Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Sfat/Recomandare aparat foto DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
Salut! As vrea sa-mi cumpar un DSRL pentru un inceput de drum ( mai mult sau mai putin ). Precizez ca sunt amantor de fotografie. In prezent detin un Iphone 13 Pro cu care am reusit sa fac cateva poze destul de ok si m-am gandit sa incerc cu un DSRL sa vad daca ma atrage mai mult. Avand in vedere ca sunt incepator cu asa ceva, m-am gandit sa merg pe ceva SH. Un aparat foarte scump cu multe optiuni etc, nu ma va face un fotograf mai bun, iar un unul SH o sa-l pot forja, fara sa-l menajez ca se mai zgarie pe ici colo etc. Iar in concluzie daca nu ma atrage macar stiu ca nu am cheltuit o groaza de bani si apoi ma chinui sa-l revand.

- M-am gandit la un Canon Eos 4000D gasit si pe F64 la second Hand ( ca si idee, recomandati F64 pentru second hand ? )  
- Aveti alte sugestii intr-un buget de 1500 lei?
- Ar trebui totusi sa iau in calcul ceva mai scump? Si de ce ? In ce buget?

As dori totusi sa aflu cateva pareri de la oameni care au DSLR/MIrrorles.

Multumesc !

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Incearcă mai degrabă cu un mirorless

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
https://forum.softpe...0#entry29609528

#4
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
e Digital Single Lens Reflex - DSLR

#5
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
@Serginho

Multumesc, am postat si acolo.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,886
  • Înscris: 30.08.2006
In acest moment ai cea mai buna camera foto. Vei avea o dezamagire crunta pentru ca in acel buget nu poti spera nici macar la o poza la calitatea unui midrange bun. DSLR-ul iti scoate o poza bruta fara nici o prelucrare la nivel estetic. Fara un obiectiv fix si foarte luminos nu scoti o poza la nivelul acelui iphone. Pozele de la nunti sunt cu aparate de peste 10x mai scumpe.

Edited by Leo2006, 12 March 2023 - 22:27.


#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 22.02.2014
Problema e ca obiectivele luminoase sunt foarte scumpe.

#8
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
@Leo2006

Stiu ca trebuie prelucrate, de aici vreau sa stau sa invat sa le prelucrez. Dupa cum am zis un aparat mai bun nu cred ca ma face un fotograf mai bun fara experienta. Iar in cazul in care nu e de mine si nu ma pot implica mai mult nu vreau sa regret o achizitie de 4000 lei +. Cat despre obiective am inteles ca pe DSRL ( am si cautat ) gasesc second la preturi acceptabile.

@stoshiba

O sa merg pe SH pentru inceput.


Ca idee, pareri despre EOS 2000D?

Multumesc

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,886
  • Înscris: 30.08.2006
Cand te vei plictisi, vei dori unul mai micut. Senzorul e tot APS-C.
Canon EOS M200 15-45mm echivalent 24-72mm full frame. Foarte versatil cu un singur obiectiv. E foarte buna si pentru vlogging.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5oKJjRPQFVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 13 March 2023 - 09:55.


#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu as fugi de vizoarele beznoase de pe xxxxD si xxxD.
Ai alta ergonomie pe xxD si pe FF.

https://www.olx.ro/d...al-IDh0Bth.html
https://www.olx.ro/d...re-IDgX43j.html

#11
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
Sunt diferente mari  intre EOS M200 in poze fata de EOS 2000D? Nu ma intereseaza video.

#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu, nu vor fi diferente semnificative pe partea de foto intre ele. Au senzori similari si sunt de la acelasi producator deci e aceeasi procesare.

Nu as lua Canon M-uri sub nici o forma. E o montura abandonata de Canon si de la care nu poti sa faci trecerea la nimic altceva asa ca ramai cu banii dati si buza umflata.

Acum, daca as fi incepator si as cauta o camera SH, as lua un Nikon D7200 (am vazut pe olx exemplare ok intre 1600 si 2000 de lei) si as lua ceva gen un 18-105mm pentru inceput (gasesti cateva pe f64 la SH). Daca nu vrei sa risti pe olx-ul nostru, poti sa inlocuiesti D7200-le cu un D7100 cam la aceeasi bani cu posibilitate de retur si oaresce garantie de aici ( https://www.mpb.com/...All=true&page=2 ... personal am mai cumparat de la ei chestii mai exotice si au servicii impecabile)

Undeva la 2500 de lei iesi cu o camera suficient de buna incat sa ai 3-4 ani de crescut cu ea, o piata foarte vasta de obiective pentru toate genurile de fotografie si bugetele si posibilitatea sa tranzitionezi la mirrorless fara sa renunti la obiectivele pe care le ai.

Edited by StefanSC, 13 March 2023 - 11:23.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
M200 nu e DSLR.

E MILC, mirrorless APS-C crop 1,62X pe latura din formatul mic FF35 ( de 2,624X mai mic  pe suprafata). Are vizor electronic.
Insa e si montura abandonata, Canon a trecut la alta montura la MILCurile noi, R.

Deocamdata nu exista camere cu format FF35 si APSC cu vizor bun la niciun pret si nicio marime, nici DSLR si nici MILC.
Ba chiar si de format mediu mai mare decat FF35, sunt mai multe si DSLR si MILC cu vizor care micsoreaza prea mult, in general cele crop din 645, unele sunt so-so nesatisfacator altele chiar micsorate si mai mult, naspa rau. FF645 sunt mai OK.
Fuji are mai multe MILC crop 645 si doar una are un vizor electronic aditional cu marire aproape OK, nu foarte buna dar mai OK, insa cu rezolutie foarte mica cu toate ca e cea mai mare de pana acum, le specifica toti mincinos in dot adica subpixeli adica umflat de 3X si probabil sunt si pentile deci chiar umflat mincinos de 3,6X, si daca includ si setarile perimetrale sunt umglate si de 4X si peste fata de real si erau penibil de mici si daca ar fi fost neumflate...

Legat de preturi SH, la obiective poti avea surpriza sa vezi ca cele bune nu sunt ieftine nici SH decat daca sunt stricate.
Multe obiective Canon si Nikon, inclusiv luminoase, sunt proaste de noi si nestricate, de ex EF 50 f1.8, EF 100 f2 ( nu 2.8) si EF 85 f1.8 sunt majoritatra tzeapa de noi, au purple bokeh si erori de AF, erori grave mai ales puse pe camere care nu sunt varf de gama de genul eos 1D/DS/DX ( D e APSH crop 1,3 iar cu vizor mic si chiar si FFurile au marire mica 0,7 - 0,76X niste porcarii  si daca pui lupa de vizor scade eye pointul si iar e naspa...

Edited by loock, 13 March 2023 - 11:43.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e sigur cand si daca mai apare vreodata, dar teoretic e posibil ca in viitor sa apara un DSLR Pentax FF35 cu vizor mai bun decat ce exista acum la alte DSLRuri FF35 ba chiar si crop de 645.
E posibil sa apara si sa nu fie satisfacator vizorul, dar totusi mai bun decat pana acum...
Insa o sa fie scumpa camera cu preturile noi care tot cresc. Si la Pentax obiectivele SH bune sunt uneori mai scumpe ca cele noi...


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Erata, M200 nu are vizor deloc nici macar electronic!
Are doar ecranul in care bate soarele...
Exista probabil niste accesorii third party care se pot pune peste ecran ca sa-l folosesti ca un vizor, evident maresc mult camera dar nu sunt grele.
Insa si ecranul are rezolutie foarte mica.

#16
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
La M200 cum stiu ce obiective sunt bune sau nu ?

#17
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
De canon 250d ceva pareri? L-am gasit la 3000 pe F64.

#18
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Olympus Pen de la 6 in sus, M10-2... ori e musai dslr?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate