Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cancel Culture, sex, politica si toate cele.

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#55
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

 borhot, on 16 ianuarie 2023 - 13:28, said:

Andrei Șerban: Ați văzut cazul Felix Alexa, deci semnele sunt aici. În Franța e la fel ca în America, când merg la Paris îmi e la fel de frică să vorbesc ca la New York. Suntem în plină evoluție a unui curent absurd, radicalismul de stânga e atât de crud, de dement, de simplist, mai ales în America unde spun că negrii trebuie să ocupe toate pozițiile.


Bosorogul ala cel mai probabil are niste viziuni politice care il fac sa bata campii cu gratie. Mi-e greu sa cred ca un individ cu educatia lui nu a inteles ce s-a intamplat in cazul lui Felix Alexa. Deci tind sa fiu sceptic si cu privire la restul declaratiei si cu buna sa credinta. Sau poate i se pare si lui ok ce a facut Alexa, ca mai sunt d-astia care, cu toata educatia, formarea comunista nu i-a dezvatat de obiceiuri.

Quote


Mai multe foste studente, acum actrițe, regizoare sau scenografe l-au acuzat pe regizorul Felix Alexa, 55 de ani, de hărțuire sexuală. Experiențele relatate vorbesc despre avansuri, mesaje insistente, urmăriri, amenințări sau șantaj profesional. Una dintre victime a făcut plângere la poliție după ce Alexa i-a spart ușa de la casă și cauciucurile de la mașină.


Edited by george_alexandru, 16 January 2023 - 14:03.


#56
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,170
  • Înscris: 30.11.2021
Ma gandesc pe vremea cand preda, Jordan Peterson, era el profesor la o universitate, gasiti filmuletele pe youtube.
Si povestea de toata presiunea care se punea pe el, sa fie ANULAT, sa fie demis, sa ii fie distrusa viata privata.

Si de duce la Joe Rogan, explica acolo ca venea acasa de la serviciu, discuta cu nevasta, cu familia lui. Ca ete se apucara sa stranga semanaturi pentru demiterea lui. Sa-i termine cariera, sa-l discretize.
Si fata lui, stai linistit taticule, au doar cateva sute de semnaturi.
Si povestea ca asa a ajuns lumea, cateva sute de semnaturi nu mai inseamna mare lucru.

Am o cunostinta care tot foloseste citatul ala "Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine"
Democratia nu s-a castigat in 1989 si gata. Democratia se castiga si se lupta pentru ea, in fiecare zi.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 14:21.


#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,701
  • Înscris: 07.02.2003
Confunzi cultura cu extremismul... cred ca era mai bine sa scrii cancel extremism, nu culture ca aia nu cultura oricum.

Zicea bine mishuletzu: https://forum.softpe.../#entry29676012

Edited by andreic, 16 January 2023 - 14:35.


#58
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,425
  • Înscris: 16.03.2011

 Manasu, on 16 ianuarie 2023 - 10:07, said:

Asta intra la cancel culture?

O profesoară de arte din SUA le-a arătat studenților o pictură cu profetul Mohamed. Conducerea a concediat-o și a catalogat gestul „islamofob”

Pentru că în cultura musulmană există un tabu puternic împotriva reprezentării vizuale a profetului, López Prater și-a avertizat studenții că urma să arate acea imagine. A menționat asta atât în programa de curs, cât și în timpul orei, pe 6 octombrie, înainte de prezenta o copie a picturii. Le-a oferit studenților opțiunea să nu participe la curs. Nimeni nu a plecat, însă una dintre studente, Aram Wedatalla, a făcut ulterior o plângere la administrație. Într-un interviu din decembrie pentru revista colegiului, studenta, de origine sudaneză, a spus că a fost „orbită” de imagine.

https://www.libertat...lamofob-4407965
Asta se intampla cand nu ai pus piciorul in prag cand a trebuit,nenea musulman asta e casa mea,nu-ti place? du-te.....la tine acasa

#59
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,170
  • Înscris: 30.11.2021
andreic - Vezi cum este cu tema aruncate de dragul de a duce discutia in alta parte?
Tu te faci ca cancel culture are legatura cu extremisul.
Eu ar insemna sa dau exemple si sa duc discutia intr-o legatura care nu are legatura cu cultura asta de iti distruge viata daca nu esti atent ce zici sau ce faci.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 14:40.


#60
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 14:39, said:

iti distruge viata daca nu esti atent ce zici sau ce faci.

Cred ca este destul de simplu sa:

-nu-ti bati nevasta
-sa nu faci sex cu studentele tale...din dragoste, evident, nu pentru promovare :lol:
-sa nu-ti hartuiesti si sa nu-ti ameninti fosta iubita

Sigur, mai e si varianta victimizarii si invocarii "cancel culture"...dar nu prea prinde la public si cu siguranta nici la autoritati.

#61
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Poate ca Andrei Serban se refera la faptul ca, asa cum se intampla acum Occident, si la noi se pleaca de la prezumtia de vinovatie atunci cand o femeie (sau mai multe), aduc o acuzatie unui barbat heterosexual alb.

In rest, eu am dorit sa subliniez opinia sa legata de SUA (din perspectiva experientei personale).

Urmaresc acest fenomen de cel putin 10 ani, iar dupa cum evolueaza lucrurile, concluzia mea ar fi ca exista riscul ca ideologia asta neocomunista de rit apusean, sa ia amploare si la noi.

#62
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
In cazul lui Felix Alexa, omul a recunoscut ca a facut sex cu studentele sale. A zis insa ca a fost iubire (sic!), nu sex contra examen.

Ca (fost) profesor, imi este greu sa cred ca Andrei Serban a considerat acceptabil acest gest, dar s-a grabit sa puna eticheta de "radicalism de stanga".

Edited by george_alexandru, 16 January 2023 - 14:50.


#63
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,170
  • Înscris: 30.11.2021
george_alexandru - Postezi mesaje pasiv agresive.
Daca isi bate careva nevasta, sa se duca la puscarie.

Tu ce gandesti? Cancel culture inseamna ca te scapa de puscarie?
Ia de te uiti pe wikipedia si pe orice pagina, cea ce postezi tu nu are legatura cu cancel culture.
Viol, baut nevasta, tu crezi ca astia scapa de puscarie? Ai o gandire de pare ca ai ajuns la o varsta dar nu intelegi mare lucru.

#64
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
@MindArchitect, te faci ca nu intelegi, dar tu ai inceput topicul cu astfel de exemple, cu politicianul care isi batea sotia si cu bucuresteanul care isi teroriza fosta iubita.

Edited by cristiandrei, 16 January 2023 - 15:05.


#65
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 15:01, said:

Ai o gandire de pare ca ai ajuns la o varsta dar nu intelegi mare lucru.

Si cu toate astea tu ești cel care atacă persoana în loc să combată ideea.

Eu doar am preluat ce ai scris. Ai considerat că ăla care și-a bătut nevasta și justițiarul lui peste care își hartuia iubita sunt victime ale cancel culture. Mai jos postarea:

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 09:56, said:


Am observat ca se tot vaneaza tot felul de personaje, scos teme, filmari, folosit orice lucru pentru a se anula ceva.
Ex. Se cearta un politician cu sotia, cheama sotia politia, automat toata planeta sa-l anuleze ca este "wife beater", adica cineva care isi bate sotia.

Apare un tip, justitiarul din berceni, apare un filmulet in care un tanar strange in brate o tipa intr-o scara de bloc, automat se incearca anularea lui, negarea tuturor lucrurilor bune pe care le-a facut.


Acuma ce să cred, că tu nu înțelegi ce e cancel culture sau că aceste comportamente sunt acceptabile? Zici apoi că nu sunt acceptabile, atunci înseamnă că nu ai înțeles subiectul topicului pe care tot tu l-ai deschis.

Eu tind să cred că tu doar cerseai niște atenție sau cautai flame.

 cristiandrei, on 16 ianuarie 2023 - 15:03, said:

@MindArchitect, te faci ca nu intelegi, dar tu ai inceput topicul cu astfel de exemple, cu politicianul care isi batea sotia si cu bucuresteanul care isi teroriza fosta iubita.

Nu se face, chiar nu înțelege.

Edited by george_alexandru, 16 January 2023 - 15:07.


#66
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,170
  • Înscris: 30.11.2021
Una este sa scoti ceva din context si ala este sa tot mesteci acceasi guma asteptand rezultate diferite si alt gust.

Daca cineva este gasit vinovat, ala o sa se duca la puscarie.
Dar a rezuma toata discutia, tot ce am discutat noi, despre scoala, politica, sa fii nebun sa zici ca o poti rezuma la bate nevasta, asta este derlir.

Cu atat mai mult ca sunt mii de filmulete pe youtube, google, adica cine este curios poate doar cauta pe google sau youtube "cancel culture".
Nu este nevoie de tot recurgetat ceva exemple care poate au fost sau nu au fost inspirate, despre asta si este vorba.
Voi exact asta faceti acum, fu cineva inspirat sau neinspirat la scrie ceva si acum hai sa repetam si sa ramanem blocati la o anumita idee in loc sa discutam despre fenomenul asta numit cancel culture si political corect.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 15:14.


#67
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Atunci roaga un moderator sa inchida topicul si incepe unul despre Cancel culture, fara tentative de a scuza agresori.

#68
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,170
  • Înscris: 30.11.2021
Da nici nu se scuza vreun agresor si de ce sa fie inchis subiectul? Nu suntem cu toti trecuti de o varsta sa trecem cateva cuvinte daca nu anulam ceva?
a.
Daca ala, vreunul dintre ei, ca eu am si uitat exemplele pe care le-am dat, asa trebuie sa mearga discutia, nu stai agatat cu orele pe un singur lucru, nu este sanatos.
Daca vreunul dintre exemplele folosite de mine, este vinovat, sa faca puscarie.

Cand o dam la orice lucru sa se inchida, sa se anuleze, asta inseamna, ne cenzuram singuri ca nu reusim sa mergem mai departe.
Ce sa ii fac eu? Sunt adult, am observat acolo 2 tineri, un el si cu o ea, nu stiu contextul, el s-a dus la ea, inteleg ca fosta, inteleg din ce este pe youtube ca este o intreaga poveste intre ei. El s-a dus la ea, ea l-a respins, justitia si-a facut treaba.
Acum sunt care cautau persoane din viata lui, trecutul lui, sa-l termine de tot.
Cea ce scriu eu este din ce cautai pe internet si este dreptul lui la replica, mesajele postate de el, nu am eu treaba cu ancheta penala, nu pot eu influenta pe forum parerea judecatorilor sau a procurorului sau cum se procedeaza ca din fericire nu am patit sa iubesc o femeie asa de mult sa o caut dupa ce ne-am despartit.

Acum culmea la discutie, ar trebui cineva sa zica, aha, discutati despre justitiarul ala. Sa posteze alt mesaj la cea ce am scris eu.
Si aici care ar fii in greseala? Eu, ca am deraiat de la subiect de dragul de a explica ceva logic.

Asa si pe tipul cu Ucraina, noi cate belele am avut cu Ucraina. La Eurovision tot asa s-au anulat voturile si s-au dus catre Ucraina.
A comentat careva? Am scris eu vreun mesaj.
https://romania.euro...a/31853166.html

Noi nu suntem invatati cu cancel culture, pur si simplu esti anulat, iti este anulat dreptul la replica. Daca cumva zici ceva contra... o sfarsesti.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 15:29.


#69
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Iarasi faci varza, pana la urma despre ce vrei sa discutam? Despre Ucraina? Despre Berceni? Despre topicuri inchise?

Anularea dreptului la replica este alt lucru,nu este "Cancel culture", trebuie sa incerci sa stapanesti un pic termenii inainte sa-i dezbati.

Si revenind, daca nu stii contextul, informeaza-te inainte sa sustii ca doar se imbratisau!
Iar faptul ca unii cautau in trecutul lui iarasi nu este Cancel culture, de multe ori agresorii au o istorie de violenta in trecut, poate sunt si alte victime care au nevoie sa li se faca dreptate, victime lipsite de aparare, cu traume cand vad ca ele sufera iar agresorul este vedeta pe youtube.

Faci cum faci si iarasi ii iei apararea, si apoi tot noi nu vrem sa ne lepadam :D

#70
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,170
  • Înscris: 30.11.2021
Stateam acum si ma gandeam? Traiesc in tara care a dorit sa fie demisa Andrea Esca ca s-a dus si a luat un inverviu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aRProksMHss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au preluat o stire cum a fost si cu Papa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sc2frOLjXcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si erau ofticati internauti, sa fie demisa de la pro tv, cariera ei sa se termine, acum.
Cum lua interviu astuia, neceredincios, sau ce este!? Sa fie data afara de la ProTv.

Si ma uitam? Nu am vreo chestie extrema cu religia, m-am nascut Crestin Orodox si asta sunt.
Am urmarit si mesajele de pe youtube ale persoanei respectie, mesaje placute, indeamna la calm, pace spirituala.
Ma gandeam? Sa o dea pe asta fara ca ce? Sa o anuleze? Nu a indemnat pe careva sa isi schimbe religia.
Si daca o facea, ce ar trebui? Sa le fie interzis si Martorilor lui Jehovah sa mai bata la usa? Sau sa nu isi mai poata expune carucioarele prin oras?

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 15:42.


#71
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Cel mai mare CANCEL e cel dat de razboi - razboiul iti da cancel cultural + cancel fizic la modu fizic se bubuie persoane, biblioteci, biserici etc Se pot arde carti, se cenzureaza, se fura opere de arte, se strica iremediabil monumente etc.

Ce se intampla in UE, SUA e un cancel soft pe un fond de bunastare si plictiseala, nevoie de drama din prea mult bine. Pana la un punct ar parea cat de cat ok mai ales pt unele teme - se vede ca incercam sa evoluam cumva, sa fim mai buni, dar nu stim cum sa o facem, schimbarile sunt superficiale, ipocrite, asa ca se ajunge la fenomenul de a modifica cuvinte, de a ne ultragia pt nimicuri, de a acoperi cu sclipici unde nu trebuie sa fie sclipici ( cenzura din unele re-editari de carti pt copii ).

Mai sunt si unele miscări " pe trend" care atrag oamenii care vor si ei cele 15 minute de faima, vor oarecare faima in online, sa simta speciali - sa faca un pic pe justitiarii din tastatura mai ales.

Cele mai rele insa sunt razboaiele, alea niveleaza si canceleaza tot, nu doar cultura ci si vieti omenesti. :(

Cancel culture a fost mereu pe pamant - religiile ALEGEAU ce sa gandesti, ce sa citesti, sute de ani a fost asa. Dictaturile moderne si ele aveau apucaturi. + conflictele, razboaiele, incendiile etc. Cat o sa existe omul pe pamant va fi si fenomenul asta, pt ca e vorba de putere si control, cine deține adevarul, oamenii s-ar vrea proprietarii adevarului.

Deocamdata in UE, SUA asistam la un soft power, soft cancel. Nu ar trebui sa fim prea ingrijorati.

Edited by tipareth, 16 January 2023 - 16:56.


#72
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 15:42, said:

Stateam acum si ma gandeam? Traiesc in tara care a dorit sa fie demisa Andrea Esca ca s-a dus si a luat un inverviu.
"Tara care a dorit"?!?
Ai un link spre presidency.ro?!?
Cand au demis-o?!? Mi se pare ca am văzut-o, o fi fost o clona?!?

Nu mai bine nu te mai gândești?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate