Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Unde reclam un site care nu imi sterge datele personale?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Servus, colegii!

In urma cu cel putin 10 ani am pus un anunt pe site.ul pisici.ro. Scosesem din janta unei masini parcate un pui de pisica de nota 10, probabil albastru de Rusia sau cel putin metis, l.am dus la vet, i.am facut o mica revizie, dar cum aveam deja doua pisici adulte in garsoniera, nu l.am putut pastra.

A venit in aceeasi zi o doamna care l.a adoptat, totul bine si frumos. Pana am descoperit ca eu nu pot sa sterg acel anunt. Deloc. Site.ul nu are date de contact. Iar anuntul nu are data inserarii. Oricine il vede il poate lua inca de bun, desi probabil pisica miauna la ingeri deja.

Implicit, de cateva ori pe an sunt sunat daca mai e valabil anuntul. Explic calm, cu scuzele de rigoare ca nu pot sa il scot.

De 4 ani locuiesc in Germania, nu am renuntat la numarul de RO, ca poate ma mai suna vreo institutie, ceva, vreo problema administrativa, asa ca tin sim.ul intr.un telefon vechi si il verific doar seara. Dar singurii care suna sunt, desigur, amatorii de pisici. Eu, neavand credit pe Vdf ro, sun de pe un numar de DE, oamenii sunt reticenti sa raspunda la un numar necunoscut din strainatate, apuca.te, scrie pe WhatsApp, vezi ce vor, explica, imi sar dracii.

2023 de.abia a inceput si deja m.au sunat 3 oameni. Saptamana trecuta aveam 3 apeluri consecutive ratate, un gospodar s.a gandit ca o fi bataie pe puiul de pisica si daca e insistent poate are noroc.
Singura referinta de pe site e o pagina de facebook cu acelasi nume, dar care pare fara activitate. Am facut un cont de facebook doar pentru speta asta, i.am contactat, le.am dat link.ul si rugamintea sa.l stearga, nu a raspuns nimeni niciodata.

Asa ca pasul urmator sunt autoritatile. Am intrat pe dataprotection.ro, pentru o eventuala reclamatie sunt foarte multe date de completat pe care nu le cunosc, si de principiu as vrea sa evit sa pun autoritatile la treaba pentru o non-urgenta, dar daca e necesar voi incerca si acolo. As fi vrut sa incep cu hosting.ul, dar la asta chiar nu ma pricep deloc. Cum dau de operatorul care gazduieste acest site?

Cum ma sfatuiti sa abordez problema mai departe?.. Multumesc.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,558
  • Înscris: 16.03.2007
arunca numarul ala, nu te suna nimeni de la nicio institutie. site-ul ala pare lasat in paragina, nu cred ca rezolvi nimic.

Edited by laffin, 09 March 2023 - 11:09.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.dataprot...gina_principala

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Da, domeniul pisici.ro nu are nici o informatie mai mult decat Internet Genesis (http://internetgenesis.com) care nici nu exista ca site. Eventual datele din image.

Attached Files



#5
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Nume Deținător:
Internet Genesis Inc.
Tip Persoană:
Companie
Adresă:
426 S Hillview Dr
Localitate:
Milpitas
Județ/Sector/Stat:
CA
Țară:
UNITED STATES
Cod Poștal:
95035
Telefon:
+1.4082224400
Email:
[email protected]

Site-ul lor este: http://internetgenesis.com/ Au in portofoliu mai multe site-uri, printre care sarmale.com. Nu stiu care este treaba, dar le poti da lor un mesaj, nu te costa nimic.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,891
  • Înscris: 30.08.2006
Cred ca rugamintile ti-au fost ascultate. Pagina a fost stearsa de pe hosting.
Se pare ca nu. Antivirusul meu a folosit un certificat propriu si nu s-a mai afisat pagina decat fortand http.
Baga toata agenda in whitelist.

Edited by Leo2006, 09 March 2023 - 11:26.


#7
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 laffin, on 09 martie 2023 - 11:08, said:

arunca numarul ala, nu te suna nimeni de la nicio institutie.

Mai am inca un cont bancar pt cumparaturi online, ca e fara comision de administrare, si daca tot erau fonduri in el, prefer sa.l folosesc pana se termina. Plus un apartament pe care intentionez sa.l vand anul acesta. Masina am radiat.o de la distanta cand am inmatriculat.o aici, va trebui sa procedez similar si cu apartamentul. Apoi de.abia voi lasa numarul sa expire, desi l.am avut timp de 20 de ani.

 icename, on 09 martie 2023 - 11:16, said:

Site-ul lor este: http://internetgenesis.com/ Au in portofoliu mai multe site-uri, printre care sarmale.com. Nu stiu care este treaba, dar le poti da lor un mesaj, nu te costa nimic.

Nici macar site.ul lor propriu nu mai e gazduit...

 Leo2006, on 09 martie 2023 - 11:22, said:

Baga toata agenda in whitelist.

Pai tocmai ca nu pentru cei din agenda pastrez numarul vechi, ca ei stiu unde sa ma contacteze. Ci pentru alte numere, dar cu probleme mai serioase.



In fine, multumesc pentru idei. Daca mai suna o data, voi apela la dataprotection cu datele pe care le cunosc si voi vedea in ce masura se vor invrednici ei la investigatii.

Edited by dimripper, 09 March 2023 - 11:36.


#8
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Mie imi apare asta la adresa lor:

Si la contact: If you want more information on how to join the Internet Genesis Network, or have any comments/suggestions write to us at [email protected]

Attached Files

  • Attached File  Site.jpg   148.62K   47 downloads


#9
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
Buna ziua! Mai e valabil anuntul cu pisica?

#10
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023
Daca faci plangere incearca sa le scrii si cat mai multe date despre firma care detine siteul conform registrilor.
Altfel o sa primesti un raspuns penibil ca ei n-au gasit pe siteul reclamat datele de identificare ale firmei si drept urmare n-au ce sa faca.

#11
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 underrated, on 09 martie 2023 - 11:51, said:

Buna ziua! Mai e valabil anuntul cu pisica?

Da, poftiti, va astept.

 sftp, on 09 martie 2023 - 11:51, said:

Daca faci plangere incearca sa le scrii si cat mai multe date despre firma care detine siteul conform registrilor.
Altfel o sa primesti un raspuns penibil ca ei n-au gasit pe siteul reclamat datele de identificare ale firmei si drept urmare n-au ce sa faca.

Clar ma astept la orice. Am facut reclamatie la Zgarda de Mediu pt deseuri de constructii intinse de o firma pe trotuar si parcarea de langa bloc, am atasat poze din toate unghiurile. Mi.au raspuns ca...aspectele reclamate nu se confirma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate