Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Cea mai buna pepiniera de pomi fructiferi

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
361 replies to this topic

Poll: Care-s cele mai bune pepiniere romanesti? (47 member(s) have cast votes)

De la ce pepiniera ati cumparat cei mai buni pomi pe care-i aveti?

  1. Roman (8 votes [17.02%] - View)

    Percentage of vote: 17.02%

  2. Mitreni (5 votes [10.64%] - View)

    Percentage of vote: 10.64%

  3. Emma (3 votes [6.38%] - View)

    Percentage of vote: 6.38%

  4. Ciumbrud Plant (13 votes [27.66%] - View)

    Percentage of vote: 27.66%

  5. Pomfruct (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  6. Zdravan (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  7. Moara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Sosa (3 votes [6.38%] - View)

    Percentage of vote: 6.38%

  9. Sarusi (5 votes [10.64%] - View)

    Percentage of vote: 10.64%

  10. Szekely (1 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  11. Fostele statiuni (Baneasa, Maracineni, Voinesti, Sarca etc.) (7 votes [14.89%] - View)

    Percentage of vote: 14.89%

Vote Guests cannot vote

#289
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 Johnny-Erasure, on 13 noiembrie 2022 - 07:40, said:

A primit cineva până acum comanda data la 4garden (Ciumbrud)?

le-am primit, dar cu cat ai mai multe plante diferite cu atat astepti mai mult, pana le recolteaza pe toate.
astepta sa iasa din vegetatie si cu vremea asta s-a prelungit perioada de recoltare

#290
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Așteaptă un drac. Tu ai senzația ca așteaptă careva ieșirea din vegetație? Asta se induce, le faci 2 bai cu uree și sulfat de cupru(asta asa, metoda soft, ca sunt și altele mai jmechere) și gata cu vegetația. Asta se începe în septembrie.
În al doilea rand aia nu produc ei tot ce vând, în zona aia mare parte din locuitori cu asta se ocupa și produc fie individual de capul lor fie "la comanda"... Asa cum exista bazine legumicole. Viticole șamd unde îndeletnicirea majorității oamenilor e una singura, asa sunt și ăștia din bazinul Aiud, asta știu, asta fac oamenii....

Problemele sunt de logistica, 4garden tran, acționează mult, marfa trebuie procesata, ambalata   ei vând ambalat individual de obicei...
Abia apoi intervine criteriul comenzilor diversificate ale ăstora care vor 5 vite diferite, 4 trandafiri și 7 pomi din specii și soiuri diferite...

Dar asta nu are treaba cu scosul pomilor.... La aia poate a și nins, oricum e namol ca a plouat, mulți deja plantează portaltoi. E arat demult.. Mai sunt și de scos o parte, depinde de pepiniera, însă grosul 3 demult stratificat.


#291
Johnny-Erasure

Johnny-Erasure

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2016

View PostJohnny-Erasure, on 14 noiembrie 2022 - 19:53, said:

Am comandat pe la jumătatea lunii octombrie doi pomi și 4 butasi de vita de vie, toate soiuri diferite. Sper sa nu ajungă prea târziu pentru că vreau să-i plantez luna aceasta.
Le-am primit vineri,25.11.2002, frumos ambalate, cu etichete și poze de carton. Arata foarte bine toti butașii (4 pe portaltoi Kobber BB și una pe SO4) iar cei doi pomi sunt foarte bine dezvoltați, cu rădăcini întregi și stufoase. A meritat așteptarea. Urmează să vedem cum o fi rodirea.

#292
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006
Va salut. Las si eu aici experienta mea cu pepinierele. Din 2019 pana in prezent am tot comandat si plantat anual pomi de la diverse pepiniere din tara. In 2019 am platat 12 pomi, in 2020 aprox 60, in 2021 aprox 20 iar anul acesta 36, de la Csaba, Roman, Emma, Pomfruct, Zdravan (inteleg ca nu sunt de fapt pepiniera ci intermediar) si Sosa. Marea majoritate a pomilor s-au prins, unii au murit dupa 1 sau 2 ani, cel mai probabil din cauza bolilor si a faptului ca nu m-am priceput eu sa ii ingrijesc. Cei mai consistenti au fost cei de la pepiniera Csaba, foarte ok, am comandat de la ei in fiecare an. Urmeaza Emma, iarasi foarte ok ca servicii si prezentare pomi. Am luat si de la pepiniera Roman/Afumati, nu toti pomii sunt ok aici, anul acesta am primit niste meri anemici rau, nu sunt de anul 2 cum scrie pe eticheta (gen de 50 de cm lungime si subtiri cat o macaroana nefiarta). De la Pomfruct am comandat o singura data, imi aduc aminte ca am fost nemultumit de unii pomi si am discutat telefonic cu reprezentatul pepinierei si mi s-a parut un om decent (nu mai retin exact detalii). De la Zdravan am comandat de 2 ori si de fiecare data am primit pomi care aratau foarte bine si ambalati f bine (mai scumpi). Anul acesta a fost prima data cand am comandat de la Sosa si am fost multumit. Am comandat odata si de la Szekely insa ceva nu a functionat, nu mi-au gasit comanda online si au reactionat cam ciudat cand am discutat cu ei, desi sunt recomandati ca buni profesionisti.

#293
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postionutgrig, on 28 noiembrie 2022 - 18:00, said:

....Am luat si de la pepiniera Roman/Afumati, nu toti pomii sunt ok aici, anul acesta am primit niste meri anemici rau, nu sunt de anul 2 cum scrie pe eticheta (gen de 50 de cm lungime si subtiri cat o macaroana nefiarta)....
Stai chill ca nu esti singurul... Dar ca sa-ti spun/scriu un mic secret. cam tot ce a fost mai nedezvoltat, a luat-o din loc in anul viitor ca Fat Frumos, direct cu rod.
Niciun mar/par de la Roman nu mi-a murit. Am un Starkrimson zici ca nu a trecut un an peste el... ca-i din lumea a 3-a! Muritor de foame! Sau un Packhams...
De la Roman mi-a sucombat un cires Stella, cu niste radacini ca de an 3, gros de mama-mama (cam 4 cm diametru), dar... cred ca depinde de specie, soi si portaltoi. Ca si o concluzie, pomii lui pleaca sau macar asta este impresia mea, mai greu. Dar si dupa ce au plecat...
Cu toate acestea, pentru mine cel putin, Emma si Mitreni raman in top 2. Emma, pentru ca forteaza formarea coroanei cat mai de jos (am gasit urme) si Mitreni pentru material.

Edited by adip1962, 28 November 2022 - 18:49.


#294
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Voi avți idee ce înseamnă a 2, a 3, etc?
Nu știu de unde v-au întrat în cap aiurelile astea cu anu 14, probabil de la niște idioti care vorbesc aiurea..
Deci, cu excepțiile de rigoare, care sunt prin urmare puține, rău.... tot ce se vinde a urmat un traseu foarte simplu:
A fost plantat în primavara(uneori de toamna, mai rar) ca franc, marcota, etc... Cât"paiul" sau cât "creionul"... După caz.
Eu am plantat corcodușe care aveau doar cotiledoane unii, abia 2 frunzulițe adevărate...după o vara sunt cât mine...

Pana în finalul verii pepinieristul ii face ursi... Minim 7-8 mm grosime, preferabil spre 1 cm sau chiar peste...
Aceștia sunt altoiți...

Asta e primul an în pepiniera al pomisorului....

În al doilea an, e cepat/tăiat deasupra altoiului și ajunge ca Toamna sa fie livrat.


Ce an 14, ce rădăcini de an 1 sau 7?

Pomii care petrec mai mulți ani in pepiniera sunt rebuturile, deșeurile... Prapadeniile...
Ori nu au mers în primul an deloc și nu au putut fi altoiți, dar asta se întâmplă cu tot rândul daca se intampla, cam greu asta...

Ori nu au mers neam nici în primul, nici în al doilea... Greu și asta..si mai greu..

De regula sunt prapaitii rămași mici pe rânduri, ici colo, replantati de mila sa nu ii arunce și sa mai scoată un ban.. Normal, când trebuiau vanduti ei erau deșeuri, vai morții lor.
Sau sunt esecul  total al pepinieristului, dacă a ratat un rand intreg..


Când auziți la noi an 3, an 4..nu va gândiți la pomii favuti de "olandez" pe care ii plantezi anu asta în mai din frigider și la anu culegi.
Aia sunt pomi premium, costa pe măsură, se fac într-un anume fel în pepiniera, sunt proiectați in acel fel..

La noi nu stiu dacă cineva face asa ceva în mod voit.. Oricum prețul nu e 15 lei...




Aia devin pt voi etaloane de calitate? Asa va imbarliga pepinierele ca e anu 4, anu 10,preformat pre rahat?


Exista o singura situație cand pomul petrece mai mulți ani în pepiniera, când Pepiniera livrează marfa premium, pomi formați, într-un anume fel.
Asta pt ca fermierul prefera Sa plătească un profesionist și sa scutească niște cheltuieli (1 an de îngrijire)...
Asta se face în câteva cazuri, ca nu poți tu livra cais sau piersic de an 3 asa ușor..
În anul 3 aia sunt cât mana de groși..

În rest e Vrăjeală pt fraieri, e rebutul anului trecut...



Edited by parintele, 29 November 2022 - 08:01.


#295
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Padre, nu te-a contrazis nimeni...
Pomi de an 4 vinde zdravan.ro si uneori chiar Roman. Am prieteni care au cumparat caisi de 4 ani de la Afumati. Problema la acesti pomi este greutatea balotului de pamant si evident transportul - am inteles ca Roman ii scoate atunci cu tot cu pamant.
Pom de an 3 am cumparat eu de la verdi.ro - Passe Crassane.
Oricum dupa mine, pomii de an 3, 4 sau cati ani or avea, daca nu au fost ganditi de la inceput sa fie vanduti asa (exemplul fiind verdi.ro, care importa din Italia) sunt pomi care nu s-au vandut la timpul lor, cand aveau 2 ani si care au fost plantati in alte locuri. Daca veti verifica veti constata ca nu-s cine ce soiuri.

Edited by adip1962, 29 November 2022 - 08:40.


#296
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,592
  • Înscris: 27.01.2012
Pomul tanar e cel mai bun!

#297
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 14.11.2006
am luat si eu anul trecut un cais de 3 ani. Farbaly de la pomfruct (poza cu pomul plantat). s-a dezvoltat foarte bine iar in primavara a avut si flori confirmand si soiul. a crescut foarte bine anul asta dar avut si avut radacini bine dezvoltate. incurajat de treaba asta si de fapul ca un cais timpuriu a sucombat dupa 11 ani am luat saptamana trecuta si un Carmela. tapan si asta (pozele neplantat). daca alegi bine castigi cel putin doi ani. ca sa fie tacamul complet am facut rost si de alt cais altoit pe porumbar. pe corcodus am senzatia ca e prea sensibil si are si durata de viata mai scurta.

Attached Files



#298
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
offf...

#299
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am plantat anu asta de la pomfruct si roman. Pomi de nota 7-8 de la ambele pepiniere. Am mai avut si ceva arbusti de la roman. astia de nota 10.

#300
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Pepiniera Mitreni cred ca foarte curând va deveni nr 1 în materie de soiuri și calitate pomi. Deja la peri cred ca are în jur de 300 de soiuri de la ff noi la ff vechi.  
Iau de acolo de câțiva ani pomi și nu am văzut boli inca , dezvoltarea e cel puțin dublă față de a lui Roman.

#301
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A venit randul meu sa-mi iau teapa de la Pepinierele Roman. Aveam comandati din toamna 40 stoloni de capsuni, 4 soiuri.
Sambata ma suna dna Roman ca pot veni sa-i iau, convenim sa ajung pana-n pranz. Eram la semafor in Afumati cand ma suna ca nu mai sunt capsunii mei.
Nu mai am ce cumpara, dar daca va fi pe mine m-au pierdut de client.

#302
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Azi mi-a venit a doua comanda de la Pepiniera Sibiu (ma doare undeva daca cineva crede ca fac reclama, oamenii sunt chiar buni!). O magnolie si-un liliac.
Ambalare super, Cei de la transport nu ar fi putut rupe o frunza...
Magnolia are frunzele carnoase ca zici ca-i plantata de 2 ani. Apoi... am comandat magnolia Black Tulip de 60-80 cm, am primit de 1,2 m! Imediat am bagat-o intr-un ghiveci de 9 l...
Liliacul Charles Joy, trebuia sa aiba 30-40 cm. Are aproape 60! Si e ramificat superb! Mutat imediat in ghiveci de 6 l.
In mai viitor ii ingrop pe amandoi!
Sincer am crezut ca anul trecut cand am comandat artari japonezi, au gresit inaltimile si mi-au dat ce-au avut mai mare. Vad insa ca-i politica de firma! Si ma gandesc la tepele luate de la firmele cu superlative in denumire...
Recomand!

Edited by adip1962, 29 August 2023 - 16:52.


#303
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.04.2007
Baga și tu poze Adi, sa vedem și noi ce ți ai mai luat

#304
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poftim. Doar ce le-am scos din cutie, ghivecele inca sunt inchise.

Attached Files



#305
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Adi, în principiu faptul ca o planta e mai mare nu e neaparat mai bine, asta nu nu și dacă ghiveciul nu e pe măsură.
Apoi se plantele alea consuma și necesita un anume tip de îngrijire, iar fără transplantare în ntrguj ghiveci mai mare deja acele plante pentru ei sunt o mai mare bătaie de cap.
Este mai convenabil pt ei sa scape de bălăriile ramase din primăvară și care ar fi necesitat un plus de atenție sau chiar costuri cu transplantarea, nu chiar și la același preț de acum 3 luni fata de un preț ceva mai mare pentru o planta mai mare, preț care însă probabil ca ar fi fost mult mai greu de obținut...
Dacă ala are 100 de magnolii ramase din primăvară, care în ghiveci încep sa dea în nas fără sa bage in ele mult mai des și mult mai scump(calitativ e diferit ce vrea o planta care are și rezerva substratului fata de una care a epiluizat demult substratul și trăiește exclusiv din ce ii bagi tu, substanțe care trebuie sa fie perfect echilibrate și adaptare nevoilor plantei) ) este evident ca ii convine sa le dea cu discont, nu la preț de planta mica, și apoi sa muncească mai o puțin și sa fie mai relaxat și mai ieftin la îngrijire cu plantele tinere cu care oricum ar fi trebuit sa muncească.
Dincolo de comoditate mâine și faptul C acele 100 plante la care muncești mai mult și costa mai kukt sa le intretii se și vând mult mai greu.
Cu cât trece mai mult timpul planta e mai pretențioasă, costa exponențial mai scump sa o menții vandabila, adică sănătoasă și aspectuoasa, si e din ce în ce mai greu de vândut.



Nu te amăgi ca ăștia îți fac ție o mare favoare, nicidecum...
Da, e mai bine decât sa plătești o planta mare și sa primești o sărăcie mica și bolnava însă nu e vreo mare strategie de merketing din care tu câștigi și ei fac disxounturi majore micșorând profitul...

#306
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Imi aduc aminte ca am dat... nu mai stiu, 80 lei? Pe un brad coreean, care trebuia sa aibe intre 20 si 80 cm inaltime. A avut 18 cm... Idem si cu restul cumparate de la firma aia si cealalta. Firme cu mare staif... Poate ca ar fi trebuit sa ma prind ca variatia era cam mare, dar uite ca nu am facut-o.
Numai ca bradul coreean, mutat in ghiveci de 9 l (de la pahar P9) a crescut vreo 5 cm cel mult anul asta.
Revenind la magnolii, anul trecut am luat o saracie de stelata cu radacina nuda dintr-un market. A venit sotia cu pachetul radioasa... nu am putut refuza. Poate nu o sa crezi ca este intr-un ghiveci de 6 l si nu a crescut deloc! Sigur este magnolie ca incep usor, usor sa le descopar. Cresc foarte greu a inceput, isi dezvolta greu si sistemul radicular. Sunt... pretentioase, desi unii spun exact invers. Pana acum mi-au murit doua, iar acum mai am doua de plantat. Am deja alte doua in pamant si au trecut proba anului...
Ideea este ca un pom/copac ce-o fi, daca-i mai mare are radacini mai multe, chiar daca ele sunt inghesuite ca naiba. Si m-am invatat si eu minte... procedez ca la cei cu radacina nuda. Groapa mai mare, un sac de 50 l de substrat si in el bag forma care-mi iese din ghiveci. Asa nu am dat gres niciodata. Gres am dat fara substrat.
In concluzie, prefer mai mare si ma doare undeva de costurile sau politica pepinierei. Eu castig timp.
PS. Mi s-a parut ca apreciere mea cu privire la inaltimi este exagerata asa ca am masurat azi cele doua plante (dupa mutarea lor in ghivece mai mari). Liliacul are 56 cm de la pamant. Magnolia 136 cm. Este mai inalta decat cea plantata acum 2 ani (care avea 80 cm inaltime cand am primit-o), dar nu la fel de rasfirata. Asa ca-mi... convine! Repet, castig timp si-am invatat sa astept. De asta le plantez abia la anul...

Edited by adip1962, 30 August 2023 - 13:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate