Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Putere maxima ATR panouri fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013
Buna ziua, as vrea sa fac un parc fotovoltaic de 200-400kw pentru a deveni prosumator, eu fiind un simplu consumator, nu am vreo uzina ceva care sa consume atat, vreau sa vand energia.
Cineva mi-a zis ca dupa ce depui cererea pentru ATR, furnizorul o sa iti dea dreptul sa instalezi panouri cu puterea necesara ca sa iti acopere consumul.
Eu nu as avea nevoie sa imi acopar consumul deoarece mi-ar da 20kw probabil.
Cu cine ar trebui sa discut sau ce ar trebui sa fac sa ma asigur ca pe ATR o sa primesc puterea dorita?

Multumesc anticipat si zi faina va doresc!



#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Plecind de la premisa ca detii un teren cu orientare favorabila si resursele financiare necesare pentru constructia parcului fotovoltaic ( ma indoiesc, dar poate fi mea culpa) poti deveni producator si nu prosumator pentru puterea pe care sustii cao doresti.
Documenteaza-te ce inseamna sa devii producator de energie. Si NU furnizorul emite ATR ci distribuitorul.

Edited by andu2006, 14 November 2022 - 06:14.


#3
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
1. Ai nevoie de bani, in jur la 1000-1100 euro fara tva pe kwp instalat.
2. Ai nevoie de un teren, cu o linie de medie tensiune in apropiere, unde sa conectezi transformatorul in care o sa injectezi.
3. Ceri ATR pentru 200-400 kw (depinde cati bani ai)
4. O sa ti se emita un ATR in care ti se va propune o solutie de racordare din linia de medie. Daca mergi pe un trafo de 350 kva, foarte probabil ti se da solutie cu el montat pe stalp (adica varianta ieftina).

Nu cred ca primesti ATR de 400 kw pe persoana fizica, cred ca trebuie sa iti faci o firma. Declari punct de lucru al firmei unde faci parcul.
Dupa ce primesti ATR si ai trafo montat, te apuci de facut parcul. Nu ai nevoie de aprobare de la ANRE sau de la Distributie.
Dupa ce ai terminat parcul, mergi la Distributie si faci cerere de racordare a parcului in regim de prosumator. Ti se emite un nou ATR, ca prosumator de 400 kw. Cu acest nou certificat te duci la furnizorul tau si faci contractul de prosumator.

Nu exista restrictii de cat sa produci si cat sa consumi in regim de prosumator. Deci poti consuma 20 kwh si sa injectezi 300 kwh.

#4
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013

 gear, on 14 noiembrie 2022 - 08:33, said:

1. Ai nevoie de bani, in jur la 1000-1100 euro fara tva pe kwp instalat.
2. Ai nevoie de un teren, cu o linie de medie tensiune in apropiere, unde sa conectezi transformatorul in care o sa injectezi.
3. Ceri ATR pentru 200-400 kw (depinde cati bani ai)
4. O sa ti se emita un ATR in care ti se va propune o solutie de racordare din linia de medie. Daca mergi pe un trafo de 350 kva, foarte probabil ti se da solutie cu el montat pe stalp (adica varianta ieftina).

Nu cred ca primesti ATR de 400 kw pe persoana fizica, cred ca trebuie sa iti faci o firma. Declari punct de lucru al firmei unde faci parcul.
Dupa ce primesti ATR si ai trafo montat, te apuci de facut parcul. Nu ai nevoie de aprobare de la ANRE sau de la Distributie.
Dupa ce ai terminat parcul, mergi la Distributie si faci cerere de racordare a parcului in regim de prosumator. Ti se emite un nou ATR, ca prosumator de 400 kw. Cu acest nou certificat te duci la furnizorul tau si faci contractul de prosumator.

Nu exista restrictii de cat sa produci si cat sa consumi in regim de prosumator. Deci poti consuma 20 kwh si sa injectezi 300 kwh.

Merci frumos pentru raspuns,chiar e foarte de ajutor.
Deci eu trebuie sa cer ATR pentru ce putere vreau sa instalez? Intelesesem ca doar fac solicitare pt ATR si ei o sa imi dea o solutie si aia e, nu ca putem negocia in functie de dorintele mele. Am discutat deja de trafo, o sa merg pe 400kWA ca sa ma pot extinte pana la 400kW.


 andu2006, on 14 noiembrie 2022 - 06:12, said:

Plecind de la premisa ca detii un teren cu orientare favorabila si resursele financiare necesare pentru constructia parcului fotovoltaic ( ma indoiesc, dar poate fi mea culpa) poti deveni producator si nu prosumator pentru puterea pe care sustii cao doresti.
Documenteaza-te ce inseamna sa devii producator de energie. Si NU furnizorul emite ATR ci distribuitorul.
1)De ce nu as putea sa devin prosumator si doar producator? Pe site-ul ANR scrie clar ca pana in 400kW poti sa fi prosumator, daca mai stii tu ceva ce nu e facut public, zi-mi si mie.
2)M-am exprimat gresit, am vrut sa scriu distribuitor nu furnizor, multumesc pentru corectie
3)Am intrebat eu ceva de bani? Eu am pus o intrebare la care voiam sa aflu raspuns, nu ma plictisesc si stau sa scriu pe forum pentru a imi satisface o curiozitate personala aiurea. Daca am sau nu am, e treaba mea

Multumesc frumos pentru comentariu

#5
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Tu poti sa ceri ATR si pentru 20000 kw.
Distributia este obligata sa iti ofere o solutie.

Deci tu faci cerere pentru un ATR de 400 kva la locul de consum unde ai tu locatia. Distributia o sa vina cu solutia de racordare.
Dupa ce ai ATR-ul, ca sa faci parcul o sa ai totusi nevoie de autorizatie constructie parc de la primarie. Ti se vor cere cateva avize. Studiu geo, mediu, etc. La mediu dureaza cel mai mult.

Ca idee, trebuie sa iti gasesti o firma din zona ta cu care o sa lucrezi. Ei te vor ajuta si cu obtinerea ATR-ului.

#6
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Posibil sa gresesc, dar distribuitorul poate foarte usor sa spuna ca esti producator, deoarece NU :
"-îşi desfăşoară activităţile în spaţiul propriu situat într-o zonă determinată sau în alte spaţii aflate în imediata proximitate;
-produce energie electrică din surse regenerabile pentru propriul consum,
-activitatea specifică nu este producerea energiei electrice
-consumă, poate stoca şi vinde energia electrică produsă din surse regenerabile de energie produsă în clădirea lui, inclusiv un bloc de apartamente, o zonă rezidenţială, un amplasament de servicii partajat, comercial sau industrial sau în acelaşi sistem de distribuţie închis, cu condiţia ca, în cazul consumatorilor autonomi necasnici de energie din surse regenerabile, aceste activităţi să nu constituie activitatea lor comercială sau profesională primară"
Asa cum ai formulat, pare ca scopul tau este sa produce undeva energie si in alta parte sa consumi foarte putin din ea , restul fiind destinat vanzarii.

#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Andu, greseti.

Distribuitorul poate spune el ce vrea, dar trebuie sa respecte legea.

Legea spune asa: sistemele cu puteri instalate intre 200 si 400 kw sunt in regim de prosumator cu plata lunara a surplusului de energie injectata in sistem. Distribuitorul are obligatia sa emita Certificatul de racordare a sistemului fotovoltaic. Furnizorul are obligatia de a face contractul de prosumator conform cu legea in vigoare.
Nu exista mentiuni de cat sa consumi si cat sa injectezi. Poti consuma 1 kwh pe luna si sa injectezi 2000 MWh pe luna.

#8
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013

 gear, on 14 noiembrie 2022 - 10:13, said:

Tu poti sa ceri ATR si pentru 20000 kw.
Distributia este obligata sa iti ofere o solutie.

Deci tu faci cerere pentru un ATR de 400 kva la locul de consum unde ai tu locatia. Distributia o sa vina cu solutia de racordare.
Dupa ce ai ATR-ul, ca sa faci parcul o sa ai totusi nevoie de autorizatie constructie parc de la primarie. Ti se vor cere cateva avize. Studiu geo, mediu, etc. La mediu dureaza cel mai mult.

Ca idee, trebuie sa iti gasesti o firma din zona ta cu care o sa lucrezi. Ei te vor ajuta si cu obtinerea ATR-ului.

Incepand de la ce putere am nevoie de toate autorizatiile respective? Stiu ca parca nu era nevoie de autorizatie de constructie pentru panouri.
Ai idee daca pentru depunerea documentatiei pt ATR trebuie sa am un loc actual de consum acolo sau pot sa aplic pentru el dupa? Pot sa pun acelasi loc de consum comun ca si la casa pe care o am in alta localitate?
Apreciez, multumesc inca o data

Edited by nebunuldestept, 14 November 2022 - 15:37.


#9
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Nu ai nevoie de autorizatie daca le pui pe acoperis.

Tu faci infiintare de parc fotovoltaic, eu zic ca nu poti fara autorizatie de constructie. Mergi si intrebi la primarie.

Ca sa depui pt ATR nu trebuie sa ai loc de consum, trebuie sa ai o proprietate si dovada de proprietate.
Daca ai deja loc de consum, inseamna ca ai un ATR deja, si faci cerere de marire de putere.

Nu poti pune acelasi loc de consum pe adrese diferite.


Ce iti spun eu aici e doar informativ, nu am pretentia sa fie 100% corect.

#10
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Locul de productie si de consum trebuie sa fie in aceeasi locatie. Iti spun pentru ca am vrut sa construiesc un parc fotovoltaic pe al loc decit sediul societatii ( dar in aceeasi localitate - Iasi ) si nu pot fi considerat prosumator ( DELGAZ GRID citire , precum si legea de altfel). Iar neoficial mi s-a spus ca ar trebui sa consum local minim 50% din ce produc.
Poate distribuitorul la care esti interpreteaza altfel legislatia.
Ia legatura cu un agent economic din zona ta specializat pe asa ceva si te va lamuri cel mai bine.
Daca ai bani de investit, nu noi de pe forum iti vom clarifica dilemele.

Edited by andu2006, 14 November 2022 - 17:24.


#11
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Cei de la DELGAZ mananca rahat daca au spus ca trebuie sa ai un 50 % acoperire prin consum.
Ce spune DELGAZ-ul este de luat in seama doar daca iti transmit scris impresiile lor, nu povesti de Dorel.

Tu daca vrei parc fotovoltaic pe firma ta, poti face la ce locatie doresti, nu e treaba DELGAZ-ului. Gasesti locatia, faci punct de lucru pe noua locatie. Declari atelier de productie ce vrei tu ca sa justifici un oarecare consum. Ceri ATR de cat vrei tu (400 kw). Ai ATR, dai drumul la parc fara sa ceri voia celor de la Distributie, ei deja ti-au dat un ATR pt 400 kw. Dupa ce e terminat parcul, mergi si depui pt cererea de racordare in regim de prosumator.

Citeste legea prosumatorului si ai sa vezi ce obligatii are fiecare parte.
Nu exista conditii legate de cat sa consumi sau cat injectezi din ce produci.


Legea 117/2019 promulgată pe data de 20.06.2019 elimină
necesitatea autorizației de construire pentru montarea
panourilor fotovoltaice. Excepția se aplică doar pentru
montarea panourilor pe acoperișul clădirilor, pentru montarea
la sol este încă necesară obținerea autorizației.

#12
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 03.10.2010
Aveti mare grija la investit cu scop de business pentru ca acum sunt cateva facilitati oferite pentru instalarea si vanzarea productiei sistemelor fotovoltaice dar in cativa ani e posibil ca trendul sa se schimbe (s-a intamplat in alte tari) si sa nu apucati sa va amortizati investitia. Mai ales ca acum sunt si foarte scumpe.

#13
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013

 gear, on 14 noiembrie 2022 - 16:59, said:

Nu ai nevoie de autorizatie daca le pui pe acoperis.

Tu faci infiintare de parc fotovoltaic, eu zic ca nu poti fara autorizatie de constructie. Mergi si intrebi la primarie.

Ca sa depui pt ATR nu trebuie sa ai loc de consum, trebuie sa ai o proprietate si dovada de proprietate.
Daca ai deja loc de consum, inseamna ca ai un ATR deja, si faci cerere de marire de putere.

Nu poti pune acelasi loc de consum pe adrese diferite.


Ce iti spun eu aici e doar informativ, nu am pretentia sa fie 100% corect.

Merci frumos

 pin_73, on 14 noiembrie 2022 - 18:33, said:

Aveti mare grija la investit cu scop de business pentru ca acum sunt cateva facilitati oferite pentru instalarea si vanzarea productiei sistemelor fotovoltaice dar in cativa ani e posibil ca trendul sa se schimbe (s-a intamplat in alte tari) si sa nu apucati sa va amortizati investitia. Mai ales ca acum sunt si foarte scumpe.
Avand in vedere ca teoretic, 25 ani ar trebui sa genereze profit, cred ca si daca scade pretul(desi nu cred) tot o sa imi amortizez investitia si dupa o sa fac un venit pasiv

#14
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Pretul cu siguranta o sa scada din doua motive.
1.O sa scada pretul gazului dupa ce se termina razboiul.
2. Se vor construi foarte multi GW de panouri fotovoltaice. Sunt in discutie acum 37 GW, adica 37 000 MW, in Romania.
In urmatorii doi ani va fi nebunie cu, constructia de parcuri fotovoltaice.

Dar dupa cum spuneai, in 30 de ani de exploatare isi vei recupera investitia plus un profit.

#15
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013

View Postgear, on 14 noiembrie 2022 - 18:26, said:

Cei de la DELGAZ mananca rahat daca au spus ca trebuie sa ai un 50 % acoperire prin consum.
Ce spune DELGAZ-ul este de luat in seama doar daca iti transmit scris impresiile lor, nu povesti de Dorel.

Tu daca vrei parc fotovoltaic pe firma ta, poti face la ce locatie doresti, nu e treaba DELGAZ-ului. Gasesti locatia, faci punct de lucru pe noua locatie. Declari atelier de productie ce vrei tu ca sa justifici un oarecare consum. Ceri ATR de cat vrei tu (400 kw). Ai ATR, dai drumul la parc fara sa ceri voia celor de la Distributie, ei deja ti-au dat un ATR pt 400 kw. Dupa ce e terminat parcul, mergi si depui pt cererea de racordare in regim de prosumator.

Citeste legea prosumatorului si ai sa vezi ce obligatii are fiecare parte.
Nu exista conditii legate de cat sa consumi sau cat injectezi din ce produci.


Legea 117/2019 promulgată pe data de 20.06.2019 elimină
necesitatea autorizației de construire pentru montarea
panourilor fotovoltaice. Excepția se aplică doar pentru
montarea panourilor pe acoperișul clădirilor, pentru montarea
la sol este încă necesară obținerea autorizației.
Daca pun punctul de lucru al firmei pe locatia respectiva, o sa primesc banii banuiesc ca tot pe firma ca si persoana juridica nu?

#16
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Evident.
Contractul de prosumator va fi intre societatea care detine locul de consum si furnizor.

#17
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Uite ce spune strategia energetica
Ultima strategie energetică a României (2018) are un capitol dedicat consumatorilor de electricitate care îşi montează mici capacităţi de producţie (fotovoltaice) şi au primit prin lege dreptul de a vinde energie electrică în reţea.
Iată care sunt principalele prevederi:
Doar prosumatorii vor mai avea parte de schemă de sprijin pentru investiţii în sectorul energiei regenerabile, după anul 2020
Limita maximă pe care prosumatorii o pot instala este de 750 MW, la nivel naţional, până în 2030.
Autorităţile locale, dar şi consumatorii industriali sau agricoli pot deveni prosumatori. Li se va garanta preluarea energiei la un preţ garantat de stat, prin sistemul feed-in tariff, care va fi pus în practică până cel mai tîrziu în anul 2022.
Puterea maximă în sistem de injecţie în reţea a prosumatorului este limitată la puterea pe care o are prin certificatul de racordare, în regim de consumator, pentru a se evita dezechilibrele.

Noile capacităţi de producţie care vor putea beneficia de scheme de sprijin trebuie să nu producă congestii în reţelele de distribuţie şi transport care le vor prelua energia şi din acest motiv puterea maximă în regim de furnizare în reţea trebuie să fie egală cu puterea maximă aprobată pentru racordarea consumatorului care urmează a deveni prosumator. Operatorii de distribuţie precum şi operatorul de transport, pot institui în funcţie de gradul de încărcare şi topologia reţelelor, limite mai mici ale puterilor instalate, precum şi limita maximă a puterii instalate totale pentru înfiinţarea prosumatorilor.
În cadrul programelor de dezvoltare sectorială se va asigura sprijin pentru asigurarea componentei energetice pentru agricultură şi industrie. Energia necesară funcţionării sistemelor de irigaţii noi, modernizate sau reabilitarea acestora se poate asigura din surse regenerabile, putând fi instalate în acest sens capacităţi noi care vor debita energia în reţea pentru perioadele de timp în care nu se înregistrează consum propriu. Prosumatorul industrial va beneficia de acces prioritar la reţea, pentru a dezvolta propriile capacităţi de producţie de energie din surse regenerabile, dimensionate astfel încât, pe termen lung, consumul lor propriu să fie egal cu capacitatea de producere a energiei.

Spun astia prostii, spune si DELGAZ si spun si eu ce am preluat de la ei. Viitorul nu este prea roz.

#18
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Tu pui strategii energetice din 2018???

In 2018 nu exista prosumator de 400 kW. Prosumatorul maxim era atunci 27 kW.
In 2021 s-a schimbat legea prosumatorului la 100 kw pe sistem.
In 2022 s-a facut o noua modificare si s-a dus limita maxima pana la 400 kw pe sistem fotovoltaic

Uite ultima actualizare de acum cateva zile, gasesti in articol toate documentele legate de prosumatori.
Ce articole gasesti tu la cei de la DELGAZ nu trebuie sa le iei ca litera de lege. Si ei sunt obligati sa respecte legile in vigoare, altfel ii parasti la ANRE.  




https://arenaconstru...wsletter_694311

Astept sa vi cu articolul din lege de unde sa reiasa ca se conditioneaza consumul de injectie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate