Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Alt om ucis de câini în Capitală

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1324 replies to this topic

#1171
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostChayah, on 30 ianuarie 2023 - 11:44, said:

Polițiștii nu au ca sarcină prinderea câinilor maidanezi agresivi, bineînțeles.
Pai da. Politistii nu trebuie sa prinda cainii (agresivi sau neagresivi), nici nu au training si echipament pentru asta.
Politistii ar trebui sa faca treburi politienesti, inclusiv e.g. cand e cazul de intrat peste niste interlopi care organizeaza lupte de caini.

#1172
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,596
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMizu, on 30 ianuarie 2023 - 11:13, said:

De ce trebuie sa fie campanii pe 1-2 zile, anuntate doar pe facebook?

View PostChayah, on 30 ianuarie 2023 - 11:44, said:

Probabil pt ca majoritatea ălora trecuți de o anumită vârsta care nu doresc să-și sterilizeze câinii sunt pe Facebook?
Fix invers. Majoritatea "ălora trecuți de o anumită vârsta care nu doresc să-și sterilizeze câinii" nu sunt pe facebook. Interesul nu e să se prezinte cei mulţi, ci să se prezinte puţini dar acţiunea să fie de succes :)  În ecuaţia asta facebook este doar un alibi, gen dovadă că activitatea a fost anunţată, s-a desfăşurat conform cerinţelor, a avut succes deci trebuie finanţată şi în viitor în aceleaşi circumstanţe.

#1173
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,212
  • Înscris: 24.11.2019
Apropo de faptul ca nu mai vezi caini in centrul Bucurestiului si de ce va spuneam ca la orice plimbare vad minim unul. Si nu ma refer la cainii cu stapan si in lesa (ora 11:56).

Ce poti sa ai impotriva acestui caine si a stapanului sau?!

Langa Hotel Marriott, ora 11:32, caine vagabond sau iesit din curte fara bilet de voie:


Ceva mai incolo, vizavi de Catedrala "Mantuirii Neamului", un alt caine (ora 11:48:). Asta era in modul stealth. Tot mare, dar nu a vrut sa se lase fotografiat. S-a ascuns pe dupa sau sub masini. Nici macar coada nu am reusit sa o fotografiez. Am incercat doua poze dar in niciuna nu apare. Disparea inainte sa dau click. Accept ca nu ma credeti, si fabulez...

Ambii singuri, fara haita blanzi si speriosi. Pe cateaua pe care am reusit sa o fotografiez o mangaia doamna care se vede alaturi, cu spatele in prima poza, in geaca gri albicioasa pantaloni verzi, si cateaua era evident speriata si nu accepta mangaierile. Se tot retragea. Tot evident, dar nu se vede in poza, alapta...

Edited by MiaJiro, 30 January 2023 - 14:25.


#1174
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,212
  • Înscris: 24.11.2019
Acum graieste "matematicianul" la televizor! Acum, la 14:40.

Ne spune ce "o" sa faca si cine "o" sa ne spuna "daca" se "va" face si ce problema "exista acum", de zeci de ani - deci nu este a lui... Aici e legatura cu Firea...

Care e solutia:
  • Sa microcipam si sterilizam ("voi propune o suma consistenta" si "o suma suficienta") - pe bune? Si acum mai se gandeste tot la bani si cum sa-i ia firmele prietene?
  • E nevoie in schimb de... sanctiuni... dar, nu vom amenda decat...
  • E nevoie sa controlam...
Aici ma opresc! Pai nu este controlul unul dintre atributiile si obligatiile conducerii?
  • Dar nu intra in dezbateri despre vinovatii
  • El crede ca cetatenii asteapta de la el ceva, de genul colaborarii... Eu astept altceva. Dar nu pot sa spun ca l-as vrea microcipat si sterilizat. Nu pot. Dar mi-as dori.
Si aici chiar ca ma opresc, fiindca in continuare spune "cine este responsabil", sau altfel spus intre cine se imparte vina pentru ca niciuna dintre institutiile abilitate nu isi face treaba.

Rusine Mucusor cel Mare! Ca macar Muc cel Mic era poveste.

Mai ales ca multumeste in final colaboratorilor si sutelor de bucuresteni care adopta. Si-i incurajaza. In special pe cei de la sectorul 1.

Ne sta la dispozitie...

TERMINAT. Eu, nu el...

La intrebari, raspunde agresiv:
  • Nu mai avem caini peste tot (doar local...)
  • V-am raspuns la intrebare
  • Hai sa nu politizam
etc.


Asta e omul pe care il dorim! Si in mod sigur totul o sa se rezolve.

Initiator, rog raportare si banare!
Ca altfel cine stie ce mai spun! In acord partial cu opinia ta despre caini (sau nu?) dar impotriva unei orientari la moda.

Edited by MiaJiro, 30 January 2023 - 15:03.


#1175
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,809
  • Înscris: 15.06.2004
Mucusor are o hartie semnata de el intr-un studio tv, in direct cum ca daca nu va rezolva problema cainilor maidanezi in 6 luni de la alegerea sa ca primar isi va da demisia.

Ce pretentii puteti avea ?

#1176
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,920
  • Înscris: 10.12.2006
Exista oameni din astia ca Gabriela Firea, foarte destepti si capabili, dar pe masura de scarbosi si corupti. Apoi Nicusor Dan, pe care il cred cu intentii bune, dar un incapabil habarnist. Firea nu facea ca nu voia, Nicusor nu face ca nu poate.

#1177
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,212
  • Înscris: 24.11.2019
Ma gandesc ca dupa cum dau like, unii vor spune ca sunt tampit! Ma contrazic?
Nu!
Adica nu ca nu-s tampit! Posted Image
Chiar dau like la ce imi place... Indiferent daca ar putea fi impotriva a ceea ce am sustinut in argumentare.

Cred ca asta insemna "forum"! Si "dialog".

Big like Mizu!

Edited by MiaJiro, 30 January 2023 - 15:16.


#1178
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,596
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMiaJiro, on 30 ianuarie 2023 - 14:50, said:

Care e solutia:
  • Sa microcipam si sterilizam ("voi propune o suma consistenta" si "o suma suficienta") - pe bune? Si acum mai se gandeste tot la bani si cum sa-i ia firmele prietene?
  • E nevoie in schimb de... sanctiuni... dar, nu vom amenda decat...
  • E nevoie sa controlam...
Microcipare şi sterilizare + creşterea capacităţii adăposturilor.
Mai uşor cu amendatul.
Mulţumiri oengeurilor.
Clar , cel puţin în următorii ani populaţia canină independentă va creşte constant.

#1179
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostMiaJiro, on 30 ianuarie 2023 - 14:50, said:

  • Hai sa nu politizam
Politizarea mortii unui om - asa cum o faci si tu - e unul dintre cele mai scarboase lucruri.

#1180
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,597
  • Înscris: 06.01.2007

View PostVaronul, on 30 ianuarie 2023 - 11:36, said:

digi24 s-au dus pe campul ala unde traiesc niste aurolaci cu caini lor
In burucul targului, nu ar trebui sa existe asemenea campuri. Oras manageriat proat.

3 masini de politie pe un camp? Ce faceau? Erau minim 10 politisti.
Nu politistii trebuie sa prinda cainii, insa pot face si ei sesizari, ca orice cetatean, daca tot umbla fleaura sau stau la teambuilding in locuri ferite de privirile indiscrete.
Scena e destul de penibila pentru domnii politisti si si-au dat si ei seama, dovada ca au spart imediat gasca. Probabil ca de-acolo or fi plecat in Delta Vacaresti, sa mai stea la cioace inca 4 ore.

#1181
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,068
  • Înscris: 15.12.2009

View Posteiffel, on 30 ianuarie 2023 - 15:06, said:

Mucusor are o hartie semnata de el intr-un studio tv, in direct cum ca daca nu va rezolva problema cainilor maidanezi in 6 luni de la alegerea sa ca primar isi va da demisia.

Ce pretentii puteti avea ?


Eu chiar nu mai am nicio pretenție.
Dacă mai era ceva de adăugat pe tema unui fail total și absolut.

#1182
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,454
  • Înscris: 05.07.2018
Zona aia abandonată e, de fapt, locul preferat al taximetriștilor pișăcioși.
Câini vagabonzi am văzut dintotdeauna acolo.
După părerea mea, terenul ăla este cel mai scump din București, dacă nu din România.

#1183
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,212
  • Înscris: 24.11.2019

View PostTS030, on 30 ianuarie 2023 - 15:35, said:

Politizarea mortii unui om - asa cum o faci si tu - e unul dintre cele mai scarboase lucruri.
Sunt nascut inainte de anii 60 si nici macar membru PCR nu am fost! Dar nu ma pot lauda ca as fi luptat impotriva lor. Poate cum poti tu...

Chiar nu fac politica. Dar nu mai vreau caini pe strada.

Atat.

#1184
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMiaJiro, on 30 ianuarie 2023 - 18:49, said:

Sunt nascut inainte de anii 60 si nici macar membru PCR nu am fost! Dar nu ma pot lauda ca as fi luptat impotriva lor. Poate cum poti tu...

Chiar nu fac politica. Dar nu mai vreau caini pe strada.

Atat.

Una e sa nu vrei alta este sa se poata, din cate observi a doua varianta e preferata in Bucuresti. Pana se hotarasc ei si ce si cum se mai inmultesc din nou maidanezii. Ca-i Nicusor de vina, cel mai bun primar pe care l-a avut Bucurestiul, ca-i ASPA care are 5 angajati care se ocupa efectiv de prinderea cainilor, ca-i Politia care sta la un pahar de vorba iar cand vede cetatenii o ia la sanatoasa, inca nu se stie. Intr-un final tot cel care a murit e vinovat, el si cetatenii care au tupeul sa mai mearga prin nu stiu ce zone, care mare atentie, sunt in buricul targului.

#1185
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 10.01.2019
Bine zis Nicusor e cel mai bun, ca nu amendeaza pe nimeni. Ieri unul, poate la anul mai multi, dar important e sa facem planul la cheltuit bani pt. sterilizari si inghesuit in adaposturi..

#1186
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostMiaJiro, on 30 ianuarie 2023 - 18:49, said:

Chiar nu fac politica.
Ai facut politica la greu in postul respectiv.

#1187
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,068
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTS030, on 30 ianuarie 2023 - 19:40, said:

Ai facut politica la greu in postul respectiv.

Suntem pe aria politică, deci oricine poate discuta orice aspect dpdv politic.

Fără a primi calificativul de ”scârbos”!

Doar modul în care autoritățile publice își pasează responsabilități și atribuții poate fi calificat în felul ăsta!

#1188
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 12.08.2020

View Postantinari, on 30 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Microcipare şi sterilizare + creşterea capacităţii adăposturilor.
Mai uşor cu amendatul.
Mulţumiri oengeurilor.
Clar , cel puţin în următorii ani populaţia canină independentă va creşte constant.

Pai cand “mai usor cu amendatul”, clar ca populatia canina o sa creasca. Da de ce “mai usor cu amendatul”? Adica ai un caine (nu vorbim de patologic, “colectionari”, “iubitori”), exista o lege care spune ca el trebuie cipuit si sterilizat, cum facem sa se respecte legea? Daca “mai usor cu amendatul”, atunci sa mergem pe puscarie. Ca eu asa stiu, nu respect legea sunt amendat sau fac puscarie. Daca nu ar fi asa m-ar durea in cot de legi, de toate legile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate