Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

De ce nu pleaca unii romani in vest, desi se plang de Romania?

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1465 replies to this topic

#1441
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 03.10.2014

View PostCONSTANT1708, on 06 aprilie 2024 - 21:21, said:

Adevărul este că bandadele, căpșunarii,salahorii 90% pot salva România.
Mai bine lasam mesedeul sa salveze Romania!
Mare noroc cu bulgarii ca sunt altii mai rupti in cur decat romanii in UE!

#1442
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 10.01.2023
concentrează-te, era vorba despre

Quote

Acei oameni super deștepți care postează au făcut scoala in România.Acum ca au avut o șansă de afirmare si au reușit în altă tara


#1443
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCONSTANT1708, on 06 aprilie 2024 - 21:01, said:

Ok.
Atunci in acest caz sa nu-mi mai decidă cine să conducă țara si sa nu mai vina cu lecții de democrație.
Pai nu ? Doar au plecat de tineri si nu au apucat sa mirosa tara de "" rahat"" cu o exprimare sub diferite forme.
O idee excelenta. In felul asta ar avea PSD-ul sau cum se mai numeste acum atit majoritatea parlamentara cit si presedentia.

Edited by mufa, 07 April 2024 - 09:49.


#1444
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

View Postutopium, on 06 aprilie 2024 - 16:49, said:

Ma rog, cum vrei sa le zici celor care au locuinte care costa in general intre 200.000 si 1 milion de euro ... eu zic ca in Romania respectivii sunt macar upper middle class (aia cu case de milion chiar upper class), poate pentru tine insa sunt romani cu venituri obisnuite.

Toti aia, impreuna cu alte lucruri, mi-e teama ca exista doar in imaginatia ta. Hence, si nickname-ul, utopium.
BTW, pune-ma si pe mine la upper class, ca am case si proprietati de peste 200k de euro.

#1445
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmufa, on 06 aprilie 2024 - 21:31, said:


O idee excelenta. In felul asta ar avea PSD-ul sau cum se mai numeste acum majoritatea parlamentara cit si presedentia.
Sa îi ia dracu' pe toți.
Lucrez la o multinațională cu salariu comparativ din occident de mulți ai.
Ma doare la basca cine iese .

#1446
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

View PostCONSTANT1708, on 06 aprilie 2024 - 17:04, said:

Probabil un director tehnic mediocru, fără să înțeleagă de ce este director, mândru doar cu titulatura.
In acest caz cred ca ai dreptate.Tractorul este pentru tine.

Vezi, tu, pana si postul asta e unul din multele motive pentru care prefer sa stau in UK.
Tu esti ala care era foarte verbal cateva pagini mai inainte? Ti-au dat flit pe un cont si ai revenit in forta pe altul? Sau ala era Cristi? EL unde e? Sunt realmente ingrijorat.

#1447
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

View Postwiseguy76, on 06 aprilie 2024 - 21:32, said:

BTW, pune-ma si pe mine la upper class, ca am case si proprietati de peste 200k de euro.
Vezi ca upper middle class si upper class sunt doua lucruri diferite. Da, in Romania daca ai locuinta de 200k euro (fara datorii catre banci), ar trebui sa fii in upper middle class. Asta presupunand ca si veniturile lunare ale familiei trec de dublul venitului mediu pe familie.

#1448
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,281
  • Înscris: 24.06.2006

View PostCONSTANT1708, on 06 aprilie 2024 - 20:32, said:

Mai pretene ești cu
ti-ai facut intrarea ca ciobanu si acuma te dai ranit, da dovada ca esti biat finutz daca vrei sa fi tratat ca atare

View PostCONSTANT1708, on 06 aprilie 2024 - 20:32, said:

Acei oameni super deștepți care postează au făcut scoala in România.Acum ca au avut o șansă de afirmare si au reușit în altă tara nu le dretul sa scuipe unde au călcat ani de zile.
si ce daca au facut scoala in Ro? ce scuipat visezi? despre ce vorbesti tu acolo, tu ai probleme care nu se trateaza aici

#1449
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003

View PostCONSTANT1708, on 06 aprilie 2024 - 21:35, said:


Sa îi ia dracu' pe toți.
Lucrez la o multinațională cu salariu comparativ din occident de mulți ai.
Ma doare la basca cine iese .
Te doarea la basca daca citeai vreo carte de Coelho. Dar esti activ in Poiana. Poate ca esti ultimul care afla, dar esti interesat.

#1450
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016
Între Coelho s-o poiana, prefer poiana.

#1451
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,281
  • Înscris: 24.06.2006
"You drown not by falling into a river, but by staying submerged on it"

are si Coelho farmecul lui Posted Image

#1452
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View Postflt, on 06 aprilie 2024 - 13:11, said:

te-ai mutat în București? felicitări!
In mod care poate sa le para unora paradoxal, Bucurestiul e un oras din care se pleaca masiv, primul loc la nivel naţional la migrația definitiva din țara.
https://adevarul.ro/...ti-2299732.html

Se pare ca ofera mai putin decat celelalte capitale regionale sau chiar de judet. Gradul de satisfactie al locuitorilor e scazut. Chiar si Iasiul, care e intr-o regiune izolata si defavorizata economic, e doar pe locul doi la emigratie.
Apropo, tu parca erai bucurestean. Unde rezidezi acum?

Edited by Wotan, 07 April 2024 - 20:30.


#1453
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 10.01.2023
mai la nord/vest. în altă capitală europeană

#1454
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 10.01.2023
nu înțeleg concluzia ta, raportat la populație care e mult mai mare, din București nu pare că au plecat așa mulți.. 8000 din 2 milioane și ceva , în timp ce din Iași s-au cărat 5000 din 300k..  deci vorbim de un procent de 4x mai mare la iasi

și normal că pleci ai oportunități.. asta nu înseamnă că nu erai mulțumit, eu eram foarte mulțumit de București, cu excepția aerului poluat... în rest totul era perfect. dar am plecat pentru oportunitate carieră și bani mai mulți

#1455
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

 utopium, on 05 aprilie 2024 - 22:12, said:


Am vazut si eu datele alea, dar nu mi se par plauzibile, stiu prea multi care au averi peste 300k. Daca ar fi asa, as fi deja in primii 1% cei mai bogati, ceea ce ma indoiesc.
sa facem deosebire intre a locui intr-o casa de 300.000 de euro, luata in rate pe 3 vieti ori mostenita, si unul care castiga banii aia intr-un an de munca, si ramane cu ei dupa ce plateste toate taxele posibile.

#1456
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
@all
serios, parca as dicuta cu peretii. Voi chiar nu sunteti in stare sa cititi titlul topicului si sa postati la subiect?

#1457
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
De ce nu pleaca romanii in vest desi se plang de Ro.!? Pt ca 1.3 mil sant pe sistem bugetar(toate sporurile din galaxie posibile) si restul traiesc in ,,deep Ro,,  aka saraci la buzunar,la informatie,la coloana vertebrala.  +ceva ,,meleoane,, de pensionari!    Asa ca .......l-am vazut pe vanghelie la tv?!  Mai interlop ca asta sant putini.

#1458
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,231
  • Înscris: 24.11.2006
De ce nu pleaca? Ba bine ca pleaca, si vor mai pleca:

Citat

Aproape șase milioane de cetățeni români figurează cu domiciliul sau reședința în străinătate, majoritatea emigranți la prima generație. Mulți alții nu apar în registrele oficiale.

sursa: https://romania.euro...e/32262375.html

Alta informatie:

Citat

Ministrul Românilor de Pretutindeni, Natalia Intotero, a spus, miercuri, că cele mai recente statistici arată că aproximativ 9.700.000 de români sunt plecaţi în afara graniţelor, subliniind că motivele emigrării sunt corupţia, calitatea slabă a clasei politice şi sărăcia.

sursa: https://romania.euro...a/30073056.html

Altii au spus adio Romaniei definitiv:

Citat

Din cei 50.000 de români care au renunţat definitiv la România anul trecut, cei mai mulţi sunt tineri. Au între 15 şi 19 ani, vârsta elevilor de liceu. Sau între 35 şi 39 de ani, când adulţii sunt în vârful carierei.

sursa: https://observatorne...tii-535512.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate