Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cancel Culture, sex, politica si toate cele.

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#37
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 30.11.2021

 MarianG, on 16 ianuarie 2023 - 11:19, said:

Am avut surpriza sa ma duc la personal sa incerc sa rezolv ceva.
Sa spun motivul? Citesti "Resurse UMANE", adica biroul de la "Personal" si pare prietenos. Zici, ba, ma duc la Personal si par aia persoane dragute, hai sa rezolv ceva.
Apoi am urmarit si eu filmulete ca rolul H.R. nu este ala de a proteja angajatul, este ala de a proteja compania.
Si mi-am dat repede seama cum este cu political corect, cu ideile care nu dau bine, nu da bine sa fii tu contra sefului, esti angajat problematic.
Din fericire mi-am dat seama repede din cauza la filmele de pe youtube, inainte sa ma anuleze cu totul.

Dar asta ca idee cu cancel culture si idei periculoase in societatea moderna, sa te duci la personal ca te ajuta aia, ca doar asa pare ca este biroul respectiv.

Aveam un sef carismatic, popular, din popor, sotie acasa, copil, omul era destul de dragut, sublinez ca asta era firea lui, cu toata lumea, asa era mai carismatic.
Si la ceva timp se duce o tipa sa fie secretara lui, tipa divortata, mai libertina, din categoria care toata ziua bea cafea si fuma. Sa intelegeti utilitatea.
Si se duce tipa asta sa fie secretara, asta cum ziceam, dragut, atentie, intra cu ea in vorba, ea nu ii zicea nimic, NIMIC, subliniez nimic, ani de zile. Se pomeneste asta intr-o zi sa spuna la toata lumea de asta, sa dea o ALTFEL de conjunctura, de inteles, de a intrerpreta lucrurile respective.
Cu toate ca, glumea cu el, pareau super prieteni.
Asta era la 1 minut de a un scandal, ca o hartuieste sexual sau eu mai stiu.

Si ne uitam la tipa aia, care era destul de libertina, treaba ei, viata ei, tocmai asta este normalitatea, sa nu te intereseze nimenea altcineva inafara de persoana ta, sa nu te bagi in viata cuiva.
Si cred ca toti care eram atunci pe acolo, cred ca pe toti ne-a cuprins asa un fior rece, ete cum poti sa o patesti, este nevoie doar o persoana, ca poate sa fie si barbat, ca tipul respectiv era dragut cu toata lumea, este nevoie doar 1 persoana sa zica ceva si apoi tu o sa te ingropi singur in incercarea de a te scuza.

Asta political corect, cancel culture, la asta trebuie sa fii atent.
Ca mai sunteti pe forum care ma duceti in alte tarisoare si primul gand este ca "ba, aia nu sunt ca noi, englezul este mai rece". Tocmai daia este mai rece, sa nu dea de belele.
La noi in tara este o moda sa iti faci familia la job, sa te casatoresti cu o colega, cate cunostinte nu am.
In strainatate sunt regulamente care iti interzic treaba asta, tocmai sa scuteasca amandoua tabere si compania de probleme.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 11:41.


#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
si a fost corect fata de ea ca el sa dea o ALTFEL de conjunctura?

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 30.11.2021

 Cr1spy, on 16 ianuarie 2023 - 11:31, said:

Acum serios vorbind, cum sa te duci cu cadouri ptr colegi.
Sa nu ma scuz aiurea. Am mai scris pe forumul asta si s-au mai suparat pe mine sau le-a parut ciudat ca eu nu dau martisoare.
Si tot timpul am argumentat cat se poate de simplu. Ca eu nu dau martisoare femeilor cu care nu am vreo legatura amoroasa sau gand.

Ca o mica paranteza, precizare facuta ca imi esti draga. Mai nou nu se mai poarta gestul ala simbolic cu a pune un martisor in pieptul unei femei, sa nu o intepi ca mai sunt care nu poarta sutien sau ca atingerile alea nu sunt tocmai potrivite.
Mai nou se poarta floricelele acompaniate cu bratara.
Nici nu stiu cat costa? Crinul? Cred ca crinul se da pe la birou, sper ca nu gresesc floarea, Crin intr-un buretele dala bagat intr-o cutie care costa vreo 25-50 de lei.

Nu mai este ca la scoala sa te duci tu cu 1 martisor de 1 leu.

Eu nu am dat vreodata martisoare, cand scriam pe forum? Ce se mai suparau ca nu era inca vreo discutie de hartuire sexuala, MeToo, cum gesturile mici se aduna si se contorizeaza.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 11:51.


#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 11:39, said:


Apoi am urmarit si eu filmulete ca rolul H.R. nu este ala de a proteja angajatul, este ala de a proteja compania.


Ti-au trebuit filmulete ca sa te prinzi? :lol:

E suficient sa ii auzi cand vorbesc despre FTE ca sa iti dai seama ca oamenii sunt niste valori intr-un tabel pentru ei.

#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 11:39, said:

nu da bine sa fii tu contra sefului

Te-ai nascut ieri? In ce univers sau in ce secol a fost vreodata bine sa fi tu contra sefului?

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 30.11.2021
MarianG - Aveam un coleg destul de afectiv.
Din categoria salut, imbratisoare, pupat de zilele de nastere, sarbatoare, pus mainile la gat daca venea din spate.
Ce sa fac? Sa-l acuz pe asta ca ma hartuia sexual?

Mai aveam un tip care pe cine avea el drag, omul trecut de o varsta, pe cine avea el drag, baga mana si mergea ca si cand ai merge cu gagica si o strangi de mijloc ca nici nu stiu pozitia.
Si asta era felul lui. Ca barbat, iti dai seama iti parea ciudat cand iti punea careva mana pe coaste doar ca esti barbat, pana mea.

Daia sunt bune subiectele astea, incepe sa devenim si noi ca straini, te gandesti de 10 ori inainte sa inviti o tipa de la job, nu conteaza ca aveti 100 de lucruri in comun, ca este multinationala mare, ai grija.
Si nu doar in relatiile astea de job, de orice fel.
Chiar si cand intri cu cineva in vreo discutie sensibila, de intra intr-o anumita zona.

Sunt teme de mai bine stai cuminte daca nu stii cum sa le abordezi, avoturile, relatiile la job.

Si iara? In timp ce scriu imi aduc aminte ca am urmarit pe Anda Adam la emisiunea cu Jurnalista aia Denis Rif cum o cheama.
Si toate intrebarile erau ca o minge la fileu, afirma prezentatoarea tot felul de lucruri si apoi se punea o intrebare inchisa.
Cine vrea sa urmareasca o persoana politica cum este terminata, incoltita, sa se uite la emisiunea asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SrlkTntXlIY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ii pune catreva intrebari despre un tip alaturi de care a cantat in tinerete, ii zice ca ea a sustinut miscare MeToo, alatura 2 stiri separate si dadea un anumit context, fix cum fac cei cu Cancel culture.
Eu nici nu stiam de tipul respectiv.
Derulati pana la 56:30 cum ii sunt puse in gura anumite cuvinte.
Si din fericire a stiut cum sa se apere, nu o banuiam capabila de asa ceva.
Urmaream aiurea inainte de culcare pe la televizor.

#43
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 11:49, said:


Eu nu am dat vreodata martisoare, cand scriam pe forum? Ce se mai suparau ca nu era inca vreo discutie de hartuire sexuala, MeToo, cum gesturile mici se aduna si se contorizeaza.
S-a tampit lumea si nu cred ca este de la #metoo. Poate de la bani, poate de la cap...

Also, iti recomand sa emigrezi din Oltenia.

Edited by Cr1spy, 16 January 2023 - 12:14.


#44
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 10:18, said:

M-am uitat si de 1 Martie, foarte multe persoane care nu dadeau martisoare sa nu fie acuzate ca sunt libidinosi, ca ating cum nu trebuie doamnele.

Sau in Ucraina, sunt rusi care bombardeaza scoli, fura din muzee ucrainene, inlocuiesc abecedearele ucrainiene cu cele rusesti, muta copiii ramasi orfani dupa ce le-au omorat parintii in Rusia ca sa-i "reeduce" pe model rusesc. Toate aceste crime, tot acest genocid pentru a sterge cultura si identitatea ucraineana.
Dar da, la noi persoane nu dau martisoare "ca sa nu fie acuzati ca-s libidinosi". Am auzit si eu 1 caz, dar aici pe forum, nu in viata reala. Trebuie sa fie adevarat si merita discutat cel putin la fel de atent ca si cazul bombelor care cad in capul unor oameni care trebuie cancelati la modul fizic. E acelasi lucru, nu?

/offtopic
Periodic apare subiectul asta in mod particular in poiana, de-obicei se ajunge la povesti despre sex, libidinosi, experiente amoroase fara succes al unor barbati care ar trebui sa fie satisfacuti de femei prin lege, etc.
Invariabil initiatorul ajunge intr-o situatie jenanta in raport cu activitatea sa pe forum. Dar nu e problema, apare din nou, cu alt nume si aceleasi obsesii.

Edited by Cris007, 16 January 2023 - 12:19.


#45
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Poate sunt legate, de frica...

Edited by Cr1spy, 16 January 2023 - 12:28.


#46
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Deci... topicul asta e o tentativa de cancelare a celor ce cred că nu e OK să-ți bați nevasta, că nu sunt OK agresiunile sexuale/tentativele de viol.

#47
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 30.11.2021

 Cris007, on 16 ianuarie 2023 - 12:17, said:

Sau in Ucraina, sunt rusi care bombardeaza scoli, fura din muzee ucrainene, inlocuiesc abecedearele ucrainiene cu cele rusesti, muta copiii ramasi orfani dupa ce le-au omorat parintii in Rusia ca sa-i "reeduce" pe model rusesc. Toate aceste crime, tot acest genocid pentru a sterge cultura si identitatea ucraineana.
Din pacate cea ce ai zis a mai fost facut si in alte razboaie.
Diferenta este ca acuma nu isi asuma Rusia mai nimic, ei sunt intr-o operatiune speciala, regiunile respective au votat democratic sa fie parte din Rusia.

Legatura Cancel Culture si razboiul cu Rusia? Banuiesc ca poate sa fie daca cumva iei apararea rusilor sau nu ca iei apararea, daca scrii orice lucru nasol de Ucraina.

La noi inca este la inceput, treburile astea sunt folosite asa intr-un mod mai subtil.
Incep cu interzicerea anumitor ore la scoala, o anumita parte din materie sa fie cenzurata, sa fie political corect.
La job trebuie sa te comporti intr-un anumit fel.
In societate tot asa.

Este o youtuberita care se plimba prin tara cu sotul sau prietenul ei, nu mai stiu cum o cheama ca au aparut mai multe persoane pe nisa asta si chiar nu stiu cum o cheama, Si se duce la vreo institutie cu o tema aberanta, aia de acolo daca nu sunt atenti ce discuta, aia se pomenesc concediati.
Persoane care nu au legatura cu televiziunea, se pomenesc cu cineva cu o agenda secreta care aparent zice niste treburi dar de fapt afirma altceva, si aia nu se prind ce zic.
Le este ceva ridicat la fileu, ceva ce nu tine de ei, doar ca ei raspund intrebarilor adresate, isi dau cu parerea si pac au facut beleaua.
Ei merg mai departe cu circul, oameni se uita, fac vizualizari, doneaza.

Si nu mai zic de intrebarile alea de reformuleaza cea ce ai zis tu, intr-un mod extrem de simplu si tendentios. Cam asta este si trasatura mesajelor pasiv agresive.
Cineva iti ia la puricat cuvintele, alege un cuvant, da o forma cuvantului scris de tine, da alt context, pare ca iti pune o intrebare.
Ceva "Deci tu zici?"
"Deci nu stiai ca"
"Ce naiv esti ca"
"Este vina ta"
Si tu zici sa dai cu copul in mingea ridicata la fileu si te pomenesti cu discutia dusa intr-o directie de nu mai are legatura cu ce se discuta.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 12:35.


#48
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De ce-ai lua apărarea ruZZilor?

#49
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 30.11.2021
TS030 - Tu crezi ca trebuie sa existe pe planeta asta persoane care gandeste toate intr-un singur fel? Care au doar o parere?
Si te invit sa citesti cu atentie "Banuiesc ca poate sa fie daca cumva iei apararea rusilor sau nu ca iei apararea, daca scrii orice lucru nasol de Ucraina."

Din cauza asta trebuie sa fii atent cu cuvintele in lumea moderna.
Ca este usor sa se gaseasca careva sa sublinieze ceva care scos din context capata alt inteles.

Din pacate noi nu prea am fost incurajati sa facem dezbatere la scoala. Profesorul avea tot timpul dreptate, el dicta si noi scriam.
Puteai ridica mana doar cand stiai raspunsul prestabilit si cam atat.
Cand se incerca orice fel de discutie, profesorul decidea.

Imi aduc aminte ca trebuia sa facem informatica si cultura civica, dirigentie, la orele respective faceam mai tot timpul altceva.
Si tot timpul era o democratie impusa. Intreba profesorul de Matematica, care preda si optionalul de Informatica.
Intreba cumva "Asa este ca doriti sa facem Matematica in cele 2 ore in care avem optional Informatica?" Si avea deja cartea pregatita, si chiar si atunci cand indraznea careva sa zica ceva, un mic comentariu. Cred ca ala care comenta ajungea la tabla.
La Dirigentie nu se discuta nimic de viata, era vorba despre fondul clasei, motivat absentele si daca tot era Dirigintele... hai sa mai invatam la ce materie preda.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 12:49.


#50
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Intotdeauna castigatorul (re)scrie istoria, de aici apar probleme, mai ales acum, cand INCA accesul la informatie e destul de usor, pentru cine e interesat de anumite subiecte.

Apoi, stiti cum este: pentru o parte erou, pentru celalata macelar.

#51
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 30.11.2021
Da, dar cu al internet si dupa atata timp nu mai poti intelege prea bine realitatea ca este si destul de multa manipulare. De la conturi false de facebook pana la trusturi media care dezinformeaza intr-un anumit fel.

Imi permit sa scriu ceva ca te cunosc de atata timp si indiferent cine scrie in spatele contului tau, stiu ca ai capacitatea psihica de a intelege ce zic.
Daca eu faceam subiectul asta si plecam, era repede inchis ca majoritatea erau cu mesajele pasiv agresive.
Pentru cei care inteleg discutia era o infrangere, ca intelegeau ca este o tema importanta in lume, sunt treburi care iti pot afecta viata daca raspunzi naiv la ele sau nu te adaptezi la cum s-a schimbat societatea.
Pentru cei care doreau inchiderea lui, erai o eroina.
Oameni au fost invatati cumva ca nu mai exista cale de mijloc.
Ca nu poate careva sa faca un subiect fara sa aiba vreo agenda secreta.

Era pe facebook o postare super prietenoasa, frumoasa, despre prietenie.
O caricatura cu Ion Creanga si Mihai Eminescu. Zic acolo ca Ion Creanga avea 2 metri, in unele postari scrie 2 metri ceva, aproape 2 metri.
Si m-am gandit, hai sa caut pe google "Ce inaltime avea Ion Creanga, 185cm". Ca erau o pereche faina, ca erau prieteni buni.
Oameni s-au obisnuit si nu mai caute, sa verifice ce gasesc pe internet.
Si cum nici aici nu a mai contat ca Ion Creanga nu avea 2 metri sau 2 metri si ceva, asa si in stirile alea de pe adresele fake, nu pra mai conteaza cu exactitate cea ce zic aia din adresele respective... ca pe ei oricum nu ii afecteaza asa de tare, sau cel putin asa cred.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 13:13.


#52
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
De curand am vazut pe B1 un interviu cu Andrei Serban (regizor de origine romana care traieste in SUA de vreo 50 de ani), interviu in care a vorbit si despre radicalismul de stanga din SUA si despre faptul ca SUA ar fi aproape de un razboi civil. Intre timp, am gasit un alt interviu cu el, publicat de Europa Libera in data de 23 decembrie 2022, in care A.S. aduce in discutie aceeasi tema:

"Europa Liberă: Ce spuneți se referă categoric la SUA, dar simțiți semnele acestea și în Europa, poate și în România?

Andrei Șerban: Ați văzut cazul Felix Alexa, deci semnele sunt aici. În Franța e la fel ca în America, când merg la Paris îmi e la fel de frică să vorbesc ca la New York. Suntem în plină evoluție a unui curent absurd, radicalismul de stânga e atât de crud, de dement, de simplist, mai ales în America unde spun că negrii trebuie să ocupe toate pozițiile.
Este unul dintre motivele pentru care am plecat de la Columbia University după 27 de ani de directorat al Școlii de teatru a fost acesta. Eram în comisia de alegere a unui nou profesor, fiindcă aveam nevoie de un profesor. Ni s-a spus clar că nu putem alege un alt profesor alb, bărbat, care să aibă și familie, un tip banal, normal. Trebuie să alegem pe cineva care a suferit: pe cineva gay care a suferit, o femeie de culoare care a suferit, o portoricană care a suferit etc. Sigur, e adevărat, s-au făcut mari nedreptăți în America în sute de ani de sclavagism.
Dar aici suntem într-o școală și aici discutăm despre evaluarea profesională a unui subiect cum este teatrul. Deci, dacă creștem un actor care să învețe ceva în școală după ce plătește suma imensă de 60.000 de dolari pe an doar ca să vină la noi, el trebuie să învețe cu cei mai bine pregătiți profesori. Dacă se întâmplă ca între candidații care vor veni cel mai bun să aibă nenorocul să fie alb și heterosexual, ce facem? Răspunsul a fost: nu-l luați!
A fost clar un motiv să plec, am spus că este absurd, nu pot să continui să lucrez în această atmosferă. Când se începe vânătoarea de vrăjitoare se va merge exagerat la infinit. Eu pot fi atacat chiar pentru acest interviu, dar nu mă tem pentru că știu ce spun și nu am fost niciodată omul compromisului. Nu am aparținut niciunei secte, niciunui grup."

Sursa: https://romania.euro...n/32190115.html

Am gasit pe YouTube interviul cu Andrei Serban de pe B1: https://youtu.be/_REoQvJR1ZE?t=479

#53
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 12:47, said:

TS030 - Tu crezi ca trebuie sa existe pe planeta asta persoane care gandeste toate intr-un singur fel? Care au doar o parere?
Si te invit sa citesti cu atentie "Banuiesc ca poate sa fie daca cumva iei apararea rusilor sau nu ca iei apararea, daca scrii orice lucru nasol de Ucraina."
Intr-un numar extrem de restrans si specific de privinte, da. De exemplu, ca nu e OK sa-ti bati nevasta, ca nu inseamna nu, ca Pamantul e (oarecum) rotund, si ca ruZZii sunt niste nenorociti care-au invadat Ucraina, si comit crime de razboi acolo.
Am citit cu suficienta atentie, si-s la curent si cu tentativele tale de pe topicul cu razboiul. :rolleyes: Fara sa vrei, iti dai in vileag motivele deschiderii acestui topic, pacat, caci fenomenul - cel real - e interesant.

#54
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,974
  • Înscris: 30.11.2021
borhot - America este deja ca UK, ei sunt obisnuiti ca trebuie sa ai grija orice zici.

Stai asa ca colegul de forum se documenta despre mine, este la curent cu cea ce am scris eu in Poiana.
Nu conteaza despre ce este subiectul, este la concluzia ca eu care am crescut intr-o familie traditionala, una in care mama era egala cu tatal. Tatal meu in toata viata lui, pot scrie treaba asta cat se poate de clar ca imi amintesc cat se poate de clar, tatal meu in toata viata lui nu a lovit vreodata pe mama.

Traim intr-o lume asa de nebuna ca se fac ca nu inteleg ca Cancel Culture si Political Corect, astea nu sunt teme pe care le pot eu ca roman manipula cum doresc.

La mesajul de mai sus in care arunca in discutie tentativele de viol, agreseiunile sexuale, trebuie sa fii nebun sa spui asa ceva. Plangere la politie, nu conteaza ca este barbat, femeie, poate sa fie si copil, ca tot vad toate minunatiile posibile pe la scolile din Romania si se argumenteaza cumva ca asta este varsta.
Este chestia ca trebuie sa fii atent orice zici ca esti barbat care cum imi facu si mie cu mesajul de mai sus, arunca in discutie violul si alte astea de trebuia la randul meu sa imi curga apa din gura sa raspund la un asemenea mesaj sau sa duc discutia in zona respectiva.

Edited by MindArchitect, 16 January 2023 - 13:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate