Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Simering injectoare 1.6TDI VW

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021
Am o problemă cu simeringurile de la injectore, cod motor CAYB. Am schimbat acum vreo două luni un injector, însă nu am schimbat și simeringurile(la acest motor se scot două injectoare odată). Problema este că pe la simeringuri iese ulei și gaze de carter din capacul de culbutori. Din ce am mai citit, am înțeles că este o problemă frecventă defectarea acestor simeringuri.
Operațiunea de extragere a injectoarelor este una destul de anevoioasă, mai ales dacă nu ai suculele adecvate pentru această operațiune. Având în vedere situația dată m-am gândit să le scot din nou și să schimb și simeringurile. Am luat simeringuri febi 101351, problema este că deși sunt similare cu cele ce le aveam înainte nu se potrivesc foarte bine în locașul capacului de culbutori, intră liber fără presare(cele de dinainte nu au ieșit așa ușor). După ce le-am montat e mai rău ca înainte, curge mult ulei pe acolo.
Dilema mea este că codul la simeringurile astea e compatibil cu cel OE. Și mai există și 106242, tot febi care costă 38lei/buc, dar tot fix aceleași coduri OE compatibile are.
Pe simeringurile ce le-am scos scrie 031 103 070 A și OHS 21 . 40 . 7,3AGF04.
Mai sunt și cele OE 03L130519.
Este destul de frustrant pentru mine, deoarece am făcut această operațiune pentru a schimba simeringurile, și bineînțeles că pe lângă am mai schimbat și o-ringurile de la injector, șaibele de foc, o-ringurile de la furtunul de supraplin și șurubul de sus. A costat toată distracția vreo 140 lei. Am strâns cu cheia dinamometrică la 8N și 180° așa cum scrie la carte.

#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,105
  • Înscris: 16.10.2018
Operațiunea asta se face DOAR cu piese OE. Și de cineva priceput care să ofere garanție (a se citi reprezentanță). Restul e... cancan. Încă ceva: injectoarele nu se schimbă la bucată... Sper măcar că ai pus același cod, de la aceeași firmă. Deci, atunci când cedează unu, se scot și celelalte, se verifică și se înlocuie ce ai zis tu.

#3
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Trebuie să pui alte simeringuri. Dacă cele noi au intrat lejer, e clar că sunt mai mici. Cred că ştii cum trebuie să intre corect un simering potrivit. Încearcă şi celelalte modele, fără să pui injectoarele la loc ca să descoperi ulterior că nu e bun. Adică să îți dai seama din momentul în care ai pus simeringul dacă e bun sau nu. Dacă e bun, pui tot aşa şi la al doilea injector şi pui injectoarele la loc şi merge. Dacă nu e bun, încerci următorul model de simering. Unul trebuie să meargă.

Edited by Mike1alike, 23 October 2022 - 08:52.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021
Folosiți OE, și schimbați-le dacă umblați pe la injectoare!

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021

View Post_R_A_D_U, on 23 octombrie 2022 - 08:36, said:

injectoarele nu se schimbă la bucată
Uite că la un an jumate și 10100 de km mașina merge foarte bine doar cu un injector schimbat. :icecream:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate