la Mathurā. 129

Edited by madhukar, 01 June 2023 - 20:23.


#42
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā

Capitolul 17

Gaurāṅga dorește să plece la Mathurā 2

"Vei pleca atunci când va veni momentul potrivit. Acum ar trebui să te întoarci la casa Ta din Navadvīpa.
"Tu ești Domnul din Vaikuṇṭha (Lumea Spirituală - nu Lumea Cerească a paradisului - Svar Loka) și ai apărut împreună cu asociații Tăi pentru a elibera oamenii lumii.
"Când distribui bogăția iubirii extatice, kīrtanul (incantare numelor lui Krișna) va inunda nenumărate universuri. 130-132

"Tu ai apărut pentru a distribui acea iubire pe care Domnul Ananta o glorifică întotdeauna
și de care Brahmā, Śiva și cei patru Kumāri sunt copleșiți. Acest fapt este cunoscut de Tine. 133-134


Cele 14 sisteme planetare sunt denumite după cum urmează, de la cel mai mare la cel mai mic,
apasă pe poză - la mijloc se află Bhur-Loka - sistemele planetare terestre:

1) Satya-loka (Brahmā-loka)
2) Tapa-loka
3) Jana-loka
4) Mahar-loka
5) Svar-loka - planetele cerești ale paradisului.
6) Bhuvar-Loka
7) Bhur-Loka - sistemele planetare terestre.

Sistemele Planetare "subterane" - de sub pământ

8) Atala-Loka
9) Vitala-Loka
10) Sutala-Loka
11) Talatala-Loka
12) Mahatala-Loka
13) Rasatala loka
14) Patala loka

[ https://share-your-photo.com/img/2b3986a418_album.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by madhukar, 18 June 2023 - 19:35.


#43
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat Adi Līlā
Capitolul 17

"Suntem servitorii Tăi, de aceea îți oferim această amintire la picioarele Tale ca lotusul.
O, Doamne, Tu ești suprem independent;
tot ceea ce Tu dorești nu poate fi împiedicat de nimeni.
De aceea, O, Doamne, te rog să te întorci acasă. Vei vedea orașul Mathurā mai târziu". 135-137

După ce a auzit vocea din cer, Śrī Gaurasundara a fost mulțumit și și-a oprit călătoria. 138
Domnul s-a întors în camera Sa din Gayā și apoi și-a dus studenții înapoi la Navadvīpa,
unde a dezvăluit devoțiunea datorată iubirii pentru Kṛṣṇa. 139

După ce Domnul Gauracandra a ajuns în Navadvīpa,
sentimentele Sale de iubire au început să se manifeste tot mai mult zi de zi. 140

Subiectele din Ādi-khaṇḍa sunt astfel terminate.
Vă rog să ascultați acum subiectele din Madhya-khaṇḍa (Perioada de mijloc a vieții lui Gaura - Śrī Cetanya). 141

#44
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Plecăciuni față de Gaurāṅga (Śrī Cetanya) și devoții săi

Ofer respectuoasa mea plecăciune lui Śrī Caitanya Mahāprabhu și Śrī Nityānanda Prabhu, ale căror brațe se întind până la genunchi,
care au tenul ca aurul topit și care au inaugurat
cântarea congregațională a numelor sfinte ale Domnului.
Ochii lor seamănă cu petalele unei flori de lotus.
Ei sunt întreținătorii entităților vii, cei mai de seamă dintre brāhmaṇi,
protectorii principiilor Datoriei Prescrise pentru această epocă, binefăcătorii universului și cei mai milostivi dintre toți avatārii. 1

O, Domnul meu, Tu exiști în trecut, prezent și viitor, dar ești fiul lui Śrī Jagannātha Miśra.
Îți ofer reverența mea repetată împreună cu asociații fiii (discipolii) Tăi,
și consoartele Tale (Viṣṇupriyā, care este Bhū-śakti, Lakṣmīpriyā, care este Śrī-śakti;
și Navadvīpa, care este Nīlā, Līlā sau Durgā; sau care, conform principiilor devoționale,
se referă la cei doi Gadādhari, Narahari, Rāmānanda, Jagadānanda și alții). 2

Edited by madhukar, 27 July 2023 - 08:21.


#45
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Glorificarea lui Gorāṅga (Śrī Cetanya) și devoții săi

Toate gloriile lui Viśvambhar (Gaura), regele brāhmaṇilor! Toate gloriile societății de devotați, care îi sunt dragi lui Viśvambhar! 3
Toate gloriile celui mai sobru Gaura-ceandra, care arată limita datoriei prescrise (atingerea premei – iubirii spirituale)! Toate gloriile formei Sale, cea mai atrăgătoare, care este întruchiparea cântării congregaționale a numelor spirituale! 4

Toate gloriile prietenului lui Nityānanda, care este bogăția și viața Acestuia! Toate gloriile lăcașelor iubirii spirituale, care sunt Gadādhar și Advaita! 5
Toate gloriile celui mai drag lui Jagadānanda! Toate gloriile pentru inima lui Vakreśvar și Kāśīśvar! 6
Toate gloriile pentru Domnul devoților conduși de Śrīvāsa! O, Doamne, te rog să dăruiești privirea Ta milostivă entităților vii! 7

#46
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Subiectele din Madhya-khaṇḍa sunt precum picăturile de nectar, iar auzul acestor relatări a învins ideile false din interior. 8
O, dragi frați, vă rog să ascultați cu atenție subiectele din Madhya-khaṇḍa (Perioada mijlocie a vieții lui Śrī Cetanya),
în care este descrisă inaugurarea jocurilor saṅkīrtana (de incantare a Numelor Spirituale ale Domnului Transcendental). 9

De îndată ce Śrī Gaurasundar s-a întors din Gayā, întregul oraș Nadia a fost umplut de vestea (despre inițierea Sa). Toți prietenii și rudele Domnului au venit în fugă să-L vadă. Unii au venit mai devreme, alții au venit între timp, iar alții au venit mai târziu. 10-11

Domnul a vorbit cum se cuvine cu toată lumea, iar toți au jubilat văzându-l pe Viśvambhar (Cel ce îmbracă universul). Cu toții l-au salutat pe Domnul și L-au însoțit acasă, unde Viśvambhar a povestit subiecte din pelerinajul Său. 12-13

Domnul a spus: "Datorită binecuvântărilor voastre, am vizitat lăcașul Gayā fără nicio dificultate". 14
Domnul a vorbit cu o umilință atât de mare încât toată lumea a devenit pe deplin mulțumită. 15

#47
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Gaurasundara (Śri Caitanya) este vizitat după ce se întoarce de la Gayā

Unele persoane și-au pus mâinile pe capul Domnului și au spus: "Să trăiești o viață lungă". Alții I-au atins diferitele membre în timp ce cântau mantre. 16
Unii și-au așezat mâinile pe pieptul Domnului și L-au binecuvântat cu cuvintele: "Fie ca Govinda să-Ți acorde mila Sa liniștitoare și a fericirii". 17

Cea mai norocoasa mamă Śacī a fost umplută de bucurie și a uitat de ea însăși în timp ce își vedea fiul. 18
Familia tatălui lui Lakṣmī (soția lui) a devenit cea mai fericită, iar suferința lui Lakṣmī a fost învinsă când a privit chipul soțului ei. 19

Toți Vaiṣṇavii (cei ce-l venerează pe Viṣṇu - Domnul Transcendental - legat de creația materială) au devenit mulțumiți.
Unii dintre ei s-au dus imediat să îl vadă pe Domnul. 20
După ce Domnul a vorbit cu umilință cu toată lumea, le-a spus la revedere și toți s-au întors la casele lor.
Apoi, Domnul a dus câțiva devotați într-un loc singuratic pentru a discuta unele subiecte confidențiale. 21-22

#48
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Goura vorbește despre călătoria sa și devine extatic

Domnul spuse: "O, prieteni, vă rog să auziți despre minunile lui Kṛṣṇa pe care le-am văzut.
"De îndată ce am intrat în Gayā, am auzit cele mai de bun augur sunete.
"Mii și mii de brāhmaṇi recitau rugăciuni din Veda. Ei spuneau:
"Vino și vezi locul sfânt unde Domnul Viṣṇu și-a spălat picioarele ca lotusul." 23-25

"Când Kṛṣṇa a vizitat anterior Gayā, El și-a spălat picioarele în acel loc.
"Gangele a devenit glorios ca urmare a faptului că a fost atins de picioarele ca lotusul ale Domnului,
iar Domnul Śiva a realizat gloria acelei ape ținându-o pe capul său.
Prin influența apei care a spălat picioarele ca lotusul ale Domnului,
acel loc a devenit faimos sub numele de Pādodaka-tīrtha." 26-28

#49
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Manifestarea iubirii spirituale extatice în corpul lui Goura (Śrī Cetanya)

De îndată ce Domnul a repetat numele de Pāda-padma-tīrtha, lacrimile au început să curgă neîncetat din ochii Săi.
În cele din urmă, Domnul și-a pierdut tot cumpătul și a început să plângă abundent în timp ce rostea numele lui Kṛṣṇa. 29-30

Grădina de flori s-a umezit cu lacrimi de iubire, iar Domnul a suspinat adânc în timp ce cânta numele lui Kṛṣṇa.
Întregul corp al Domnului era decorat cu fire de păr care se ridicaseră în sus și El nu a putut rămâne nemișcat,
deoarece corpul Său a început să tremure intens. 31-32

#50
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Vaiṣṇavii încântați de schimbarea extatică a lui Gaura

Śrīmān Paṇḍit și ceilalți devotați au privit cu toții cum Domnul plângea din dragoste intensă pentru Kṛṣṇa.
Lacrimi de iubire curgeau din ochii Domnului în toate direcțiile, ca și cum Gangele ar fi apărut acolo. 33-34

Toți cei de acolo au fost uimiți și s-au gândit: "Nu L-am văzut niciodată așa.
"Trebuie să fi primit mila Domnului Kṛṣṇa, sau poate că a văzut ceva minunat pe drum." 35-36

După o scurtă perioadă de timp, Domnul și-a recăpătat simțirea exterioară și a început să vorbească
tuturor celor prezenți acolo. Domnul a spus: "O, prieteni, vă rog să vă întoarceți acasă astăzi.
Vă voi spune unde să veniți, astfel încât să ne putem întâlni mâine.
"Doresc să vă povestesc despre suferința Mea într-un loc singuratic. 37-39

"Tu (Śrīmān Paṇḍit) și Sadāśiva (Advaita) ar trebui să veniți mâine devreme la casa lui Śuklāmbar Brahmācārī." 40

#51
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Viraha - durerea de a fi despărțit de Krișna

După ce a vorbit cu toată lumea, Viśvambhar și-a luat rămas bun de la ei și apoi și-a îndeplinit îndatoririle.
Iubirea extatică față de Kṛṣṇa era constant vizibilă în trupul Domnului, iar El a devenit cel mai renunțat în relațiile Sale. 41-42

Mama Śacī nu a putut înțelege comportamentul fiului ei, dar s-a bucurat nespus de mult să-L vadă. 43
În timp ce Domnul plângea, El a strigat numele lui Kṛṣṇa. Mama Sa a văzut că curtea se umezise de lacrimi.
Domnul a strigat: "Unde este Kṛṣṇa? Unde este Kṛṣṇa?". În timp ce striga în acest fel, dragostea Lui creștea neîncetat. 44-45

Mama sa nu a putut înțelege nimic; de aceea, a căutat protecția lui Govinda cu mâinile lipite în fața pieptului.
Când Domnul Suprem a început să se manifeste, nenumărate universuri s-au bucurat. 46-47
Devotații au venit imediat când au auzit despre începutul de bun augur al ploii de iubire a Domnului. 48

#52
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Toți Vaiṣṇavii care au venit să-L vadă pe Domnul au fost întâmpinați cu căldură de Acesta.
"Ne întâlnim mâine acasă la Śuklāmbar, unde vă voi supune durerea Mea datorită dorului de Krișna".
Śrīmān Paṇḍita s-a umplut de bucurie. El era încântat să vadă minunata manifestare a iubirii spirituale a Domnului. 49-51


Dis-de-dimineață, devoții au strâns flori din grădina lui Śrīvāsa pentru pūja (Venerarea zeității Domnului Transcendental).

După ce și-a îndeplinit îndatoririle devreme în dimineața următoare, a luat un coș și s-a dus fericit să culeagă flori.
În casa lui Śrīvās se afla un copac cu flori kuṇḍa care părea ca un avatar al unui kalpa-vṛkṣa (copac dorință).
Vaiṣṇavii culegeau din acel copac câte flori doreau, dar rezerva de flori rămânea întotdeauna inepuizabilă și nemicșorată. 52-54

După ce se trezeau dimineața, toți devoții se întâlneau în mod regulat acolo pentru a culege flori.
Gadādhar, Gopīnāth, Rāmāi și Śrīvās se bucurau cu toții de  sentimente transcendentale
în timp ce discutau subiecte despre Kṛṣṇa în timp ce culegeau flori.
În acel moment, Śrīmān Paṇḍita a sosit acolo cu un zâmbet pe față. 55-57

Toți au spus: "Se pare că ești foarte fericit astăzi!". Śrīmān Paṇḍita a răspuns: "Există, desigur, un motiv întemeiat."
Devotații au spus: "Te rugăm să explici". Śrīmān Paṇḍita a spus atunci: "Vă rog să auziți motivul.
"A avut loc o întâmplare minunată și cea mai imposibilă: Nimāi Paṇḍit (Śrī Caitanya) a devenit un mare Vaiṣṇava. 58-60

#53
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Alte manifestării ale extazului iubirii lui Krishna de către Gaura

Śrīmān Paṇḍita spuse: "Auzind că El s-a întors fericit de la Gayā, m-am dus să-l salut ieri după-amiază.
"Tot ceea ce a spus El, a dezvăluit propria Sa aversiune față de această lume. El nu a afișat nici măcar o clipă aroganța (celor învățați).
"Într-un loc retras, El a început să vorbească despre Kṛṣṇa și despre minunile la care fusese martor în diferite locuri. 61-63

"De îndată ce a menționat numele Pāda-padma-tīrtha, zona din jurul Său s-a umezit cu lacrimile Sale.
"Întregul Său corp a început să tremure și părul de pe corpul Său i s-au ridicat. Strigând: "O, Kṛṣṇa!", a căzut la pământ. 64-65

#54
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Cetanya Bhāgavat
Madhya Līlā
Capitolul 1

Śrīmān Paṇḍita spuse: "Când a căzut fără simțire, nu mai era niciun semn de viață în trupul Său.
După un timp, El și-a recăpătat conștiința exterioară cu o mișcare surprinzătoare.
"Apoi, în cele din urmă, a început să verse lacrimi și în timp ce striga numele lui Kṛṣṇa se părea că Gaṅgele însăși curgea din ochii Lui. 66-67

"Prin devotamentul pe care l-am văzut în El, nu Îl mai consider o ființă umană obișnuită.
"Când și-a recăpătat simțirea exterioară, El a spus doar:
"Să ne întâlnim la casa lui Śuklāmbar mâine dimineață devreme. 68-69

"Doresc să-mi dezvălui suferința ție, lui Sadāśiva și lui Murāri Paṇḍita".
"Există toate motivele să credeți în această veste de cel mai bun augur pe care v-am dat-o."
La auzul acestei vești de la Śrīmān Paṇḍita, devotații au cântat triumfător numele lui Hari. 70-72

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate