Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Dali Zensor 3 + SVS SB-1000 vs. DALI Oberon 7

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Așa cum spune și în titlu, ce variantă ar fi preferabilă pentru muzică stereo: Dali Zensor 3 (existente) la care să se adauge un subwoofer SVS SB-1000 sau renunțarea la Dali Zensor 3 și upgrade la Dali Oberon 7?
Este vorba despre o cameră standard de apartament și muzică preponderent ambientală: Zero 7, Massive Attack, Morcheeba, etc.

#2
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Eu as merge pe Dali Oberon 7. Doar ziceai stereo...

#3
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Depinde ce camera de apartament este. Daca e minimum 25mp, as incerca Oberon 7. Daca este 20-25mp, as incerca Oberon 5. Daca este sub 20mp, as ramane cu Zensor 3. Marimile astea pot varia putin in functie de pozitia boxelor si sunt idei pentru un sunet corect. Intr-o camera mica de beton, e cam greu sa aduci sub-bass fara probleme grave si rezonante urate. Unii nu le baga in seama, altii da, depinde ce fel de sunet cauti. Iar subwooferul, dupa mine, este o aberatie intr-o camera de beton/caramida sub 35-40mp. Regulile astea se schimba drastic la casele de tip american, din lemnarie si cartoane, ca peretii aia lasa aproape tot bass-ul sa treaca, deci nu apar rezonante, ci vibreaza peretii pe mid-bass, dar asta e alta problema.

#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Eu folosesc in sistemul pentru muzica Dali Zenzor 3 plus SVS SB1000 si recomand aceasta combinatie, suna foarte placut. Conteaza acum si cu ce amplificator le folosesti.

#5
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Oberon 5 am văzut în specificații că ar cere o depărtare de perete începând de la 20 de cm. Parcă nu aș vrea să stau cu niște floorstandere foarte mult spre interiorul camerei.

Ca amplificator folosesc un NAD C326 BEE

#6
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai daca Oberon 5 cer 20cm si e prea mult, Oberon 7 crezi ca cer mai putin? Ar trebui minim 30cm la Oberon 7. Cu cat boxa e mai mare, cu atat trebuie departata mai mult. Iar aia 20-30cm e un minimum ca sa sune suportabil, in niciun caz ideal, ideal fiind la >50cm.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Nu  degeaba se numeste Calea Samuraiului, calea catre un sunet bun trece prin suferinta si sacrificii :)

#8
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Incinta acustica de mari dimensiuni face diferenta. Oberon 7.
Una e basul la un subwoofer si alta e basul plin, redat stereofonic in doua boxe cu incinte de mari dimensiuni.
[ https://h-m-entertainment.com/wp-content/uploads/2021/06/dali-oberon-7-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lexon, 24 November 2022 - 18:33.


#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Daca pui subwooferul la jumatea distantei dintre boxe, va avea acelasi efect ca bass-ul stereo, adica se vor anula rezonantele din peretii laterali si vor ramane cele longitudinale. Bass-ul de subwoofer e si el plin, cutiile mai mari la boxe sunt pentru sensibilitate, ca la boxe nu ai amplificatoarele ieftine si cu multe sute de watti de pe subwoofere. Dezavantajele subwooferului cred ca sunt dificultatea integrarii, ce se poate rezolva, complicatia inca unui dispozitiv in plus si, cel mai important pentru mine, zgandarirea rezonantelor de sub-bass in camere medii. Boxele cu bass-reflex isi reduc brusc sunetul sub 35-40Hz si nu excita catastrofic modurile care in camerele uzuale apar pe intervalul 25-35Hz. Unii ar spune si autoritatea boxelor mari pe mid-bass, dar eu cred ca niste boxe de raft cu woofere >13cm au destul midbass, bass-ul si sub-bass-ul e problema lor.

Edited by Cyanid3, 24 November 2022 - 21:03.


#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,611
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCyanid3, on 24 noiembrie 2022 - 21:02, said:

Bass-ul de subwoofer e si el plin, cutiile mai mari la boxe sunt pentru sensibilitate,

Nu e adevarat. Cutiile mari sunt necesare ca difuzoarele sa presteze cum trebuie. Pentru sensibilitate se putea si cu cutii mai mici si tub de bas reflex mai scurt, de fapt alea proiectate pentru SPL asa se fac. Pentru liniaritate, in hifi, e nevoie de incinte mai mari. De multe ori chuar ar trebui sa fie si mai mari dar se mai merge si la compromis, de obicei oamenii prefera sisteme mai compacte.

Edited by vinciun, 25 November 2022 - 00:24.


#11
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ma scuzi, atotstiutorul ariei, ma luasem dupa wikipedia (screen atasat), uitasem sa te intreb pe tine daca esti sau nu de acord cu cercetarile din domeniu. Sa le spun si producatorilor, sa faca incintele la un sfert si sa scurteze portul de bass reflex. "Se regleaza din port", cum ar veni. Much bass, very sensitivity, great achievement.

Attached Files


Edited by Cyanid3, 25 November 2022 - 08:51.


#12
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 16.11.2021
As merge linistit pe subwoofer, Zensor 3 sunt boxe senzationale. Pentru integrare mai usoara as merge pe PB1000(port fata) sau SB1000 pro(dsp care merita). Oricum au destul bass si Zensorurile, probabil vrei un atac mai rapid.(Massive)

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,611
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCyanid3, on 25 noiembrie 2022 - 08:50, said:

Ma scuzi, atotstiutorul ariei, ma luasem dupa wikipedia (screen atasat), uitasem sa te intreb pe tine daca esti sau nu de acord cu cercetarile din domeniu. Sa le spun si producatorilor, sa faca incintele la un sfert si sa scurteze portul de bass reflex. "Se regleaza din port", cum ar veni. Much bass, very sensitivity, great achievement.

Ca de obicei sari ca ars :D Ma lasi? Ai pus linkul ala dar nu esti capabil sa intelegi ce e acolo. Normal ca nu ma contrazice. Stii ce e aia F3? Fix cum spuneam, incinta mai mare permite o extensie mai buna in jos, liniaritate, e pentru hifi, nu pentru SPL.
Am surse mult mai serioase. Pot sa-ti tin lectii de proiectare incinte daca doresti. In primul rand sunt diverse situatii, e gresit sa spui ca mai mare egal cu spl mai puternic.
Vezi ca aia pot sa ti-o intorc, de ce nu le spui tu producatorilor sa mai bage vreo jumate de metru cub sa se auda mai tare?

Arunca si tu un ochi la incintele PA vs HIFi, daca misca ceva acolo o sa gasesti o relatie, daca nu asta e. Spre deosebire de tine am facut si mai fac in continuare studii tehnice, tu citesti cate un articol pe ici colo si crezi ca le stii pe taote :D :D

View PostCyanid3, on 24 noiembrie 2022 - 21:02, said:

Daca pui subwooferul la jumatea distantei dintre boxe, va avea acelasi efect ca bass-ul stereo,

De exemplu aberatia asta doat tu o poti scri :D

Subwooferul se pune unde trebuie ( si depinde de o multime de factori) nu la jumatea distantei dintre boxe

Edited by vinciun, 25 November 2022 - 10:09.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 25 noiembrie 2022 - 10:12, said:


De exemplu aberatia asta doat tu o poti scri Posted Image

Subwooferul se pune unde trebuie ( si depinde de o multime de factori) nu la jumatea distantei dintre boxe

Eu am facut studii pe mine insumi si pot certifica chestia asta din experienta :)
Moamaaa, ce bine era sa mearga la jumate intre boxe...

#15
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postvinciun, on 25 noiembrie 2022 - 10:12, said:

Ca de obicei sari ca ars Posted Image Ma lasi? Ai pus linkul ala dar nu esti capabil sa intelegi ce e acolo. Normal ca nu ma contrazice. Stii ce e aia F3? Fix cum spuneam, incinta mai mare permite o extensie mai buna in jos, liniaritate, e pentru hifi, nu pentru SPL.
Am surse mult mai serioase. Pot sa-ti tin lectii de proiectare incinte daca doresti. In primul rand sunt diverse situatii, e gresit sa spui ca mai mare egal cu spl mai puternic.
Vezi ca aia pot sa ti-o intorc, de ce nu le spui tu producatorilor sa mai bage vreo jumate de metru cub sa se auda mai tare?

Arunca si tu un ochi la incintele PA vs HIFi, daca misca ceva acolo o sa gasesti o relatie, daca nu asta e. Spre deosebire de tine am facut si mai fac in continuare studii tehnice, tu citesti cate un articol pe ici colo si crezi ca le stii pe taote Posted Image Posted Image

De exemplu aberatia asta doat tu o poti scri Posted Image
Subwooferul se pune unde trebuie ( si depinde de o multime de factori) nu la jumatea distantei dintre boxe

Nu am zis mai mare = SPL mai mare, am zis mai mare = are nevoie de mai putina putere pentru acelasi SPL/frecventa. Daca tu contrazici asta, editeaza pagina de wikipedia, sa fie cum delirezi tu, nu cum zic ei.

Si ce mod pervers de a intoarce lucrurile ai..."Cutia mare e pentru extensie"... Pai poti folosi cutia mica pentru aceeasi extensie, doar ca o sa cvadruplezi puterea necesara. Deci pana la urma tot pentru sensibilitate este. Asta este o chestie elementara, e halucinant cum poti nega asa ceva.

Eu nu am spus ca subwooferul se pune la jumatea dintre boxe, nu imi pune cuvinte in gura, am zis ca daca il pui la jumatate, va avea acelasi efect cu stereofonia pentru rezonantele laterale primare (cu cele secundare se intampla lucruri mai complexe). Ca e posibil sa nu sune bine in pozitia aia e alta discutie, si boxele pot sa nu sune bine pe bass puse asa. (simetric fata de pereti)

Si asta ca sa nu mai aduc aminte ca peste jumate din subwoofere sunt inchise sau au radiator pasiv, care necesita volum intern mult mai mic decat boxele (care sunt 99% cu bass reflex), dar puteri de 7 ori mai mari pentru aceeasi intensitate sonora/frecventa.

Edited by Cyanid3, 25 November 2022 - 15:24.


#16
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 16.11.2021
Unele postari cyanid3 total de acord. Cu asta ce zici eu n am inteles nimic. Probabil ca asta zicea vinciun. Nu esti un basshead la fel ca mine, dar subul nu are nicio legatura cu ce spui tu. Pozitionarea subului o gasesti teoretic in schemele Dolby. Se pune langa front in interiorul acestuia spre amplificator adica langa front left. Nu la mijlocul distantei. De aici se pleaca. Majoritatea suburilor sunt ported nu inchise. Ca slot ca tub whatever. Alea cu pasiv sau inchise sunt exceptia.
Un sub iti face orice boxe mici sa fie mari. Stiu ce inseamna un sub si in comparatie cu boxe de podea si cu cele de raft. Si stereo si multicanal. Ca sa rezolvi cu pozitionarea defectuoasa a subului recomandat e sa l ai si pe al doilea, de aceea decat un sub cat o zi de post, mai bine 2 mici care sa anuleze rezonantele nedorite. Si da adaugarea unui sub mi a facut boxele de podea sa sune f bine de la mediocru in stereo. Trecute pe small alta viata.

#17
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ba, nene, de unde le scoateti?!

E ultima provocare la care mai raspund. M-am uitat la prima pagina pe Avstore, la subwoofere, ordonate dupa popularitate. 16 subwoofere inchise, 4 bass reflex, vreo 12 firme in total, toate firme consacrate. Cum dracu sunt majoritatea cu port si alea inchise sunt exceptia?! Am fost eu indulgent cand am zis jumate, fix ca sa evit o observatie de genul, dar vad ca nu am putut s-o evit. Aria asta sfideaza realitatea in toate felurile si modurile, se pare.

Edited by Cyanid3, 25 November 2022 - 16:21.


#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,611
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCyanid3, on 25 noiembrie 2022 - 15:09, said:

Nu am zis mai mare = SPL mai mare, am zis mai mare = are nevoie de mai putina putere pentru acelasi SPL/frecventa. Daca tu contrazici asta, editeaza pagina de wikipedia, sa fie cum delirezi tu, nu cum zic ei.

Si ce mod pervers de a intoarce lucrurile ai..."Cutia mare e pentru extensie"... Pai poti folosi cutia mica pentru aceeasi extensie, doar ca o sa cvadruplezi puterea necesara. Deci pana la urma tot pentru sensibilitate este. Asta este o chestie elementara, e halucinant cum poti nega asa ceva.

Eu nu am spus ca subwooferul se pune la jumatea dintre boxe, nu imi pune cuvinte in gura, am zis ca daca il pui la jumatate, va avea acelasi efect cu stereofonia pentru rezonantele laterale primare (cu cele secundare se intampla lucruri mai complexe). Ca e posibil sa nu sune bine in pozitia aia e alta discutie, si boxele pot sa nu sune bine pe bass puse asa. (simetric fata de pereti)

Si asta ca sa nu mai aduc aminte ca peste jumate din subwoofere sunt inchise sau au radiator pasiv, care necesita volum intern mult mai mic decat boxele (care sunt 99% cu bass reflex), dar puteri de 7 ori mai mari pentru aceeasi intensitate sonora/frecventa.



Bai nene, ai scris mai sus ca cutiile mai mari sunt pentru sensibiltate iar eu am spus ca pentru extensie. Apoi tot tu imi pui link pe wiki unde explica ca incinta mai mare permite un F3 mai jos, stii ce e ala F3? Apoi tot tu spui ca de fapt nu ai spus ca cutiile mai mari sunt pentru sensibilitate ci ca ai fi spus despre sensibilitate/frecventa? Nu ti-e un pic greata de cul le sucesti? Hai fugi la joaca analfabetule, te-am luat prea in serios.

Citeste-ti prima fraza inca o data. Eu nu ma mai obosesc sa te contrazic ca e mort oricum.

Ba spui sa pui subwooferul intre boxe, ba ca nu ai spui asta... esti grav dar grav rau, prefer sa nu pierd timpul cu tine.

Eu nu stiu cum poti sa mai comentezi pe aria asta si sa te bati cu pumnul in piept din moment ce tehnic esti zero si cu  urechile stai chiar mai prost. Singur ai spus ca boxele ideale pentru tine trebuie sa redea doar medii, inaltele te zgaraie pe creier iar de la bas ti se face greata.. mamaa ce caracter, pe aici te caci pe tine de intepat ce esti dar pe de alta parte te plangi cum babele te-au frecat la inmormantare :D:D:D dominantule... :D :D :D

Edited by vinciun, 25 November 2022 - 18:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate