Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Dali Zensor 3 + SVS SB-1000 vs. DALI Oberon 7

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Sa fiu al naibii daca stiu unde te uiti tu. Svs are vreo 8 numa toate ported.

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
O fi renuntat la cele sealed intre timp. Acum vreo 2 ani era plin pe avstore de sub- uri SVS inchise. Aproape la fiecare model aveau si sealed si ported. Diferea o  litera. Alea ported sunt mai potrivite la fime.

#21
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
https://www.avstore....vs-sb-1000-pro/
https://www.avstore....xe/svs-sb-1000/
https://www.avstore....vs-sb-2000-pro/
https://www.avstore....xe/svs-sb-2000/
https://www.avstore....-sb-3000-micro/
https://www.avstore....xe/svs-sb-3000/
https://www.avstore....xe/svs-sb-4000/
https://www.avstore....ra-black-gloss/


Da, au renuntat cand au aflat de pe threadul asta ca subwooferele sealed sunt o raritate. De fapt, SVS n-au produs niciodata subwoofere sealed. Daca stau sa ma gandesc, subwooferele sealed nici nu exista, am inventat eu denumirea.

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Irelevant. Tehnologii diferite, pentru sealed nu e nevoie de asa mare volum ca pentru ported. Si nu poti compara wooferele concepute din start special pentru subwoofere cu alea de la boxe care trebuie da redea si medii si midbas. Alea pentru subwoofer au masa mobila mult mai grea, implicit inertie mai mare si frecventa de rezonanta mai joasa. Sa nu mai vorbesc de cursa, diametru etc. Alea pentru boxe ca sa redea si medii de calitate nu-si permit sa aiba masa mobila prea mare, prin urmare toti parametrii TS se modifica si ca sa redea un bas corect au nevoie de volum mai mare. Deci nu au nevoie de volum mai mare ca se auda mai tare sau sa fie mai sensibile, e gresit, au nevoie de volum mai mare ca sa cante corect si sa coboare cat mai liniar in jos. Sensibilitatea oricum se masoara in zona mediilor iar acolo volumul boxei nu influenteaza (lasam deoparte ajustarea raspunsului in frecventa din filtre, asta e alta tema, discuria era strict despre influenta volumului boxei).

#23
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Te-ai contrazis atat, incat ai si uitat de la ce a plecat discutia. Nu are relevanta nimic din toate ce le-ai scris. Plecasem de la faptul ca subwooferul nu ofera un bass plin, ca boxele, din cauza marimii. Faptul ca sealed are nevoie de spatiu mai mic imi intareste argumentul mie, nu tie. Si pentru faptul ca subwooferul va oferi bass plin, chiar daca e mic, pentru ca asa e facut el, si faptul ca trebuie sa bagi multa putere in el, nefiind ajutat de bass-reflex. Sensibilitatea se calculeaza pe medii, dar iti scapa din vedere ceva esential, si anume ca trebuie sa ai si un bass care sa tina pasul cu acele medii. Bine, pe langa faptul ca sensibilitatea se poate calcula la orice frecventa si se si face, faza cu mediile este pentru a putea compara boxele intre ele, deoarece sunt facute pentru camere diferite, iar partea sub 300Hz e facuta sa se impace cu camera, deci difera mult de la boxa la boxa, in functie de marime si destinatie (nu toti suporta ligheane in camera cu latura de 3m)

#24
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View PostCyanid3, on 30 noiembrie 2022 - 09:58, said:

Plecasem de la faptul ca subwooferul nu ofera un bass plin, ca boxele, din cauza marimii.

Atatea chestii eronate intr-o singura propozitie.

#25
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
De fapt, e o fraza (mai multe predicate)😁

#26
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Da corect, quote fail . Ma refeream la propozitia de dupa "faptul ca" care e plina de rezonante. N-am inteles pe ce se bazeaza. In rest am inteles ca sub-ul e degeaba.

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCyanid3, on 30 noiembrie 2022 - 09:58, said:

Te-ai contrazis atat,

Nu m-am contrazis deloc. Eu doar m-am legat de afirmatia ta prin care ai spus ca incintele mai mari sunt pentru sensibilitate iar eu am spus ca sunt pentru a oferi un raspuns mai bun in frecventa. Si cand compar mai mica cu mai mare pai compar strict dimensiunea incintei, nu compar tehnologii diferite ( bas reflex vs compresie) nu compar boxa cu woofer de 30cm vs 16cm, nu compar 3woofere vs 1 woofer, nu compar boxe cu filtre diferite. Ma refer strict la ce poti face daca maresti incinta. Am atins doar subiectul acesta ingust.

Cand proiectezi o incinta pentru un woofer, in urma unor calcule cu parametrii  TS, la final ai o mica marja de acord. Nu e ca si cum trebuie fix volumul x si gata, un cm cub in minus sau in plus strica tot. In final pentru acelasi woofer ai mai multe solutii:

1. Sa obtii sensibilitate si SPL maxim pe bas ( sacrificand din extensie, asta inseamna F3 mai mare)
2. Sa obtii cel mai profund bas posibil exploatabil.
3. Sa obtii cel mai bun F3 ( F3 - frecventa la care ai o cadere de minus 3db fata de medie).
4. Sa obtii cel mai liniar raspuns posibil

In general, pentru cazul 4 ai nevoie de cea mai mare incinta, vorbim de acelasi woofer.

Majoritatea sistemelor ieftine cu scop de a baga galagie cat mai mare folosesc sol.1, si culmea e ca nu asta necesita cea mai mare incinta. Majoritatea boxelor hifi inceput de gama, in special alea de raft dar si multe de podea, se incadreaza la 3. Solutia 4 cere cea mai mare incinta si se intalneste mai rar. In plus nu da bine pe hartie fiindca nu se poate lauda cu cel mai bun f3 dar ofera cel mai liniar raspuns si cadere lina spre infra.

E o simplificare exagerata dar important e sa se inteleaga mesajul.

Edited by vinciun, 30 November 2022 - 12:49.


#28
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostSasenoua, on 30 noiembrie 2022 - 10:15, said:

Atatea chestii eronate intr-o singura propozitie.

Pai nu eu le-am scris, eu le-am combatut, dar n-am cu cine. Cu vinciun? Cu aia care nu stiu sa dea search pe un site dupa niste subwoofere?

Solutia 4 nu se intalneste pentru ca nu o aplica nimeni. De fapt, sub F3 cad in gol aproape toate boxele, si alea mari, si alea foarte mari, si alea foarte scumpe. Asta dintr-un motiv destul de simplu, ca asa e constructia si acele frecvente nu au interesat producatorul, ca daca l-ar fi interesat, nu mai folosea bass reflex. Niste Linton cad direct in prapastie sub 40Hz, la fel ca niste boxe de 10 ori mai mici. Sub -6dB (30-35Hz la boxe de podea) nici macar nu mai sunt frecvente care sa intereseze ascultatorii normali de muzica, iar sacrificiul de a le obtine ar fi enorm si inutil.

Si totusi ramane valabil, avand acelasi raspuns in frecventa, acelasi F3, niste boxe mai mari sunt mai sensibile decat unele mai mici. Mai sensibile pe bass, normal. Faptul ca sensibilitatea nu e specificata pe bass, nu inseamna ca nu exista sau ca nu conteaza, ba aia conteaza, cea de pe medii este pentru termen de comparatie, dar nu e cea care isi spune cuvantul asupra amplificatorului.

Edited by Cyanid3, 30 November 2022 - 14:17.


#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCyanid3, on 30 noiembrie 2022 - 14:09, said:



Pai nu eu le-am scris, eu le-am combatut, dar n-am cu cine. Cu vinciun? Cu aia care nu stiu sa dea search pe un site dupa niste subwoofere?

Solutia 4 nu se intalneste pentru ca nu o aplica nimeni. De fapt, sub F3 cad in gol aproape toate boxele, si alea mari, si alea foarte mari, si alea foarte scumpe.

Of... iar scrii fara sa cunosti? Cum sa cada in gol sub f3? Unii de ce mai dau xhz la minus 6db? Nu-s toate la fel, unele cad mai brusc altele mai lent. Apoi nu incurca frecventa de acord a incintei cu F3 si cu frecventa se rezonanta a wooferului.

View PostCyanid3, on 30 noiembrie 2022 - 14:09, said:




Si totusi ramane valabil, avand acelasi raspuns in frecventa, acelasi F3, niste boxe mai mari sunt mai sensibile decat unele mai mici. Mai sensibile pe bass, normal. Faptul ca sensibilitatea nu e specificata pe bass, nu inseamna ca nu exista sau ca nu conteaza, ba aia conteaza, cea de pe medii este pentru termen de comparatie, dar nu e cea care isi spune cuvantul asupra amplificatorului.

Deci daca avem doua boxe identice, care se aud identic de tare insa una coboara liniar pana la 50hz si alta pana la 45hz, tu numesti a doua mai sensibila. Interesant.

Te-ai lasat dus in eroare comparand boxele de raft cu alea de podea din aceeasi serie, probabil. In cazul asta e normal ca aia de raft are sensibilitate mai buna fiindca are mai multe difuzoare si alte filtre. Eu scriam strict din perspectiva dimensiunii incintei.

Edited by vinciun, 30 November 2022 - 14:22.


#30
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Eu cred ca nu intelegi ce citesti, nu am zis nimic din tampeniile pe care le tot scrii tu.

Se specifica -6dB se da pentru a te putea asigura daca iti cade in gol sau nu. De fapt -6dB e mai important, ca ala arata mai sigur unde incepe sa cada, -3dB te poate pacali, pentru ca sunt boxe care cad continuu extrem de lin de la 100Hz, ajung la -3dB, apoi continua tot asa, lin, mult, si abia apoi vine caderea de sub frecventa bass reflexului. Sunt cazuri mai rare, dar exista. Adica boxe specificate -3dB la 70Hz, dar cand le asculti, au bass cam la fel ca unele -3dB la 45Hz, asta pentru ca ambele au -6dB cam in acelasi loc, iar de la -6dB cad brusc.

Edited by Cyanid3, 30 November 2022 - 14:35.


#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Pe langa ce am scris mai sus, se mai ia in calcul si factorul de calitate care la proiectari de multe ori se alege 0.7 ca fiind un bun compromis. Solutia nr 4 e cea mai utilizata de pasionatii care isi proiecteaza singur boxele/subwooferele. Se obtin incinte mari dar, pe langa ca scot un raspuns in frecventa mai liniar si cadere mai lina a basului, (care poate fi exploatata mai usor prin pozitionarea in camera) se obtine si un control pe bas mult mai bun. Practic la frecventele superioare frecventei de acord boxa se comporta ca una pe compresie.

View PostCyanid3, on 30 noiembrie 2022 - 14:27, said:

Eu cred ca nu intelegi ce citesti, nu am zis nimic din tampeniile pe care le tot scrii tu.

Multe crezi si putine pricepi :D

#32
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Caderea mai lina a bass-ului sub -6dB este un avantaj doar daca ai camera foarte mare, dubla sau tripla cat a ta, sau in casele facute cu cartoane si scobitori, ca la americani. In camere normale, este un dezavantaj, pentru ca iti excita prea puternic rezonantele camerei. Firmele nu proiecteaza aceasta cadere lina aproape niciodata pentru ca nu are valoare in ascultarea muzicii si nu merita sacrificiul. Se rezolva printr-un subwoofer daca ai pitici pe creier.

Mai sanatos la cap decat sa iei boxe care cad lin sub -6dB este sa iei niste boxe la care -6dB si -3dB sunt ambele mai jos. Daca iti permite camera, desigur.

Edited by Cyanid3, 30 November 2022 - 14:42.


#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015
Probabil te refereai la o comparatie intre o boxa subdimensionata cu una corecta. Altfel nu vad cum ai putea sa tot obtii mai mult bas pastrand acelasi F3 din moment ce boxa e corect dimensionata pentru una din situatiile descrise de mine.

View PostCyanid3, on 30 noiembrie 2022 - 14:41, said:

Caderea mai lina a bass-ului sub -6dB este un avantaj doar daca ai camera foarte mare, dubla sau tripla cat a ta,

Depinde de woofere. Daca avea de ales intre F3 la 60 si F6 la 40 vs F3 la 55 si F6 la 50 ce alegi?

Dar mentionez ca cifrele astea nu reprezinta mare lucru si nu poti sa alegi/proiectezi doar tinand cont de ele. Faptul cum acorzi incinta modifica comportamentul wooferului si pe frecventele superioare. Chiar si curentii care circula in filtre se modifica fiindca din moment ce modifici frecventa de acord se modifica si zonele de impendante minime a boxei, implicit valorile curentilor. Astfel ca fiecare caz se studiaza/testeaza in parte. Cum sfatuia unul cand era vorba de reglajul final al lungimii tubului de bas reflex. Cica modifici pe bas dar asculti si comportamentul pe medii. Si dupa cum am spus, solutia nr4 permite comportament asemanator boxei pe compresie in zona superioara frecventei de acord. Asta inseamna precizie,viteza, ritm.

#34
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
@vinciun:Cred ca ai vrut sa zici ca aia de podea are mai multe, nu aia de raft.

#35
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Ar mai fi si solutia asta:
https://www.tonepubl...relno25sixpack/
Doar 45.000 USD...

#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,669
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSasenoua, on 30 noiembrie 2022 - 16:05, said:

@vinciun:Cred ca ai vrut sa zici ca aia de podea are mai multe, nu aia de raft.

Da.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate