Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#1207
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Au trecut 2 săptămâni de când a murit Ana.
Sper să nu se aștearnă prea repede uitarea peste această tragedie.

#1208
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
5, 15, 18 zile,  amanunte, cand aspa se lauda ca nu mai omorat caini de 5 ani zile, trebuie sa fii naiv sa crezi ca ei pot avea spatiu de cazare pentru toti. Nu exista alta solutii, e o nebunie cu sterilizarea, risipa de resurse. Veterinarii aia pot face altceva decat o manopera medical aberanta pentru un caine care nu fololseste la absolut nimic.

#1209
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Chiar dacă nu mai folosește nimănui acel câine, e o viață și e greu sa decizi să o închei, dacă animalul este tânăr, sănătos și nu are probleme de comportament.

Știu, e ipocrizie, alte vieți de animale tinere și sănătoase nu sunt la fel de luate în seamă.


Problema nu ar fi ca sunt ținute în viața aceste animale - deși aia cu greu poate fi numita o viață decentă -, ci problema ar fi dacă acești câini ținuți în viața în adăposturi ocupă adăpostul și nu pot fi făcute alte capturări.

#1210
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
Hai si cu putin offtopic sa vedem si ceva mai pozitiv :)
https://www.facebook...799059260471660

#1211
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ce câine inteligent și cât îl iubesc oamenii ăia :heart:.

#1212
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.11.2006

View PostChayah, on 04 februarie 2023 - 15:34, said:

Chiar dacă nu mai folosește nimănui acel câine, e o viață și e greu sa decizi să o închei, dacă animalul este tânăr, sănătos și nu are probleme de comportament.

Știu, e ipocrizie, alte vieți de animale tinere și sănătoase nu sunt la fel de luate în seamă.


Problema nu ar fi ca sunt ținute în viața aceste animale - deși aia cu greu poate fi numita o viață decentă -, ci problema ar fi dacă acești câini ținuți în viața în adăposturi ocupă adăpostul și nu pot fi făcute alte capturări.

Eu inteleg perfect ceea ce vrei sa spui dar trebuie sa te hotarasti: mai vrei sa vezi cazuri a unor oameni sfartectati sau omorati? Ce e mai pretioasa, viata unui caine sau a unui om?

O sa-ti pun o fotografie ca sa vezi despre ce este vorba si o sa-ti explic. In fotografie vezi o vaca din Elvetia careia i s-a pus canula, mai pe romaneste i s-a gaurit gaurit stomacul din motive de ecologie. Animalul ala trebuie sa traiasca asa, asta-i eco-vaca. Ce zici, e moral? Iar animalul ala toata viata lui si-o dedica omului, de la laptele pe care-l da pana in momentul in care ajunge sa fie abatorizata. Despre ce vorbim? Cainele ce produce in mod concret pentru om? Asta daca e sa vorbim de cei maidanezi care n-au nicio vina dar nici oamenii n-au vina sa fie omorati de vii de respectivii patrupezi.

Attached Files


Edited by un_el, 04 February 2023 - 15:56.


#1213
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,374
  • Înscris: 06.01.2007
Specia aia de caini e foarte inteligenta. Niciodata nu mi-a fost frica de modelul ala de caine. Caine-lup i se zicea pe la noi pe la tara, insa nu stiu daca chiar asa se cheama rasa.
Daca sunt dresati, pot face si diverse lucruri utile, insa si nedresati, sunt foarte inteligenti.
Avea un vecin un o catea din rasa asta care canta pe anumite melodii, in special pe piesa asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qFZ2c_nIVcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1214
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 24.11.2019
Da! Sunt caini inteligenti! Unii chiar iubitori. Induiosator, nu?! Si eu chiar daca nu detin acum un caine, nu stiu cum se face ca cel al socrului meu da vesel din coada si se manifesta si vocal de cand imi aude masina pe ulita.

Dar nu sunt de acord nici macar cu virtualul meu caine pe strada! Hai sa zicem ca nu-l impusca pe loc! Dar si un termen de 7 zile ar fi suficient sa-l recuperez. Asta daca e microcipat. Iar daca nu ma intereseaza pe mine, de ce i-ar interesa pe altii?!

#1215
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postun_el, on 04 februarie 2023 - 15:56, said:



Eu inteleg perfect ceea ce vrei sa spui dar trebuie sa te hotarasti: mai vrei sa vezi cazuri a unor oameni sfartectati sau omorati? Ce e mai pretioasa, viata unui caine sau a unui om?

O sa-ti pun o fotografie ca sa vezi despre ce este vorba si o sa-ti explic. In fotografie vezi o vaca din Elvetia careia i s-a pus canula, mai pe romaneste i s-a gaurit gaurit stomacul din motive de ecologie. Animalul ala trebuie sa traiasca asa, asta-i eco-vaca. Ce zici, e moral? Iar animalul ala toata viata lui si-o dedica omului, de la laptele pe care-l da pana in momentul in care ajunge sa fie abatorizata. Despre ce vorbim? Cainele ce produce in mod concret pentru om? Asta daca e sa vorbim de cei maidanezi care n-au nicio vina dar nici oamenii n-au vina sa fie omorati de vii de respectivii patrupezi.


Nu cred ca ai înțeles poziția mea. O voi relua pt ultima dată:

Din punctul meu de vedere, atâta timp cât câinii sunt capturați și nu mai sunt eliberați, ei nu mai prezintă vreun pericol pt cineva.

Problema apare atunci când din lipsa eutanasierii, adăposturile sunt atât de aglomerate, încât nu se mai pot face capturari.

Și o alta problemă este ca azi capturezi 10 și i-ai închis forever in adăpost, dar peste o luna apar alți 10, de la stăpâni care sunt atât de "miloși", încât lasă câinele să facă câți pui o da bunul Mnezo.


Cât despre întrebarea "ce produce un câine pt om?", nu vreau sa intru in polemica.
Sunt atâția oameni care nu produc nimic pt alți oameni - ba chiar fac enorm de mult rău -, încât mai bine hai sa ne oprim aici pe tema asta.


#1216
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 24.11.2019

View Postmaccip, on 04 februarie 2023 - 15:59, said:

Specia aia de caini e foarte inteligenta. Niciodata nu mi-a fost frica de modelul ala de caine. Caine-lup i se zicea pe la noi pe la tara, insa nu stiu daca chiar asa se cheama rasa.
Daca sunt dresati, pot face si diverse lucruri utile, insa si nedresati, sunt foarte inteligenti.
Avea un vecin un o catea din rasa asta care canta pe anumite melodii, in special pe piesa asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qFZ2c_nIVcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Azi am asistat la o scena. Un caine "lup"/ciobanesc german insotit de 50 kg de "stapana" - probabil mai putin decat avea cainele, s-a incrucisat pe o alee dintre blocuri cu un alt caine - un maidanez cu aspect de sacal/lup mic, insotit de stapanul sau. Ciobanescul "inteligent" a inceput sa latre, sa se zbata in lesa, sa se zmuceasca si sa se repeada spre maidanez (maidanezul cu stapan). Acesta, calm, nu s-a manifestat decat prin atintirea privirii spre agresorul de rasa. Ca si cainii, stapanii au avut comportament diferit. Stapana rasatului a tipat ca celalalt sa faca stanga. Acesta i-a spus calm ca totusi el ar dori sa mearga inainte si a rugat-o sa se dea domnisoara putin inspre dreapta. A cedat cel cu maidanezul, care a trebuit sa mearga pe aleea ingradita inapoi...

Oare si cainii au personalitate? Eu cred ca da! Ca si stapanii lor sau si chiar daca nu au stapani. Unii sunt buni si blanzi, altii agresivi si imprevizibili. Dar cine sa-i "imparta"? Psihologii? Sunt amar ironic...

View PostChayah, on 04 februarie 2023 - 16:52, said:

... O voi relua pt ultima dată:
...

Mi-aduc aminte de un banc.
Pe vremuri, intr-un compartiment de tren, un cetatean se adreseaza unui tip imbracat cu costum si cu cravata:
- Hai sa-ti zic bancuri politice!
Tipul in costum a refuzat. Cetateanul a insistat si repetat a fost refuzat. In cele din urma, tipul in costum ii spune cetateanului insistent:
- Nu vreau sa-mi spui bancuri politice pentru ca eu sunt militian!
La care cetateanul ii spune:
- Nu-i nicio problema! Ti-l repet pana il intelegi!

Edited by MiaJiro, 04 February 2023 - 17:10.


#1217
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.11.2006

View PostChayah, on 04 februarie 2023 - 16:52, said:

Nu cred ca ai înțeles poziția mea. O voi relua pt ultima dată:

Din punctul meu de vedere, atâta timp cât câinii sunt capturați și nu mai sunt eliberați, ei nu mai prezintă vreun pericol pt cineva.

Problema apare atunci când din lipsa eutanasierii, adăposturile sunt atât de aglomerate, încât nu se mai pot face capturari.

Și o alta problemă este ca azi capturezi 10 și i-ai închis forever in adăpost, dar peste o luna apar alți 10, de la stăpâni care sunt atât de "miloși", încât lasă câinele să facă câți pui o da bunul Mnezo.


Cât despre întrebarea "ce produce un câine pt om?", nu vreau sa intru in polemica.
Sunt atâția oameni care nu produc nimic pt alți oameni - ba chiar fac enorm de mult rău -, încât mai bine hai sa ne oprim aici pe tema asta.


Intretinerea unui caine intr-un adapost costa, intelegi asta? Sa presupunem ca avem suficiente adaposturi dar trebuie sa-i si hranim, doar asta, n-o sa punem la socoteala alte cheltuieli. Ce facem atunci? Renuntam la a-i ajuta pe altii care sunt in nevoie(bipezi), cat rau fac sau nu fac altor oameni, habar n-am la ce te referi. Pe de alta parte vad mereu plansete: Bucurestiul e aglomerat, nu sunt parcuri, spatii verzi, transportul in comun e jalnic, mizerie, incalzire si apa calda deficitare etc. etc. Pana la urma ce doresti? Ca bucurestenii sa renunte si la minimul de confort pe care il au acum iar banii stransi din taxe si impozite sa se duca doar in adaposturi de caini si hrana lor? Nu se mai pot face capturari? Ii eutanasiezi si gata, problema rezolvata. Din pacate nici asa nu e bine, ai vrea si, si, ei uite nu prea se poate. Omul e in varful lantului trofic, trebuie sa se hotarasca ce doreste: ori Grivei care sa-l capseze, in cel mai fericit caz sau strazi, parcuri, cartiere, libere de patrupezi, in care sa se poata plimba fara nicio grija.

Edited by un_el, 04 February 2023 - 17:37.


#1218
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postun_el, on 04 februarie 2023 - 15:56, said:

Eu inteleg perfect ceea ce vrei sa spui dar trebuie sa te hotarasti: mai vrei sa vezi cazuri a unor oameni sfartectati sau omorati? Ce e mai pretioasa, viata unui caine sau a unui om?

O sa-ti pun o fotografie ca sa vezi despre ce este vorba si o sa-ti explic. In fotografie vezi o vaca din Elvetia careia i s-a pus canula, mai pe romaneste i s-a gaurit gaurit stomacul din motive de ecologie. [...]

Vaca aia nu este în Europa ci în SUA, folosită pentru cercetare sau câte o vacă canulată în marile ferme pentru a obține culturi de fermenți în scop terapeutic. În Europa nu este acceptată această procedură. https://en.wikipedia.../Cannulated_cow

#1219
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.11.2006
@sorin40: E doar un exemplu tehnic, atat! Fa cate cercetari vrei tu si revino cu niste rezultate concludente, poate s-au inselat cei pe care i-am citat eu. Pe wikipedia poate scrie oricine, orice! Am fost acuzat de nu stiu ce lucruri, ma abtin sa le comentez. Deci, asadar si prin urmare back on topic, ok?

Edited by un_el, 04 February 2023 - 18:36.


#1220
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
utilizatorul un_el are o pozitie echilibrata si realista. Nu se poate sa mergem la nesfarsit cu sterilizarile, nu rezolva absolut nimic si sunt un chin inutil pentru niste resurse si asa limitate.

#1221
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkopac, on 04 februarie 2023 - 18:34, said:

Nu se poate sa mergem la nesfarsit cu sterilizarile, nu rezolva absolut nimic
Asta-i o prostie, tocmai sterilizarile reprezinta singurul mod in care problema poate fi rezolvata. Nu sterilizarile cainilor fara stapan capturati, ci ai cainilor oamenilor - ca altfel se tot puiesc si apar mereu alti maidanezi.
Degeaba omori mii de caini pe an (intr-un singur oras) cand fata din N curti cate 7-8 pui.

#1222
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
Sa se faca sterilizari, cine a zis ca nu. Faceti fratioare cate vreti, dar o data ce am prins cainele liber pe domeniul public, il luati de labe, il bagati la duba si la adapost un numar rezonabil de zile. Dupa aia, in functie de noroc, aia e.

Cainele e animal, punct. Nu stie carte, bune maniere si mai stiu eu ce. Gata, ajunge, sunt deja prea multi, zgomotosi, mizerabili, periculosi si cu valoarea minimala pe fond.

#1223
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View PostTS030, on 04 februarie 2023 - 18:38, said:

[...]
Degeaba omori mii de caini pe an (intr-un singur oras) cand fata din N curti cate 7-8 pui.

Degeaba sterilizezi mii de câini pe an (într-un singur oraș) când fată din N curți sau maidane câte 7-8 pui, iar câinii sterilizați (care mai au cel puțin 6-7 ani de viață) sunt „adoptați” de „iubitorii de câini” și apoi abandonați pe câmp în jurul Bucureștiului. Și apoi mai trec pe acolo și le aruncă niște mâncare...

#1224
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,753
  • Înscris: 11.03.2006
Sper ca va faceti ca nu intelegeti.
Cainii fara stapan sunt una, iar cei cu stapan alta chestie.
Conform legii, cu niste exceptii nesemnificative, cainii cu stapan trebuie sterilizati si cipati. Daca gasesti unul pe strada, ii cauti stapanul si aplici legea
Problema e ca nimeni nu se gandeste ca politia ar putea aplica legea asta, ca sunt vai de neamul lor. Care nu e in stare sa fie dat afara si angajam altii sa lucreze la stat, cu toate avantajele care decurg din asta,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate