Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Idei inchidere prispa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Salutare,

Vreau sa inchid prispa din imagine si nu prea sunt hotarat cum sa fac. Proiectul are un brâu (parmalâc) din 4 scanduri orizontale in spate si in lateral inclusiv in dreptul treptelor. Se va adauga la fel in stanga pentru a nu cadea in beci.

Problema e ca din proiect nu-ti dai seama dar in realitate acoperisul e foarte sus, daca pui o masuta pe prispa ai impresia ca stai sub sopron. Plus ca proprietarul doreste ca partea din spate sa fie protejata nu libera.
Acolo m-am gandit sa inchid cu BCA pana sus, ca tot au mai ramas 2 paleti (de fapt asa era si casa veche, care a fost daramata si s-a facut asta in locul ei).
Deasupra prispei as face un tavan placat cu lambriu, dar daca plec cu el de la nivelul unde se sprijina acoperisul pe tevi, vin cam deasupra buiandrugilor, e prea jos si vara se face inabuseala. Ma gandeam sa urc cu lambriul pe capriori cam pana la jumatate si apoi sa ma duc cu el orizontal spre perete.
Fiind afara, sa folosesc lambriu de lemn sau pvc? Ce ar rezista mai bine?

Apoi in partea opusa, unde am stat eu cand am fotografiat, aceeasi poveste, aici e si mai mult de la alee pana sus unde incepe acoperisul, ar fi bine de coborat cu ceva (1 ...1.5 m) pentru o minima protectie la ploaie. Ce sa fie, policarbonat maro pus pe un schelet triunghiular de lemn, panou decor cu baghete in X si acoperit cu policarbonat, altceva?
As vrea sa se armonizeze si cu parmalâcul si cu tavanul de lambriu.

Am tot cautat poze pe net dar n-am gasit nimic sa ma inspire.

Attached Files



#2
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!
Având doar fotografia, fără dimensiuni, eu aș face așa:
- sus - roșu - lambru de lemn inclusiv în stânga, în jurul intrării în pod.
- în spate, până la h=1.8 m, galben - BCA
- în spate, de la BCA până la astereală, - roșu - zăbrele de grădină, eventual mai dese - pentru ventilarea prispei și a „podului” de lambriu
- lateral - verde - parmaluc - h=0,85-0.95 m

Attached Files



#3
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Bună ideea cu zidul întrerupt. Modelul cu care completez pot sa îl folosesc și în capătul din stânga al casei. Eventual sa cobor vreo 40 cm sub streasina pe toată lungimea prispei ca să se
delimiteze de partea cu beciul. Inițial acoperisul trebuia sa coboare doar deasupra prispei dar considerentele practice au fost prioritare în față designului (sa nu bata ploaia spre beci) și asa acoperisul a fost prelungit pe toată lungimea casei. Doar ca acum prea arata a hambar.

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Ori e prispa ori nu mai e prispa? Orice solutie de inchidere ar arata a carpeala. Daca era cu un metru mai lata arata si mai bine. As merge pe ideea de prispa in continuare, o dantelarie din lemn sus si jos, clasic, romanesc. Depinde si de restul finisajelor, tocarie, etc. Daca tocaria va fi din plastic alb va arat aiurea. Musai izolat sub aplecatoare si lambriu, nu neaparat lemn, e din PVC care arata bine si e vesnic si fara intretinere.

#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Tamplaria e maro închis, wenge.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018

 kesarion111, on 13 octombrie 2022 - 19:24, said:

e din PVC care arata bine si e vesnic si fara intretinere.
acel pvc pus pe lemn face ravagii.tot ce-i sub el putrezește

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate