Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Razboiul Rusiei lui Putin in Ucraina (2022 - 2023 - 2024 ...

* * * * - 69 votes
  • This topic is locked This topic is locked
29482 replies to this topic

#28549
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 09.08.2006

View PostCousteau, on 01 mai 2024 - 19:56, said:

Chitty Chitty Bang Bang, un film din copilaria mea ce mi-a placut la nebunie. Imi place si sequel-ul de acum. https://twitter.com/...941416418152866
Pentru cei mai tineri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1lt4euqZLsY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un film fain pentru copii. Pe atunci nu erau filme cu morti vii. Erau filme pentru copii si atat.

#28550
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 09.01.2009

View PostAlexis, on 01 mai 2024 - 20:53, said:

Exact cum am spus, o sa planga sunca, ascultati-ma bine ce va zic Posted Image
Aoleu.Din rapiditate am citit ca o sa  ii creasca sunca,si  ma intrebam  cat?Pai o sa planga sunca ca nu o sa mai vireze banii  tatutu.

#28551
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.07.2005

View PostAlexis, on 01 mai 2024 - 20:28, said:



Ce ne facem ce ne facem din cauza atacurilor ucrainienilor o sa creasca pretul la petrol in intreaga lume mondiala si nu o sa mai avem nici de o paine a noastra cea de toate zilele, o sa mancam sunca direct pe cascaval Posted Image
Lasă că o să mâncăm caviar pe cozonac noi ăștia care lucram in petrol.

#28552
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,619
  • Înscris: 16.03.2007

View Postadair, on 01 mai 2024 - 14:48, said:

3 rachete ATACMS cu împrăștiere au lovit un centru de antrenament orcesc.

https://x.com/heroia...0831756672?s=46

tare filmarea, ce fugeau orcalaii la zoom. nici nu stiau ce i-a lovit...


un orc arata UE unei drone inainte sa fie facut pastā de mici:

https://www.reddit.c..._gesture_prior/

Edited by laffin, 01 May 2024 - 21:57.


#28553
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,541
  • Înscris: 31.08.2006

View Postlaffin, on 01 mai 2024 - 21:54, said:


un orc arata UE unei drone inainte sa fie facut pastā de mici:

https://www.reddit.c..._gesture_prior/

                                 S-au cam ars micii care au iesit din orcalau.

#28554
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018

View Postcostyn_man, on 30 aprilie 2024 - 19:12, said:

Mai era un gepeleu pe aici care se vaita ca vom muri de foame si de frig fara rusia, tu mai lipseai!
Eu nu am zis ca murim de foame si frig fara rusia, am zis ca nu era vb de rusia. Cel ce zicea ca murim de frig si foame fara rusia, nu zicea bine, noi nu mancam de la rusi, nu luam mancare de acolo. Iar gaze noi luam parca doar 8 % de la ei, deci nici asta nu prea ne-ar fi afectat mare lucru. La noi problema era de dinainte, de cand s-a liberalizat piata energiei, dar aia nu are treaba cu problema de dupa feb 2022, si nici cu rusii.
Eu am zis de china dat fiind ca, colegul a spus ca UE si cine o mai fi, pot reduce importurile din China ptr ca ea alimenteaza cu armament Rusia.

Am zis ca daca importurile din China vor fi reduse sau stopate, din cauza ca vor urca preturile destul la electronice, haine, etc, automat nu prea o sa mai ai bani de ce ai nevoie cum trebuie, deci vom trai mai nasol decat traim.
Si automat va fi foarte rau desi deja e rau si din ce in ce mai rau.
Ca da, o sa iti platesti caldura si curentu si ce mai platesti, si ce faci ? Dai 300 de lei pe un pantof in loc de 100 ? E doar un exemplu, cand am zis pantofi, ma refer la n lucruri.
Nu mai iei, deci iar, ce facem ? Revenim in anii 90 cu traiul ? Pai ptr ce ? Oricum vom ajunge acolo si asa, dar vrem mult mai repede dar si mai rau ?!
Nu zic ca depinde de noi romanii, zic asa ca si gandire, ca, colegul de aici ar fi deacord fara sa isi dea seama ce inseamna cand il va atinge si pe el.

Plus ca sa imi spuna si mie colegul, daca e pasare asa mare ca mor oameni (ca in mod normal umanist asa e normal de fapt), de ce in cele doua razboaie din Cecenia nu s-a bagat nimeni sa ii ajute pe ceceni ?! Mai ales ca in al doilea razboi a fost cerut ajutorul NATO si au fost refuzati, nu zic cu trupe, dar ca acuma in Ukraina, cu fonduri, armament !
Au murit si acolo oameni multi.
De ce cand rusii au anexat Crimeea, nu a fost ajutata Ukraina ?! Desi Crimeea are 67 % rusi, nu stiu cum a fost acolo de fapt, parca e o lege de autodeterminare a popoarelor la ONU care ar permite separarea de o tara a unei regiuni daca majoritatea vor, nu stiu exact. Cum ar fi ungurii daca voteaza sa se separe, s-ar separa de Romania. Cum a fost si Kosovo.

Ca vreau sa vedem daca e umanism acuma sau e interes mare cu fata de umanism. Adica noi am da pe sosete 300 lei in loc de 100 ptr ce de fapt ?! Ptr un interes de a fi China daramata economic ca si concurent ?! Pei...nu stiu de ce ne-ar interesa pe noi asta.

#28555
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018

View PostSineNomine, on 30 aprilie 2024 - 19:22, said:

Doar o intrebare, in situatia asta vei vrea ca altii sa ne ajute?
Normal ca as vrea sa vina altii sa ne ajute in situatia asta.
Pe langa ca daca e sa ma ajute, apoi sa ma ajute, nu sa ma ajute sa moara oameni mai departe in continuu fara rezultat. Ca sa stii ca nu are rezultat, nu vad un final okey. Nu vad finalul de fapt cand va fi. Ca eu aici nu vad ca e ajutor.
Sunt curios ce se intampla daca Ukraina s-ar preda de exemplu, cum arata treaba dupa. Deci gata baieti, armele jos, hai, sa vedem ce faceti cu noi. Un lucru e sigur, nu mai mor oameni, copii, etc.

Aici era vorba de altceva, era vorba de ce spunea bolovan cu China, el e dispus sa saraceasca ptr oamenii din Ukraina, pana aici este okey omul, chiar asa arata umanismul. Are dreptate si cu consumerismul, lumea cumpara f multe chestii total aiurea. Dar e vb de principiu aici, nu ca n-ar fi bine sa cumparam mai putine.
Sunt multi care schimba total inutil telefonul la an. Masina o schimba dupa 3 ani desi merge lejer 10 fara probleme, etc, etc.

Doar ca din pacate nu de aia va saraci el (cand zic el, ma refer la noi majoritatea, cetatenii si din UE). El va saraci pt interesul unora de a darama china economic ca si concurent, chestie inceputa din 2018 deja.
Atata tot. Deci sa nu creada ca aia care ajuta Rusia si prin daramarea Chinei, o fac ptr oamenii care mor, ci ptr mari interese geopolitice.

Adica sa stie bolovan de ce am suferi noi. Deci am suferi ca sa se faca unii mai bogati, mai influenti decat sunt.
Si sa vedem daca ii mai convine in cazul asta.



Dovezi ii pot aduce ca e fals umanism, cele doua razboaie cecene, au murit oameni, nimeni nu a ajutat. Anexare crimeea, n-a ajutat nimeni ukraina cu nimic.
Adica cum ? Unde e umanismul ala care e acuma ptr ukraina ?! Aia din Cecenia nu erau tot copii si oameni ?
Aaa, evident, violuri si asa mai departe au avut loc acolo.

View PostAlexis, on 30 aprilie 2024 - 19:39, said:

Nu stiam eu de ce am un dejavu si imi venea sa vomit cand citeam postarile lui MinettoMatoi. Si mi-a picat fisa.

Mai tineti minte anii 92-96, cand la putere erau emanatii securisti rusofili rupti de oboseala de la cat au muncit sa-si imparta tot ce mai ramasese al statului? Cand ne numaram banii in milioane dar nu doar ca nu ne permiteam un televizor pentru fiecare, dar nici macar unul pe familie! Mergeam cu ala alb-negru Diamant la reparat sa ii schimbe ca s-a ars integratu'. Cand cine avea masina era considerat boier.

Pai de atunci e retorica asta. Atunci eram cu "nu ne vindem tara" si capitalistii care vin sa ne faca sclavi. Cand se incerca mentinerea ultimelor urme de comunism dictatorial la noi in tara in conditiile in care si secera cu ciocanul made in URSS erau pe faras. Exact de atunci e viziunea asta.

De pe vremea lui Pavel Corut care scotea maculatura de SF-uri care se vindeau ca painea calda la tarabe. Comunismul cu fata umana, impachetat frumos in afisele de campanie pe care se vedea zambetul lui Iliescu, sa fie mai atragator si sa convinga tot poporul. Retorica si rationamente de birt unde se strang sa bea pe caiet toti aia care pe vremea lui ceasca se faceau ca muncesc la 23 August si cand au vazut ca nu le mai da nimeni bani ca sa stea degeaba n-a mai fost bine, daaaa, capitalistii sunt de vina.
Nu vomita ca nu e bine, adica e bine daca ai mancat ceva nasol sau...ai citit ceva nasol, dar nu des ca strici dantura.

Acuma serios, nu e vb de comunisti sau de capitalisti. Unde am pomenit eu de comunisti ?
Am zis ca istoria arata ca mereu au fost conflicte, razboaie, interese, nici un ajutor nu a fost moca asa cum multi naivi credeau. Si mereu in istorie de mii de ani asa a fost.
Nu le-a pasat la nici unul de nici unul, interese, influenta, bani, atat, asa ca, cum a fost, asa e si acum si asa va fi.
Asta am vrut sa spun.

#28556
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 26.07.2003
Ucraina e maioul.

#28557
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,855
  • Înscris: 01.09.2006

View PostMinettoMatoi, on 01 mai 2024 - 22:56, said:

Plus ca sa imi spuna si mie colegul, daca e pasare asa mare ca mor oameni (ca in mod normal umanist asa e normal de fapt), de ce in cele doua razboaie din Cecenia nu s-a bagat nimeni sa ii ajute pe ceceni ?! Mai ales ca in al doilea razboi a fost cerut ajutorul NATO si au fost refuzati, nu zic cu trupe, dar ca acuma in Ukraina, cu fonduri, armament !
Au murit si acolo oameni multi.
Ti-a trecut vreodata prin cap sa cauti si tu pe google ce populatie are Cecenia.
Are 1.4 milioane de locuitori. Tu realizezi ce inseamna o tara cu putin peste 1 milion populatie? Cu ce poti ajuta o asemenea tara impotriva rusilor care au 140 milioane?

View PostMinettoMatoi, on 01 mai 2024 - 22:56, said:

De ce cand rusii au anexat Crimeea, nu a fost ajutata Ukraina ?!
A fost ajutat mereu cu ce s-a considerat necesar si util. La momentul respectiv a primit sprijin pentru reformarea armatei.
Nu prea avea sens sa li se dea armament sau altceva, pentru ca nu se stia cum vor performa impotriva rusilor. Pe masura ce s-a vazut determinarea si capacitatea de a tine piept rusilor li s-a dat din ce in ce mai mult armament.
Nu avea sens pentru occident sa pateasca ce au patit cu afganii, carora le-au dotat armata cu echipamente si aia au dat bir cu fugitii in fata talibanilor imediat ce au plecat americanii.

View PostMinettoMatoi, on 01 mai 2024 - 23:20, said:

Sunt curios ce se intampla daca Ukraina s-ar preda de exemplu, cum arata treaba dupa. Deci gata baieti, armele jos, hai, sa vedem ce faceti cu noi. Un lucru e sigur, nu mai mor oameni, copii, etc.
Pai e simplu - cel mai probabil ucrainenii vor fi exterminati fizic.
Rusii de-a lungul istoriei au exterminat si mutat populatii intregi fara a fi amenintati de populatiile respective. Ori ce le-au facut acum ucrainenii opunandu-se invaziei nu vor uita niciodata rusii, vor face tot posibilul sa ii extermine. De-aia probabil nu se vor preda niciodata ucraineni, vor trece la razboi de gherila daca nu vor mai primi armament.

#28558
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018

View Postflorinel, on 01 mai 2024 - 04:12, said:

Voi, cei care va contraziceti cu Mineto Matoi - cred ca realizati ca va certati cu o persoana cu dizabilitati, da?

Omul a spus-o in mod repetat pe aici pe forum, e depresiv, nu poate munci, are pensie medicala.
Un om bolnav, care o duce rau, din banii nostri statului, nu poate aprecia situatia asa cum ar face-o un om obisnuit, care munceste zi lumina pentru el si familie. El crede ca e rau in democratie, in Europa/America...etc - nu realizeaza ca daca era nascut in Rusia - acu` rupea transeele prin razboi..."aaa, esti depresiv? las` ca avem noi leac pentru tine..."  - asa era "tratat" de Rusia lui iubita.

Pariem ca e votant Soso sau AURel ?
Aici era vb de istorie, si asta o stiu toti, nu ca zic eu.
Eu am spus ca in toata istoria au fost bubuieli, fara nici un fel de umanism, am zis ca nu exista umanism in politica si intre marii mahari, regi, imparati si ce or mai fi.
Toti, nici nu m-am referit neaparat la rusi.
Unde am zis eu ca rusia e iubita de mine ? Eu nu am rude acolo, nu am etnie rusa, nu am prieteni acolo, doar ca ma gandeam mai acum 15 ani sa ma duc cu o ruda care fusese in delegatii acolo in anii 80, sa vedem Moscova, dar nu m-am dus.
In rest...cam saracie ca si la noi, coruptie, ce e de iubit ?

Eu am luat conflictul ca fiind oricine cu oricine, ca principiul este acelasi de mii de ani, nimeni nu te ajuta din umanism. Ne ajutam noi ca prieteni, cunostinte din umanism, dar si asta mai rar sa ai un cerc de oameni care-s oameni, insa in nici un caz la nivel de state, politica.

Apreciez f bine treaba, pai in anii 80 il uram pe Ceausescu de nu mai puteam ptr ca nu se gasea nimic, deci iti dai seama ce-mi placea in sistemul ala dictatorial. Eram copil dar vedeam.

Sincer, cam as trage la Norvegia ca si tara sa zic asa, ca sistem.
Unde naiba am zis eu ca e rau in democratie ?! Norvegia nu e tara cu democratie ?
Acolo e liniste, ai nivel de trai bun, ordine, disciplina, invatamantul e invatamant fara taxe, sistemu medical e sist medical bun. Dar e prea frig acolo din pacate, inse mergea si asa.
Germania e si ea okey, dar nu ca Norvegia.

Cred ca altcineva a zis si tu ai crezut ca sunt eu.

Eu PNL, PSD, AUR nu votez. Ar fi culmea ! Daca as merge la vot as merge pe USR.

Auzisem ca la rusi dar nu stiu daca e asa, mi-a zis cineva ca in anii 90 daca iti fura masina si te duceai la politie, iti ziceau aia "pai de ce ti-ai luat masina ?".
Adica asa mafie era. Insa poate o fi facut misto, nu stiu.

#28559
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 25.04.2007
N-a inteles nimic, este blocat in ale lui, iar ech i-a explicat foarte bine cum decurg treburile. Daca il mai intreb odata dece a votat la pollul din prima parte ca "Este o invazie justificata prin faptul ca in Ucraina extrema dreapta de coloratura nazista asuprea etnicii rusi si complota cu SUA fabricarea de arme chimice", nu o sa raspunda sau iar o sa repete povestile lui.  
https://forum.softpe...n-ucraina-2022/
Mineto, cauta pe youtube canalul lui serpentza sa te lamuresti ce este si cu China asta. O sa ai mari surprize, nu doar la calitatea produselor, a constructiilor ci si la calitatea vietii de acolo.
Uite ca are totusi si o persoana care-l apreciaza, boulpac, cine altul? Iar o sa ma plictiseasca asta cu multe mesaje pe privat cu pretentia sa sterg aceaste remarci, chiar si dupa luni bune de la data cand le-am facut, el nu stie ca dupa 15 minute de la postare nu se mai poate edita. Dar stie sa aprecieze pe toti cei ce sunt impotriva Ucrainei, sau in general impotriva bunului simt.

Hai sa ne vedem de treaba si sa savuram si lista de azi care este buna la toate categoriile, bineinteles ca la hoituri e din nou chiar foarte buna, cu cei 1030 orci ce au fost si astia prelucrati ca la carte.

La rable a fost si aici recolta serioasa cu 20 tancuri, 29 APC-IFV, 20 sisteme de artilerie, 4 sisteme AA (mai rar asa ceva!), 49 diverse vehicule si 8 echipamente asa zise speciale. Au fost doborate 23 drone,
Per total, a fost si ieri o zi foarte proasta pentru orcii de rand ce s-au convins ca nu e o afacere sa ajungi in Ucraina, dar si pentru comandantii lor care sunt disperati sa-i ofere rezultate orcului dement din buncar.

Attached Files


Edited by Cousteau, 02 May 2024 - 07:40.


#28560
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,773
  • Înscris: 05.03.2004
Cecenia e nume dat de ruși, în rapacitatea lor trebuie să lase dâre  de mizerie cu ADN-ul lor pe oriunde. De fapt țara se numește Ichkeria și sunt zvonuri despre o mișcare de rezistență care va da jos actualul regim filorus

#28561
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,541
  • Înscris: 31.08.2006
Pe canalele Telegram rusesti circula zvonul ca Javrov ar putea fi demis din functia de ministru de externe al Rusiei:
https://twitter.com/...906280218902913

                                          Se pare ca rusii si-au fixat ca obiectiv, printre multe altele obiective ale lor de distrugere, ruinarea orasului Odesa. Pentru a treia zi consecutiv portul de la Marea Neagra a fost bombardat cu rachete balistice. Un depozit postal si o sucursala postala au fost cel mai grav avariate. Deocamdata au fost raportate cateva persoane ranite.
https://twitter.com/...764889866182857

Pregatiri pentru parada de 9 mai, de la Moscova:
https://twitter.com/...725140027818073

#28562
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,385
  • Înscris: 16.01.2007
Raport de luptă - Ziua 798 (01 mai 2024)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xDZt17R3dMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28563
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,302
  • Înscris: 02.09.2014

View Postzircon, on 01 mai 2024 - 18:32, said:

O fătătoare de orc refuză să-si aducă acasă puiul prizonier în Ucraina, mai bine să rămână în Ucraina
Pai de unde sa ii mai dea si aluia vodka? Ea ce mai bea?!

View PostAlexis, on 01 mai 2024 - 20:28, said:

Ce ne facem ce ne facem din cauza atacurilor ucrainienilor o sa creasca pretul la petrol in intreaga lume mondiala si nu o sa mai avem nici de o paine a noastra cea de toate zilele, o sa mancam sunca direct pe cascaval Posted Image
Absolut ingrozitor! Eu obisnuiam sa mananc caviar cu paiine de secara, acum ce fac, trebuie sa imi pun caviarul pe cozonac?!

Teribil, dupa ce am inghetat de frig si nici nu mai pot sa zbor zilnic cu avionul privat ca a crescut pretul la gepele, acum trebuie sa infulec icrele negre la micul dejun cu cozonac!
Absolut ingrozitor, repet, razboiul asta, de ce nu cer ucrainienii pace?! Nu vad si ei cat suntem de afectati?!Posted Image

#28564
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,370
  • Înscris: 23.07.2014

View Postfansat, on 30 aprilie 2024 - 21:04, said:

Fratilor, asemenea macel in randul ciolovecilor eu inca nu am vazut in acest razboi. E pur si simplu Apocalipsa in imaginile de mai jos. Cioloveci dezmembrati, descompusi, arsi. E absolut horror ce e acolo. Sunt hoituri imprastiate pe o mare suprafata, Dumnezeule...Cu ce au fost curatati acesti cioloveci ?

https://twitter.com/...368169109942634

Preponderent drone.

#28565
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,674
  • Înscris: 29.05.2011

 fansat, on 02 mai 2024 - 07:57, said:

                           Se pare ca rusii si-au fixat ca obiectiv, printre multe altele obiective ale lor de distrugere, ruinarea orasului Odesa. Pentru a treia zi consecutiv portul de la Marea Neagra a fost bombardat cu rachete balistice. Un depozit postal si o sucursala postala au fost cel mai grav avariate. Deocamdata au fost raportate cateva persoane ranite.
https://twitter.com/...764889866182857
Atitudine clasica a Orciei când nu poate cuceri ceva. Cum făceau pe vremuri cu orgile lui Stalin. Doar dobitocii ii pot admira pe orci și sa dorească sosirea lor la noi.

Edited by adair, 02 May 2024 - 09:03.


#28566
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,541
  • Înscris: 31.08.2006
Dmitro Kuleba, ministrul de externe al Ucrainei, a declarat intr-un interviu ca rusii au avariat jumatate din sistemul energetic al tarii sale:
                                "Jumătate din sistemul nostru energetic este deteriorat și încă trebuie să guvernăm țara, să desfășurăm operațiuni militare și să obținem sprijinul întregii lumi", a spus ministrul."

                                SURSA

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

8 user(s) are reading this topic

4 members, 2 guests, 2 anonymous users

puiugr, alex1900, Music-Box, anub

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate