Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cancel Culture, sex, politica si toate cele.

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,980
  • Înscris: 30.11.2021
Citeam pe subiectul cu China, unde au interzis Winnie the Pooh din cauza ca seamana cu conducatorul.
Si pur si simplu au interzi filme, au actori pe care i-au anulat pentru vreo declaratie politica sau ca au jucat in vreun film.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 10:46.


#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 george_alexandru, on 16 ianuarie 2023 - 10:45, said:

Dacă te referi la ăla din AUR:

1.Acolo a fost cearta urmată de bătaie.
2. Partidul din care face parte are în program susținerea familiei

Faptul că l-au exclus din partid e normalitate, nu cancel culture. Si nu e primul, l-au mai exclus si pe spărgătorul de bancomate care în pauza de muncă își bătea iubita. La fel, tot normalitate.

In Olteania rupta-n "but"" e cancel culture cu praz si zaibar.

Edited by marius.bunu, 16 January 2023 - 10:51.


#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
Parcă văd că urmează "o fi zis ea ceva de a bătut-o" sau "ce, voi nu vă bateți nevasta?" :lol:

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,980
  • Înscris: 30.11.2021
george_alexandru - Nu duce discutia in derizoriu. Nu are legatura ceva ilegal, ceva pentru care faci puscarie cu cancel culture.

#23
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
De cativa ani sunt si la noi tentative: era una, Tunegaru parca o chema, care spunea ca trebuie scoase din scoli cartile lui Sadoveanu, Slavici, Negruzzi, etc,
Mai sunt si multi fosti scriitori, poeti, artisti, care sunt "cancelati" pentru convingerile politice pe care le-au avut (ex cazul liceului Mircea Vulcanescu).

O sa ne faca stangistii o lista cu ce putem citi, ce muzica putem asculta, ce filme putem vedea, ce denumiri putem pune strazilor, liceelor, etc...

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 10:55, said:

george_alexandru - Nu duce discutia in derizoriu. Nu are legatura ceva ilegal, ceva pentru care faci puscarie cu cancel culture.

Nu duc în derizoriu, doar am preluat exemplul pe care tu l-ai dat ca fiind "cancel culture".

 Bursul, on 16 ianuarie 2023 - 10:16, said:


Chestii americane. Ceva exemple din Europa ai?

A devenit o adevărată modă să discutam despre ce se întâmplă în America ca și cum inevitabil se va întâmpla și aici. Măcar de am discuta despre lucrurile pozitive de acolo.

Edited by george_alexandru, 16 January 2023 - 11:00.


#25
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 baribalu, on 16 ianuarie 2023 - 10:21, said:

S-o fii simtit fata jicnita ca nu are cultura. O fii crezut ca a primit cartea, sa se cultive nu mai fie proasta.Posted Image
Pai chiar nu are.
Sa pui ganduri negandite in carca altuia e de toata jena.
Denota probleme grave la mansarda.

 george_alexandru, on 16 ianuarie 2023 - 10:59, said:

Nu duc în derizoriu, doar am preluat exemplul pe care tu l-ai dat ca fiind "cancel culture".



A devenit o adevărată modă să discutam despre ce se întâmplă în America ca și cum inevitabil se va întâmpla și aici. Măcar de am discuta despre lucrurile pozitive de acolo.
De exemplu dreptu' de a detine arme de foc. :notangel:

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
Asta ne mai lipsea, să deținem arme. Nu-i de ajuns că ne luăm la bataie din tot felul de nimicuri, de la ocupat locul de parcare până la "ce te uiți bă așa la mine? ".

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,980
  • Înscris: 30.11.2021

 Manasu, on 16 ianuarie 2023 - 10:58, said:

De cativa ani sunt si la noi tentative: era una, Tunegaru parca o chema, care spunea ca trebuie scoase din scoli cartile lui Sadoveanu, Slavici, Negruzzi, etc,
Mai sunt si multi fosti scriitori, poeti, artisti, care sunt "cancelati" pentru convingerile politice pe care le-au avut (ex cazul liceului Mircea Vulcanescu).

O sa ne faca stangistii o lista cu ce putem citi, ce muzica putem asculta, ce filme putem vedea, ce denumiri putem pune strazilor, liceelor, etc...
Stiu ce zici.
Si mai stiu bine de cand am apasat butonul "Publica" , stiam ca or sa fie care din 1000 de cuvinte ale mele, or sa scoata din context un cuvant si or sa faca tot posibil sa anuleze, sa inchida. Eu sunt sigur ca sunt care dau rapoarte la subiect, ca asta este cancel culture, sa nu se discute despre anumite teme, ca nu sunt political corect, ca nu sunt pe placul meu ca individ, ca etc...

Sunt ca aia care duc la dezbateriile alea publice, gratuite, unde se duce careva doreste. Ce crezi? Se duc care doresc tocmai interzicerea temelor care nu usnt pe placul lor. Pe sistemul? Sa fie democratie dar sa fie o democratie cum este in China, sa decida cineva ce avem sa citim, ce filme avem voie sa vedem si obligatoriu ce teme avem voie sa discutam, altcumva nu suntem political corect, sa fim anulati.

Daca caut pe internet cred ca gasesc filme cu majoritatea actorilor care ne-au facut copilaria frumosa, cred ca majoritatea apar in vreo filmare politica, nu conteaza ca nu au rostit ei vreo oda conducatorului, conteaza ca erau pe acolo si dintr-o? Cat avea programul de sarbatori inainte? 1 ora, din ora respectiva, 1-2 minute erau gargara si propaganda politica cum faceau toate tarile comuniste, chiar si alea democratice tot au filme despre razboi, versiunea lor.
Si din cauza la alea 1-2 minute, cum zic, vreun copil care rostea si el o oda conducatorului si la cum erau vremurile respectiv, saracul copil cred ca era si mandru si bucuros ca apare la tv, ca nu-l interesa pe el cine este Ceausescu.

Am scris mesajul asta si mi-am adus aminte de perioada 90, cum erau inceputurile cenzurilor democratice, ca altcumva nu pot sa le numesc.
Erau idile alea cu "Sa ardem toate manualele scoalare ca au poza lui Ceausescu pe ele".
Si te duceai la scoala, departe de politica de la tv, si ce crezi? Se predau manualele, alea care se predau de pe un an pe altul, se rupea prima sau a doua foaie, aia care era cu poza lui Ceausescu.
Atat. Era asa de simpla rezolvarea fara anulat, fara ars cartile respectiv.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 11:12.


#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 09:56, said:

Inainte sa se faca careva ca nu intelege ce este "cancel culture" -> https://en.wikipedia.../Cancel_culture Poate sa citeasca acolo mult si bine inainte sa posteze pe subiect.

Am observat ca se tot vaneaza tot felul de personaje, scos teme, filmari, folosit orice lucru pentru a se anula ceva.
Ex. Se cearta un politician cu sotia, cheama sotia politia, automat toata planeta sa-l anuleze ca este "wife beater", adica cineva care isi bate sotia.

Apare un tip, justitiarul din berceni, apare un filmulet in care un tanar strange in brate o tipa intr-o scara de bloc, automat se incearca anularea lui, negarea tuturor lucrurilor bune pe care le-a facut.
Pardon!
Dar in filmarea aia nu apare un tanar care strange in brate ci un tanar care nu intelege un concept oarecum simplu, "NU".

Edited by MarianG, 16 January 2023 - 11:15.


#29
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,980
  • Înscris: 30.11.2021

 futurist, on 16 ianuarie 2023 - 11:04, said:

De exemplu dreptu' de a detine arme de foc. Posted Image
Este o dezbatere interesanta. La ei, dreptul respectiv este strans legat de istoria lor, cum s-au facut ei ca tara. Si din cauza asta nu or sa fie armele prea curand la liber in Europa, noi nu prea avem istoria lor.
Si daca te uiti pe documentare, majoritatea armelor care sunt folosite in jafuri, crime, sunt arme ilegale, arme furate.
Chiar nu vreau sa intram in discutia despre armele americane.
Dar, este si asta o tema cu anularea unor drepturi, trecerea de statistica, sa se simta bine o anumita parte a populatiei care are o anumita opinie.

Din cauza asta nu avem noi crime in Romania.
Americani au legalizat marijuana dar au ceva cu avorturile.
Asta este diferenta dintre a discuta despre ceva ce nu este pe placul meu si a incerca sa imi fac tema mea politica personala sa inchid gura tuturor celor care discuta despre asa ceva.

Cate lucruri sunt care imi plac in Romania si care imi displac. Asta este peste tot, doar ca nu fac scopul meu personal sa termin cariera tuturor persoanelor cu care discut, ca nu sunt temele respective pe placul agendei mele.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 11:18.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 argonaut, on 16 ianuarie 2023 - 10:16, said:

Ai explicat si rasexplicat dar care este tema discutiei, cancel? sex? politica? Nicoleta? toate cele?!
Nicoleta cancelat partidul de sex.

#31
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

 echoshoworacle, on 16 ianuarie 2023 - 11:13, said:

Boicotez orice personalitate, artist, politician, partid politic, care cel târziu pe 26-27 februarie 2022 n-a țipat cât l-au ținut boșogii social media; Slavă Ucrainei, Putin este criminal de război. Unii au mai dres busuiocul prin implicare activă, prin deplasări în ukr, prin strângeri de fonduri și donații. Cancel! Cancel! Cancel! Cancel! Și la bibliotecă trebuie umblat orice carte care propagă idei imperialiste ruse trebuie marcată cu markerul permanent! Cinematografia rusă am desființat-o, nu mai există. Rușii sunt o hoardă barbară până nu vor trece prin toate etapele prin care a trecut germania după WWII; reparații de război de pestre un trilion USD(doar până astăzi!) demilitarizare și dezarmare, memoriale ale victimelor din Ucraina peste tot prin federația rusă, schimbarea curiculei școlare, tribunal international pentru elita politică și militară.

Trista viata acolo la tine, in Tiraspol :)

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 george_alexandru, on 16 ianuarie 2023 - 10:45, said:

Dacă te referi la ăla din AUR:

1.Acolo a fost cearta urmată de bătaie.
2. Partidul din care face parte are în program susținerea familiei

Faptul că l-au exclus din partid e normalitate, nu cancel culture. Si nu e primul, l-au mai exclus si pe spărgătorul de bancomate care în pauza de muncă își bătea iubita. La fel, tot normalitate.
Foarte adevarat.
Pai eu zic sa ii luam la puricat pe toti, si evident sa nu le acordam locuri calde sau in cel mai rau caz votul nostru.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,541
  • Înscris: 30.08.2017
Ala n-a fost luat la puricat, ci a sunat nevasta la politie, cazul a ajuns in presa, AUR a incercat s-o dreaga insa s-au prins repede ca sunt penibili asa ca l-au dat afara. Din pacate multe cazuri nu ajung pana la politie sau in presa, asa ca nu se aude de ele.

Edited by george_alexandru, 16 January 2023 - 11:26.


#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 Manasu, on 16 ianuarie 2023 - 10:58, said:

O sa ne faca stangistii o lista cu ce putem citi, ce muzica putem asculta, ce filme putem vedea, ce denumiri putem pune strazilor, liceelor, etc...
ii invit intr-un anticariat sa vad cum le sta inima inconjurati de cuvinte pe hartie

 george_alexandru, on 16 ianuarie 2023 - 11:25, said:

Ala n-a fost luat la puricat, ci a sunat nevasta la politie, cazul a ajuns in presa, AUR a incercat s-o dreaga insa s-au prins repede ca sunt penibili asa ca l-au dat afara. Din pacate multe cazuri nu ajung pana la politie sau in presa, asa ca nu se aude de ele.
era un indemn pentru restul membrilor din presa

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,980
  • Înscris: 30.11.2021

 echoshoworacle, on 16 ianuarie 2023 - 11:13, said:

Boicotez orice personalitate, artist, politician, partid politic, care cel târziu pe 26-27 februarie 2022 n-a țipat cât l-au ținut boșogii social media; Slavă Ucrainei, Putin este criminal de război.
Stai asa? Nu poti discuta despre Putin si sa zici "sa-l anulam pe Putin". Putin este presedintele unei tarisoare care a invadat o alta tarisoara in numele unei idei proaste, scuza asa de simpla ca este aberanta, ca face un exercitiu de razboi.
Din cauza lui Putin zilnic se moare in Ucraina, nu poti sa confunzi o idee sa zici sa-l "Cancel" pe Putin.

Una este razboi in care mor persoane si alta este sa dai tu cancel unui politician, actor, vreun fraier care i-a fost ridicat mingea la fileu si a zis ceva mai sensibil.

Tu ce vrei? Cum fac astia cu cancel culture, sa fie deportati toti rusi din europa?
Cum au patit vblogeri din Rusia? Care nu aveau vreo legatura cu sustinerea dictatorului, nu faceau politica.


Asta ce inseamna? Ca eu, ca roman, ca m-am nascut in Romania, eu ca roman sa fiu persecutat daca stau de ani de zile in UK? Si se hotaraste Romania sa atace Ucraina, ce inseamna asta? Ca sa fiu eu deportat inapoi in tara?

Am cunostinta care lucraza in Italia, Spania, Germania, Anglia, au acolo firma, ce ar insemna sa intre Romania in razboi? Sa fie deportati, sa le fie inchise firmele? Ei nu mai au vreo treaba cu Romania, si-au vandut toate proprietatile doar ca sunt nascuti in Romania.

#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 10:18, said:

M-am uitat si de 1 Martie, foarte multe persoane care nu dadeau martisoare sa nu fie acuzate ca sunt libidinosi, ca ating cum nu trebuie doamnele.
Sau cel mai ciudat gest, aia cu lasatul martisorului pe masa cu gandul sa se simta careva hartuita.

Imi aduc amite un film in care un tip facuse cadou o carte unui colege, aia anuntase Resursele Umane si l-au concediat. Dar asa in fata ii zambea.
Acum serios vorbind, cum sa te duci cu cadouri ptr colegi, asa aiurea in tramvai?
Iar cu partea a doua, eu daca ii zic unuia zat!, zice ca sunt a dracului. Asa cica este politicos, cum a procedat tipa, cu zambetul pe buze...

Edited by Cr1spy, 16 January 2023 - 11:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate