Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Minciuna becurilor LED

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
am osram de vreo 5-6 unu nu a crapat.
restul din diverse locuri inclusiv ikea au decedat in maxim cativa ani.

#92
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,667
  • Înscris: 07.02.2003
V-am tot zis, folositi Philips sau Osram, au electrronica si diodele mai bune. Nu zic ca sunt infailibile, pot crapa ocazional dar lumineaza calitativ cu CRI peste 80 si de regula tin mult.

Edited by andreic, 06 January 2024 - 19:24.


#93
seneca1

seneca1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.01.2024
de unde se pot lua? Altex?

#94
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,052
  • Înscris: 02.08.2021
Cel mai ok este să le iei din Dedeman.
Au ditamai raionul plin de becuri, ai de unde alege.

Edited by Valy_User, 14 January 2024 - 20:19.


#95
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Eu philips am luat de pe emag. Mereu am prins câte o oferta super buna

#96
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,123
  • Înscris: 04.09.2013
Recomand si eu tot online indiferent de magazin pentru ca, asa cum a spus si colegul, sunt oferte uneori si le gasesti la pachete mari de 6-10 becuri, iar pretul per bec este mai mic decat la magazinele de bricolaj.

Edited by wld-ro, 14 January 2024 - 21:19.


#97
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am prins niste oferte foarte bune in urma cu un an. Am luat mai multe becuri pentru cineva din familie, mie nu-mi trebuiau, am lampi LED. Preturi mult reduse, de outlet. Unde? Brico depot Militari (zona Outlet, in dreapta magazinului), capat autobuz 137.
Tot de acolo am mai luat piese mobilier de baie, sunt de calitate si au avut pret foarte bun.
Am mai trecut prin toamna pe acolo, mi s-a parut ca oferta de produse outlet nu mai e asa de mare, parca nici preturile nu mai sunt asa de atractive. Si becuri erau mai putine.

#98
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Eu la renovare am pus doar spoturi amri încastrate în tavan. Philips manșon, 23-25W PER CORP la 50 de lei bucata. De la hornbach.  Extrem de mulțumit de ele. Am scăpat de corpurile suport (lustre etc) și am ieșit la preț mai ieftin decât becurile necesare și un design minimalist.


E drept ca am exagerat cu nr lor, am făcut nocturna în living :))))

#99
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Dimensiunea unui balon clasic E60 reprezinta o suprafata total insuficienta pentru disiparea caldurii produsa de LED-uri+caldura produsa de sursa...conectica de tip E27/E 14 e total depasita.
Un COB bun, montat pe radiator corespunzator, alimentat in curent constant, rezista nedefinit-peste 200.000 de ore, adica 24 de ani non-stop...
Un bec LED de 10W disipa cca. 8 W termic+1W termic disipat de sursa, deci 9W, ar trebui un radiator de minim 400cmp ca temperatura capsulei sa nu treaca de 50 gr.C.Evident ca temperatura jonctiunii ar ajunge la 60gr. C.
Cat despre CRI, problema nu se rezolva nici cu 200 de euro/1000 lumeni...spectrul nu va fi continuu, distribuitia spectrala nu va fi cea dorita, cine vrea calitate -metal halide sau incandescent cu kripton.

#100
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 10.08.2023

View PostOlympea, on 10 februarie 2023 - 16:37, said:

Acum au început sa apară și în România în mod oficial noile lămpi Philips din clasa A. Posted Image sunt încă destul de scumpe, dar pentru cine vrea eficienta maxima poate ar fi o idee buna. Și cei de la ikea au leduri cu eficienta clasa B dacă rețin bine

Am luat si eu doua de genul, cica ar consuma jumate pentru aceeasi lumina. LED-urile in sine merg la o treime din capacitate, poate nu se ard daca n-au defecte de fabricatie, dar nu stiu ce alte componente mai au care poate sunt calculate totusi sa se arda la un moment dat.

Edited by anaki, 16 January 2024 - 15:50.


#101
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023

 Driade, on 15 ianuarie 2024 - 11:14, said:

.. cine vrea calitate -metal halide sau incandescent cu kripton.

exemple de aplicatii rezidentiale? unde gasim asa ceva?

au nevoie de balast special?

#102
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,052
  • Înscris: 02.08.2021
Găsești halogene normale pe E27 https://www.luminam....ASABEgIsofD_BwE
Halogenul incandescent tinde spre o lumină mai albă față de incandescentul normal. Mie mi se par cele mai ok dpdv al confortului vizual.

Vezi să ai o dulie serioasă în care să-l pui, că dacă îl pui în lustrele normale dai foc la casă.


Oricum, și incandescentul normal are un CRI foarte bun.
https://www.research..._tbl1_330731529

Metal halidele se foloseau înainte la iluminatul stradal. Sunt becuri mari foarte puternice.

Edited by Valy_User, 21 January 2024 - 15:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate