Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

scumpiri, scumpiri si iar scumpiri

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Totul a ajuns al naibii de scump in ziua de azi, dar totul, absolut totul. Toata lumea scumpeste tot, magazinele scumpesc, restaurantele la fel (ba chiar sunt unii care abia asteapta un motiv sa mai ridice pretul).

Ma intreb, toate aceste scumpiri, pana cand? Cine si le va mai permite? Adica toate merg pana intr-un punct, nu-i asa? Sau cum credeti voi ca vor evolua lucrurile cu aceste mariri de preturi la absolut orice produs, orice serviciu. Nu poti sa scumpesti la nesfarsit, la un moment dar n-o sa piara puterea de cumparare?

Detin o afacere, de 6 ani am aceleasi preturi, mi-e frica sa maresc ceva sa nu-mi pierd clientii, insa toti furnizorii mei au scumpit deja de cateva ori produsele, serviciile. Chiar si cu aceste preturi pe care le am ca in prima zi, pot sa zic ca inca sunt pe linia de plutire, dar nu am idee cat timp va mai fi asa, nu stiu daca imi voi mai permite sa nu ridic si eu preturile la mine (e vorba de un restaurant)

Salariul minim pe economie au avut grija sa-l mareasca ca sa obtina mai multe taxe la stat, nu-i intereseaza pe ei altceva, decat sa colecteze cat mai multe taxe, fara a oferi ceva la schimb, macar o consultanta financiara. Ba mai vine si iti aplica ceva amenzi, sa mai ia ceva in plus de la tine, ca se gandesc ca produci poate prea mult.
Am platit impozit vreo 100 de milioane, dar nu stiu pentru ce, merg ca prostul la ghiseu, las 100 de milioane si plec si mai prost. Ma simt ca dau bani unei persoane care nu face nimic la schimb pentru mine. Va dati seama cat de jegos poate fi statul (scuze de expresie). Am impresia ca sunt intr-o relatie toxica cu el :))

Mai e cineva in asentiment cu mine?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,400
  • Înscris: 24.09.2017
nu stiu. vad topice cu scumpiri, cu Iliescu care ne-a furat viata, cu statul care ne fura. habar n-am, eu imi traiesc viata si imi vad de treaba, ce rost are sa ma gandesc la lucruri asupra carora nu am control?
daca stai de vorba cu oamenii, o sa vezi ca mai mereu o sa dea vina pe cineva, ca e fosta care era curva, ruda care nu stiu ce a facut, tasu ca l-a placut pe frasu. pana la urma timpul trece si mai trebuie sa faci si ceva cu viata ta.

Edited by bobitad, 04 March 2023 - 00:04.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

 luchianv, on 03 martie 2023 - 23:52, said:

Mai e cineva in asentiment cu mine?
Cu ce ajuta ?

#4
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Are un foarte mare rost, sa te gandesti cum sa fii mai chibzuit poate, cum si unde si la ce sa faci economii poate, sunt atat de multe lucruri pe care le poti lua in seama in timp ce iti traiesti viata.
De asemenea instinctul tau te va face mai productiv poate, poate iti vor veni idei cum sa produci mai mult ca sa faci fata valului de scumpiri, sa ramai la suprafata!
Sunt atatea si atatea, nu poti doar sa-ti traiesti viata fara sa iei atitudine :))

#5
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Statul e târfa cu care eşti obligat să te-nsori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z7sZBI81TwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Se scumpeste pana se ramane fara clienti, cand se pierd clientii/se imputineaza nr lor preturile stagneaza sau chiar scad. Fenomenul economic e clar preturile sunt date de echilibrul intre cerere si oferta. Cerere care in functie de produs sau serviciu poate fi mai rigida sau elastrica, oferta si aia find influentata si de nivelul concurentei si alti factori. Cand se pierd pe banda rulanta clientii apar si reduceri de preturi, si deflatie chiar.

#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.07.2022
eu cred ca se vor scoate firme si produse de pe piata daca se continua asa..

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Eu cred ca majoritatea decat sa iasa de pe piata vor prefera sa reduca preturile.

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.07.2022
nu au cum fiindca totul e sus, ies pe pierdere la infinit...nu e doar un val.. "reset" ii zice "/

#10
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
care romani domne au bani? aia care isi iau samsunguri s23uri de 60 de milioane, masini mustange si huracane daca te uiti pe jurnalele de bord?

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 23.12.2015
pune si tu un anunt gen "Ne cerem scuze, dar datorita majorarilor de preturi de la furnizori din ultima vreme precum si a cresterilor de salarii ne vedem nevoiti sa marim preturile din data de 5 aprilie." Vezi ce reactii or sa fie si in functie de asta te decizi.

PS
Cum se cheama restaurantul si unde e? Poate-ti facem vreo vizita sa testam produsele

Edited by vladut01, 04 March 2023 - 04:53.


#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

 luchianv, on 03 martie 2023 - 23:52, said:

Totul a ajuns al naibii de scump in ziua de azi, dar totul, absolut totul. Toata lumea scumpeste tot, magazinele scumpesc, restaurantele la fel (ba chiar sunt unii care abia asteapta un motiv sa mai ridice pretul).

Am platit impozit vreo 100 de milioane, dar nu stiu pentru ce, merg ca prostul la ghiseu, las 100 de milioane si plec si mai prost. Ma simt ca dau bani unei persoane care nu face nimic la schimb pentru mine. Va dati seama cat de jegos poate fi statul (scuze de expresie). Am impresia ca sunt intr-o relatie toxica cu el Posted Image)

Mai e cineva in asentiment cu mine?

Da, eu. De la an la an mi se pare ca tara asta e un fel de Absurdistan, in care nimic n-are sens.
Preturile n-o sa scada, o sa creasca salariile si pomenile, stimulate de imprumuturi din ce in ce mai costisitoare. Iar orice crestere pe hartie, o sa fie inghitita de inflatie, si banii din imprumuturi in loc sa finanteze proiecte, etc, o sa se duca pe tampenii nefolositoare gen 'consilierul ION'.
Pensionarii au bilete de tren gratuite, inclusiv taica-miu, care are o pensie de 6000 de lei net. 'Refugiatii' ukrainieni se plimba cu Infinity si Land Cruisere, dar statul le da cartele de telefon gratuite.

Citeam despre colapsul financiar al Libanului, cauzat de imprumuturi masive, economie bazata pe consum, conducerea mega corupta si un aparat administrativ supradimensionat si ineficient.  Suna familiar?

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 wiseguy76, on 04 martie 2023 - 06:39, said:

\
Pensionarii au bilete de tren gratuite
Unde? Nu mai fa afirmatii aiurea! Se pare ca habar nu ai!

#14
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,880
  • Înscris: 17.08.2022

 LunaCrystal, on 04 martie 2023 - 00:33, said:

Se scumpeste pana se ramane fara clienti, cand se pierd clientii/se imputineaza nr lor preturile stagneaza sau chiar scad.


Se pare ca aici facem o greseala.
Este clasica intrebare pusa unui negustor de pantofi care tot urca pretul:
" Sunt vremuri de criza, vremuri grele. La preturile astea clinetul va fugii....."
"Nici-o grija, totdeauna sunt care fie au fie au bani, nu le pasa....asa ca acestia platesc pretul
si in final, cu clienti mai putini, castigul este mai mare...."


Asa si cu scumpirile astea....
Unele justificate, materie prima, productie, transport . dar altele ? ....nu
Pe principiul -daca Gheroge si ionel au scumpit, eu de ce sa nu scumpesc?
Sa fiu mai fraier?


Si asta numai datorita lipsei mecanismelor regulatorii si a unei economii de piata dupa ureche

 wiseguy76, on 04 martie 2023 - 06:39, said:


Citeam despre colapsul financiar al Libanului, cauzat de imprumuturi masive, economie bazata pe consum, conducerea mega corupta si un aparat administrativ supradimensionat si ineficient.  Suna familiar?

Mai mult decat familiar.....

Edited by vio69c, 04 March 2023 - 07:16.


#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Scumpirile din ultimii 3 ani sunt urmare a pandemiei, razboiului din Ucraina vs injectii masive de dolari a BNR-ului american (FED), nu au treaba cu statul roman. Suta aia de milioane este de datoria ta sa o platesti.

#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

 iuliean50, on 04 martie 2023 - 07:04, said:

Unde? Nu mai fa afirmatii aiurea! Se pare ca habar nu ai!

Nu va inflamatz, va rog frumos.
E 50% moca, si gratis pentru unele categorii. Ai mei au gratis, platesc doar supliment, sau ceva.

 ioana1973, on 04 martie 2023 - 07:18, said:

Scumpirile din ultimii 3 ani sunt urmare a pandemiei, razboiului din Ucraina vs injectii masive de dolari a BNR-ului american (FED), nu au treaba cu statul roman. Suta aia de milioane este de datoria ta sa o platesti.

Da, si iohanis este cel mai bun presedinte din lume, iar Ciuca si-a luat doctoratul pe bune.
Suta de milioane e datoria lui, iar datoria statului e sa-i faca scoli, spitale, etc, nu sa puna panselute de 25 de milioane de euro, cum a facut primaria Cta.

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
No coment.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   170.38K   184 downloads
  • Attached File  2.jpg   113.18K   172 downloads
  • Attached File  3.jpg   137.49K   162 downloads
  • Attached File  4.jpg   138.34K   167 downloads


#18
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 10.05.2007

 victord36, on 04 martie 2023 - 07:38, said:

No coment.
Da , este aglomerat kauflandul de pe nicu enea mai tot timpul, asta inseamna ca romanii nu resimt scumpirile ? Putin probabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate